Çocuklar ve Oyunları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oyuncaklar, çocukların günlerinin büyük bir bölümünü ayırdıkları ve gelişimlerinde önemli bir rol oynayan araçlardır. Peki, biz oyuncaklar hakkında ne kadar çok şey biliyoruz veya neleri bilmemiz gerekiyor. Sizin için derlediğimiz listemizde daha önce bildiğiniz veya şimdiye kadar hiç duymadığınız bilgileri görebileceksiniz.

1. Onlar İçin Her Şey Birer Oyuncaktır

Onlar İçin Her Şey Birer Oyuncaktır
onlar için her şey birer oyuncaktır
Çocuklar, kendi oyuncakları dışındaki diğer nesnelere de ilgi duymaktadır. Özellikle yetişkinlerin kullandıkları nesneleri merak ederek onlara katılmak istemektedir. Çünkü çevresini ve dünyayı tanıma ihtiyacı olan çocuklar, bu merakları sayesinde bilgi sahibi olmaktadırlar. Bunun için çocuklara oyuncak alınırken yetişkinlerin nesnelerine benzer özellikte oyuncaklar tercih edilebilir. Bu sayede meraklarını bu oyuncaklar sayesinde bir nebze de olsa giderebilirler.
Örneğin; annesinin mutfak gereçlerine ilgi duyan bir çocuk için alınabilecek bir mutfak oyuncak seti, çocuk için oldukça ilgi çekici olacaktır. Ayrıca unutmayın ki, çocuklara hiç oyuncak almasanız bile onlar oyun oynayacak oyuncaklarını çevreden bulabilirler. Bu belki bir kutu olur belki de sadece bir kum! Çünkü onlar için her şey potansiyel bir oyuncaktır.

2. Çevresinde Oyun Oynaması İçin Malzemeler Bulundurun

Çevresinde Oyun Oynaması İçin Malzemeler Bulundurun
çevresinde oyun oynaması için malzemeler bulundurun
İlk maddede de belirttiğimiz gibi gördüğü çoğu nesne çocuklar için potansiyel birer oyuncaktır. Bu sebeple gördüğü her nesneyi istemesini engellemek için çevrelerinde oynayabilecekleri türden oyuncaklar olmasını sağlayın.
Bunun için evdeki boş kutuları veya bozulmuş cihazları onlar için ayırabilirsiniz. Onlar bu tür nesneleri kullanarak sayısız oyunlar üretebilirler. Tabi bunu yaparken çocuğa zarar verme potansiyeli olan türden nesnelere dikkat edin!

3. Oyun Alanlarının Sınırlarını Genişletin

Çocukların eski zamanlara nazaran hem evlerinde hem de dış ortamda oyun alanları daralmıştır. Evlerde yer alan elektronik cihazların artması, dış ortamdaki şehirleşmenin getirdiği sıkıntılar yüzünden çocuklar rahatça oyun oynayabilecekleri alanlar bulamamaktadır. Bu sebeple evlere hapsolan çocuklar, yeterli gelişimi göstermekte zorluk yaşamaktadırlar.
Bu sebeple hem ev hem de dış ortamda onlar için oyun alanlarının genişletilmesi gerekmektedir. Örneğin; evde odasını veya balkonu rahat hareket edip, oyun oynayabileceği şekilde düzenleyebilirsiniz.

4. Çocuklar Yeni Oyunlar Peşindedir

Çocuklar Yeni Oyunlar Peşindedir
çocuklar yeni oyunlar peşindedir
Çocuklar için her gün aynı oyunu oynamak, hem kendileri için sıkıcı hem de gelişimleri için etkisiz bir durumdur. Bu sebeple yeni oyunlar üretmesine fırsat verecek oyuncaklar alınması onlar için çok önemlidir. Lego, Play Doh oyun hamuru ve bloklar gibi farklı türden nesneler üretmesini sağlayan oyuncaklar, onlar için bu ihtiyacı karşılayacak niteliktedir.

5. Oyuncaklarıyla Oynamalarına Müsaade Edin

Bazı ebeveynler alınan oyuncakların eskimemesi veya kırılmaması için çocuklarını kısıtlamaktadır. Alınacak oyuncağın çocuğun oyun ihtiyacı için olduğunu unutmadan, bazı durumda kırılacak olmasını da göz önünde bulundurarak alın. Oyuncaklarıyla oynayıp eskiten bir çocuk, birçok konuda kendini geliştirmiş demektir.
Mesela, çok pahalı bir oyuncak araba alıp sonra fiyatından dolayı zarar gelmesin diye çocuğunuza bu oyuncağı vermekten endişe duymak, son derece yanlış bir durumdur.

6. Kullanılmayacak Nitelikteki Eşyalar İlgilerini Çekebilir

Kullanılmayacak Nitelikteki Eşyalar İlgilerini Çekebilir
oyunlarını oynarken ki neşelerini kaçırmayın
Çocuklar, belirttiğimiz gibi yetişkinlerin kullandığı nesnelere ilgi duymaktadır. Bu sebeple artık kullanmayacağınız veya eskiyen eşyalarınızı atarken çocuk için uygun olup olmamasını düşünerek onun için oyuncak haline getirebilirsiniz. Çocuklar bu nesneleri hem ebeveynlerini taklit etmek hem de başka amaçlarla oyunlarında kullanabilir.
Örneğin; Hot Wheels garaj oyununu bir ayakkabı kutusunu garaj olarak kullanarak gerçekleştirebilir.

7. Oyunlarını Oynarken ki Neşelerini Kaçırmayın!

Oyun oynamak çoğu çocuk için birer meslek gibidir. Bir yetişkin bir işle uğraşırken nasıl ki çalışmasının bölünmemesini istiyorsa ve odaklanıyorsa, çocuklar da aynı şekildedir. Çalışmayı tamamlayan bir kişi nasıl ki mutlu oluyorsa, çocuklar da aynı coşkuyu hayalindekini gerçekleştirince yaşamaktadır.
Bu sebeple onların oyunlarını kısıtlamak, engellemek veya bölmek onları üzecek ve öfkelendirecek davranış biçimidir. Bu tarz durumların en çok yaşandığı anlar ise genelde yemek zamanları olmaktadır. Yemek hazır olduğunda çocuğun hemen yemeğe gelmesini beklemek ve baskı yapmak, oyununun yarıda kalmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple böyle durumlarda yemek hazır olmadan yarım saat önce çocuğu bilgilendirerek kendini ona göre ayarlamasına yardımcı olunabilir.

8. Oyuncak Sayısı Abartılmamalıdır

Oyuncak Sayısı Abartılmamalıdır
oyuncak sayısı abartılmamalıdır
Ebeveynler ve çocuklar, gezerken gördükleri oyuncakları alma ihtiyacı hissetmektedir. Bu durumda gitgide evde bir oyuncak yığınının oluşmasına sebep olmaktadır. Unutmayın ki eşyaların az olması yeni fikirler üretimini sağlar. Çok fazla olması durumda ise beyin böyle bir ihtiyaç hissetmediğinden hazır olan şeyleri kullanarak bu durumu çözer. Bu sebeple hem çocukların hangi oyuncakla oynayacağını seçmesinde yaşayacağı sıkıntıları azaltmak hem de yeni fikirler üretimine katkıda bulunması için oyuncak sayısını çok abartmayın!
Örneğin; farklı işlevleri olan oyuncak arabalar almak yerine az sayıda oyuncak araba alarak, diğer işlevleri bu arabalarla gerçekleştirmeye çalışması daha verimlidir!

9. Çocukların Yaşlarına Uygun Oyuncak Alınmalıdır

Çocuklar belli dönemlerde belli gelişmeleri göstermektedir. Top aldığınızda bu topla bir futbolcu gibi oynamasını beklemek nasıl ki yersizse henüz yeterli düzeye gelmemiş bir yeteneği için alınacak oyuncak da aynı derecede yersizdir.
Bu sebeple gelişim süreçleri bilinmeli ve buna göre oyuncak alınmalıdır. Mesela ileri düzey bir Lego seti alınmış bir çocuk, bu Legoları birbirine takmak da bile zorlanacaktır.

10. Oyuncaklarına Saygı Gösterilmelidir

Oyuncaklarına Saygı Gösterilmelidir
oyuncaklarına saygı gösterilmelidir
Oyuncaklar, çocuklar için hayallerini gerçekleştirmek için kullandıkları malzemelerdir. Bu sebeple onlar için çok değerlidir. Hatta bazı oyuncaklarını aşırı derece sahiplenmektedir. Bu sebeple nasıl ki çok sevdiğiniz bir eşyanıza özen gösterilmesini ve dikkat edilmesini istiyorsanız, siz de çocukların oyuncaklarına aynı saygıyı ve özeni gösterin!
Onların oyunları sonunda ortaya çıkardıkları yeni nesnelere aynı şekilde saygılı olun, hatta saklamasına izin verin. Örneğin; oyun hamuruyla yaptığı bir kuşu, odasının belli bir yerine koymasına izin verebilirsiniz.

11. Cinsiyet Ayrımı Yapmayın

Çocukların oyunlarında ve oyuncaklarında cinsiyet ayrımı yapılması doğru değildir. Zaten kendileri zamanla ilgi duydukları alana doğru ister istemez yönlenecektir. Erkek çocuğun Barbie bebek ile oynaması kadar kız çocuklarının uzaktan kumandalı arabalar sürmesi de doğaldır. Bu sebeple ilgi duydukları ve merak ettikleri konularla ilgili olarak cinsiyet ayrımı yaparak onları sınırlamayın.

12. Yeteneklerine Uygun Olmalıdır

Özgürce Oynamalılar
yeteneklerine uygun olmalıdır
Oyuncak seçimi yapılırken çocukların yaşları ve yetenekleri göz önüne alınmalıdır. Henüz hafızası çok gelişmemiş ve bu süreçte olmayan bir çocuğa yapboz almak, onun başarısızlık hissetmesine sebep olabilir. Aynı şekilde Legolar alarak yeni nesneler üretmesini beklemek de çocuğun kendine olan güvenini azaltabilir. Bu sebeple yaşlarına uygun bir şekilde hareket ederek, hangi aşamada olduğunu belirlemeli ve o döneme ait gelişimlerini sağlayacak oyuncaklar tercih edilmelidir.
Ayrıca yaşına göre dayanıklı olması da önemlidir. Bazı dönemlerinde özellikle oyuncakları atması gibi davranışlar gösterdiğinden, oyuncakların bu özelliğe sahip olması gerekmektedir. Oyuncak bebek gibi yumuşak oyuncaklar bu dönemler için uygun olabilmektedir.

13. Özgürce Oynamalılar

Çocuklar için oyuncak
çocukların tek başına oynamalarına izin verin
Çocukları düşünürken kendimizi onun yerine koyabiliriz. Nasıl ki sevmediğimiz bir muhabbeti dinlemek istemiyorsak ve yapmak istemediğimizi yapmıyorsak, aynı şeyler onlar için de geçerlidir. İlgisini çekmeyen bir konuyu onlara anlatmak onlar için eğlenceli bir durum değildir.
Aynı şekilde akülü arabaya binmek isteyen bir çocuğun bunun yerine oyuncak araba ile oynamasını istemek de çocuklar için hoş olmayacaktır.

14. Çocukların Tek Başına Oynamalarına İzin Verin

Çocuklar oyun oynarken dışarıdan izlenildiğini bilmeleri rahatsızlık vermektedir. Oyunları sırasında yanlış bir şey yaptığı zaman uyarılmak veya bir şey deniyorken çözümün söylenmesi doğru bir davranış şekli değildir.
Örneğin; Legolarla bazı nesneleri yapmaya çalışırken sık sık müdahale ederek hangi parçayı nereye takacağını söylemek, çocuk için oyun olmaktan çıkacaktır ve olumsuz etkilerinin de olma ihtimali yüksektir.

15. Çocuklarınıza Zaman Ayırın

Çocuklarınıza Zaman Ayırın
çocuklarınıza zaman ayırın
Çocuklar, oyuncakları kadar ailelerine de ihtiyaç duymaktadır. Ailece oynanacak oyunları alarak, çocuklarla beraber zaman geçirmek onları huzurlu ve mutlu hissettirecek bir durumdur. Bu sayede iletişim ve sosyal olarak da gelişimleri sağlanmaktadır.
Çocuklara ilgi göstermemek, oyunları sonunda hazırladıkları projeleri veya nesneleri görmezden gelmek onları olumsuz etkileyecek davranışlardır. Bu sebeple mümkünse her gün oyun seansları düzenleyerek çocuklarla beraber zaman geçirmek gerekmektedir. Tabi ki bu zamanlarda çocuğa müdahale etmek gibi durumların oluşmamasına dikkat de edilmelidir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 12 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu