Erken boşalma nedenleri

Erken boşalma nedenleri

Erken boşalma nedenleri
Erken boşalma nedenleri

Erken boşalma ; küçük bir cinsel uyarılmadan hemen sonra erkeğin istemesi dışında zamansız gerçekleşen boşalmadır. Bu boşalma vajina ile birleşmeden önce veya birleştikten hemen sonra gerçekleşir ve her iki tarafı da cinsel anlamda doyuma ulaşmaktan mahrum bırakır.

Erken boşalma sorununun gitgide yaygınlaşması da erkekleri cinsel hayatları konusunda fazlasıyla tedirgin eder. Bu tedirginlik ise kişileri psikolojik bir çıkmazın içine girdirir; cinsellikten uzaklaşmak veya hiç erekte olamamak gibi başka cinsel sıkıntıları da beraberinde getirir. (Erekte olmak: erkeklerde penisin kadınlarda ise klitorisin cinsel uyarılma sonucu sertleşmesi, ereksiyon)
Erken boşalmada esas sorun boşalma kontrolünü sağlayamamaktır. Kişiler psikiyatrist ya da psikoloğa başvurduklarında burada cinsel terapi ile boşalma kontrolü öğretilir.

Erken boşalmanın yaşanma oranı nedir ?

Erken Boşalmanın Yaşanma Oranı Nedir
Erken boşalmanın yaşanma oranı nedir
Erken boşalma sebeplerinin yelpazesi çok geniş olduğundan bu sıkıntıyla karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Araştırmalara göre 4 erkekten 1’inde erken boşalma görülmektedir. Bu kadar yaygın olmasının en önemli sebebi de erkeklerin bunu bir sorun olarak görmekten kaçması, kabullenememesi, doktora bunun için gitmenin kendisi açısından onur kırıcı olduğunu düşünmesidir.
Tedavi süreci de oldukça uzun olmakla birlikte 6 ile 20 hafta arasında değişmektedir. Cinsel ilişki sırasında boşalmanın hangi aşamada yaşandığına göre erken boşalma sorununun derecesi tespit edilir ve tedavide uygulanacak psikolojik yöntemler ona göre seçilir. Erken boşalmada 3 derece mevcuttur:
 • Penis vajinaya girmeden boşalma gerçekleşirse bu ileri derece erken boşalma kabul edilir.
 • Penis vajinanın içerisindeyken 1 dakikayı geçmeden boşalma gerçekleşmişse bu orta derece erken boşalmadır.
 • Penis vajinanın içindeyken 1-4 dakika arasında boşalma gerçekleşiyorsa bu da erken boşalma olarak tanımlanır.
4-5 dakikanın içerisindeyken gerçekleşen boşalma sağlıklı bir boşalma süresi kabul edilmektedir. Ayrıca cinsel birleşmenin öncesinde en az 30 dakika boyunca duygusal yakınlık kurma, öpüşme, ön sevişme süreçlerini yaşamak cinsel ilişki sırasında alınacak hazzı arttıracak ve stres faktörünü hafifletecektir. Bundan dolayı eşler cinselliği kuralına uygun yaşamalı, aceleye getirmemelidir.
Erkekte erken boşalmanın görünmesi kadında da cinsel işlev bozukluklarına sebep olmaktadır. (Seks yapmak istememek, heyecanını yitirmek, ıslanma sorunu yaşamak, orgazm olamamak…) Bunda en büyük sebep erkeğin yaşadığı erken boşalma sorununu kadının kendi üstüne alınması, sorunun kendinden kaynaklandığını düşünmesidir. Erkekler de çoğunlukla cinsellik konusunda sorunlu olduğunu kabullenmediğinden kadının tüm kusurları üzerine alınmasına engel olmaz, hatta suçlama yoluna bile girebilir. Özgüveni düşen, duygusal anlamda açlık çeken ve seks sırasında yeterince tatmin olamayan kadınların yataktan uzaklaşması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Erken boşalma nedenleri

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir
Erken boşalma nedenleri nelerdir
Erken boşalmanın hem fizyolojik hem de psikolojik sebepleri vardır. Psikolojik sebepler çok derin olabileceği gibi anlık yaşanan ve kısa süren olumsuz olaylar da erken boşalma sorunu doğurabilmektedir. Yaşanmışlıklar, yetiştirilme tarzı, yaşadığı çevrenin cinselliğe bakış açısı, cinsellik hakkında öğrenilenler de bu duruma fazlasıyla katkıda bulunmaktadır. Erken boşalmaya sebep olacak belirgin bazı sebepler şunlardır:
 • Ruhsal ve bedensel yıpranış (Yorgunluk, depresyon, üzüntü, stres, gerginlik)
 • Cinsel deneyimsizlik
 • Gerçek dışı beklentiler (Yarım saat boyunca hiç durmadan cinsel birleşme yaşayabileceğini sanmak gibi…)
 • Partnerini tatmin edemeyeceğinden ve bu yüzden onu kaybedeceğinden korkma (Partnerini hayal kırıklığına uğratmak erkeklerin gururunu kıran bir mevzudur. Bu tedirginlik ilk önce boşalma konusunda yankı bulacaktır. )
 • Alışılmışın üzerinde bir uyaranla karşılaşmak ve fazlasıyla cinsel heyecan duymak
 • Cinsellik hakkında öğrenilen yanlış bilgiler ve inanışlar
 • Geçmişte aşırı mastürbasyon yapmış olmak (Özellikle kalabalık ailelerde yetişenler mastürbasyon yaparken yakalanmamak adına oldukça tedirgin ve aceleci davranmaktadır. Aşırı sık ve çok hızlı mastürbasyonlar ilerde erken boşalma sorununu doğurur.)
 • Cinsel kimlik (Erkeklerin eşcinselliğe yatkın olması)
 • Düzensiz cinsel ilişki (Duygusal bağ kurulmayan ya da para karşılığı gerçekleştirilen cinsel ilişki)
 • Kadına duyulan öfke (Bazı durumlarda erkekler çelişkili ruh halleri yaşar. Hem eşiyle cinsel birleşmeyi yaşamak hem de eşini mutlu etmemek ister. Erken boşalıp eşinin doyuma ulaşmasını yarıda bırakmak da erkeği bu amacına ulaştırmaktadır. Bilhassa yapılan bir şeydir.)
 • Fizyolojik sıkıntılar (Üreme sistemi ve idrar yolları hastalıkları, tiroit hastalıkları, dolaşım problemleri, ameliyat sonrası komplikasyonlar…)

Erken boşalmada tedavi şart mıdır ?

Boşalmada iki önemli unsur vardır. Bunlardan birincisi boşalmanın ne zaman gerçekleştiği; ikincisi ise bu boşalmanın kontrollü gelişip gelişmediğidir. Eğer erkek cinsel birleşmeye başladığı andan itibaren 3 ya da 4. dakikada kontrolsüz boşalıyorsa ve bu süreç her iki tarafa da tatmin olabilmek için yeterli geliyor, cinsel hayatta sıkıntı oluşturmuyorsa o halde kişilerin tedaviyi tercih etmemesinde bir sakınca yoktur; ancak bu kontrolsüzlük erkeğin psikolojisinde olumsuz yankı buluyorsa ve daha kontrollü olmanın iki tarafın mutluluğu açısından daha iyi olacağını düşünüyorsa terapistlerden boşalma kontrolü hakkında yardım alınmasında fayda vardır.
Fizyolojik sebeplere dayanan erken boşalma sorunlarında kişi mutlaka tedavi olmalıdır. Bu hem genel sağlık hem de cinsel sağlık açısından çok önemlidir. Sağlığın ve huzurun olmadığı yerde haz duygusundan söz edebilmek mümkün değildir.

Erken boşalıyorum tedavisi nedir ?

Erken boşalma sorunu yaşayan bir birey öncelikle fizyolojik bir sıkıntısının olup olmadığından emin olmak için genel sağlığını kontrole gitmelidir. Yapılan incelemeler sonucunda bir bulguya rastlanmadığı takdirde bir psikiyatra başvurmalıdır. Psikiyatrist çiftleri dinleyip durumu değerlendirdikten sonra yaklaşık 3 ay alabilecek bir tedavi sürecini başlatır.
Tedavide ilk aşama mastürbasyon ile boşalma kontrolü aşamasıdır. Mastürbasyonda kişi tek başına olduğundan ve eşini tatmin etme endişesi bu sürece dâhil olmadığından, boşalma kontrolü üzerinde çalışmak kolay olacaktır. Bu aşamada boşalma kontrolü ideal bir seviyeye çıkarıldıktan sonra çift olarak tedaviye devam edilir. Bu terapide ise erkeğin eşini tatmin etme endişesi aşılmaya çalışılır. Gerçek bir cinsel birleşmede de mastürbasyonda yakalanan süre ve kontrol yakalandığı takdirde tedavi olumlu sonuç vermiş demektir. Doktor bazen ağır vakalarda ilaç tedavisi de uygulayabilmektedir. Özellikle cinsel ilişkiye başlamadan boşalan ileri derece erken boşalma vakalarında sinirsel iletimi yavaşlatan ilaçlar kullandırılmaktadır. Bu ilaçlar beyinde boşalmayı erteleyen bazı merkezleri uyarmaktadır ve boşalma geciktirilmektedir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır ve yine doktor kontrolünde bırakılmalıdır. Aniden bırakıldığı takdirde ciddi yan etkilere sebep olabilmektedir.
Performans anksiyetesi (kaygısı) yaşayan hastalar için de ekstradan psikolojik ilaçlar verilebilmektedir. Performans anksiyetesi; tanımadığı kadınlarla cinsel ilişkiye giren erkeklerde daha sık gözlenmektedir. Güven, huzur, anlayış ortamı ve duygusal bağ cinsel sağlık ve alınan haz açısından çok önemlidir.
Bu süreci aşmada çiftlerin istekli olması, üzerine düşeni yapması, uyumlu bir şekilde devam etmesi ve seanslarını aksatmaması çok önemlidir. Uygulanacak seansın süresini eşlerin tutumu belirleyecektir. Doktor spor yapmak gibi stres seviyesini düşüren ve kontrol mekanizmasını güçlendiren aktiviteler konusunda erkeklere tavsiyelerde bulunabilmektedir.
Partnerle cinsel ilişkiye girilmeden önce boşalmayı geciktirmek amaçlı yapılan mastürbasyon pek önerilen bir yöntem değildir. Tedavi yöntemleri içerisinde yer almamaktadır. Sadece sorunun üzerini kapatmakta ve sorunun daha da gelişmesine fırsat vermektedir.

Erken boşalmanın yaş aralığı nedir ?

Erken boşalma “gençlik hastalığı” olarak değerlendirilebilecek türde bir hastalıktır. 18-40 yaşları arasında erken boşalma problemi daha çok görülmektedir. 40 yaşından sonra penis ucundan beyne sinirsel iletim (penis hassasiyeti) gitgide azalacağından boşalma konusunu kontrol altına alabilmek kolaylaşacaktır. Ayrıca cinsel deneyim faktörü de bu konuda önemli bir faktördür. 40 yaşını geçmiş olan erkekler pek çok kez cinsel deneyim yaşamışlardır ve bu konudaki performans kaygılarını aşmışlardır. (Psikolojik ya da fiziksel sebepler ileri yaşlarda da erken boşalmaya sebep olabilir.)
Erken boşalma çok yaygın görülse de tedavisi en kolay olan cinsel işlev bozukluğudur. Ne kadar kolay olacağı tamamen kişinin kendi yaklaşımına ve çabasına bağlı olarak değişecektir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 4 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı