Büyüme ve gelişme

Büyüme ve gelişme

Çocuklarının gelişimlerine katkıda bulunan ebeveynlerin akıllarında bulundurması gereken ilk nokta, her bebeğin ya da çocuğun gelişiminin farklı olduğudur. Bazı çocuklar bebeklik ya da erken çocukluk dönemlerinde gelişim geriliği gösterebilir. Doktor kontrollerinde bebek ile ilgili başka sorunlar tespit edilmediğinde bu durum normal kabul edilebilir. Anne ve babalar bu durumda sabır ile çocuklarının gelişimlerini desteklemelidir.

Yetenekli çocuklar, aileleri tarafından gelişimleri desteklenen çocuklardır. Zihinsel olarak her hangi bir engeli olmayan bütün küçük çocuklar öğrenmeye meraklı, eğitilmeye müsaittir. Bu verimli dönemlerinde çocuklara gereken ilgi gösterildiğinde yeteneklerinin sınırlarını zorlayacaklardır.
Bebeklik ve erken çocukluk dönemlerinde çocuk gelişimi alanları birbirleri ile bağlantılıdır. Çocuğun her hangi bir alanda yetersiz kalması, diğer gelişim alanlarını da olumsuz etkileyecektir. Örneğin çocukların iletişim becerileri, sosyal becerilerini de etkiler. Bu nedenle bütün çocuk büyüme ve gelişme alanlarının birlikte değerlendirilmesi, paralel olarak geliştirilmesi gerekir.
Küçük yaşlarında çocuklara aktivite yaptırmak zordur. Bu dönemlerde çocuklar kendi oyunlarını kendileri seçerler. Aileler vermek istedikleri eğitimleri çocuklarının seçtikleri oyunların içinde eğlendirerek vermelidir. Aile ile yapılan aktiviteler sırasında bebeğin özgür bırakılması, hem kendini hem etrafını daha fazla keşfetmesine yardımcı olacaktır. Örneğin ev eşyaları ile oynamasına izin vermeli, çocuğun merak duygusuna ve keşfetme yeteneklerine engel olmamalısınız.
Bebek ve küçük çocukları ile yakından ilgilenen anne babalar onların gelişimlerine büyük katkı sağlar. Aile içinde mutlu olan ve sevildiğini hisseden minik bireyler daha fazla öğrenmeye ve keşfetmeye merak duyacaktır. Ebeveynler bu keşfetme dönemlerinde bebeklerine karşı ne kadar hassas, anlayışlı ve yapıcı olursa, erken çocukluk ve bebeklik dönemi o kadar verimli geçecektir.

Çocuk gelişimi nedir ?

Çocuk gelişimi; çocukların doğuştan gelen özelliklerine, çevre ile etkileşimleri sonucu ortaya çıkan olumlu değişimlerdir. Fiziksel, sosyal, zihinsel ve psikolojik olarak dört ana kategoride toplanan bu değişimlerin, yani gelişimin olması için öncesinde bazı aşamaların gerçekleşmesi gerekir. Sırası ile büyüme, olgunlaşma, öğrenme ve hazır bulunuş aşamalarından sonra gelişim gerçekleşir.
 • Büyüme: Vücuttaki görsel değişimler, gelişimlerdir.
 • Olgunlaşma: Bir şeyi yapmak için kişide bulunan gücün ortaya çıkarılma aşamasıdır.
 • Öğrenme: Bireyin yaşadıkları ve çevresi ile etkileşimi sonrasında kalıcı olarak edindiği davranışlar.
 • Hazır bulunuş: Her hangi bir davranışı sergilemek için bireyin ihtiyaçlarının karşılanmış olduğu aşamadır..
Gelişim döneminde çocuğun ruh sağlığının önemi büyüktür. Fiziksel ve zihinsel olarak her hangi bir sağlık sorunu olmadığı halde gelişim aşamalarında zorlanan küçük bireylerin ruhsal yönden sıkıntıları olabilir. Bu sıkıntılar yaşanılan çevre, olaylar ya da anne babanın tutumlarından kaynaklanabilir. Özellikle anneler bebeklerinin sağlığı için kendilerine çok iyi bakmalıdır. Çünkü gece gündüz ilgi ve dikkatinize ihtiyaç olan bebeğinizle ilgilenebilmek için, ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilmek adına, doğru ve sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve yeterli uyku almanız gerekir.
Moralinizin bozuk olması, üzüntü, hayal kırıklığı ya da yorgunluk duyguları uzun süre devam ise doktorunuz ve ruh sağlığı uzmanınız ile konuşmak önemlidir. Bedenen ve ruhen kendini iyi hisseden anneler, çocuklarına daha iyi konsantre olup yeteneklerini keşfederek geliştirme yoluna gider.
Çocuğun ruh sağlığını etkileyen faktörler başında gelen annenin ruh sağlığı için gerekirse özel destek alınmalı, danışmalık hizmeti veren uzmanların önerileri uygulanmalıdır. Çoğu anne, bebeğini kucağına aldıktan sonra, ona iyi bakamayacağı konusunda kaygılar yaşar. Zihinden bu kaygıları silmek, bebeğe daha iyi bakabilmek için annelik ve bebek bakımı konusunda güvenilir kaynaklardan konular araştırılmalı, bilgi sahibi olunmalıdır. (Hatta mümkün ise çevrenizdeki tecrübeli ebeveynlerden de destek alınmalıdır.)
Tüm zamanını bebeği ile geçiren anneler, bebekleri ile birlikte yapabilecekleri aktivitelere katılarak sosyalleşebilir. Bu amaçla açılan anne bebek oyun grupları ve anne bebek seminer programı gibi etkinlikleri, bebeklerin de sosyalleşmesi ve dış dünyayı tanıması için iyi bir fırsattır.

Bebekler ve erken çocukluk dönemi

Bebekler ve erken çocukluk döneminde olan küçük çocuklar, temel ihtiyaçlarını karşılamak için yetişkinlere ihtiyaç duyarlar. Bu dönemlerde bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak tamamen anne ve babalarının görevleridir. Beslenme, uyku, temizlik gibi temel ihtiyaçların karşılanmasından ilk sorumlu kişi olan anneler bu konuda annelik rehberi ve bebek bakımı kitaplarından faydalanabilir. Ancak bu kaynaklarda yer alan bilgiler, her zaman işe yaramayabilir.
Örneğin bebeğine uyku rutini kazandırmak isteyen bir anne, güvenilir kaynaklardan bebeklerde uyku eğitimi konusunda verilen bilgileri birebir uyguladığı halde başarılı olmayabilir. Çünkü; her bebek, bir bireydir ve her bireyin karakter özellikleri, alışakanlıkları, istekleri farklıdır. Bu tür sorun ile karşılaşan anneler, bebeklerde uyku rutini oluşturma hakkında okudukları bilgileri, kendi bebeklerine göre uyarlayıp başarılı bir düzen oluşturabilir.

Bebeğinizle güçlü ve sağlıklı bağlanma

Bebekler, her ne kadar konuşamasalar, söylenenleri anlamasalar da sevgiyi hissederler. Bu nedenle bebeğinizin bakımı sırasında ona her zaman gülümseyerek bakın. Bebeğinizle ilgilenmekten hoşnut olduğunuzu, onunla vakit geçirmeyi sevdiğinizi hissettirin. Sık sık kucaklayın ve sarılarak ona gülümseyin. Ağladığında hemen yanında olup sakinleşmesini sağlayın. Biberon ile bir şey içerken bebeğinizi yatağından alıp kucağınıza yerleştirin. Sizin kollarınızda kendini daha fazla güvende hissedecek ve daha rahat beslenecektir. Bebeğinize ara ara oyunlar yapın.
Örneğin kucağınıza alıp parmak uçlarınız ile gıdıklayın. Bu oyun ona sevginizi göstermek için yeterli olacaktır. Bebeğiniz sizi sevdiğini size gülümseyerek belli eder. Siz de gülümsemesini yakaladığınızda aynı şekilde karşılık verip bebeğinize sevginizi belli edebilirsiniz.

Güçlü ve sağlıklı bağlanma neden önemli ?

Güçlü ve sağlıklı bağlanma çocukların benlik algısı ve benlik sayısı kazanmasında etkilidir. Bu davranışlar bebeklik ve erken çocukluk döneminde kazanıldığında ilerleyen yıllarda bireylerin öz güvenli ve sosyal olmasını sağlar.
Bebeklerde güvenli bağlanma kendisini güvende, mutlu ve iyi hissetmesine yardımcı olur. Sağlıklı bağlanan bebek kendisini önemli hisseder ve çevresindekileri de önemser. Güvenli ve mutlu olduğu ortamda duygularını daha iyi düzenleyip daha fazla ifade eder.

Başarılı olduğunuzu nasıl fark edebilirsiniz ? 

Bebeğiniz ile bağlanma sorunu yaşayıp yaşamadığınızı size olan davranışlarından anlayabilirsiniz. Güvenli bağlanan bebek davranışları ve hareketlerinden örnekler, bu konuda fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Bağlanma kuramı başarılı şekilde gerçekleşen çocuk;
 • Odada tek başına oyun oynarken yan gözle annesini arar, sürekli kontrol eder.
 • Odada annesini görmediğinde stresli olur ve huzursuzlaşır.
 • Annesinin güzel sözlerine sıcak bir şekilde cevap verir. Gülümser ve bundan mutluluk duyar.
 • Yatar pozisyonda iken kendisini kaldırması için annesine seslenir.
 • Yeni, bilmediği bir ortama girdiğinde annesinin elinden tutar ve ayrılmaz.
 • Annesi onunla ilgilenmediğinde dikkat çekmek için seslenir.
 • Yaşadığı bir sıkıntı, olay, ruhsal problemde annesine tırmanır ve annesinden destek ister.
 • Annesinin ona dokunmasından, öpmesinden, sarılmasından rahatsız olmaz.
 • Kötü bir durum ile karşılaştığında annesine koşup yardım ister ve annesinin dokunuşları ile sakinleşir.
 • Annesinin ricalarını dinler ve uyumlu şekilde hareket eder.
 • Zor işlerde annesi yanında iken daha uzun süre çalışır ve daha fazla başarılı olur.
 • Annesi bir şey söylemek için çömeldiğinde göz temasında bulunur.
 • Annesi ile iyi ve güzel şeyler kadar kötü ve rahatsız edici durumları da çok rahat bir şekilde konuşur.
Yukarıdaki örnek davranışlar, annelerde olduğu gibi babalar ve diğer bağlanma sağlanmak istenen bireyler için de geçerlidir.

Görev planlaması

Çocuk gelişimi denildiğinde her ne kadar anne çocuk ilişkileri ön plana çıksa da bebeğin/çocuğun bakımından sorumlu diğer kişilerle olan ilişkiler de önemlidir.
Sağlıklı bir çocuk gelişimi için anne babaların varsa eğer bakıcıların görev planlaması yapması gerekir. Bu planlama hem çocuk bakımından sorumlu kişilerin stresini azaltmak için hem de çocuğun gelişimini destekleyen güvenlik üssünü oluşturmak için önemlidir. Oluşturulan bu güvenlik üssü, minik bireyin sağlıklı bağlanmasını destekleyerek ilerleyen yaşlarındaki gelişimlerinin temelini oluşturur.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 12 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu