Erken Membran Rüptürü

Erken Membran Rüptürü

Erken Membran Rüptürü
Erken Membran Rüptürü

Anne karnındaki bebeğin normal hayat fonksiyonlarını sağlaması, büyümesi ve gelişimini devam ettirmesi için içeriğinde amniyon ve koryon denilen maddeleri bulunduran amniyon sıvısı hayati bir öneme sahiptir.

Amniyon sıvısı; anne karnındaki bebeğin dış travmalardan ve darbelerden korunmasına, kolay hareket etmesine, vücudunun gelişmesine ve yalın bir  ortamda yaşamasına yardımcı olur. Kısacası vücut içinden ya da dışarıdan gelişen tüm dinamiklere karşı destek görevi görür.

Erken Membran Rüptürü Nedir ?

Erken Membran Rüptürü Nedir
Erken Membran Rüptürü Nedir
Erken membran rüptürü (gebelik suyunun erken gelmesi) bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon kesesinin doğum daha başlamadan yırtılması ve gebelik suyunun gelmeye başlamasıdır. Bu kesenin yırtılması ile birlikte bebek ve dış dünya arasındaki mikrop geçişini önleyen filtre sistemi ortadan kalkar. Erken membran rüptürü tanısı genellikle 37. haftadan önce gelişen amniyotik membran yırtılması ile konur.
Gebelik suyunun erken gelmesi, erken doğum için en önde gelen tetikleyici etkendir. Genellikle her 100 hamilenin 10’unda görülen bu sorunun erken evrede anlaşılması zordur. Hamileler vajinadan boşalan bir sıvı şikâyetiyle doktora başvururlarken bu sıvının boşalması her zaman çok net bir şekilde olmayabilir ve aralıklı şekilde azar azar gelebilen bir sıvıdır.

Erken Membran Rüptürü Neden Olur ?

Erken Membran Rüptürü Neden Olur
Erken Membran Rüptürü Neden Olur
Erken membran rüptürünün kesin sebebi bilinmemektedir.  Annedeki beslenme bozukluğunun bu sorunun oluşmasında etken olduğu düşünülür. Daha sonra ise sosyoekonomik düzeyi düşük olan hamilelerin son güne kadar yoğun bir tempoda çalışmak zorunda olması ve dinlenememesi de önemli bir diğer etkendir.
  • Karın ve bel bölgesine etki eden darbe veya travmalar,
  • Sigara ve alkol kullanımı,
  • Rahimde aşırı gerilme (ikiz veya üçüz gebelikler),
  • Plasental anormallikler (bebekte gelişim bozukluğu),
  • Amniosentez testinin yapılması,
  • Rahim ağzına farklı nedenlerden dolayı dikiş atılması (Örneğin; rahim ağzı kanseri ameliyatı sonrasında),
  • Genital ve üriner sistem enfeksiyonları ilgili sorunlar bu durumun nedenleri arasındadır.
Daha evvel doğum yapan kadınlarda, daha önce düşük yapmış olanlarda ve daha önceki gebeliğinde erken membran rüptürü yaşamış olanlarda da sıklıkla görülen ve müdahale edilmesi gereken tıbbi bir sorun olarak nitelendirilir.

Erken Membran Rüptürü Belirtileri Nelerdir?

Erken Membran Rüptürü Belirtileri Nelerdir
Erken Membran Rüptürü Belirtileri Nelerdir
Gebelik suyunun erken gelmesi gebeliğin 37. haftasından önceki herhangi bir haftada doğum kasılmaları ve diğer doğum belirtileri başlamadan evvel vajinadan sıvı gelmesi şeklinde ilk belirtilerini gösterir. Gelen sıvının miktarı ve nasıl geldiği çok önemlidir. Islatma şeklinde olmasının yanı sıra, ani ve fazla miktarda sıvı birden boşalır. Gelen sıvı genelde sarı renkli ve kokusuzdur; ancak beyaz renkli vernix caseosa (fetusun içindeki kremsi ve koruyucu madde) parçaları da bu sıvının içerisinde olabilir.
Sıvı gelmesi durumu; devamlı veya aralıklı şekilde olabilir. Bu sıvı boşalmalarına kasılmaların da eşlik etmesi, doğumun başladığını işaret eder. Ancak uzun süredir suyu gelen gebelerde bütün bu belirtilerle birlikte; kasık veya karın ağrısı ile kötü kokulu akıntının yanı sıra ateşlenme ve bebeğin hareketlerinde azalma gibi ciddi sorunlar da görülebilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu