Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Doktorları Dişleri Hangi Yöntemlerle Beyazlatır?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir
Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir

Özellikle sosyal ortamlarda özgüven çok önemlidir. Kişiler iyi göründüklerini düşündüğünde özgüvenleri artar ve çevrede daha etkin bir role sahip olur. Bakımsız göründüklerini düşünenler ise sahneyi başkalarına bırakmayı ve geri planda durmayı tercih eder. İyi bir görüntü aynı zamanda sağlıklı bir görüntüdür. İnsanlarla yüz yüze gelmeden hemen önce tırnaklar bakımsızsa manikür yapılabilir, saçlar dağınıksa taranarak toplanabilir, belki yüzdeki kusurlar da makyajla kapatılabilir; ancak dişlerdeki sağlıksız görüntüyü herhangi bir şeyle kapatabilmek mümkün değildir.

Dişler yiyecekleri kesmeye ve öğütmeye yaradığı gibi; aynı zamanda düzgün bir şekilde konuşmaya ve estetik açıdan da iyi görünmeye yardımcı olur. Dişin korunabilmesi için aynı zamanda ağzın içindeki tüm dokuların korunması gerekmektedir. (Diş eti, ağız içi mukozası) Çürüklerden, tartar dokularından ve gıda parçalarından arındırılmış dişler hem güzel görünecek hem de sosyal ortamda büyük sıkıntılar doğuran Ağız kokusu oluşumu engellenmiş olacaktır.
Ağız içindeki durumlar kişinin sağlığı konusunda fazlasıyla fikir vermektedir. Bundan dolayı ağız ne kadar sağlıklı görünürse, bırakılan intiba da o kadar olumlu olacaktır.

Diş Renginin Değişme Sebepleri Nelerdir?

Diş renginin değişme sebepleri nelerdir
Diş renginin değişme sebepleri nelerdir

Dişlerin günde 2 kez fırçalanarak yiyecek parçalarından, tortulardan ve mikroplardan arındırılması ağız bakımı konusunda çok önemlidir; ancak buna rağmen çoğu defa kişiler bunu ihmal eder ve devamlı bu bakım sürecini erteler. Gün boyu iş yerinde ya da evde tüketilen çay, kahve ya da kola da dişlerin daha çok sararmasına; bu sararmaların dişin içine işlemesine ve lekelenmesine sebep olur. Şalgam, şarap gibi koyu renkli içeceklerin sık sık tüketilmesi de aynı etkiyi yapacaktır.

Sigara kullananlarda ise durum daha vahimdir. Sigaranın içerisindeki kimyasallar ağız içindeki sağlıklı dokuyu tahrip etme ve mikroorganizmaların gelişmesine zemin hazırlama özelliğindedir. Sigara kullananlarda dişlerin hızlı bir şekilde çürümesi ve kırılganlığının artması bu yüzdendir. Ayrıca ağız içinde lezyonların ve yaraların oluşmasına, diş etlerinin renk değiştirerek yukarıya doğru çekilmesine sebep olmaktadır.
Yaşlılık durumu da diş sararması yapan diğer bir etkendir. Yaşanılan süre boyunca vücutta pek çok deformasyon meydana gelmiş olur. Dişler de yıllarca gerçekleşen diş fonksiyonlarından dolayı ister istemez bu deformasyona dâhil olmaktadır. Çatlaklar, sararmalar, aşınmalar kaçınılmaz gerçeklerdir. Ne kadar dikkat edilirse edilsin dişler pek çok sebepten bu etkilere maruz kalmaktadır.

Dişlerde Tam Bir Beyazlık Sağlayabilmek Mümkün mü?

Dişlerde tam bir beyazlık sağlayabilmek mümkün mü
Dişlerde tam bir beyazlık sağlayabilmek mümkün mü

Kaliteli diş macunları kullanılarak güzel bir diş bakımı sağlanabilir ancak dişlerin doğal rengi hafif sarımsı olabileceğinden dolayı diş macunları ile tam bir beyazlık sağlamak mümkün olmayacaktır. Sadece yeme içme alışkanlığından kaynaklanan sararmanın giderilmesi mümkün olmaktadır. Her insanın doğuştan gelen kendine özgü bir diş rengi vardır ve günlük diş bakımı ile o renkten daha beyaz bir renk elde edebilmek imkânsızdır. Olabilecek en iyi beyazlık ancak Ağız ve Diş Sağlığı Hekimleri tarafından dişe uygulanan bazı işlemler ile sağlanmaktadır.

Kişilerin yapabileceği en iyi şey ağız bakımını günlük olarak tam yapmak; çay, kahve, kola gibi gıdaları mümkün olduğunca az tüketmek ve sigaraya hiç başlamamaktır. Dişlere işleyen boya gıdalardan da mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bunun dışında evde limon, karbonat ya da tuz ile uygulanabilecek yöntemler de vardır; ancak diş ve diş eti hassasiyeti olanlar bu konuda dikkatli olmalı ve doktoruna danışmalıdır. Bu konuda bilinçsiz uygulamalar diş minesini aşındırarak daha büyük diş sorunlarının çıkmasına sebep olabilmektedir. (Diş minesi: Dişin en dış tabakasında bulunan koruyucu, parlak ve sert bir dokudur.) Diş beyazlatma konusunda doktora başvurmak, dişin geleceği açısından doğru bir adım olacaktır.

Diş Doktorları Dişleri Hangi Yöntemlerle Beyazlatır?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir
Ofis tipi beyazlatma yöntemi

Diş doktorları diş beyazlatma konusunda 2 yönteme başvurmaktadır. Bunlardan bir tanesi “ofis tipi beyazlatma yöntemidir” ve lazerli uygulama yapılmaktadır. . Bu yöntemin diş sağlığı konusundaki riskleri tamamen kişinin beklentisine bağlıdır. Kişiler normal diş beyazlığının çok üzerinde bir beyazlık beklentisine girdikleri takdirde diş minesinin zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Yaklaşık 1 saat içerisinde işlem tamamlandığından ve hemen sonuç alındığından özellikle sonuç alma konusunda acele edenler ve zamanı olmayanlar için uygun bir yöntemdir.

Ağza dudakları açık tutacak bir materyal yerleştirilerek diş etlerine solüsyon sıkılıp dondurulmaktadır. Böylelikle yapılan işlemlerden diş eti ve dudaklar zarar görmeyecektir. Lazer ışınları ile aktive olabilecek özel bir solüsyon ön dişlerin üzerine sürülür ve lazer tutulur. Bu solüsyon oksijen benzeri bir solüsyondur. Dişlerin renk molekülleri ile etkileşime girerek beyazlamasını sağlar. Bu uygulamadan sonra en az 3 hafta kişiler renkli gıdalardan kaçınmalıdır.
Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir
Ev tipi beyazlatma yöntemi

Diş doktoru tarafından uygulanacak olan ikinci yöntem ise “ev tipi beyazlatma yöntemidir”. Doktora gitmekten çekinen ve sabırlı olanlar için uygun bir yöntem olacaktır. Doktor bu yöntemin diş etlerine zarar vermeden uygulanabilmesi için, kişinin hem alt hem de üst dişinin ölçüsünü alır ve diş etlerine değmeyen ve dişe tam oturan şeffaf bir kalıp hazırlar. Diş tipine uygun özel maddelerle hazırlanan bir beyazlatıcı jel verir. Bu jel buzdolabından çıkartılmış soğuk bir jeldir. Kişiler bu jeli doktordan alıp eve geçtikten sonra mutlaka hemen buzdolabına koymalı ve kullanacağı zamana kadar çıkartmamalıdır. Doktorun hazırladığı diş kalıplarının oyuklarına bu jelden biraz biraz eklenerek dişlere yerleştirilir ve birkaç saat beklenir. Bu uygulama doktorun uygun gördüğü aralıklarda yapılmaktadır. Ayrıca lazerli diş beyazlatma yönteminden sonra dişin beyazlığını uzun süre koruyabilmek adına ev tipi diş beyazlatma yöntemi ayda 2 ya da 3 kez uygulanabilmektedir.


Diş Beyazlatıldıktan Sonra Tekrar Sararır mı?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir
Diş beyazlatıldıktan sonra tekrar sararır mı

Diş beyazlatma yöntemleri uygulandıktan sonra dişler en geç 1,5 yıl içerisinde tekrardan sararabilmektedir. Bu tamamen yeme içme alışkanlıklarıyla ve doktorun talimatlarına ne kadar uyulduğuyla alakalıdır. Dişleri aşındırabilecek ya da sararmasına sebep olabilecek eski alışkanlıklara dönüldüğü ve diş bakımı tam anlamıyla yapılmadığı takdirde birkaç ay kadar kısa bir süreçte dişlerde yoğun sararmalar görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Bundan dolayı sadece bir anlık değil, her daim diş bakımına önem vermek gerekmektedir.

Doğru diş macununu ve diş fırçasını seçebilmek de önemlidir. Doktor kişinin diş ve diş eti hassasiyetinin ölçüsüne göre hangi tip diş bakım ürünlerini kullanabileceği konusunda doğru bir yönlendirmede bulunacaktır. Rutin diş doktoru kontrolleri; hem dişlerin hem de tüm ağız sağlığının takibi açısından önemlidir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı