Doğum ve Hamilelik

Braxton Hicks Kasılmaları Nedir?

Braxton Hicks Kasılmaları Nedir?

Braxton Hicks kasılmaları gebeliğin son aylarında rahimde oluşan doğuma hazırlık niteliğindeki düzensiz kasılmalardır. “Yalancı doğum ağrıları” olarak adlandırılan bu kasılmalar gebeliğin 24. haftasından itibaren başlamakla birlikte ilerleyen haftalarda sıklığı artar.

Doğuma hazırlık niteliğindeki Braxton Hicks kasılmaları doğum yapmış kadınlarda genellikle daha erken başlar ve daha şiddetli olur.

Kasılmalar genellikle sancısız, rahimin üst bölgesinden başlayarak aşağı inen niteliktedir ve ortalama 30-45 saniye kadar sürer.

Gerçek Doğum Kasılmalarından Farkı Nedir?

Gerçek doğum kasılmaları düzenli, daha uzun süreli ve ağrılı olmaktayken; Braxton Hicks kasılmaları düzensiz, daha kısa süreli ve genellikle ağrısız seyretmektedir.

Aktif doğum eyleminde rahim ağzında açılma ve silinme olurken, Braxton Hicks kasılmalarında açılma olmaz.

Braxton Hicks kasılmalarının rahmi doğuma hazırladığı, doğum sonrası kasılarak küçülmesini kolaylaştırdığı ve plasentaya giden kan akımını arttırdığı düşünülmektedir.

Bebeğin aşırı hareket etmesi, cinsel ilişki, aşırı ayakta kalma ve yorgunluk, aşırı sıvı kaybı gibi durumlarda bu kasılmalarda artış görülebilir.

Kasılmaların sıklaşması ve rahatsız edici olması durumunda gerçek doğum eylemi başlamış olabileceğinden mutlaka hekime başvurulması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu