Diş eti iltihabı nedir?

Diş eti iltihabı nedir?

Diş eti iltihabı nedir
Diş eti iltihabı nedir
Ağızda oluşan bazı olumsuz etkilere karşı (bakteri veya hırpalayıcı müdahaleler) diş eti dokusunun tepki göstermesi durumuna diş eti iltihabı ya da gingivitis denir. Diş eti dokusu dişi zararlı etkilerden korumakla görevlidir; ancak ağız bakımı ihmal edildiğinde durum değişir. Bakteriler dişlerde yer bulduğunda, o koruyucu diş eti tabakasını aşarak diş köklerinin tutunduğu kemik bölgelerine kadar girer ve orada konuşlanıp yayılır. Bu durum diş etlerinde tepkiye neden olur. Yani diş eti iltihabı oluşur.
Diş eti iltihabı; diş eti hastalıklarının başlangıç aşamasıdır. Bu aşamada tedavi edilen diş etinde genellikle bir sorun yaşanmaz ve ağız bakımı ihmal edilmediği takdirde dişler uzun ömürlü olur. Ancak tedavi edilmezse Diş eti çekilmesi ve diş kaybına kadar pek çok şeyin oluşmasına sebep olabilir. Bu alanda yapılan araştırmalar; diş eti iltihabının çok daha büyük sağlık problemlerine sebep olabileceğini ortaya koymuştur. Özellikle kalp hastalığı yaşama ihtimalinin diş eti iltihabı ile %25 artış gösterdiği bilinir.

Diş eti iltihabı neden olur?

Diş eti iltihabı neden olur
Diş eti iltihabı neden olur
Diş eti iltihabı bir tepki mekanizması ürünüdür. Yani bir şeylerin yanlış yapıldığının ya da ters gittiğinin sinyallerini verir. En önemli sebebi ise ağız bakımının yanlış veya eksik yapılması; ya da hiç yapılmamasıdır. Bu kişilerin diş eti hastalıklarına karşı genetik bir yatkınlığı da varsa, diş eti iltihabı ve iltihap sonrası gelişecek tüm diş eti problemleri için tetikleyici ve hızlandırıcı etki olacaktır. Dönemsel hormonal değişiklikler de diş eti iltihabı için bir tetikleyici faktördür. (Ergenlik, hamilelik, Menopoz) Bu dönemlerde kan damarları bakterilere açık hale gelir ve diş eti problemleri yaşanabilir.
Günlük ağız bakımının yapılmaması; tüketilen her gıdanın dişe yapışmasına ve bakterilerin tutunabileceği barların (tartar) oluşmasına sebep olur. Bakteriler çok hızlı üreyen, ürediği yerde konuşlanan ve her geçen gün yayılarak alanını genişleten tek hücreli canlılardır. Gıda parçaları ile dolu bakımsız ağız içi; bakteriler için bulunmaz bir nimettir. Bu ortamın oluşmasına izin verildiğinde bakteriler bu fırsatı değerlendirir ve hızlıca ürerler. Üredikçe bakteri plakları oluşur. Bu plaklar hemen temizlenmezse tükürük salgısındaki mineral çökeltileri ile sağlamlaşarak dişlerin yüzeyine ve özellikle aralarına sıkıca tutunur. Bu oluşumlara diş taşı denilmektedir. Diş taşları fırçalama ile çıkabilecek oluşumlar değildir.
Diş etlerinin içerisine kadar ilerleme fırsatı bulmuş olan bakteriler; dişin tutunduğu ve desteklendiği kemik dokusunu eriterek derinlere doğru ilerler. Diş eti dokusu bu duruma tepki gösterir; diş eti iltihabı oluşur. Eksik ağız bakımı dışında diş eti iltihabına sebep olan diğer faktörler şunlardır:
  • Ağızdan nefes almak (Burundan nefes almayı engelleyecek durumlar buna sebep olur. Üst solunum yolu enfeksiyonu, Geniz eti gibi.)
  • Sigara kullanmak (Sigara ağız içi mukozasını tahrip edici özellikte bir maddedir. Bu tahribat zamanla diş eti iltihabı yaşanmasına sebep olur.)
  • Yüksek tansiyon ilaçları kullanmak (İlaç takviyeleri vücudun dengesini bozduğundan tetikleyici olur.)
  • Doku nakli yaptırmak (Böbrek, karaciğer nakli gibi)
  • Sık sık tükürmek ya da tükürük salgısını azaltıcı ilaçlar kullanmak (Tükürük salgısı ağız içerisinde bakterilerin tutunmasını engelleyen ve ağız içi dokusunu koruyan kıymetli bir salgıdır.)

Diş eti iltihabı nasıl önlenebilir?

Diş eti iltihabı nasıl önlenebilir
Nasıl önlenebilir
Her öğünden hatta mümkünse her atıştırmalıktan sonra dişleri 2-3 dakika fırçalamak çok önemlidir. Özellikle şekerli gıdalar dişlerde asit etkisi yaptığından, bu gıda parçalarının bir an evvel dişlerden uzaklaştırılması şarttır. Dişin 4 yüzeyini (ön yüzey, arka yüzey, çiğneyici yüzey ve ara yüzey) etkin şekilde fırçalamak, ara yüz kısımlarını diş ipiyle temizlemek ve ulaşılamayan kısımlara ise tazyikli su ve hava püskürten ağız duşu ile müdahale etmek ağız bakımını tamamlamaya yardımcı olacaktır. Böylelikle genetik ve hormonal faktörlerin etkinliğini durdurmak ve dişleri çok uzun süre korumak mümkün olur.
6 ayda bir rutin diş kontrolü yaptırmak; oluşan sorunları en erken evrede anlamayı ve hemen müdahale etmeyi sağlayacağından diş eti iltihabının oluşma riski de fazlasıyla düşecektir.

Diş eti iltihabı belirtileri nelerdir?

Diş eti iltihabı belirtileri nelerdir
Belirtileri nelerdir
Diş eti iltihabı ilk dönemlerde ağrı sızı yapmadığından dolayı sinsi ilerleyen bir diş eti hastalığıdır. Genellikle ileri ve geç kalınmış evrelerde kişiyi hastaneye yönlendirecek kadar rahatsız eder. Bu da tedavinin daha zorlu olmasına ve sancılı süreçlerin yaşanabilmesine sebep olur. Diş eti iltihabının en erken belirtisi; diş fırçalama işleminden sonra tükürükte kanın fark edilmesidir. İhmal edilmez ve bir diş hekimine başvurulursa pek sorun yaşanmayacaktır.
Sağlıklı diş eti kesinlikle diş fırçalandıktan sonra kanama yapmaz. Rengi pembedir ve diş eti çekilmesi görülmemektedir. İltihaplı diş etinde ise portakal kabuğu görüntüsü vardır. Turuncu, beyaz ya da kırmızı renkler karışık bir halde görülür. Şişkinlikler, deformasyonlar, lezyonlar, içi iltihap dolu kesecikler oluşabilir. Çok kötü bir Ağız kokusu yapar. Bütün bu durumlar diş etini çok hassaslaştırır; dokunulduğunda ya da fırçalandığında kanama oluşur. (Normal fırçalama ya da ara yüz fırçalama) Diş eti iltihabı ilerledikçe diş eti çekilmesine de sebep olur. Diş minesiyle kaplı olan parlak ve görünür kısım dışında; diş eti altında kalan görünmeyen kısım da açığa çıkmaya başlamışsa diş eti iltihabı çok ileri evreye girmiş demektir.

Diş eti iltihabı tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Diş eti iltihabı antibiyotik tedavisi ile sonlandırılabilecek bir durum değildir. İltihaba sebep olan diş taşı ve tartar oluşumlarının mutlaka giderilmesi gerekir. Erken evredeki diş eti iltihabı tedavisi kolaydır. Hastanın diş aralarında oluşan bakteri plaklarının, diş taşlarının, gıda artıklarının temizlenmesi ile diş pürüzsüz bir hale getirilir. Eğer bir miktar diş eti çekilmesi olmuşsa (1-2 mm), çekilmenin olduğu yerdeki diş bölgesi de aynı aşamalardan geçirilir ve açıklıkların iyice arındırılması sağlanır.  Arındırıldıktan sonra sağlıklı diş eti dokusundan bir parça kaydırılarak temizlenen bölgeye yapıştırılması sağlanır.
2-4 mm arası diş eti cepleşmelerinde ise küretaj tedavisi uygulanır. Küretaj “kazıma” anlamına gelir. 4 mm derinliğe kadar ulaşabilen bir aletle diş taşları bulunduğu bölgeden kazınır. 4 mm’yi geçen ceplerde bu tedavi yöntemiyle sadece iltihabın ve dolayısıyla diş eti çekilmesinin ilerlemesi bir süre engellenebilir; ancak mutlaka o derinliklere de inebilmek gerekir. Bu da flap operasyonu ile mümkündür.
Flap operasyonunda lokal anestezi (belli bir bölgedeki sinirleri uyuşturma işlemi) yapılır ve diş eti cerrahi yöntemle açılır. Ulaşılamayan derinlikler bu şekilde temizlenir. Kaybedilen kemik dokusu ise kemik tozları ile telafi edilmeye çalışılır. Bu işlem de gerçekleştirildikten sonra diş eti kapatılarak dikiş atılır. Bir iki gün biraz sızı olsa da 1 hafta içerisinde müdahale yapılan kısım tamamen iyileşmeye yüz tutar ve dikişler alınır.

Diş eti iltihabı tedavi edilmezse ne olur?

Diş eti iltihabı tedavi edilmezse ne olur
Tedavi edilmezse ne olur
Diş eti iltihabı yalnızca diş ve diş eti sorunlarına değil; beraberinde pek çok probleme de neden olabilir. İltihabın ilerlemesi, zaman içerisinde konuşmada ve yutkunmada zorlanmaya sebep olur. Oluşan kötü ağız kokusu hem kişinin kendisini hem de çevresindekileri ciddi anlamda rahatsız eder. Yani sosyal alanda da sorunlar oluşturur.
Diş eti iltihabı ağız içerisinde apse (irin birikimi) oluşturduğunda şiddetli acı ve yüksek ateş; hatta çocuklarda havaleye sebep olur. Tedavi edilmemesi halinde kişinin diş etleri çekilme yapar, doku kaybı hatta diş kaybı yaşanır. Uzun vadede kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına zemin hazırlar. Dolaşım sisteminde oluşan hasarlar, tüm organlarda da etkisini gösterir. Başta pankreas ve böbrek kötü tesir altına girer. Gözün görme kalitesinde bile olumsuz etkileri vardır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu