Dış Kulak iltihabı Tedavisi

Dış Kulak İltihabı Nedir?

dış kulak iltihabı tedavisi
Dış kulak iltihabı tedavisi

Ses dalgalarının dış ortamdan alınıp beynin algılayabileceği şekilde orta kulağa iletilmesini sağlayan bölgeye dış kulak denir. Kulak kepçesi ile orta kulak boşluğu arasında yer alan bu yapı kanal şeklindedir. Bu kanal karanlık, sıcak ve nemli bir ortamdır. Kulağın böceklerden, bakteri ve mantarlardan korunması için bu kısımda yağlı antiseptik bir salgı üretilir. (Antiseptik: Doku ile uyumlu) Bu salgıya kulak kiri ya da serumen de denilmektedir.

Kulak kiri anti-bakteriyel özelliktedir. Kulağa korunaklı bir ortam sağlar ve kayganlaştırıcı özelliği ile kulağa istenmeyen ajanların tutunmasını önler. Herhangi bir sebeple korunaklı bu yüzey bozulduğunda bakteriler ya da mantarlar bu nemli ortamda kolaylıkla yer bularak dış kulak iltihabı oluşmasına sebep olur. Dış kulak iltihabı aynı zamanda dış kulak yolu enfeksiyonu ya da bilimsel adıyla Otitis eksterna olarak da adlandırılır.
Özellikle sıcak ve nemli yaz aylarında sıkça rastlanılan dış kulak iltihabı; ilerlediğinde orta kulak ve iç kulak iltihabına da sebep olabilmektedir.
Görünür yerde gerçekleştiğinden dolayı dış kulak iltihabı tanısı fiziksel muayene ile kolaylıkla konulabilir. Ekstra bir görüntüleme yöntemine ya da tahlile gerek yoktur. Agresif seyreden ve ilerlemiş enfeksiyon durumlarında doktor gerekli görürse enfeksiyonun yayılım alanını incelemek için uygun bir görüntüleme tekniğine başvurabilir.

Dış Kulak İltihabı Neden Olur?

Dış Kulak iltihabı Tedavisi
Dış Kulak İltihabı Neden Olur
Dış kulak kanalındaki antiseptik ve nemli ortamı bozan her türlü davranış dış kulak iltihabı sebebidir. Yaz aylarında dış kulak iltihabına daha fazla yakalanılmasının en büyük sebepleri; aşırı sıcak, nem ve kulağın içerisine süzülen terdir. Özellikle bu mevsimde klorlu havuz suyunda çokça vakit geçirenlerde ve kulak karıştırma alışkanlığı olanlarda dış kulak kanalındaki koruma sağlayan salgı ortamı bozulduğundan dolayı, yaz mevsiminin getirdiği bu etkiler kulağın içerisinde bakteri, mantar ya da virüslere uygun ortamlar sağlar. Havuzda vakit geçirenlerde dış kulak iltihabı daha sık göründüğünden dolayı bu hastalığa aynı zamanda yüzücü kulağı da denir.
Havuz suyunun sterilizasyonunu sağlamak için kullanılan klor maddesi, kulak salgısının asitlik değerini (pH) ve yapısını bozar. Korunaklı kulak kanalı dıştan gelen olumsuz etkilere açık hale gelir. Pamuk, peçete gibi nemi alıp götüren maddelerle kulağı temizlemek de kulak salgısını uzaklaştıracağı için aynı etkiye sebep olacaktır.
Mikroorganizmaları daha çok barındırsa bile deniz suyu bu konuda havuz suyuna göre daha sağlıklıdır. Deniz suyu kulak içi dokusuna zarar vermeyen yapıda bileşiklere sahiptir. Yalnızca çok soğuk suda uzun süre yüzüldüğü takdirde uzun vadede kulak yolunda kemik büyümesi oluşabilir ve bu sebeple kulak yolu tıkanabilir. Kulak yolunun bir sebepten tıkanması da dış kulak yolu iltihabına yol açar. Dermatolojik ya da alerjik sebeplerle de iltihap oluşabilir. (Dermatolojik sebepler; sivilce, egzama gibi cilt kaynaklı sebeplerdir.)

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Dış Kulak iltihabı Tedavisi
Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir
Dış kulak iltihabının başlangıç aşamasında kulak yolundaki deride, ödem oluşmaya (şişmeye) başlar. Diğer vücut bölgelerine göre hassas olan bu kulak cildi dokusunda ağrı reseptörleri yoğun bir şekilde bulunduğundan dolayı burada oluşan ödemler zaman geçtikçe ciddi ağrılara sebep olur. Şiddetli ağrılar başlamadan en erken dönemde dış kulak iltihabını fark etmenin yolu ise; kulağın girişindeki küçük çıkıntı şeklinde olan kıkırdak bölgesine (tragus) bastırarak ağrı oluşturup oluşturmadığını kontrol etmektir. (Tragus hassasiyeti) Bu aşamada doktora gidildiğinde kişiler sıkıntı çekmez. Ancak ihmal edildiği takdirde kulak yolundaki ödemler zamanla büyüyerek; kulak yolunun tıkanmasına ve iltihaplı akıntıların oluşmasına sebep olur. Kulak yolu tıkandığı zaman ağrı ile birlikte işitme kaybı da gözlenebilir. Tükürük bezlerinin olduğu yerlerde apse oluşumları görülebilir. Hem tedavi hem de hastalık süreci oldukça sancılı geçer.
Bağışıklık sistemi bir sebepten dolayı baskılanmış olan kişilerde durum daha kritik seyreder. Dış kulaktan yayılan iltihap çevre dokuları, çene ve yüz kemiklerini tutabilir. (Malign otitis eksterna) Agresif seyreden bir enfeksiyondur. Nekrotizan dış otit ismiyle de anılır. Hemen tedavi edilmediğinde hayati tehlike oluşturabilir.

Dış Kulak iltihabı Tedavisi  Nasıldır?

Dış Kulak iltihabı Tedavisi
Dış Kulak iltihabı Tedavisi Nasıldır
Dış kulak iltihabı tedavisi, iltihabın derecesine ve hastanın genel durumuna göre belirlenir. Dış kulak iltihabı başlangıç aşamasındayken sadece hafif şişkinlik ve kızarıklık mevcuttur. Kulak yolu kapalı değildir ve hastanın genel sağlık durumu iyidir. Bu aşamadaki iltihapta sadece damla tedavisi uygulanır. Bu damla tedavisi ile zarar görmüş kulak kiri bileşiklerini yerine koymak hedeflenir. Kulak kiri asitlik özelliktedir ve alkol benzeri bileşikler bulundurur. İmmün modülatör maddeler de mevcuttur. Hastaya asitli ya da alkollü damlalar verilir. İmmün modülatör maddeler yerine antibiyotikli damlalar verilebilir. (İmmün modülatör madde; vücudun mikroplara karşı geliştirmiş olduğu bağışıklık sisteminin etkisini güçlendiren maddedir.)
Mantar sebebi ile oluşan dış kulak iltihabında öncelikle mantar enfeksiyonlarının oluşturduğu artıklar kulak yolundan temizlenir ve sonrasında kulak salgısı özelliğinde olan antiseptik solüsyonlar uygulanır.
Kulak yolu tıkanmış, iltihaplı salgılar-şiddetli ağrılar oluşmuş ve duyma kaybı yaşanmaya başlamışsa dış kulak iltihabı ilerlemiş demektir. Kanal tıkalı olduğu için damla geri tepeceğinden dolayı tedavi çok zor uygulanır. Bu tür durumlar için 2 yöntem vardır:
  • Antiseptik özellikteki solüsyonların gazlı beze emdirilmesi ve o gazlı bezin bir ya da iki gün iltihaplı kulağın içinde bekletilmesi
  • Damla damlatılacak kulağın tersi yönünde yan yatıp, kulak kepçesini arkaya ve yukarıya doğru çekiştirerek damlanın kulağa yedirilmeye çalışılması (Ağrılı bir yöntemdir, ancak etkili olacaktır.)
Eğer apse ve ateş oluşumları gözleniyorsa (nadir olarak gelişen bir durumdur) drenaj ve antibiyotik uygulamaları da yapılabilir. (Drenaj; bir aygıt yardımı ile kulağın içerisindeki iltihaplı sıvının veya kalıntıların çekilmesi işlemidir.) Tedavi sürecinde kulak sudan korunmalıdır.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Önlenir?

Dış Kulak iltihabı Tedavisi
Dış Kulak İltihabı Nasıl Önlenir
Dış kulak iltihabı, kulağın içerisindeki koruyucu salgı yerinde durdukça önlenebilir. Bu da kulağı doğru bir yöntemle temizlemekten geçer. Öncelikle pamuklu kulak çubukları ile kulak yolu karıştırılmamalıdır. Bu davranış kulak içerisindeki koruyucu yüzeyin dağılmasına ve salgının kulağa sağlamış olduğu nemin kurumasına sebep olur. Kulak yolunu arındırmak için izlenecek yol şudur:
  • Banyonun sonunda kulaklara ılık su tutulur.
  • Baş her iki yana doğru çevrilerek kulağın içerisindeki su peçeteye ya da havluya dökülür
  • Saç kurutma makinesi düşük ayara getirilerek kulağın içerisindeki gereksiz nemin giderilmesi sağlanır. Böylelikle salgı tabakası korunmuş olur.
Bu adımları ancak kulak zarı sağlam olan ve kulağı enfeksiyon barındırmayan kişiler uygulayabilir. Aksi takdirde enfeksiyonun daha da ilerlemesine sebep olur. Yüzme sporu ile ilgilenen ve havuzdaki klor maddesine çokça maruz kalan kişiler ise havuzdan çıktıktan sonra yukarıdaki adımları uygulayarak kulağın içerisini havuz suyundan arındırmalıdır. Sonrasında ise kulağın normal asit ortamının tekrar sağlanabilmesi için her iki kulağa da ikişer damla limon ya da sirke damlatılır. Böylelikle dış kulakta gelişebilecek enfeksiyonlara karşı önlem alınmış olur.

Dış Kulak İltihabı İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır?

Dış Kulak iltihabı Tedavisi
Dış Kulak İltihabı İçin Hangi Bölüme Başvurulmalıdır
Dış kulak iltihabı belirtileri ile karşı karşıya kalan kişilerin Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne başvurmaları gerekir. Özellikle enfeksiyonlarla savaşılmasını zorlaştıran hastalıkları taşıyan kişilerin (bağışıklık sistemi hastalıkları, diyabet gibi) iltihabı ilerletmeden tedaviye yönelmeleri şarttır. Doktor tanı ve tedavi yöntemini hastanın genel sağlık durumuna ve sağlık geçmişine göre belirleyecektir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu