Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik Terapisi Nedir
Evlilik terapisi nedir
Evlilik terapisi, ilişkileri çıkmaza girmiş olan ya da ilişkilerini çok daha güzel boyutlara taşımak isteyen çiftler için uygulanan bir nevi iyileştirme ve geliştirme yöntemidir. “Eş terapisi” ya da çocuk da varsa “aile terapisi” de denilebilmektedir.
Evlilik hayatı boyunca eşler küçük ya da büyük pek çok sorunla karşılaşır ve bunun pek çoğunu bir şekilde çözüme ulaştırır ya da çözüme ulaştırdığını düşünür. Çözüldüğü zannedilen bu meseleler bazen birikerek su yüzüne çıkabilir. Kimi durumlarda büyük olaylar yaşanır ve o olay meydana geldiği andan itibaren eşlerin ilişkisi krize girebilir. İyi niyetli yaklaşımlar bazen bu ağır durumları aşmak için yeterli gelmeyebilir.
Boşanma süreci evlenme sürecinden çok daha ağırdır. Özellikle henüz yetişkin olmamış bir çocuk varsa, boşanma en son düşünülecek şey olur. Toplumun da boşanmaya bakış açısı çok acımasızdır. Maddi ya da manevi açıdan da oldukça külfetli yükümlülükler doğar. Boşanmak istemeyen, her şeye rağmen bir arada kalmayı ve evliliği daha güzel boyutlara taşımayı isteyen çiftler, bir aile büyüğüne danışmayı düşünür. Bu aile büyüğü genelde duygusal düşünür ve tarafsızlık konusunda zorlanır. Ya sorunların üzerini kapatarak her şeye rağmen devam etmeyi öğütler ya da ateşe körük olur ve her şeyi daha da çıkmaza girdirir. Aile büyükleri dışında aklı başında, tarafsız düşünen, evlilik kurumuna saygı duyan, doğru öğütler verip çıkış yolu gösteren bir insan bulmak da oldukça zordur. Evlilik terapisi tam da bu tür durumlarda akılcı ve doğru bir çözüm yolu bulmak için vardır. Evlilikleri kendi dokusuna göre şekillendirmek ve çiftin ilişkisine özel yöntemler uygulamak terapistlerin amacıdır.

Evlilik Terapisi Uygulama Yetkisi Kimlere Verilir?

Evlilik terapisi uygulama yetkisi kimlere verilir
Evlilik terapisi uygulama yetkisi kimlere verilir
Psikoloji Bölümü (Fen/Edebiyat Fakültesi), Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR), Tıp, Hemşirelik, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi alanlarında en az 4 yıllık lisans mezunu olan kişiler olmalıdır; ancak bu alanlardan mezun olmak yeterli değildir. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ya da bu eğitimin verilmesini uygun gören bazı üniversitelerin düzenlediği Aile Danışmanlığı alanında 450 saatlik bir eğitim programını başarıyla bitirip sertifika almak gerekir. Bu eğitim teorik ve uygulamalı eğitimlerden oluşmaktadır. (300 saati teorik, 150 saati uygulama)
Bu bölümlerden mezun olup Aile Danışmanlığı alanında Yüksek Lisans ya da Doktora yapan öğrenciler de “Aile Danışmanı” sayılmaktadır. Bu kişilerde terapi merkezi açmak ya da bu merkezlerde çalışmak için sertifika şartı aranmaz.

Evlilik Terapisi Kimlere Uygulanır?

Evlilik terapisi kimlere uygulanır
Evlilik terapisi kimlere uygulanır
Evlilik terapisi ; evlenmek üzere olan, yeni evlenmiş olan, evli ve çocuklu olan çiftlere uygulanabilmektedir. Anlaşamadıklarını ve çözüm yollarının tıkandığını düşünen çiftler, en sağlıklı şekilde ilişkilerini kurtarmak adına imkânları doğrultusunda bir Psikoterapi Merkezine başvururlar. Terapist, çiftleri ayrı ayrı ve bir arada dinleyerek bir yol ve seans süresi belirler.
Evlilik öncesi yapılan evlilik terapisi; güzel giden ilişkiyi devamlı koruma veya var olan pürüzleri düzelterek evliliğe tertemiz bir başlangıç yapma amacı taşır. Evlilikte yaşanabilecek sorunlar, yokuşlu anlar ve bu anlarla sevgi ve saygı çerçevesinde baş etme yolları terapi boyunca çiftlere sunulur. Yakın ilişkiyi doğru şekilde kurma ve doğru şekilde iletişim sağlama yeteneklerinin geliştirilmesi hedeflenir. Böylelikle sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişkinin temelleri atılır.
Evliliğin ilk zamanlarında evlilik terapisi almak çok daha önemlidir. Kişiler aynı kültürde yetişseler de aynı ailede yetişmediklerinden aynı ortamda yaşamaya başladıklarında ister istemez farklı düzenlere ve farklı alışkanlıklara ayak uydurmak durumunda kalacaklardır. Bu da ilk senelerde küçük ya da büyük çatışmalar yaşanacağı anlamına gelir. Bu çatışmalar evliliği bitirme noktalarına bile gelebilmektedir. Böyle kriz anlarını iyi yönetebilmek, orta yolu bulabilmek ve karşılıklı anlayış içerisinde bu ortak yaşamı devam ettirebilmek çok önemlidir. Bunun üstesinden gelemeyen çiftlerin bir an önce terapistlerden yardım alması en doğrusudur. Ancak özellikle erkekler duygularını açma konusunu gurur meselesi haline getirdiklerinden terapi yardımı alma konusunda çekinceli davranır. Bu da çözümleme sürecinin uzamasına, sorunların katlana katlana büyümesine zemin hazırlar. Genellikle üstünden yıllar geçmiş; yıpranmış ve kördüğüm haline gelmiş evliliklerini kurtarmak için kişiler terapiste başvurur. Bu da terapilerin daha zorlu ve seansların daha uzun olması anlamına gelir. Çiftlerden birisi ilişkinin düzelmesi konusunda diğeriyle aynı fikirde değilse ve olmak istemiyorsa; bu durumda seanslar olumsuz da sonuçlanabilir.

Evlilik Terapisinde Nasıl Bir Yol İzlenir?

Evlilik terapisinde nasıl bir yol izlenir
Evlilik terapisinde nasıl bir yol izlenir
Öncelikle çiftler arasında duygusal yakınlık sağlanır ve evlilik gerçeği ile yüzleştirilir. Özellikle yeni evlenen çiftlerin, evliliğin getirdiği yükümlülükleri yok sayması durumları çok yaygındır ve çiftler bu yükümlülükleri kabullenmekte zorlanır. Hem bireysellik duygusunu koruyup hem de bütünlüğü oluşturabilmek zordur. Özellikle aile kavramı olmayan ve yıllarca tek başına karar alıp uygulamış kişilerin birlikte karar alma sürecinde sıkıntılar yaşayacak olması çok normaldir. İletişimi doğru kurmak, çözümlemeler getirmek, bir orta yol bulmak ve mümkün olduğunca iki tarafa eşit oranlarda memnuniyet sağlayacak kararlar almak evliliğin gereklerindendir.
Cinsellik konusu da evlilik terapisinin önemli konularındandır. Cinsel yaşam evliliğin temelinde yer alır. Çiftlerin arasındaki yakınlığı sağlayan, bağları güçlendiren cinsellik; içgüdüseldir, doğal sürecin getirdiği bir ihtiyaçtır. Çiftlerden birisinin cinsel yaşamın önemini inkâr etmesi, fiziksel ya da psikolojik sebeplerden cinselliğin sağlıklı bir şekilde yaşanamaması da evliliği krize sokan meselelerdendir. Evlilik terapisi ile evli çiftler arasındaki cinsel yakınlığınarttırılması hedeflenmektedir.
Evliliğe bir bebeğin dâhil olması eşlerin yaşam kalitesini derinden etkilemektedir. Bebeğin bakımı ve beslenmesi ciddi bir şekilde zaman alır; fazlasıyla özveri gerektirir. Eğer kadın doğumdan bir süre sonra hemen çalışmaya başlamak zorundaysa aile için her şey daha da zor olur. Bu durumdan sadece eşler değil eşlerin anne ve babası da etkilenmektedir. Alışması zor bir süreçtir. Bu süreçte evlilikler ciddi yaralar alabilmektedir. Kişiler bu zamansızlıkta ve yoğunlukta kendisine bakmaya, iletişim kurmaya ve cinselliğe vakit bulamayabilir. Başka kişilerin (kayınvalide, kayınbaba) duruma dâhil olması da aşılacak yeni sorunlar ve yeni çatışmalar doğurur. Uyum, stres azaltma, bağlılık, beklentiler, cinsel yakınlık, sadakat, boş vakit, kıskançlık, kayınvalide ve kayınpeder konuları bu terapinin konularıdır.
Ergen yaşta çocuğu olanlarda ve ileri yaşta evlilik yapanlarda da evlilik terapisi farklı açılardan uygulanmaktadır. Terapilerde genel hatlarıyla aynı yol izlense de, her çiftin özelliğine ve durumuna göre esneyen yöntemler de geliştirilebilmektedir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 6 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu