Düşük Çeşitleri Nelerdir ?

Düşük Çeşitleri Nelerdir ?

Düşük Çeşitleri Nelerdir
Düşük Çeşitleri Nelerdir
Hamilelerin kâbusu olan düşük, yaygın ya da nadir olarak bir kaç şekilde yaşanabilir.
  • Erken Düşük: Hamileliğin ilk 12 haftalık döneminde ortaya çıkan düşükleri tanımlarken gebeliğin 12 ile 20. haftaları arasında yaşanan düşüklere de geç düşük denmektedir.
  • Spontan Abortus: Herhangi bir işlem yapılmadan bebeğin rahim dışına doğal yolla atılmasıdır.
  • Abortus İnsipiens (Kaçınılmaz Düşük): Bu düşük çeşidinde kanamalı ağrı ve rahim ağzında açılma olması gibi belirtiler vardır. Kürtaj ile gebelik sonlandırılır.
  • İnkomplet Abortus: Bu vakalarda düşük tam olarak gerçekleşmemektedir. Kanama ile birlikte bazı dokuların bir kısmı atılırken önemli bir kısmı rahim içinde kalabilir. Altı haftadan büyük  olan gebeliklerde düşük sonrası rahimde parça kalma durumu söz konusu olabilir. Bundan dolayı hastaya kürtaj uygulanır ve parça kalıp kalmadığından emin olunur.
  • Habitüel Abortus (Tekrarlayan Düşükler): Üst üste 3 ve daha fazla gebeliğin düşük ile sonuçlanması durumunu tanımlar.
  • Boş Gebelik: Su gebeliği olarak da adlandırılır. Gebelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta var olsa da gerçekte bir bebek yoktur.
  • Biyokimyasal Gebelik: Kanda yapılan tahliller neticesinde gebelik teşhis edilir; ancak teşhise rağmen klinik olarak saptanabilecek aşamaya gelmeden sona ermiş olur. Buna biyokimyasal gebelik denir.

Hangi Sebeplerle Düşük Gerçekleşir ?

Hangi Sebeplerle Düşük Gerçekleşir
Hangi Sebeplerle Düşük Gerçekleşir
Erken dönemde yaşanan düşüklerin en büyük sebebi genetik faktörlerdir. Yaşanan düşüklerin ortalama olarak % 70’ i bu sebeple gerçekleşir. Annenin 35 yaşından büyük olması da başlıca en büyük risk faktörüdür. Düşük nedenlerinden en az bilineni ise anne adayının rahminde doğuştan şekil bozukluğunun olmasıdır.
Çoğunlukla bu tür anatomik sorunlar tekrarlayan düşüklerin yaşanmasına sebep olur. Ayrıca annede kronik şeker hastalığı, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroid sorunları, hipertansiyon, sigara ve alkol kullanımı, uyuşturucu bağımlılığı, çeşitli enfeksiyonlar, çevresel faktörler, radyasyona maruz kalma, kullanılan bazı ilaçlar, ailede düşük hikayesinin daha önceden de olması, çeşitli genetik hastalıklar, stres ve rahim kistleri de gebelikte düşük riskini büyük ölçüde arttıran etmenlerdir.

Düşük Riski Hangi Kadınlarda Daha Fazladır ?

Düşük Riski Hangi Kadınlarda Daha Fazladır
Düşük Riski Hangi Kadınlarda Daha Fazladır
Gebelikte düşük riski bazı kadınlarda birtakım sebeplerden dolayı daha fazladır. Buna neden olan durumlar ve etkileri değişmekle birlikte öncelikle daha önce düşük yapmış olanlarda ve kürtaj geçmişi olan kadınlarda düşük riski oldukça fazladır. İki kez üst üste kürtaj yaptırmış olan kadınların %50’sinin düşük gerçeği ile karşı karşıya kaldığı görülür. Düşük riski hamilelikte yaşanan kaza ve travmalar sonrasında daha da artmaktadır.
Düşme, çarpma veya kaza gibi travmalar neticesinde mutlaka düşük riskine özel bir muayene ve tedavi programı uygulanır. Hamilelik sürecinde ağır egzersiz yapan, ağır eşya kaldıranlarda kadınlarda da düşük riski oluşmaktadır. Anne adayının psikolojik durumu da burada önem arz eder. Ağır stres ve depresyon ile baş etmek durumunda kalan gebelerde düşük gelişme ihtimali oldukça fazladır.

Devamlı Düşük Yapmak Neyin Habercisidir ?

Devamlı Düşük Yapmak Neyin Habercisidir
Devamlı Düşük Yapmak Neyin Habercisidir
Tekrarlayan düşükler (habitüel abortus) %30 oranında görülebilirken, bu durumu yaşayan kadınların %50’sinde ise düşüğe neden olan faktörler kesin olarak tespit edilememektedir. Yani herhangi bir nedene bağlı olmadan da gebelikte düşük yaşanabilir. Annede yaş arttıkça devamlı düşük yapma olasılığı artar. Trombofili (kanda pıhtılaşma) gibi kan hastalıkları da gebelikte düşüğü tetiklemektedir.
Annede rahim içi kistler (polikistik over sendromu), miyomlar, kullanılan bazı ilaçlar, sigara ve alkol tüketimi, tiroid bezi hastalıkları, yetersiz beslenme, B12 vitamini eksikliği, omega 3 eksikliği, hipertansiyon sorunları, kansızlık, çölyak hastalığı, ağır metallere maruz kalma, çeşitli genital ve üriner enfeksiyonlar ile genetik faktörler sık tekrarlayan düşüklerin başlıca nedenlerindendir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Yorum

  1. Özellikle egzersiz konusunda abartıya kaçmayın hanımlar. Günde yarïm saat yürüyün yeter. Zayıf kalma hırsı bebeğin sağlığının önüne geçmemeli. Düşük yapma psikolojisi en zoru . :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı