Elektrikli diş fırçası daha iyi temizler mi ?

Elektrikli diş fırçası daha iyi temizler mi?

Elektrikli Diş Fırçası Daha İyi Temizler mi
Elektrikli Diş Fırçası Daha İyi Temizler mi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren bir diğer yenilik de elektrikli diş fırçaları oldu. İnsan eliyle kullanılan diş fırçalarından çok daha başarılı sonuçlar verdiği iddia edilen elektrikli diş fırçası gerçekten işe yarıyor mu? Sıradan diş fırçalarına göre herhangi bir ekstra faydası var mı?

Gerçek şu ki, artık çoğu diş doktoru hastalarına elektrikli diş fırçası kullanmalarını öneriyor. Sebebi ise çok basit: Makineler diş fırçalamayı da insanlardan daha iyi yapıyor! Ancak her şeyde olduğu gibi elektrikli diş fırçalarının da artısı ve eksisi var. Hesabınızı siz yapıp kendi kararınızı verin.

Elektrikli diş fırçalarının avantajları nelerdir?

 • Kullanması kolaydır. Elektrikli diş fırçalarıyla tek yapmanız gereken güç düğmesine basıp aleti 45 derece eğimde tutmaktır. Gerisini diş fırçası halleder.
 • Daha kısa sürede daha iyi sonuçlar verir. Yapılan araştırmalar elektrikli diş fırçalarının daha iyi diş temizlediğini kanıtlamış durumdadır. Plak ve çürük oluşumunu engellemesi de cabası.
 • Çocuklar için çok eğlencelidir. Özellikle küçük yaşta çocuklara kazandırılması gereken diş fırçalama alışkanlığını elektrikli diş fırçalarıyla eğlenceli bir etkinlik haline getirebilmek mümkün. Geleneksel diş fırçalarının aksine diş fırçalamak hem daha kısa sürer, hem de diş etlerini gıdıkladığı için çocukların hoşuna gider.
 • Dâhili zamanlayıcı özelliği sayesinde elektrikli diş fırçaları 2 dakika dolduktan sonra otomatik olarak çalışmayı durdurur. Böylelikle diş fırçalama süresi kontrol altına alınmış olur.

Elektrikli diş fırçalarının olumsuz yönleri nelerdir?

 • Belli bir süre sonra elektrikli diş fırçalarını ya şarj etmek, ya da pillerini değiştirmek zorunda kalırsınız.
 • Fiyatları çok pahalıdır. 150 TL’den başlayıp 500-600 TL’ye kadar fiyat aralıklarında satılan elektrikli diş fırçaları, geleneksel diş fırçalarından kat be kat pahalıdır.
 • Seyahatte taşıması zordur. Kalın bir çubuk şeklindeki elektrikli fırçaları bavulunuza yerleştirmek çok can sıkıcı olabilir. Ağır olmaları bir yana, yanınızda sürekli şarj cihazını da taşımak zorunda kalırsınız.
 • Kolayca kırılabilir. Diş fırçanızı düşürmek bazen yüzlerce liranın çöpe gitmesine yol açabilir. Bu yüzden elektrikli diş fırçası kullanırken dikkatli olmanızda fayda var.
 • Ancak FOREO ISSA 2 bu konuda diğer diş fırçalarından farklıdır. 1 saatlik şarj FOREO ISSA 2’yi 365 gün götürür. Seyahatte taşıması çok kolaydır. Koruyucu kap ISSA 2’nizi seyahat esnasında temiz tutar.

Elektrikli diş fırçasında editörün önerisi: FOREO ISSA 2

Dünyanın ilk silikon sonik diş fırçası FOREO ISSA 2, tüm ağızda tüm gün temizlik hissi yaratmanın yanı sıra daha beyaz ve parlak bir gülüşü garanti eder. Birçok fonksiyonuyla çığır açan özelliklere sahiptir.
Özellikleri:
 • Hibrid fırça başı diş etlerinde hassas, plaklarda serttir.
 • Ultra hijyenik silikon gövde bakteri oluşumunu engeller, 10.000 kat daha hijyeniktir.
 • 16 farklı yoğunluk kontrolüne sahiptir. Yoğunluk seviyesi “+” ve “-“ tuşlarına basarak ayarlanabilir. Cihaz bir sonraki kullanımınızda yoğunluk tercihinizi hatırlar.
 • Dil temizleyicisi
 • 2 yıl garanti ve 10 yıl kalite güvencesi vardır.

elektrikli diş fırçası daha iyi temizler mi

Ürünü incelemek için FOREO’nun web sitesine bakabilirsiniz: https://foreo.se/ogt3qf

Diş duşu nedir?

Diş Duşu Nedir
Diş Duşu Nedir
Gerçek ağız bakımı yapmak isteyenler ilk tercih olarak diş fırçasını kullanmalıdır. Diş duşu ya da ağız duşu ise diş fırçası ve diş ipinden sonra uygulanabilecek çok önemli bir tamamlayıcı ağız bakım ürünüdür denilebilir. Diş duşu cihazı elektrikli bir cihazdır ve her ağza uygun başlıklar geliştirilmiştir. Uygun başlık doktorun tavsiyesi ile seçilebilir. Bu cihazın bir haznesi vardır. Bu hazneye içme suyu ile birlikte gargara konulabilir.
Karışım ağza cihaz yardımı ile tazyikli bir şekilde uygulanır; fırça gibi ağzın her bölgesinde gezdirilir. Tazyik ile birlikte dişlerdeki ve damaktaki en ufak yemek kırıntıları dahi temizlenir. Böylelikle diş fırçasının yarım bıraktığı iş tamamlanır. Bu cihaz kesinlikle diş fırçası yerine geçmemektedir. Ancak cihazı alabilecek olanlar için güzel bir tamamlayıcı ürün olarak doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilir.
Oral-B tarafından üretilen Oxyjet modeli, en popüler ağız duşu setlerinden birisidir. Özellikle protez ve implant kullananlar için idealdir; ancak doğal dişleri korumak için de eşsiz bir üründür.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu