Dişleri Beyazlatmak İçin Diş Fırçasını Düzenli Olarak Kullanmak Yeterli mi ?

Dişleri Beyazlatmak İçin Diş Fırçasını Düzenli Olarak Kullanmak Yeterli mi?

Dişleri Beyazlatmak İçin Diş Fırçasını Düzenli Olarak Kullanmak Yeterli mi
Dişleri Beyazlatmak İçin Diş Fırçasını Düzenli Olarak Kullanmak Yeterli mi

Gülümserken çekilen eski fotoğraflarınızda dişlerinizin daha beyaz olduğunu fark ettiyseniz çay, kahve veya sigara gibi etkenler yüzünden sararan dişlerinizi yeniden beyazlatmak isteyebilirsiniz. Peki, diş fırçası düzenli olarak kullanıldığında dişler ışıl ışıl beyazlar mı ?

Cevap ne yazık hayır! Çoğu kişinin lazerle diş beyazlatma yönteminden yararlanmasının sebebi de budur. Evdeki imkânlarla diş beyazlatmak imkansız değil, ancak zordur. Ayrıca dişin doğal rengi beyaz değil, çok hafif sarıya kaçar bir renktedir. Burada amaç dişleri doğal beyazlığına getirebilmektir. Yine de kendi imkanlarınızla dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız, yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Diş beyazlatıcı özellikli diş macunları (Signal White, Sensodyne, Clinomyn gibi) ve ağız bakım losyonları
  • Diş beyazlatıcı diş ipleri
  • Bitkisel karışım ve kürler. (Karbonat ve limon suyunu karıştırıp ortaya çıkan lapa şeklindeki harcı diş fırçasına sürmek etkili bir çözüm yolu olabilir. Portakal veya limonun kabuğunun iç kısmını dişlere sürmek de diş beyazlatmak için doğal yöntemler arasındadır.)

Hangi Diş Fırçaları Kullanıma Uygundur?

Hangi Diş Fırçaları Kullanıma Uygundur?
Hangi Diş Fırçaları Kullanıma Uygundur?
Oral-B, Colgate, Banat, Signal ve Dentek başta olmak üzere birçok yerli ve yabancı marka, diş fırçası pazarına özel modellerini müşterilerin beğenisine sunmaya devam ediyor. Bu modellerden hangisini seçmeniz gerektiğine ise tamamen bütçenize göre karar verebilirsiniz. Eğer elektrikli diş fırçası almayacaksanız çok yönlü koruma sağlayan herhangi bir diş fırçasını gönül rahatlığıyla tercih etmenizde sorun olmayacaktır. 10-20 TL bandındaki diş fırçalarını satın alabilirsiniz.
Başlangıçta hemen her diş fırçasının telleri sert olur, zamanla yumuşayıp daha rahat bir diş fırçalama deneyimi sunar. Dişlerin nazikçe fırçalanması önemlidir. Ağzımızın içerisindeki her zerre canlıdır ve bu canlı dokuların hırpalanmaması gerekir. Diş fırçası hangi türde olursa olsun burada asıl mesele fırçalama tarzıdır.

Diş Eti Hassasiyeti Olanlar Dişlerini Nasıl Fırçalamalı?

Diş Eti Hassasiyeti Olanlar Dişlerini Nasıl Fırçalamalı
Diş Eti Hassasiyeti Olanlar Dişlerini Nasıl Fırçalamalı
Sağlıklı bir diyet programını takip ederek diş eti hassasiyetini azaltabilmeniz mümkün. Aspirin gibi kan sulandırıcı bileşenler içeren hapların kullanımının bırakılmasıyla da diş eti kanamaları azaltılabilir. Bu tür önlemleri aldıktan sonra yumuşak bir diş fırçası kullanarak nazikçe dişler fırçalandığı takdirde kanamaların önüne geçilebilir.
Dişlerini fırçalayan kişilerin her şeyden önce dişlerinin de canlı bir organ olduğunu unutmaması ve sert fırçalama yapmaması gerekir. Diş eti hassasiyeti olmasa bile buna dikkat etmek önemlidir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu