Doğum Sonrası Bebek Bakımı

Bebekler ne zaman gülmeye başlar

bebekler ne zaman güler
bebekler ne zaman gülmeye başlar
Anne babaların merakla beklediği gülücükler, doğumdan sonraki ilk aylarda gerçekleşir. Genel olarak ilk bebek gülmesi 2 ay içinde, bebek kahkahası ise 2 ila 5 ay içinde görülür. Ebeveynleri son derece mutlu eden bu gülümsemeler, bebekler için ilgi ve dikkat çekme yöntemidir.
Bebeklerinin yüzünde bu hoş gülümsemeyi her zaman görmek isteyen anne babalar, bebeklerin gülmesi için ne yapmalıyız sorusunu sıkça düşünür. Bu konuda Londra Birkbeck Üniversitesi’nden Dr. Caspar, yeni doğan bebek gülmesi için anne babaların her hangi bir şey yapmalarının gerekmediğini belirtiyor.
Caspar’a göre bebeğin gülmesi, kahkaha atması için sadece ilgi görmesi yeterli. Anne babasını gördükten sonra kahkaha atan bebek gördüğü ilgi nedeni ile gülümser. Oda içinde, ancak bebeğinizin görüş mesafesinde olmadığınızda, bebeğin attığı kahkahalar da sizin ilginizi çekmek içindir. Bu neşeli dönemlerinde bebeğinizi sık sık kucağınıza alıp gülümsemesine eşlik edebilirsiniz

Doğum sonrası psikoloji

doğum sonrası anne psikolojisi
doğum sonrası anne psikolojisi
Sağlıklı bebekler için sağlıklı anne ve babalar gerekir. Bu nedenle ebeveynler olarak ilk önce kendinize iyi bakmalısınız. Yapılan araştırmalarda doğum öncesi ve doğum sonrası anne adaylarının yüzde 15’inde psikolojik sorunlar meydana gelebiliyor. Bu psikolojik sorunlar nedeni ile bebeğinin bakımına konsantre olamayan anneler, doğum sonrası anne psikolojisi hakkında destek almalıdır.
Bu konuda görüşlerini bildiren Londra City Üniversitesi’nden Donna Moore, çok sayıda annenin çevresi tarafından kötü anne olarak değerlendirilmemek için profesyonel destek almaktan çekindiklerini dile getiriyor.
Donna bu konuda doğum öncesi ve doğum sonrası psikolojisi bozuk olan annelerin suçu olmadığını, tedavi ile ruhsal problemlerinin üstesinden gelebileceklerini belirtiyor. Eğer sizin de doğum öncesinden gelen ya da doğum sonrasında başlayan psikolojik sorunlarınız, endişeleriniz varsa çekinmeden doktora başvurmalı, destek alarak eski ruh sağlığınıza kavuşmalısınız.

Doğum Sonrası Annelerin Sosyalliği

doğum sonrası annelerin sosyalliği
doğum sonrası annelerin sosyalliği
Hamilelik döneminde ya da doğumdan sonraki ilk dönemlerde yeni anneler, en büyük desteği deneyimli annelerden almak istiyor. Yani kitaplarda yazan bilgiler ve öneriler yerine, canlı kaynak olarak geçen deneyimli annelerden alınan bilgiler, yeni annelere daha güvenilir geliyor. Bu konuda Manchester Üniversitesi’nden Dr. Debbie Smith, doğum sonrası bebek bakımı ve gelişimi konusunda destek almak için annelerin kendileri gibi bebek sahibi diğer anneler ile birlikte olmasını öneriyor.
Doğum sonrası anne bebek gruplarına katılan yeni anneler, burada yeni arkadaşlıklar edinirken bebeklerinin bakımı konusunda da akılda kalıcı bilgiler edinebiliyor. Eğer sizin de çevrenizde yeni doğum yapan birileri var ise bebeğiniz ile ilgili yaşadıklarınızı onlara anlatabilir, gerektiğinde destek alabilirsiniz. Çevrenizde yeni doğum yapan birileri yok ise özel anne bebek gruplarına katılabilir, bu gruplar ile yapılan aktivitelerle kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Baba çocuk ilişkisi

baba çocuk ilişkisi
baba çocuk ilişkisi
Çocuk gelişiminde anneler kadar babalar da önemlidir. Çocuğun kendine güvenmesi, zorluklar ile baş edebilmesi için babaları ile oynadıkları oyunlar teşvik edicidir. Oyun konusunda annelere göre daha cesur ve hareketli olan babalar çocuklarını atlama, zıplama, koşma, itme gibi hareketlere karşı destekler. Oyunlarının neredeyse tamamı hareket halinde geçer.
Oxford Üniversitesi’nden Dr. Anna Machin, bu oyunların çocukların gelişimine büyük katkısı olduğunu belirtiyor. İlerleyen dönemlerde baba çocuk ilişkisi yönünden de pozitiflik sağlayacak olan bu oyunlar, çocuğun kendisini ve sınırlarını daha fazla keşfetmesini sağlıyor.  Siz de bir anne olarak baba çocuk iletişimi için destek olabilir, onların oyunları konusunda yapıcı olabilirsiniz. Babalar ise günün yoğunluğundan fırsat bulup mutlaka çocukları ile zaman geçirmeli, hareketli oyunlar oynamalıdır.

Bebeklerle konuşmak

bebeklerle konuşmak
bebeklerle konuşmak
Bebekler çevrelerinde konuşulan dilleri çözümleme ve öğrenme yeteneğine sahiptir. Sürekli bulunduğu ortamda birden fazla dil konuşulan bebekler zaman içinde iki dili birden de öğrenebilirler. Bu konuda ailelerin özel olarak dil kursuna göndermesine gerek yoktur. Bebekler dilleri kendi kendine çözümler.
Konu hakkında araştırma yapan Plymouth Üniversitesi’nden Dr. Allegra Cattani, hiç bir dil kursuna gitmeden, çevreden duyup doğal olarak birden fazla dil öğrenen bebeklerin gelecekte çok başarılı olacağını belirtiyor. İki dili aynı anda öğrendiği için konuşmaları biraz gecikebilir. Anne babalar bebeklerle konuşmak için, onun anladığı dili tercih etmelidir. Eğer bebeğinize iki ayrı dil öğretiyorsanız, hangisine karşı daha yatkınsa öğrenme aşamasında bu dili kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İkinci dil içinse acele etmeden, sabır ile beklemeniz gerekebilir.

Bebekler için sarılmak hayati önem taşır

bebeği kucakta taşıma
bebeği kucakta taşıma
Yeni doğan bebekler dokunuşa karşı çok hassastır. Bu nedenle onların sık sık kucakta taşıma ve sarılmaya ihtiyacı vardır. Ağlama ya da huzursuzluk anlarında bebeklerin kucağa alınması, sakinleşmelerini sağlar.
Bu konuda Kanada’da bulunan St Francis Xavier Üniversitesi’nden Dr. Ann Bigelow, dokuz ay anne rahminde kalan bebekler için bebeği kucakta taşıma rahatlatıcı olabilir, ifadesini kullanıyor. Bebeklerin yeni doğduklarında ihtiyacı olan şeylerin başında sarılmak ve ten temasının geldiğini belirten Ann, bebeğin kundaklanması yerine direkt kucağa alınmasının daha sakinleştirici olduğunu belirtiyor. Siz de, bebeğinizle ilgilenirken beşikte ya da yatakta tutmak yerine kucağınıza alabilirsiniz.
Uzun yürüyüşlerde kucakta taşımak zor geldiğinde bebek arabası yerine kucakta taşımayı kolaylaştıran bebeği kucakta taşıma aparatı olarak kanguru ana kucağı gibi bebek kucak askısı ürünlerini kullanabilirsiniz. Kullanılan ana kucağının plastik olmaması, kumaş olmasına da ayrıca dikkat etmenizi öneririz.

Bebeklerde uyku düzeni

bebeklerde uyku duzeni
bebeklerde uyku duzeni
Bebeklerde ve çocuklarda uyku düzeni sağlıklı gelişimleri için önemlidir. Bu dönemlerinde henüz dış dünyaya ve çevresine alışmaya çalışan bebekler gününün büyük kısmını uyuyarak geçirir.
Bebeklerde uyku düzeni genel olarak 4 aylık oldukları dönemlerde oluşmaya başlar. Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni oluşturmaya çalışan annelere de büyük görev düşüyor.
Loughborough Üniversitesi, Uyku Araştırma Merkezi’nden Prof. Jim Horne, bebeklerde gece uykusuzluğu yaşanmaması için gün içindeki uykularının güneş ışığı gören ve sesli bir ortamda yapılması gerektiğini belirtiyor. Bu şekilde gündüz fazla uyumayan bebekler deliksiz ve daha uzun süre gece uykusu uyuyacaktır. Siz de bebeklerde gece uykusu sorunu yaşamamak için bebeğinizi gündüz uykusuna yatırırken oda perdelerini kapatıp ortamı karartmayın. Ayrıca odada çalışan sesli bir alet varsa bunları da kapatıp tamamen sessiz bir ortam sağlamayın.

Emzirme için planlarınızı yapın

bebek emzirme
Emzirme için planlarınızı yapın
Bebeklerin ilk aylarında temel besini anne sütüdür. Bunun bilincinde olan anneler, doğum sonrasında hemen bebeklerini emzirmeye başlar. Ancak aylar geçtikçe süt emziren anneler sayısında düşüş görülür. Bunun nedeni emzirme hakkında annenin fazla bilgi sahibi olmaması, sütünün erken kesilmesi ya da bebeğin davranışlarından annenin sütünün yetersiz olduğu kaygısıdır.
Stirling Üniversitesi ‘nden Sineal Currie emzirme konusunda annelerin doğum öncesinde mutlaka bilgi sahibi olması gerektiğine dikkat çekiyor. Currie, emzirme döneminde karşılaşılacak olası sorunlara karşı annelerin bilinçlendirilmesi, bu sorunlar ile ilgili çözüm yöntemleri hakkında bilgilendirilmesinin mutlak gerekliliğinin altını çiziyor. Emzirmek için siz de deneyimli annelerden destek alıp bilgilerinden yararlanmak ile birlikte anne sütünü artıran besinler yazısındaki tavsiyeri de okuyabilirsiniz.

Bebekler Yüzleri Çok Sever

bebekler yüzleri sever
bebekler yüzleri sever
Yeni doğan bebeklerin görüş alanları kısıtlıdır. Ancak yüzlere karşı çok dikkatlidirler. İlk aylarında daha yüzleri tanıma yetenekleri olmayan bebekler, genel olarak yüzleri inceler.
Londra’daki King Collage Üniversitesi ‘nden Punit Sahah, bebeklerin uzun süre yüzleri incelemesinin hızla gelişen beyin fonksiyonlarına kanal açmak için etkili olduğunu dile getiriyor. Sahah’a göre bebeklerin dikkatlice yüzleri incelemesi yetişkinlik çağındaki sosyal yeteneklerini yöneten beyin ağının oluşmasını sağlıyor.
Siz de bebeğinizin gelişimi için aydınlık bir ortamda kucağınıza alıp yüzünüzü incelemesi için fırsat verebilirsiniz. Bu sırada siz de minik bebeğinizi inceleyebilirsiniz.

En Önemli Kural, Hiç Bir Kuralın Olmaması

en önemli kural hiçbir kuralın olmamasıdır
en önemli kural hiçbir kuralın olmamasıdır
Çocuk gelişimi konusunda bazı kurallardan bahsedilse de bu kuralların aynen uygulanması ebeveynleri ve çocukları sıkabilir. Bu durumda anne babalar sınırlarını tamamen kurallara göre değil, çocuklarının ve kendilerinin uyum sağlayabileceği şekilde uygulamalıdır.
Konu hakkında Portmouth Üniversitesi’nden Vasudevi Reddy, anne babaların çocukları ile ilişki kurarken yakın olmaları gerektiğinin altını çiziyor. Tamamen kurallara uygun, keskin sınırları olan yaklaşımlar çocuk ile ilişkilerin zorlanmasına neden olabilir. Bu nedenle siz de çocuğunuz ile ilişkilerinizde onların da duygusu ve istekleri olabileceğini göz önünde bulundurup daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 12 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu