Egzama sedefe dönüşür mü ?

Egzama sedefe dönüşür mü?

Egzama sedefe dönüşebilir. Eğer ki genetik altyapı mevcutsa ya da bağışıklık sistemi problemleri varsa egzamanın sedefi tetikleyebilme ihtimali vardır. Egzamaya sebep olan etkenler aynı zamanda sedef hastalığını tetikleyen etmenlerdir. Ancak her egzama sedefe dönüşecek diye bir kaide yoktur. (bknz : Egzama nedir)

Sedef hastalığı ile egzama arasındaki fark

Bu farkı ayırt etmek oldukça zordur. Ancak konusunda uzman ve tecrübeli bir doktor aradaki bu farkı anlayabilir. Bu hastalıklarda vücuttaki yerleşim yerleri ayırt edicidir.
  • Sedef genellikle saç derisi, diz ve dirsekte meydana gelirken; egzama ise saç, boyun, ense, sırt ve kürek kemiklerine yayılım gösterir.
  • Sedefte sınırları belli olan kalın tabakalar oluşur. Egzamada kalın kabuklanma görülmez.
  • Sedef sebepsizce ortaya çıkar. Egzamada ise genellikle her bir egzama çeşidinin dayandığı bir sebep vardır.
  • Sedef kesinlikle tedaviye ihtiyaç duyar. Kendiliğinden geçmesi zordur ve bu süreçte ciddi psikolojik travmalar yaşatır. Egzamada durum o kadar ağır seyretmez.
  • Sedef hastalığında yaş ve psikolojik durumun ne olduğunun bir önemi yoktur. Çocuğundan yetişkinine herkeste aynı oranlarda görülebilir. Psikolojik durum sadece var olan sedef hastalığının ortaya çıkmasında tetikleyici rol oynar. Egzamaya yakalananların ise çoğunlukla hassas bir cilt yapısına sahip olduğu ve takıntılı, her şeyi kendisine sorun eden kişiler olduğu görülür. (Örneğin; temizlik takıntısı sebebiyle kimyasallara çok maruz kalmak ya da takıntı yüzünden strese girmek gibi…)
  • Sedef hastalığında kaşıntı çok seyrek görülür. Egzamada ise kaşıntı genel bir belirtidir.
  • Sedefi tedavi ile yok etmek mümkün değildir. Bir dönem mutlaka bir tetikleyici sebep doğrultusunda kapıyı tekrar tekrar çalar. Bazen sebebi olmaksızın bile nüksettiği olur. Egzamayı ise durumun seyrine ve vücuttaki yayılım alanına göre gerçekleştirilen doğru bir tedavi ile tamamen iyileştirebilmek mümkündür. Egzamanın altında yatan sebep bulunduğu ve o konuya dikkat edildiği sürece hayat boyu tekrarlamayabilir.
  • Kalıtım sedef hastalığında %25 oranında etkin roldedir. Ancak bu genetik durumun oluşması için pek çok genin bu konuya dâhil olması gerekir. Bu yüzden sedef hastalığı “genetik bir hastalıktır” demek yanlış olur. Egzamada genetik bazı faktörler eğilime sebep olabilir. Örneğin cildin hassas bir yapıya sahip olması genetik bir durumdur. Bu genetik durum dolaylı yoldan egzamaya sürükleyebilir.
  • Sedef çoğunlukla iğne ve hap tedavileri ile müdahale edilmeyi gerektiren bir hastalıktır. Egzamada ise asıl sebep bulunduğu zaman iyileşmenin de yolu bulunmuş olur. Merhem, krem ya da yağlar ile tedavi yürütülebilir. Dolaylı yoldan ilaç kullanımı olabilir. Örneğin alerjik sebeplerle oluşan egzamada antihistaminik ilaçlar verilir. Bu ilaç alerji için verilir ve paralelinde egzama da ortadan kalkar.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu