Çocuklar için Oyuncak

Çocuklar için Oyuncak

Çocuklar için oyuncak
Çocuklar için Oyuncak

Oyuncaklar, çocuklar için oyunların vazgeçilmez parçalarıdır. Türlü türlü oyunlar oynanırken, bazı görevlerin onlar sayesinde yapılması sağlanmaktadır. Kimi zaman tek başına oyun oynayan bir çocuğa arkadaş olan Barbie bebek, kimi zamansa şehri oyuncak arabasıyla dolaşan çocuklar görmek mümkündür.

Oyun oynamak tıpkı müzik gibi evrensel bir dile sahiptir ve her çocuk bu dili bilmektedir. En ufak vakitlerinde bile oyun oynayan çocuklar, bir çocuk gördüğünde hemen oyunu farklı bir şekle büründürerek onu da oyuna dahil etmeye çalışmaktadır. Bu davranış, çocukların gelişim sürecinde olumlu etkiler oluşturan da bir yaklaşımdır. Oyuncaklarla oynama biçimi ve oyuncağa yüklenilen anlam, her çocuğa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple eğer ki olumsuz bir durum sezilmiyorsa bu duruma müdahale edilmemelidir. Bu tamamen çocuğun yeni fikirler üretmeye ve hayal dünyasını geliştirmesine yönelik bir durumdur.

Oyuncaklar Kendilerini İfade Etme Araçlarıdır

Çocuklar için oyuncak
Kendilerini ifade etme araçları
Çocuklar için oyuncaklar, bir iletişim aracı olarak da kullanılmaktadır. Henüz yeteri kadar iletişim becerisi gelişmemiş olan çocuklar, kendilerini ifade etmek için oyuncaklardan faydalanmaktadırlar. Bunun için de oynadıkları oyunlar ve oyun oynarken gösterdiği davranışlar bizlere ipucu olmaktadır.
Çocuklar için ebeveynlerin birer rol model oldukları unutulmamalıdır. Erkek çocuklar genelde babalarını rol model olarak alırken, kız çocuklar ise anneyi rol model olarak almaktadır. Davranışlarını ve hareketlerini devamlı gözlemleyen çocuklar, kendileri de bu tarz davranışlara yönelmektedir.
Örneğin; babasını araba sürerken izleyen bir çocuk, akülü arabasıyla oynarken onun davranışlarını sergileyecektir. Annesinin kendisine karşı davranışlarını kopyalayan bir çocuk ise oyuncak bebek ile oynarken aynı davranışları ona uygulayacaktır. Bu sebeple ebeveynler de davranışlara son derece dikkat ederek, çocuklarını yanlışlardan korumak ile yükümlüdür.
Çocukların bir iletişim aracı olarak oyunları ve oyuncakları kullanmaları, yaşadıkları sıkıntı ve olayları da anlamamızı sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse, ailesinden ilgi görmeyen bir çocuğun oyuncak bebeklerine aynı davranış şeklini uyguladığını gözlemleyebilirsiniz. Başından geçen kötü bir olayı ifade etme şansı olmayan çocuklar, oynadıkları oyunlarla ve oyun sırasındaki davranışlarıyla bunları belli etmektedir. Bu konuda özellikle birçok yöntemin olduğu, uzman kişilerin bu yöntemleri kullanarak çocukların sıkıntılarını ortaya çıkardığı bilinmektedir. Örneğin; günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan cinsel istismara maruz kalan bir çocuk, kendisine uygulanan davranışları oyun oynarken oyuncaklara uygulamaktadır. Oyuncak terapisi yöntemi adı verilen bu yöntem, terapistler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Her Nesne Çocuklar İçin Oyuncaktır

Çocuklar için oyuncak
Her nesne çocuklar için oyuncaktır
Günümüzde oyuncaklar, medya üzerinde sıklıkla görülen karakterler veya araçlardır. Çocukların yoğun bir şekilde bu oyuncaklara sahip olma isteği, onları doyumsuz bir karaktere doğru da itmektedir. Çünkü üreticiler tarafından sürdürülen reklam politikaları, çocuklar üzerinde başarılı bir şekilde işleyerek çocuklarda bu oyuncaklara sahip olma isteği uyandırmaktadır. Fakat oyuncak, çocuklar için aslında bu kadar basit bir araç değildir.
Oyuncaklar, çocuklara dayatılan bir araç değildir. Oyuncak denilen kavram aslında çocuklara özel bir araçtır. Her çocuğun aynı tarz oyuncakla oynaması, tamamen oyuncak üreticilerinin bir tür stratejisidir. Oyuncaklardan çocukların verim alması için onların parçalar halinde olması gerekmektedir. Bu sayede onları parçalayıp hayal dünyasına göre tekrar bir araya getirebilmesi, çocuk için yararlı olacaktır.
Bu sebeple Lego ve Play Doh oyun hamuru, çocukların gelişimine son derece etki eden oyuncaklardır. Çünkü bu oyuncaklar, hazır oyuncaklar değillerdir ve parçaların bir araya getirilmesi sayesinde bir bütünlük ortaya çıkmaktadır. Oyuncak bir köpeği olan çocuk, Lego sayesinde bu köpeğine bir kulübe yapabilir. Oyun hamuru sayesinde de köpeğin bir kemiği olabilir. Bu da çocuğun hem el becerilerinin hem de hayal gücünün gelişmesinde son derece önemlidir.
Ayrıca bunlar sayesinde diledikleri gibi kendi oyuncaklarını da kendileri oluşturarak, ellerindeki imkanları mümkün oldukça çok kullanmaları sağlanmaktadır. Diğer türlü hazır alınan oyuncaklar sadece tek bir amaca hizmet ettiğinden çocuğun oyunlarını kısıtlamaktadır.

Oyuncakların Zararları

Çocuklar için oyuncak
Oyuncakların Zararları
Çocukların büyük bir zevkle ve heyecanla oynadığı oyuncakların nasıl bir zararı olabilirki diye düşünebilirsiniz. Fakat oyuncakların gelişime olan katkıları demek çocuğun gelişim sürecinde etkili olduğu anlamına gelmektedir. Bu sebeple çocukların olumsuz davranışlara yönelmesine sebep olacak oyuncaklar, çocuğun karakterini ve davranışlarını olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
Günümüzde çocuklara oyuncak olarak sunulan akıllı cihazlar ve bilgisayarlar, çocuklar için son derece zararlı araçlardır. Bu araçlarda sunulan hazır içerik, çocuğun gelişimine herhangi bir katkı sağlamadığı gibi hazır olarak sunulmasından kaynaklı olarak çocuğun da buna alışmasına sebep olmaktadır. Kullanıldıkça bağımlılığa sebep olan bu araçların, kullanımı ebeveynler tarafından kesinlikle sınırlandırılmalıdır. Özellikle 3 yaşına kadar kesinlikle bu aletlerle tanışmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, çocukların bedensel, fiziksel, bilişsel ve sosyal anlamda gelişmelerine yönelik oyuncakları tavsiye etmektedir. 3 yaşından itibaren ise bu cihazlarla geçirilecek sürenin kısıtlı olması ve kesinlikle ebeveyn kontrolünde olması gerekmektedir.
Sağlık açısında da zararlı içerikler bulunduran bazı oyuncaklar, çocukların sağlığını tehdit etmektedir. Oyuncağın yapımında kullanılan malzemelerin zararlı olması, çocukların sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir durumdur. Bu sebeple ebeveynlerin oyuncak seçimi konusunda bu duruma da dikkat etmesi gerekmektedir. Alınan oyuncakların üzerinde CE ibaresinin bulunmasına özellikle dikkat etmelidir. Çünkü CE ibaresi, üretilen ürünün ülkemize ve Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğunu göstermektedir. Bu da zararlı olacak içeriklerin üründe yer almadığı anlamına gelmektedir.

Çocukların Gelişimi İçin Alınabilecek Oyuncaklar ve Katkıları

Çocuklar için oyuncak
Çocukların gelişimi için alınabilecek oyuncaklar – Barbie bebek
Çocuklar, belli bir döneme kadar sadece kendilerine sunulan oyuncaklarla ilgilenmektedir. Yaşlarına uygun olarak alınacak bu oyuncaklar sayesinde çocukların; zihinsel, sosyal, iletişim, bilişsel, fiziksel ve bedensel olarak gelişimleri sağlanmaktadır. Bu gelişimleri sağlayan oyuncakların seçimi özenle yapılmalı, çocuğa en verimli olacağı zamanlarda sunulmalıdır. Sadece para verilerek oyuncak alınmasının bir çözüm olmadığı net bir şekilde anlaşılmalıdır.
Çocuklar tarafından çok eski yıllardan beri sevilerek oynanan Barbie bebek, oyuncak bebekler arasında oldukça ilgi görmektedir. Bu oyuncak sayesinde çocuklar sorumluluk bilincini öğrenerek, kendi dünyalarını kurup idare etmektedir. Oluşan sorunları çözmeye yönelik çözümler üretebilen çocuklar olmasını sağlayan Barbie bebek tarzı oyuncakların, farklı temaları içeren Barbie bebek set oyuncakları da bulunmaktadır. Meslekleri tanımaları için “Barbie ve Meslekleri Oyun Seti” ve yeni fikirler üretmelerini sağlayacak “Barbie ile Kıyafet Tasarla Oyun Seti” bu anlamda verilebilecek örneklerdendir.
Çocuklar için oyuncak
Çocukların gelişimi için alınabilecek oyuncaklar – Lego
Çocuk gelişiminde çok etkili olan diğer bir oyuncak ise Legolardır. Çocukların ince motor becerilerini, zihinsel gelişimini, problem çözme yeteneklerini ve yeni fikirler üretmesini sağlayan Legolar, her yaştaki çocuklar için uygundur. Ailece oynanabilecek oyunlar için de kullanılabilecek bir oyuncak olan Lego, parçalı bir oyuncak olması sebebiyle farklı oyuncakların ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir. Bu özelliğiyle çocukların kendilerini çok özgür hissettiği ve bozup çıkarmaktan herhangi bir şekilde endişe duymadığı bir oyuncaktır. Lego setleri, farklı temalarda oyuncaklar olarak sunulmaktadır. Bu sayede bazı filmler ve gün içindeki olaylar bu setler sayesinde çocuklara yol göstermektedir. Örneğin; günlük hayatta denk geldiği bir itfaiye aracını ve yangın söndürmeyi, Lego setlerinde yer alan itfaiye oyuncakları ile canlandırabilirler. Hatta itfaiye araçlarına yeni ekipmanlar bile yapabilirler.
Oyuncağın bir çocuk için eğlenceli ve eğitici olması demek onu istediği gibi kullanabilmesi demektir. Play Doh oyun hamuru da bu konuda yıllarca üstünlüğünü sağlamış bir oyuncaktır. Farklı renkleri ve aksesuarları ile çocukların dilediği şekilleri ortaya çıkarmasına fırsat tanırken, herhangi bir şekilde bozulma veya kırılma gibi bir durumun da olmaması hem çocuk hem aile için oldukça rahatlatıcı bir durumdur. Play Doh setleri; Play Doh dişçi gibi tema içerikli oyunları içermektedir. Çocukların ince motor, zihinsel, bedensel, sosyal ve bilişsel olarak gelişimlerine katkıda bulunan bu oyuncak, yetişkinlerin bile zevkle oynadıkları oyuncak türüdür.
Çocuklar için oyuncak
Çocukların gelişimi için alınabilecek oyuncaklar – Akülü Arabalar
Oyuncakların mümkün oldukça parçalara ayrılır olması şüphesiz ki çocuklar için eğitici olmaktadır. Fakat belli bir dönemden sonra bu tarz oyuncaklara olan ilgiler, bu konulardaki gelişimlerini tamamladıkları için azalmaktadır. Böyle zamanlarda çocuklar için bisiklet, oyuncak arabalar, akülü arabalar, oyuncak bebekler ve uzaktan kumandalı arabalar tarzı oyuncaklar alınabilir. Çocuklarına ilgisine göre alınabilecek bu tarz oyuncaklar, çocukların ev dışında da oyun oynamasına yönelik oyuncaklardır. Bisiklet tarzı oyuncaklar sayesinde spor yapması da sağlanan çocukların, sosyal ve bedensel gelişimi desteklenmektedir. Özellikle erkek çocukların arabalara gösterdiği ilgi, Hot Wheels oyuncak araba ve uzaktan kumandalı arabalar ile giderilebilir. Kız çocukları içinse Barbie bebek tarzı oyuncaklar tercih edilebilir.
Unutulmamalıdır ki; çocukların ihtiyaç duydukları öncelikli şey ebeveynlerinin gösterdiği ilgidir. Sadece oyuncak alınarak çocuklara ilgi gösterildiği düşünülmemelidir. Onlara ayrılan her dakika, onların mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamaktadır. Bu sebeple ailece oynanacak oyunlar düzenleyip, onlarla verimli bir şekilde vakit geçirmeye çalışmalısınız.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 12 votes)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı