Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş Eti Çekilmesi Nedir
Diş eti çekilmesi nedir

Diş eti; diş köklerini çevreleyerek dış etkilerden uzak tutan koruyucu bir dokudur. Bu dokunun bir takım etkilerle zarar görerek geriye doğru açılması ve diş etinin altında saklı olan diş dokusunun açığa çıkmasına diş eti çekilmesi denir. Diş eti çekilmesi ağız sağlığı açısında ciddi bir durumdur ve erken dönemde tedavi edilmezse geri dönüşü yoktur.

Diş eti çekilmesi akut ya da kronik olarak devam edebilir. Akut; “ilerleyici” anlamına gelir. Etkileri hızlı ve derin görülür. Bir apse oluşumu varsa ya da çok hızlı ilerleyen bir diş eti hastalığı mevcutsa, diş etinde çok hızlı bir çekilme olur. Diş eti ile dişin arasında 2-3 mm’yi geçen cepleşmeler (açıklıklar) meydana gelir. Bu cepleşmelerin içerisinde gıdalar birikeceğinden, ciddi Ağız kokusu oluşturur. Kişiler ağız kokusunun giderilmesi için dişlerini fırçalasalar bile işe yaramaz; çünkü diş fırçası bu açıklıktan sadece 1mm’lik kısma kadar girebilir. Dişlerini fırçaladığı halde ağız kokusundan kurtulamayan, her fırçalamada diş eti kanayan kişiler akut diş eti çekilmesi durumundan şüphelenmeli ve bu durumu diş hekimleriyle paylaşmalıdır.
Kronik diş eti çekilmesi biraz daha farklıdır. Çok daha yavaş ve fark ettirmeden ilerler. Ancak düzenli diş hekimi kontrollerine giden kişilerde bu durum fark edilir. Doktorun dişteki bu ufak ufak başlayan çekilmeleri fark etmesi için çok dikkatli gözlerle bakması gerekir. Hastalar bu konuda doktorları yönlendirerek detaylı bir şekilde incelemesini sağlayabilir. Diş etinin altındaki ulaşılamamış bakteri plakları, bu kronik diş eti çekilmesi durumuna sebep olur. Diş etindeki cepleşmeler 1-2 mm’yi geçmedikçe çok vahim görülmemektedir; ancak 2-3 mm’yi geçen cepleşmeler hastalık olarak kabul edilir ve mutlaka tedavi gerektirir. (Derin cepleşme durumlarına sebep olan etken tedavi edilse bile çekilmeler olduğu gibi kalacak, yalnızca diş köklerini kapatabilmek mümkün olacaktır.)

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur
Diş eti çekilmesi neden olur
Diş eti çekilmesi yaygın olarak diş bakımı ihmali ve fırçalama hatasından ileri gelen bir durumdur. Günde en az 2 kere (mümkünse her öğünden sonra) dişleri doğru bir şekilde fırçalamak çoğunlukla bu durumun yaşanmasını engeller. Ağız bakımına dikkat edilmediğinde, tüketilen yiyecekler diş bölgelerine yapışır ve bir süre sonra bakteriler bu gıda artıklarının üzerinde üremeye başlar.
Diş fırçalama işlemi devamlı ertelenirse bu bakteriler dişlerin üzerinde plaklar oluşturur. Bu plaklar zamanla sertleşir ve dişlere iyice tutunur. (Diş taşı oluşumu) Bakteriler orada kalmaya devam ettikçe kendisine geniş bir yer edinir. Çoğunlukla diş etine doğru ilerleme ve oralarda konuşlanma eğilimindedir.
Biriken bakterilerin diş kemiklerine kadar ilerlemesi ve kemikleri eritmesi durumu söz konusudur. Kemik eridikçe diş eti de kendisini bırakır ve geriye doğru çekilme eğilimi gösterir. Bu durum hemen fark edilmez ve tedavi edilmezse bu bakteriler diş köklerinin etrafındaki kemikleri de tamamen eriterek dişin boşa düşmesine ve kaybedilmesine sebep olabilir. Bakterilerin diş etine yerleştiğini göz ile fark etmek zordur. Ağızda oluşan ağır kokular ile kendisini belli eder. Bu kokular alınmaya başladığı zaman diş eti problemleri oluşmaya yüz tutmuş demektir. Sonradan diş fırçalamaya başlansa bile o plakları diş aralarından gidermek mümkün olmaz.
Diş eti çekilmesine sebep olan diğer faktörler şunlardır:
  • Yanlış diş fırçalama tekniği (Sert, hırpalayıcı veya tüm yüzeylere etki etmeyen fırçalama)
  • İşinin ehli olmayan doktorun dişe uyguladığı agresif müdahaleler (Kötü kaplama yapma, tedavi ederken dişe ya da diş etine zarar verme)
  • Diş bölgesine gelen darbeler (Genellikle darbenin geldiği bölgede diş eti çekilmesi oluşur.)
  • Dişleri sıkmak ve gıcırdatmak (Genellikle kaygı ve stres kaynaklı bir durumdur. Diş etlerine ve dişlere ciddi zararlar verir.)
  • Sigara kullanımı ( Ağız içi mukozasına zarar verir. Bu da diş etlerini ve ağız içinin tüm bölgelerini enfeksiyonlara açık hale getirir.)

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıldır?

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıldır
Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıldır

Uygulanan tedavi; diş eti çekilmesinin ilerlemesini engelleme amacı taşımaktadır; çünkü çekilmiş olan diş etinin tekrardan yerine dönmesi mümkün değildir. Bu tedavide diş eti çekilmesine sebep olan diş taşları ve bakteriler; bulunduğu yerden ince uçlu bir aparat yardımıyla kazınır ve temizlenir. Dişin her bölgesi ve kök yüzeyi bunlardan arındırılır.

Bakteriler diş etinde açıklıklar meydana getirdiğinden dolayı “granülasyon dokusu” oluşur. Granülasyon dokusu, bakterilerin ya da yaraların sebep olduğu doku eksikliklerini gidermek için oluşan geçici ve koruyucu bir dokudur. Normal dokuya göre oldukça hassastır ve iltihaplı bir görüntüsü vardır. Tedavi sırasında bu granülasyon dokusu kazınarak alınır ve ilaç kullanılır. Diş eti dokusunun normale döndükten sonra diş köklerini örtmesi için bir süreç geçmesi gerekir. Sürecin sonuna gelindiğinde diş eti, köklerin üzerine yapışır. Tedavi uygulanan bölge normale döndüğünde, ağzın içerisinde fark edilmemiş olan küçük çaplı diş eti çekilmeleri de ortaya çıkabilir ve onlar da aynı tedavi aşamalarından geçirilir.
Dişe alınan sert darbe sonucunda tek bir diş zarar görmüşse ve sadece o dişin olduğu bölgede diş eti çekilmesi olmuşsa; bu durumda diş eti çekilmesini eski haline döndürme işlemi yapılabilmektedir. Bu ise dışarıdan yumuşak doku takviyesi yapılarak gerçekleştirilir. Özellikle dışarıdan görünen ve estetik sıkıntı oluşturan bölgeler için uygulanmaktadır. Ancak bu tedavi sadece 1 ya da 2 diş üzerinde uygulanabilecek bir tedavidir.

Diş Eti Çekilmesi Yaşayan Kişiler Dişlerini Nasıl Fırçalamalıdır?

Diş Eti Çekilmesi Yaşayan Kişiler Dişlerini Nasıl Fırçalamalıdır
Diş eti çekilmesi yaşayan kişiler dişlerini nasıl fırçalamalıdır

Dişler üzerinde kalan gıda artıkları, diş eti çekilmesi ile oluşan açıklıkların içerisinde birikir. Biriken bu artıklar bir süre sonra glikoza dönüşür. [ Glikoz; Karbon (C), Hidrojen (H) ve Oksijenden (O2) oluşan şekerlerdir. Üzüm şekeri de denilebilir. ) ] Bu glikozlar daha sonra asitli bir yapıya dönüşür ve bu asitli yapı dişlere zarar verir, çürümesine sebep olur. Bundan dolayı günde kaç kez yemek yeniyorsa o kadar diş fırçalama işlemi yapılması gerekir. Dişin nasıl fırçalanacağı da önemlidir. Sadece görünen dış yüzeyine fırçayı sürmek yeterli gelmez. Dişin arka kısımlarına ve azı dişlerindeki oluklara da fırça uygulamak şarttır. Sadece sağa sola ileri geri yaparak değil; 45 derecelik açıyla ve yuvarlak hareketlerle fırçalanmalıdır. Ayrıca diş eti çekilmesi yaşayanlar çekilen kısmın içinden başlayıp dişin ucuna doğru fırçayla süpürme hareketi yapmalıdır. Bu işlemlerin en az 2-3 dakika uygulanması şarttır. Uygulama yaparken sert davranmak doğru değildir. Zaten hassas olan diş etleri sert fırçalama ile daha da çok zarar görecek ve kanamalar olacaktır. Bundan dolayı agresif davranışlardan kaçınmalıdır. (Diş fırçalarının 1 ay gibi kısa bir sürede yıpranması, o fırçanın olması gerekenden sert ve yanlış kullanıldığını gösterir.)

Dişlerin temizlenmesi gereken 4 tane yüzeyi vardır.
  • Çiğneyici yüzey (Besinlerin kesilip parçalandığı ve öğütüldüğü kısım)
  • İç yüzey (Dişin arkada kalan görünmeyen kısmı)
  • Dış yüzey (Dışarıdan görünen kısmı)
  • Ara yüzey (Dişlerin birleşim yerleri)
Bütün bu kısımlara bakım yapmak gerekir. Aksi takdirde diş bakımı eksik kalır ve ileriki dönemlerde diş eti hastalıkları yaşamak kaçınılmaz olur. (Diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi, diş eti kanaması gibi…)

Diş Eti Çekilmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Diş Eti Çekilmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur
Diş eti çekilmesi tedavi edilmezse ne olur

Diş eti çekilmesi yaşayanlar bunu çoğunlukla fark etmezler. Çünkü çekilme olan kısımların granülasyon dokusu ile yeri dolar. (Granülasyon dokusu: Bakteri ya da yaranın açmış olduğu boşluğu dolduran geçici bir dokudur. ) Böyle olunca kişiler herhangi bir sorun olmadığını düşünerek diş hekimine görünmeyi gerekli görmezler. Bu süreç ilerlediğinde bakteriler çene kemiklerini eriterek dişin kök kısmına kadar ulaşır. Bakteriler buradaki sinirlere dokunmaya başladığında apse oluşur ve bu apse büyük sızılara sebep olur. Bu evrede doktora gidilir ancak çoğunlukla geç kalınmış olur. Diş kökünün etrafındaki kemik dokusu tamamen erimişse diş desteksiz kalır. Bu diş ya sallanarak kendisi düşer ya da doktor tarafından çekilir.

Bu aşamalara gelmeden ve rahatsızlanmayı beklemeden her birey yılda bir kez diş muayenesinden geçmeli; dişin görünmeyen iç kısımlarındaki oluşumları takip edebilmek adına dişlere panoramik röntgen çektirmelidir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenebilir?

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenebilir
Diş eti çekilmesi nasıl önlenebilir

Diş eti çekilmesi; diş eti hastalığının bir belirtisi, aynı zamanda da sonucudur. Diş eti çekilme yaptığı andan itibaren dönüşü yoktur. Bundan dolayı dişte ya da diş etinde küçük-büyük herhangi bir sorun olduğunda doktora başvurma konusunda acele edilmelidir.  Aynı zamanda diş bakımı konusunda itinalı davranılmalıdır.

Diş fırçalama konusu çok önemli olsa da genelde yeterli gelmemektedir. Özellikle dişlerin birbirine temas ettiği ara yüzeylere diş fırçasıyla ulaşmak imkânsızdır. Bundan dolayı doktorlar diş ipini mutlaka önerir. Ancak diş eti çekilmesi durumu varsa, o derinliğe ulaşabilmek için diş ipi bile yeterli gelmeyecektir. Bu tür durumlar için “ara yüz fırçası” aparatları da geliştirilmiştir. Bunlar farklı inceliklerde olup, dişlerin arasında girebilen fırçalardır. Genellikle diş muayenesinden sonra doktorlar hastanın diş yapısına göre bu fırçaların inceliğini belirleyip hastaya söyler ve doğru ara yüz fırçasını almasına yardımcı olur.
Aşırı derin diş eti çekilmelerinde ara yüz fırçası bile yeterli gelmeyebilir. Bu kadar ileri durumlarda ise “ağız duşu” ya da “diş duşu” denilen aparatlar önerilir. Bu aparat, suyu ve havayı tazyikli bir şekilde dişin girilmeyen bölgelerine püskürtür ve o bölgeleri arındırır. Eczanelerde bu ürünler bulunmaktadır. Ağız duşu kesinlikle tek başına kullanılacak bir diş bakımı yöntemi değildir. Ağız duşu diş fırçasının yerine geçmek için değil; onun yarım bıraktığı temizleme işini tamamlamak için geliştirilmiş bir üründür. Ara yüz fırçası ve ağız duşunu, dişleri sağlıklı olan kişiler de önlem amaçlı kullanmalıdır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı