Doğum sonrası kiloları nasıl verilir ?

Doğum sonrası kiloları nasıl verilir?

Doğum sonrası fazla kilolar çiçeği burnunda anneleri fazlasıyla endişelendiren bir konudur. Özellikle son zamanlarda kilo kontrolü ve sağlık konusunda farkındalığı artan kadınlar bunun üstünde daha fazla düşünmektedir. Hem ruhsal ve fiziksel sağlığı bozan hem de estetik açıdan hoş olmayan görüntülere sebep olan bu kilolarla baş etmek de kolay değildir. Eğer doğru adımlar atılmazsa kadınlar bu fazlalıklarla uzun süre yaşamak zorunda kalabilir, bir sonraki hamilelikte kilo kaynaklı sorunlar yaşayabilirler.

Hamilelikte ne kadar kilo alınmalı?

Hamilelik boyunca kadınların alması beklenen ideal kilo miktarı 12 kg’dır. Eğer kadın normal kilosundayken hamile kalmışsa işi fazla zor olmayacaktır. Doğumla birlikte hem bebeğin hem de plasenta (anne ile bebek arasında besin ve oksijen alışverişini sağlayan kordon) ve doğum sıvısının ağırlığı otomatik olarak vücuttan atılır. Bu yaklaşık 6 kg’a tekabül eder. Geriye kalan 6 kg’ın 2 kilosu ödemlerdir. Bu ödem ağırlığı da hamilelik sonrasında beslenmeye dikkat edilirse 6 hafta içerisinde atılır.
Genişleyen rahim 6 haftalık sürenin sonunda eski haline dönerek karın bölgesindeki şişkin görüntünün kaybolmasını sağlar. Bütün bunlar gittikten sonra 4 kg’lık baş edilebilir bir yağ fazlalığı kalır. Kalan bu 4 kg acele edilip hemen verilmemelidir, çünkü vücudun biriktirdiği bu yağ dokusuna annenin emzirme sürecinde çok ihtiyacı olacaktır. Bu zor dönemin kolay atlatabilmesi açısından birikmiş yağ dokularını vücut sistemleri gerektiğinde kullanır. Özellikle doğum sonrası ruhsal sıkıntıların rahat atlatılması (depresyon, kaygı bozukluğu…) ve bağışıklık sisteminin bu kritik süreçte sağlam olması açısından çok önemlidir.
Bütün bunların yanında hiç de normal olmayan kilo alımları da mevcuttur. “Hamileyim iki kat yemeliyim.” mantığı kişileri bu duruma düşürebilmektedir. Oysaki bir anne adayı hamileliğin ilk döneminden son dönemine doğru en fazla 500 kalori ekstra tüketim yapabilir. İki kişilik yemek hiç doğru bir davranış olmayacaktır.

Hamilelik sonrasında diyet yapılır mı?

Hamilelik Sonrasında Diyet Yapılır mı?
Hamilelik sonrasında diyet yapılır mı?
Diyet kelimesi eksiltme, mahrum bırakma anlamları taşır; ancak kişinin diyete bakış açısına göre neyden eksiltileceği konusu değişebilmektedir. Bir anne hem hamilelik sürecinde hem de doğum yaptıktan sonra, önce bebeğinin sağlığını düşünmeyi bilmelidir. Kilo problemlerini yenme konusunda acele etmek bu dönemde çok tehlikelidir.
Aşırı yorucu olan ilk birkaç ayda annenin kilo vermesi zaten kaçınılmaz olacaktır. (Ne yediğine dikkat etmesi koşuluyla…) Formda ve güzel bir görünüş kadını motive edecektir; ancak bir kadın birkaç kilo ile güzelliğinin zedeleneceğini düşünmemelidir. Böyle düşünmesi de ruhsal bir problemdir ve çocuğu için bu problemi yenmeye çalışmalıdır.
Diyet mevzusunda yaygın dört anlayış mevcuttur:
  • Hiçbir şey Yememek: Ölümcül bir diyet anlayışıdır. Kişiler ne kadar az yerse o kadar hızlı kilo vereceğini düşünerek sağlıklı ya da sağlıksız tüm yiyeceklerden olabildiğine uzak kalır. Bu kadar sıkı diyetin yanında aşırı hareket gerektiren aktivitelerde bulunur. Vücut hayati fonksiyonlarını koruyabilmek için yağ dokularını son hızla parçalayıp kullanır. Yavaş yavaş kas ve kemik dokularından da kullanılmaya başlanır. Bu süreçte kişi iştahsızlık nevrozuna yakalanır, istese de yiyemez hale gelir ve son hızla kilo kaybeder. (bknz Anoreksiya nedir) Vücut sistemi normal işleyişini sağlayabilmek için gerekli kaynağı bulamadığında iflas eder ve komaya girer. Ölümle sonuçlanan vakalar mevcuttur. Tedavisi ise çok uzun yıllar alır. Böyle bir diyet anlayışını sadece anneler değil, hiç kimse benimsememelidir.
  • Kalorisi Azaltılmış Ürünlere Yönelim: Diyet yapanlar için light ürün de denilen kalorisi diğer ürünlere nispeten daha az olan gıdalar üretilmektedir. Yoğurt, süt, peynir, bisküvi, çikolata, kola gibi pek çok ürün buna dâhildir. Ancak sağlık uzmanları bu ürünlerin sakıncaları konusunda uyarmıştır. Kalorisi ile birlikte besin değerinin de azaldığını söyleyen uzmanlar, sağlıklı zayıflamak isteyenler için normal ürünlerin ölçülü şekilde tüketilmesinin diyet sürecinde yeterli olacağını söylemişlerdir. Emzirme döneminde sütün mineral ve vitamin içeriğinin zengin olabilmesi için kaliteli besinlere ihtiyaç vardır. Bu yüzden bu çeşit bir diyet de emzirme dönemindeki annelere önerilmez.
  • Kalori Hesabı Tutmak: Diğerlerine oranla daha akılcı bir diyet anlayışıdır. Hem alınan kalori hem de harcanan kalori hesaplanır ve harcanan kalorinin alınan kaloriyi geçmesi hedeflenir. Bilinçli uygulandığında çok iyi ve sağlıklı kilo verdiren bir yöntemdir. Emziren anneler doktorlarına danışarak günlük alınması gereken kalori miktarını belirler. Emzirme döneminde anneler kilo verme sürecini aylara yaymak zorunda olduğundan alınan ve verilen kalori miktarları arasında uçurum farkı olmamasına özellikle dikkat edilir. Dönemsel olarak tüketilmesi şart olan besin gruplarını doktor beslenme listesine dengeli bir biçimde dağıtır. Böylelikle yavaş yavaş da olsa devamlı zayıflamaya doğru giden bir sürecin içerisine girilmiş olur.
  • Gereksiz Gıdalardan Vazgeçmek: Kilo problemlerinin altında yatan en büyük sebep; basit ve miktarı az gibi görünen, karın bile doyurmayan ama iki öğünlük doyurucu bir yemekten çok daha kalorili olabilen gıdaların bilinçsizce tüketilmesidir. Örneğin 200 gramlık bir paket soslu fıstığın tamamı bir oturuşta rahatlıkla tüketilebilir; ancak içerdiği kalori değeri neredeyse alınması gereken bir tam günlük kalori değerine eştir. Tek bir günde iki günlük kalori alınırsa kilo almak kaçınılmaz olacaktır. Etrafımız dişe dokunmayan ağır kalorili gıdalarla doludur. “Fazla bir şey yemediğim halde kilo alıyorum.” cümlesini kullananlar tam da bu kısımda hata yaptıklarını bilmelidirler. Emziren anneler bu tip gıdalardan uzak durduklarında ve organik ya da doğal ürünlere yöneldiklerinde hem açlık çekmek zorunda kalmayacak hem de istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde kendiliklerinden kilo verdiklerini göreceklerdir.

Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmanın püf noktaları:

  • Tüketilen besinler her zaman kaliteli ve sağlıklı seçilmelidir. Yaş pasta, şireli tatlılar, abur cuburlar, ambalajlı ürünler mutfaktan uzaklaştırılmalıdır. Bu ekstra kalorili ve hücrelerle uyumsuz gıdalar aradan çekildiğinde kilo vermek çok daha kolay olacaktır.
  • Anneler bebeklerini sık sık emzirmelidir. Emzirme sırasında annelerin metabolizmaları son hızla çalışır ve bol enerji harcanır. Süt bezleri yeni süt oluştururken annenin yağ dokusundan kullanarak günde ortalama 700 kalori yakar.
  • Egzersiz ve yürüyüşler ihmal edilmemelidir. Özellikle alt karın bölgesi için egzersizler yapılmalı, yürüyüşlere başlanmalıdır. Bebek arabası ile birlikte parklarda yapılabilecek uzun yürüyüşler hem psikolojiyi düzeltir, hem zayıflamak için gerekli olan D vitamini ihtiyacını giderir, hem de ekstra kalori yakmaya yardımcı olur. Her açıdan kilo verme sürecine olumlu etkide bulunacaktır.
Bütün bunların yanında vücudun tüm fonksiyonlarının rahat bir şekilde çalışabilmesi için günde en az 2 litre su tüketimi yapılmalıdır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

2 Yorum

  1. Aşırı kilo, doğum sonrası fiziksel değişimler ya da genetik sebeplerle bazı kadınların göğüsleri bedenlerine yani boy ve kilo oranlarına göre fazla büyük olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı