Erken Membran Rüptürü Nasıl Tedavi Edilir ?

Erken Membran Rüptürü Tanısı Nasıl Konur ?

Erken Membran Rüptürü Tanısı Nasıl Konur
Erken Membran Rüptürü Tanısı Nasıl Konur

Vajinadan aniden sıvı boşalımı şikâyeti ile doktora giden hamilelere acil şekilde muayene yapılır. Genelde vajinal spekulum ( vajinal inceleme) muayenesinde rahimden gelen sıvının aktığı gözle görülür ve kolaylıkla tanı konulabilir; ancak bazen rahimdeki daralmaya bağlı olan idrar kaçırma sorunu da benzer şikâyetlere neden olabileceğinden dolayı ek bir tetkik yöntemine daha ihtiyaç doğar.

Rahim ağzından akıntı gelmiş ise hemen vajinanın arka duvarında birikmiş olan bu sıvıdan bir örnek alınır. Bu örneğin ise pH testi ile yapılan tetkiklerinde sıvının alkali olması halinde erken membran rüptürü tanısı konur. Ayrıca pH testine ilaveten daha detaylı testler de uygulanabilir.
Vajinadan sıvı gelmesi şikayeti ile başvuran bir hamilenin olası bir amniyo kesesi kaçak sorunu düşünülerek, yırtılmış olan bu zardan içeriye ulaşan bakterilerin enfeksiyon yaratmasını engellemeye mecbur olmayan durumlar haricinde, gebenin elle muayenesi tercih edilmez. Rahim ağzında oluşan doğum açıklığı ise spekulum (ölçüm testi) ile belirlenir ve süreç takip edilir.

Erken Membran Rüptürü Nasıl Tedavi Edilir ?

Erken Membran Rüptürü Nasıl Tedavi Edilir
Erken Membran Rüptürü Nasıl Tedavi Edilir
Erken membran rüptürünün teşhisinden sonra gebenin takibi veya gebeliğin acil durumlarda hemen sonlandırılması düşünülür. Bu sorunun gebeliğin hangi haftasında ortaya çıktığı, ne kadar süredir bu durumun yaşandığı, bebeğin fiziksel durumu, annenin muayene bulguları başta olmak üzere; özellikle annede veya bebekte enfeksiyon bulgusunun olup olmadığına bakılır ve ona göre karar verilir. Eğer gebeliğin son haftalarına yakın bir dönemde bu sorun yaşanıyorsa ve bebeğin gelişimsel durumu riskli değil ise doğum için fazla beklenmez ve suni sancı (oksitosin) hormonu verilerek doğum gerçekleştirilir.
Sezaryen ile de antibiyotik tedavisi uygulanarak gebelik sonlandırılabilirken, bebek 28 haftadan büyük ve 34 hafta döneminde ise anne ve bebeğin sağlığını riske atan bir durum da yoksa ilaç tedavisi ile birlikte bebeğin mevcut gelişimi için zaman kazanılır. Ancak 26 haftadan küçük ise bebeğin olgunlaşması için çok uzun bir süreye daha ihtiyaç vardır. Bu durumda da enfeksiyon riski çok net bir şekilde artmıştır ve doktor kontrolünde bir karar verilmesi gereklidir.

Erken Membran Rüptürü Nasıl Engellenir ?

Erken Membran Rüptürü Nasıl Engellenir
Erken Membran Rüptürü Nasıl Engellenir
Erken membran rüptürü (gebelik suyunun erken gelmesi) durumunun yaşanması halinde bebek ve anne adayı için ciddi bir süreç başlar.  Yakın takip şarttır. Erken membran rüptürünün gelişimi ile amniyon suyu azalacağından dolayı bebeğin gelişimi ve hayatı tehlikeye girer. O nedenle bu sorunun oluşmaması için öncelikle anne adayının aldığı sıvı miktarını arttırması gereklidir.
Günde en az 2.5 litre su içmesi ve beslenmeye dikkat ederek meyve, protein, lifli gıdalar ve sebze tüketimini ihmal etmemesi tavsiye edilir. Çünkü dengeli ve sağlıklı beslenme ile annenin karın ve rahim kaslarının güçlendirilmesi sağlanacaktır. Ayrıca dış darbelere ve düşmeye karşı özellikle karın bölgesini korumak, enfeksiyonlara karşı dikkatli olmak, cinsel ilişki sürecinde hassas davranmak ve doktor kontrollerini aksatmamak oluşabilecek sağlık sorunlarını engelleyecektir.

Erken Membran Rüptürü İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır ?

Erken Membran Rüptürü İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır
Erken Membran Rüptürü İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır
Erken membran rüptürünün anne ve bebeğin sağlığı açısından vakit kaybetmeden teşhis ve tedavisi gereklidir. Geç kalındığında veya tedavi edilmediğinde bebekte gelişim bozukluğu, kalıcı fiziksel veya zihinsel sorunlar, erken doğum, yeni doğan ölümü ve anne adayının ölümüne yol açacak kadar ciddi sonuçlar doğar.
Gebelikte aniden su boşalması ve su gelmesi sorunu yaşayan tüm anne adayları, hiç vakit kaybetmeden Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoruna ya da en yakın hastanenin Jinekoloji Bölümüne başvurarak detaylı şekilde muayene olmaları gerekir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu