Eklem ağrısı neden olur ?

Eklem ağrısı nedir ?

Vücudun temel yapı taşını oluşturan kemiklerin buluştuğu bölgeye eklem denir. İsminden de anlaşılacağı üzere kemiklerin birbirine eklemlendiği bu bölgeler, iskeletimizin hareket edebilmesini sağlar. Ayrıca eklemler vücudumuzun aşağıdaki bölgelerinden oluşur:
 • Omuz
 • Bel
 • Dirsek
 • Diz
Bazen yukarıda adı geçen eklemlerin bir veya birkaçında şiddetli ağrı görülebilir, ki buna “eklem ağrısı” denir. Halk arasında sıklıkla görülen bu rahatsızlık çoğu zaman hastane ortamında tedavi gerektirmez. Ancak bazı vakalarda eklem ağrısı, bir hastalık veya yaralanma sonucu ortaya çıktığı için doktor müdahalesine ihtiyaç duyulabilir.
Artrit hastalığı eklem ağrısının en yaygın sebeplerinin başında geliyor olsa da, başka birçok faktör ve şart da bu şiddetli ağrıya davetiye çıkarabilir.

Eklem ağrısı neden olur?

Eklem ağrıları neden oluşur?” sorusuna cevap vermeden önce belirtmek gerekir ki, bu ağrı çoğunlukla artrit rahatsızlığı sonucu nükseder. Artrit de kendi içinde çeşitli türlere ayrılır, eklem ağrısına yol açan iki ana formun ismi osteoartrit (OA) ve romatoid artrit (RA) olarak belirtilebilir.
Amerikan Romatoloji Derneği’nin açıklamasına göre OA çoğunlukla 40 yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülür. Yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyen rahatsızlık genel olarak aşağıdaki eklemleri olumsuz etkiler:
 • Bilekler
 • Eller
 • Kalça
 • Dizler
Osteoartrit (OA) kaynaklı eklem ağrıları, eklemlerde yer alan ve darbe emici görevi üstlenen kıkırdak yapısının zarar görmesi sonucu hastada nükseder. Çok şiddetli ve hayat kalitesini düşürücü bir ağrıdır.
Artrit kaynaklı eklem ağrılarının ikinci türüne baktığımızda ise karşımıza romatoid artrit çıkıyor. Erkeklerden çok kadınları etkileyen bu hastalık, zaman içerisinde eklemlerin deforme olup zayıflamasına yol açar. Ağrı ve iltihaplanmanın yanı sıra bağışıklık sisteminin eklemlerin üzerini kaplayan ince zar tabakasına saldırması sonucu eklemlerde sıvı birikmesi de bu hastalığın yan etkileri arasındadır.

Diğer sebepler

Bunun dışında geriye kalan eklem ağrısı sebepleri hemen aşağıdaki gibi listelenebilir:
 • Eklemlerin etrafını saran yastık şeklindeki parçanın iltihaplanması olarak niteleyebileceğimiz Husye iltihabı
 • Lupus
 • Gut hastalığı
 • Hepatit, grip ve kabakulak gibi çeşitli enfeksiyon hastalıkları
 • Yaralanma
 • Diz kapağı ağrısı veya tıp dilindeki adıyla patellar kondromalazi
 • Tendonların iltihaplanması, tendinitis
 • Kemikte iltihaplanma
 • Ekleme çok fazla yüklenilmesi
 • Kanser
 • Fibromiyalji, kronik ağrı ve yorgunluk
 • Osteoporoz, kemik dokusunun incelmesi
 • Sarkoidoz, cilt tutulumu
 • Raşitizm, kemiklerin yumuşayarak güçsüzleşmesi
Yukarıda yer alan eklem ağrısı nedenlerinin bir veya birkaçını yaşıyorsanız ve eklem yerleri ağrısı istirahat etmenize rağmen geçmemişse uzman bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir.

Eklem ağrısının belirtileri nelerdir?

Sıklıkla görülmüyor olsa da bazen eklem ağrısından sebep doktorun kapısını çalmak zorunda kalabilirsiniz. Eklem ağrıları sebebine dair hiçbir fikriniz yoksa ve bu ağrının yanı sıra başka şikayetleriniz de varsa, doktorunuz tarafından gerçekleştirilecek muayenede rahatsızlığınızın asıl sebebi belli olacaktır.
Eklem bölgesinin etrafında şişkinlik, kızarıklık, dokunulduğunda sıcaklık hissi varsa veya ağrı üç günden fazla sürüyorsa ivedi bir şekilde muayene olmanız gerekecektir. Ayrıca bazı hastalarda eklem ağrısı mide bulantısı halsizlik gibi başka şikayetlerle de beraber etkisini gösterebiliyor.
Bunun yanı sıra,
 • Eğer ciddi bir yaralanma geçirdiyseniz
 • Eklem deforme olmuş gibi gözüküyorsa
 • Eklem bölgesinde ani bir şişkinlik meydana gelmişse
 • Eklem tamamen hareket edemez hale gelmişse
 • Çok şiddetli eklem ağrılarınız varsa acilen doktora gözükmeniz önerilir.

Eklem ağrısı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tarafından gerçekleştirilecek fiziksel muayene esnasında eklem ağrısı şikayetinizle ilgili bir dizi soruya da maruz kalabilirsiniz. Bu sorular ağrının altında yatan muhtemel sebebin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.
Akabinde ağrıyan eklem bölgesi üzerinde gerçekleştirilecek X-Ray görüntülemesi ile artritle alakalı eklem hasarının teşhisi sağlanır. Eğer doktorunuz başka herhangi bir sebepten şüphelenirse çeşitli otoimmün (bağışıklık sistemiyle alakalı) rahatsızlıkların teşhisi için kan testi yaptırmanızı isteyebilir. Tam kan sayımı veya sedimantasyon hızı (ESR) testi ile vücuttaki iltihaplanma seviyesi de ölçülebilir.

Eklem ağrısına hangi bölüm bakar?

Peki, eklem ağrısı hangi bölümün ilgi alanına giriyor? Eğer çene eklem ağrısı çekiyorsanız kulak, burun ve boğaz (KBB) polikliniğine muayene olmanız gerekir. Şayet diz, dirsek, parmak veya başka herhangi bir ekleminizde ağrı varsa ortopedi bölümünden randevu alabilirsiniz.

Eklem ağrısı nasıl geçer?

Hastalığın türüne, şiddetine ve hastanın şikayetlerine göre eklem ağrıları tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilir. Ancak tüm bu yöntemleri “Evde tedavi” veya “Cerrahi müdahale” olmak üzere iki ana başlıkta toplayabilmek mümkündür.

Evde tedavi

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, artrit kaynaklı eklem ağrılarının kesin tedavi yöntemi yoktur. Yapılabilecek tek şey ağrıyı kontrol altına almaya çalışmaktır. Bunun için de aşağıdaki tavsiyelere kulak verilmesi gerekir:
 • Ağrıyı dindirmek, şişkinlik ve iltihaplanmayı önleyebilmek için steroidal olmayan antienflamatuar (iltihap karşıtı) ilaçlar topikal ağrı kesicilerle birlikte alınabilir.
 • Hasta fiziksel aktiviteler yapmaya başlamalı, orta seviyede bir fitness programı belirleyerek eklem ve kaslarını harekete geçirmelidir.
 • Egzersiz yapmadan önce eklemlerin ısınması için açma, germe ve esneme hareketleri yapılmalıdır.
 • Hasta vücut ağırlığını sağlıklı bir seviyede tutmaya çalışmalıdır. Bu, eklemler üzerindeki stres ve baskıyı azaltacaktır.
 • Eğer eklem ağrısının sebebi artrit değilse sıcak duş almak, sık sık esneme hareketi yapmak, masaj yaptırmak ve yeteri miktarda dinlenmek ağrıyı dindirebilir.

Cerrahi müdahale

Daha önce de belirttiğimiz üzere ağrıya sebep olan ana etken, tedavi seçeneklerine doğrudan etki edeceği için cerrahi müdahale seçeneğinin de masaya gelmesi söz konusu olabilir. Bazı vakalarda doktorunuz neşter yoluyla eklem bölgesine çizik atarak birikmiş kirli sıvının akmasını sağlayabilir. Keza ağrıyan eklemin cerrahi müdahale ile tedavisi de mümkündür. Romatoid artrit kaynaklı eklem ağrılarında ise doktorun yapacağı ilk iş, iltihaplanmanın adresini bulmak olacaktır.

Çene eklem ağrısı nedir?

Kişinin yeme ve konuşma yeteneğini olumsuz etkileyen çene eklem ağrısı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Sinüs ve kulaklardan tutun, diş ve çenenin kendisine kadar birçok şey çene eklem ağrısına yol açabilir. Çene ağrısının gerçekten çeneden mi, yoksa başka bir faktörden ötürü mü kaynaklandığını teşhis etmek bu sebeple zor olabilir.

Çene eklem ağrısı neden olur?

Çene bölgesine alınan bir darbe sonucu oluşan travma çene eklem ağrısının başlıca sebebi olsa da, ortada hiçbir fiziki müdahale olmadan da bu ağrı nüksedebilir. Muhtemel nedenler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Çene eklem ağrısı nasıl geçer?

Plastik poşet içine buz koyup ince bir bezle sardıktan sonra yüzünüze 10 dakika boyunca bastırmak uygulayabileceğiniz acil tedavi yöntemlerinin başında gelir. 10’ar dakika aralıklarla bunu tekrar tekrar yapabilirsiniz.
Bir diğer yöntem de temiz bir bezi sıcak suyla ıslatarak ağrıyan bölgeye uygulamak şeklindedir. Nem ve sıcaklık çene kaslarını yumuşatarak ağrıyı dindirmenize yardımcı olabilir.
Buna ek olarak işaret ve orta parmağınızı kullanarak çene eklemlerinin birleştiği kulak hizasını ovalayarak masaj yapabilirsiniz. Dairesel hareketler yaparken ağzınızı açıp kapatarak egzersizi tekrarlamak ağrıyı dindirebilir.
Öte yandan kafeinin yanı sıra sakız, et ve meyve gibi çene kaslarını yorabilecek besinleri çiğnemekten kaçınmanız da önerilir.
Diş koruyucu veya kas gevşetici kullanımı, çene bölgesine botoks enjeksiyonu ve çene cerrahisi gibi seçenekler ise tüm bu yöntemlerin geçersiz olması durumunda doktorunuz tarafından önerilebilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.96 ( 11 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu