Çocukların Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal Medya Kullanımı ve Çocuk

Sosyal Medya Kullanımı ve Çocuk
Sosyal Medya Kullanımı ve Çocuk
Modern yaşamın getirdiği ve geliştirdiği koşullarla birlikte dijital dünyanın hızla gelişiyor olması hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çekmektedir. TV, bilgisayar oyunları, internet ve cep telefonları gündelik hayatta büyük bir yer alırken çocuklarımızın bundan nasıl etkilendiğini ve nasıl ayak uydurduğunu da merak ederiz. Bu teknolojilerin çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimine etkileri konusunda veriler yeterli olmasa da özellikle sosyal paylaşım sitelerinin çocuklar tarafından kullanılıyor olması çeşitli sorunları ve tehlikeleri de beraberinde getirmektedir.
Resmi verilerine göre ülkemizde çocukların ortalama % 66’sı günde en az bir defa sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Sosyal sitelerde hesap açma yaşı her ne kadar 13 olsa da, bunu denetleyen resmi mekanizmaların olmaması ve internete erişimin fazlasıyla kolay olması bu sınırın korunamamasına sebep olur. Bu durum ebeveynleri daha da sorumlu kılmaktadır. Ancak hem ülkemizde hem de tüm dünyada bu yaş sınırı 7-8 yaşına kadar inmiştir. Anne ve baba çocuklarını internetteki tehlikelerden korumaya çabalasa bile, çocuk bu tip sosyal paylaşım platformlarına dâhil olmanın bir yolunu bulur. Neticede siber zorbalıklara ve yaşını aşan uygunsuz durumlara maruz kalır.
Siber Zorbalık: Sosyal sitelerde ya da iletişim ağlarında yorumlar ya da görseller ile saldırgan tavırlar gösterme; tehdit, aşağılama, dışlama ve ayrımcılık içeren mesajlarla psikolojik ve sosyal baskı uygulama durumudur. Pek çok kişi internet ortamının rahatlığından faydalanarak, hesap vermeyeceğini bilerek siber zorba durumuna düşer ancak bunun farkında olmaz. Bu saldırganlığın nelere sebep olabileceğini düşünmez. Siber zorbalık yüzünden psikolojisi alt üst olan hatta intihar eden gençlerin sayısı oldukça fazladır.

Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımının Tehlikeleri Nelerdir?

Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımının Tehlikeleri Nelerdir
Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımının Tehlikeleri Nelerdir
Öncelikle sosyal medya kullanımı, çocukların algı ve yeteneklerinin gelişimlerini destekleyen ciddi bir güç olabilmektedir. Sosyal medya ve internet doğru şekilde kullanıldığı takdirde yeni şeyleri öğrenme, daha fazlasını öğrenme arzusunun doğması kaçınılmaz olur. Bu da mantıksal akıl yürütme ve zeka gelişimini olumlu yönde etkiler. Ancak sosyal paylaşım ağlarının kullanımının tehlikeleri de söz konusudur. Çocuğun mahremiyet duygusu zarar görebilir. Bu da çocuğun güvenliği açısından riskler oluşturur.
Çocuğun yaşı ve psikolojik gelişimine uygun olmayan cinsellik ve şiddet unsuru içeriklere kontrol dışı ulaşılabilir. Ayrıca çocuklarda bağımlılık sorunu oluşturarak hem psikolojik, hem sosyal, hem de zihinsel gelişimi aksatabilir. Sosyal medyada uğradığı siber zorbalığı kaldıramayarak intihara kadar sürüklenen gençler bile vardır. Hangi çocuğun ne ölçüde zarar göreceğini hesap etmek zordur; çünkü her çocuğun yaradılışı birbirinden farklıdır.

Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır
Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır
Doğal olarak günümüzde çocukları sosyal medya ağlarından ya da teknolojiden alıkoymak neredeyse mümkün değildir. Zaten tamamen uzaklaştırmak da kesinlikle doğru olmayacaktır. Çünkü teknoloji çocukların geleceğidir. Onları öğrenmeleri ve bilmeleri gerekir. Diğer taraftan bu alıkoyma girişimleri ebeveyn ile çocukların çatışmasına neden olacaktır. Bu denge iyi kurulmalı, ebeveynler çocukları için internet ortamında neyin yararlı neyin zararlı olduğunu iyi tahlil etmelidir. Böylelikle dezavantajlar avantaja dönüştürülebilir. Bu kapsamda çocuğun ulaşabildiği internet ortamlarını ve sosyal medyayı güvenli hale getirmek önemlidir.
Çocuğun sosyal paylaşım sitelerinde geçirdiği süreler ebeveynler tarafından çok hissettirilmeden denetlenmeli ve uygun bir kısıtlama getirilmelidir. Paylaşılan fotoğraflar, içerikler ve ifadelerle ilgili çocuğa sınırlar belirtilerek güvenliği sağlanmalıdır. Tabi ki bu sınırların neden belirlendiği de uygun bir dil ile konuşulmalıdır. Çocuk hangi sebeple ve nelerden uzak durması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde bildiğinde hataya düşme ihtimali bir o kadar azalacaktır. Hatta çocuğun bu platformlarda iletişim kurduğu insanların kimler olduğu sorgulanmalı ve bir kontrol mekanizması uygulanmalıdır. Ancak, kontrol mekanizmaları ve tedbirler oluşturulurken çocuklara asla sorgulayıcı ve çok baskılayıcı bir tutum gösterilmemelidir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 11 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu