Çikolata kisti nedir ?

Çikolata kisti nedir ?

Kadın hastalıkları grubuna dâhil olan çikolata kisti , tehlikeli ve takip edilmesi gereken hastalıklardan bir tanesidir. Tıp dünyasının endometriosiz olarak bildiği bu hastalık, regli sürecinin tersine işlemesine neden olmaktadır.
Çikolata kisti ismini almasının nedeni ise dış görünüşünün erimiş çikolatayı andırmasıdır. Vücuttan atılamayan kan, zaman içerisinde geriye doğru akışkanlık kazanmaktadır. Bir süre sonra karın boşluğu bölgesinde birikme yapmaktadır. Bu birikmenin oluşturduğu görüntü tam anlamıyla erimiş çikolatadır. Biriken kan ise zaman içerisinde kuruduğu için vücutta olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Bilhassa kuruyup kan döküntülerinin çok olduğu bilinmektedir. Döküntüler zaman içerisinde iltihaplanmalar gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir. İltihaplar ise özellikle regl döneminde sancılı ve acılı birkaç gün geçirmenize neden olmaktadır. Basınç, ağrı, sızı ve devamlı zonklama kendini göstermektedir.
Endometrium, rahim içi katman olarak bilinmektedir. Her ay adet döngüsü zamanında rahim içi katmanınız kalınlaşarak embriyonun (döllenmiş yumurtanın gelişmiş hali) gelişip yerleşmesi için yer düzenlemesi yapmaktadır. Yumurtalıklardan döllenme için gönderilen yumurta hücresi, kullanılmadığı için kan ile beraber vücuttan dışarıya atılmaktadır. Kanama sürecinde adet kanının çok fazla olması halinde bazı bayanlarda kanama geriye doğru gerçekleşmektedir.
Karın boşluğu adı verilen bölgede biriken bu kan, zamanla olduğu bölgeye yerleşmektedir. Sonrasında ise rahmin iç tabakası görevini göstermeye başlamaktadır. Her ay düzenli olarak biriken ve kuruyan kanın dökülmesi gerçekleşir. Kanın o bölgeden temizlenmemesi halinde iltihap, yapışıklık ve üreme sorunu kendini göstermektedir.
Âdetinizin dengesinde, miktarında, zamanında çok ciddi düzensizlikler varsa çikolata kisti şüphelenilmesi gereken hastalıklardan biridir. (bknz : adet düzensizliği)

Çikolata kisti evreleri

Çikolata kisti toplam 4 ayrı evreden oluşmaktadır.
  • Birinci evreye Minimal endometriozis ismi verilmektedir. Hastalığın yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı dönem olarak bilinmektedir.
  • İkinci evresi ise Hafif endometriozis olarak anılmaktadır. Ağrının kendini gösterdiği, kanamanın geriye doğru yönelmeye devam ettiği evredir.
  • Üçüncü evre ise Orta endometriozis evresi olarak bilinmektedir.
  • Son evre ise şiddetli endometriozis evresidir.
4 ayrı evrede de hastanın yaşadığı problemler yavaş yavaş artış göstermektedir. Sonuncu evrede hastada ağrı oldukça yükselmiştir. Bu nedenle kontrol edilmesi zor bir evredir.

Çikolata kisti belirtileri

  • Çikolata kistinin en yaygın belirtileri arasında şiddetli karın ağrısı yer almaktadır. Karın ağrısı bir süre sonra kronikleştiği için her ay aynı dönemde ağrılar dayanılmayacak şekilde kendini göstermektedir.
  • Belirtilerden bir diğeri kısırlıktır. Birkaç denemeden sonra bebeğinizin neden olmadığını test ettirmeniz gerekmektedir. Testler yapıldığında doktorunuzun aklında çikolata kisti de yer alacaktır. Bir takım tahlillerin sonucunda kısırlığınıza neden olarak kist gösterilebilmektedir.
  • Cinsel İlişkide acı ve sancı görülmesi durumu da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Birkaç kez değil her denemenizde bu acıyı çekiyorsanız doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.
  • Bacak ve bel ağrısı çikolata kisti belirtileri arasında yer almaktadır. Hastalığın bu belirtileri, adet döneminde de sık görüldüğü için akla gelmeyecektir ancak nadiren de olsa çikolata kistinin habercisi olabilmektedir.
  • Makat bölgesinde oturmaya izin vermeyen ağrı ve zonklama görülebilmektedir. Sık rastlanan belirtilerden biri olmasa da makat ağrısı çikolata kistini akla getirmelidir. Bunun yanında kişide ya kabızlık ya da ishal durumunu sık sık ortaya koymaktadır.
  • Çikolata kistinin her ay düzenli olarak ortaya koyduğu bir başka belirti mide bulantısı ve kusmadır. Kişinin adet belirtisi olarak da kabul ettiği bulantılar, kist sorununda çok daha şiddetli hissedilecektir.

Çikolata kisti hangi bölüme gidilir ?

Çikolata kisti belirtilerinden bir ya da birkaçını taşıyorsanız zaman kaybetmeden jinekoloğa gitmeniz gerekir. Jinekolog şikâyetlerinizi dinledikten sonra yapılması gereken muayeneleri yapacak, teşhisi çok daha rahat koyacaktır.
Çikolata kistinin belirtilerinin birçoğu adet belirtileri veyahut hamilelik belirtileri ile karıştırılmaktadır. Dolayısıyla kişinin doktora gitmesini geciktirmektedir.
Belirtilerden en az birini dahi görseniz kısa süre takip edip zaman kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz. Bu şekilde hem hastalığınızın ilerlemesinin önüne geçersiniz hem de ağrı ve sancılarınızdan kurtulursunuz.

Çikolata kisti teşhisi

Bayanların birkaç deneme sonrasında hamile kalamamaları akıllara çikolata kistini getirmelidir. Bununla beraber çikolata kisti teşhisi konması için atılması gereken ilk adım kan testleridir. Kişiye yapılan kan testi teşhisin konulması için yeterli değildir daha sonra vajinal ultrason yapılmaktadır. Ultrasonda net bir şekilde kistin görülmesi mümkündür. Sonrasında emin olmak için muayene de yapılacaktır. Tüm bunlar bir arada yapıldığında doktorunuzun emin olması kısa sürecektir.

Çikolata kisti tedavisi

Çikolata kisti teşhisi konulduğunda ilk olarak hastaya doğum kontrol hapları verilmektedir. Kişinin doğum kontrol hapları ile yumurtama sürecine, döllenme dengesine müdahale edilerek yavaşlatılması amaçlanmaktadır. Bunun sonrasında kanın geriye akması durdurulacağı için kistin yok olması beklenmektedir.
Çikolata kistinin temizlenmemesi durumunda ameliyat alternatifi düşünülmektedir. Ameliyatta kistin tamamen alınması büyük bir fayda sağlarken yanlış bir hamleyle gebelik şansını tamamen yok ettiği de görülmektedir. Bu nedenle profesyonel bir doktorun ameliyat etmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde geri dönüşü olmayan problemler meydana gelebilmektedir.
Çoğunlukla tek bir yumurtalığın etkilendiği çikolata kistinde yumurtalıkta kötü huylu tümör tespit edilirse alınması gerekmektedir. Üstelik kısırlık için de çalışmayan yumurtalığın alındığı bilinmektedir. Ameliyat dışında hastalığın tedavi edilme ihtimali oldukça düşüktür. Nitelim çikolata kisti son derece sinsi ve belirtisiz bir hastalık olduğu için çoğu vakada geç kalındığı tespit edilmektedir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı