Depresyon nedir ?

Depresyon nedir ?

Ruhsal çöküntü anlamına da gelen depresyon ‘un dünya çapında yaygınlık oranı oldukça fazladır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmaları depresyonun en sık görülen psikiyatrik bozukluk olduğunu ortaya koymuştur. Beynin ön kısımlarındaki bir bozukluğun yansıması olduğundan depresyon bir beyin hastalığıdır da diyebiliriz.
Günlük yaşamda her insan hayatında en az bir kez ruhsal anlamda kendisini yılgın hissetmiş ve içine kapanmayı tercih etmiştir. Mutsuzluk, yorgunluk zaman zaman pek çoğumuzun kapısına uğramaktadır. Sorunlarımızın üstesinden geldiğimiz ya da kendimizi keyif aldığımız şeylere kanalize ettiğimiz zaman bu olumsuz ruh halimiz dağılır ve hayat kaldığı yerden devam eder. Bu normal ve insani bir süreçtir; ancak bazı durumlarda işler beklenildiği gibi olmaz. Eğer bu semptomlar nedensizce başlamışsa, önceden keyif veren faaliyetler bir eziyet haline gelmişse ve bütün bu acı durumlar 2 haftadan daha uzun sürmüşse, depresyon yüksek ihtimalle kapımıza dayanmış demektir.
Depresyon önceleri yetişkinlerde yaygın olmasına karşın, endüstrinin oldukça geliştiği bu günlerde ve özellikle batı toplumlarında küçük yaştaki kişileri de etkisi altına almaya başlamıştır. Her geçen gün depresyon daha da yaygın hale gelmektedir. En düşük risk faktörünü %5-12 oranı ile erkekler oluşturmaktadır. Kadınlarda ise bu oran %10-25 civarındandır.

Depresyon belirtileri nelerdir ?

Depresyonun en belirgin üç işareti; yaşanılan olumsuz ruh hallerinin 2-3 haftadan fazla sürmüş olması, hayata devam etme girişimlerinin hiçbir işe yaramaması ve önceden keyif alınan faaliyetlerin anlamını yitirmesidir. Kişiler kendi iradeleri ile ruh hallerinin toparlanmasına yetişemiyorsa şüphelenmek gerekir. Depresyonun diğer tipik belirtileri şunlardır:
 • Konsantrasyonda dağılma
 • İçine kapanma
 • Boşluk hissi
 • Kendini suçlama
 • Enerji düşüklüğü
 • Özgüvenin yerle bir olması
 • Karamsarlık, umutsuzluk, çaresizlik hissi
 • Uyku düzeninde aksamalar (Fazla uyuyamama ya da hiç uyuyamama)
 • İştahta dengesizlik (Hiç yiyememe ya da çok yeme)
 • Okulu ya da işi bırakma noktasına gelecek kadar işlevsellikte azalma
 • Libidoda azalma
 • İntihar girişimi, kendine ve çevresine karşı saldırganlaşma ve zarar verme (Depresyonun klinik boyuta gelmiş halidir. Genelde Anksiyete ile bir arada görüldüğünde bu tablo oluşmaktadır.)

Depresyonun kişiye zararları nelerdir ?

Yaşanan bu ağır depresif semptomların bünyede derin izler bırakması kaçınılmaz olacaktır. Önlem hemen alınmadığı takdirde depresyonun yaşamın ileri dönemlerinde sebep olabileceği olumsuz etkiler şunlardır:
 • Genetik kimliğimiz olan DNA’nın anlamlı zincirlerinde depresyon süresince hızlı şekilde kopmalar meydana geleceğinden, bu durum hızlı yaşlanmaya sebep olur. Depresyon ayrıca beyin hücrelerine de oldukça zarar verir; hafıza kaybı, konsantrasyon kaybı ve Alzheimer yaşanma riskini maksimum seviyeye çıkartır.
 • İnsomnia adı da verilen uykusuzluk hastalığına sebep olur.
 • Felç riskini 3 kat, kalp hastalıkları riskini de 14 kat arttırır.
 • Diyabet ve Obezite eğilimini arttırır.
 • Mevcut bir hastalık varsa o hastalığın son hızla ilerlemesine; genetik olarak bir hastalığa yatkınlık varsa o hastalığın da vücutta aktif hale gelmesine sebep olur.

Depresyon çeşitleri nelerdir ?

Her depresif vaka birebir aynı semptomları göstermemektedir. Klinik (majör) depresyon ve kronik (distimi) depresyon kayda geçen en yaygın 2 ruhsal çöküntü çeşididir. Bunlar dışında da kendine has belirtileri olan depresyon çeşitleri vardır:

Majör Depresyon

Tıbbi müdahale gerektiren şiddetli ve ağır bir ruhsal çöküntü çeşidi olduğundan “klinik depresyon” da denilmektedir. Tedavi için bir uzmana başvurmak şarttır. Bu tip vakalarda terapi uygulanır ve antidepresan ilaçlarla tedavi desteklenir. Tedavinin ne kadar süreceği kişinin iyileşmeyi ne kadar istediğine ve hastalığın ne boyutta olduğuna göre değişim gösterecektir. Yıllar boyu süren majör depresyon vakaları bile vardır. Tipik majör depresyon tablosu şöyledir:
 • Kişinin neredeyse tüm sosyal ilişkilerinde sorunlar oluşmuştur.
 • Kendilerine karşı acımasız ve suçlayıcıdırlar. Bu durum hastaları intihara sürükleyebilmektedir. ( Majör depresif vakalarda %15 oranında intihar girişimi kayda geçmiştir. Bu da majör depresyonu ölümcül bir ruhsal çöküntü çeşidi yapmaktadır.)
 • Hem kendine hem de başkalarına zarar verme eğilimindedir.
 • Kendini bırakmış, hayattan zevk alamaz olmuştur.

Distimi Depresyon

2 yıl ve daha uzun süreler hafif ya da orta derecelerde devam ettiğinden dolayı kronik depresyonadıyla da anılmaktadır. Depresyonun kronikleşmesinin altında yatan sebep, kişinin ruhsal bir çöküntü içerisinde olduğunun farkında olmaması, olsa bile yanlış yerlerde çözmeye çalışması ya da yaşadıklarının bir sorun teşkil etmediğine kendisini inandırmış olmasıdır. Distimi depresyon vakalarının hayatlarında şu tablolar gözlenir:
 • Başkalarının da üstlenebileceği sorumlulukları gereksiz yere kendi üzerine alınma ve bunu yapmaya kendisini mecbur hissetme.
 • Başkalarını kendinden önce düşünme konusunda abartıya kaçma
 • Haksız yere kendini suçlama

Atipik Depresyon

Diğer ruhsal çöküntü çeşitlerine göre daha hafif seyreder. Sorun olarak görünen şeyler ortadan kalktığında ya da başka olumlu şeyler olduğunda genellikle depresif tablo ortadan kaybolur. Bu yüzden tehlikeli değildir.
Atipik depresyonu tetikleyen faktör, reddedilme ya da onay görmeme durumudur. Kadınların da en büyük zaafları beğenilmek ve onay görmek olduğundan atipik depresyona yakalanma durumu en çok kadınlarda yaygınlık gösterir. Tipik belirtileri şunlardır:
 • Hemen kırılma, aşırı hassasiyet gösterme
 • Panik halleri
 • Aşırı yemek yeme ve uyuma isteği

Psikotik Depresyon

Hem psikotik hem de depresif özellikleri bir arada gösterdiğinden ciddi anlamda ölümcül olabilmektedir. İntihar girişimi ihtimali çok yüksektir. Hem kendisi hem de çevresindeki insanların iyiliği için en acil şekilde tıbbi yardıma başvurulmalıdır. Halüsinasyon, gerçeklikten kopma ve olmayan sesleri işitme durumları bu ruhsal çöküntüyü tanımlayan tipik özelliklerdir.

Bipolar (Manik) Depresyon

Bu ruhsal çöküntü çeşidi, iki yüzü birbirinden farklı olan bir madalyonu andırmaktadır ve tuzaklı bir ruh hali mevcuttur. Bipolar iki uçlu anlamına gelen bir kelimedir. Kişiler bir dönem manik özellikler gösterirken bir dönem depresif özellikler gösterir. Manik bozukluğu olan birisi ile karşılaşıldığında kişiler ters köşe olacaklardır.
Manik hastalar oldukça neşeli, konuşkan, girişken ve enerjik olabiliyorlarken hoşlarına gitmeyen bir durum olduğunda beklenmedik şekilde sinirli, kavgacı ve saldırgan bir hale dönüşebilmektedir. Genellikle tüm Sosyal ilişkileri sorunlu geçer. Manik döneminden sonra bu kişiler özellikle kış aylarına denk gelen zaman dilimlerinde ağır depresif belirtiler gösterir; yine kendisinden hiç beklenmedik şekilde neşesiz, durgun, olumsuz bir hal alır.

Postpartum ( Doğum Sonrası) Depresyon

Doğumdan sonra hormon seviyelerinde düşüşlere maruz kalan kadınlar az ya da çok üzüntü ve endişe gibi ruhsal sıkıntılar yaşamaktadır. Ancak kimilerinde bu tablo çok ağır olur. Hayal görmek gibi psikoz belirtileri yaşanabilir. Bunun dışında majör depresif belirtileri de mevcuttur. Öfke kontrolü konusunda sıkıntılar yaşar. Etrafındaki insanlar tarafından örnek bir anne olamayacağı konusunda çok itham edilirler. Doğum sonrası depresif semptomların yaşanmasının altında yatan bazı sebepler şunlardır:
 • Evliliğinde mutsuz olma
 • Büyük sorumluluklar alma konusunda hazır hissetmeme
 • Daha önceden var olan psikolojik sorunlar
 • Hayatına çok karışıldığı düşüncesine kapılmak.
Ergenlik çağına girdikten hemen sonra anne olanlarda postpartum ruhsal çöküntü riski yaklaşık %30 daha fazladır.

Mevsimsel Depresyon

Her sene aynı mevsimde görülen ruhsal çöküntü çeşididir. Güneş ışınlarının vücut fonksiyonları ve psikolojideki önemi bilindiğinden, bu depresyonun güneş ışınlarının daha az görüldüğü kış mevsimlerinde yaşanması yüksek ihtimaldir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu