Boğaz ağrısı neden olur ?

Boğaz ağrısı nedir ?

Boğaz ağrısının tıp dindeki adı anjindir. Gribal enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi birçok farklı rahatsızlığın belirtisi olabilir. Boğaz ağrısı yutkunma zorluğu ile birlikte genellikle kendini gösterir ve çoğu zaman kendi kendine iyileşir. Hasta, yemek yerken zorlanır ve bununla birlikte öksürük, baş ağrısı, ateş vb gibi yakınmalar da ortaya çıkabilir.

Boğaz ağrısı neden olur ?

Boğaz ağrısı neden olur sorusuna net bir cevap vermek ancak hekim muayenesi ve bir takım testler sonucunda mümkündür. En sık rastlanan nedenleri ise; farenjit, bademcik iltihabı, kimyasal gaz solunması, sigara kullanımına bağlı tahriş, kuru ve kirli hava, reflü, katı gıdaları tam çiğnemeden yutma, saman nezlesi ve öpücük hastalığı olarak sıralanabilir.
Farenjit, boğaz ağrısı sebepleri arasında liste başıdır. İnsanda, burun ve ağız boşluğunun arka kısmında yutak bulunur ve bu organın iltihaplanmasına farenjit adı verilir. Boğaz ağrısı ile birlikte ortaya çıkan bu iltihaplanmanın altında çoğunlukla virüsler yatar. Bazı durumlarda da bakteri kaynaklı enfeksiyonlar görülür. Hastalığın iki farklı türü vardır. Bunlardan birincisi henüz yeni belirti vermeye başlayan müzmin, diğeri ise kronikleşmiş ya da süreğen farenjittir. Toplumumuzda öğretmen hastalığı olarak da bilinen kronik farenjit, sürekli konuşmak zorunda kalan kişilerde yaygın olarak görülür

Boğaz ağrısı belirtileri

Boğaz ağrısı ilk etapta hafif bir kaşıntı ve gıcıkla kendini gösterir. Sürekli bir boğaz temizleme ve öksürme ihtiyacı hissedilir. Daha sonra enfeksiyonun büyümesine bağlı olarak şiddetli bir hale gelebilir. Bu esnada hastanın ağız ve boğaz bölgesinin bir kısmı ya da tamamında yanma hissi de baş gösterir. İltihabın olduğu bölgelerde özellikle yutkunurken çok fazla acı olur.
Hastaların önemli bir kısmında boğaz ağrısı ile birlikte halsizlik de meydana gelir. Gribal enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrılarında, vücut yabancı mikroplarla savaştığı için ateş de gözlenir. Zorlanma ya da enfeksiyon kaynaklı tahriş meydana gelmişse, ses kısıklığı da kaçınılmazdır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi için en yakınınızdaki hastanenin acil servisine ya da aile hekiminize başvurabilirsiniz. Genellikle yapılan görsel muayene ve dinleme ile birlikte tanı konur. Ancak bazı durumlarda bir kulak-burun-boğaz uzmanına da görünmeniz gerekebilir.
Hastalığın nedenine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Eğer virüs kaynaklı bir enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılmaz. Bakterilerin boğaz ağrısına neden olduğu düşünülüyorsa; penisilin türevi antibiyotikler verilebilir. Hekim, ağrının kaynağı konusunda sinüzit gibi hastalıklardan şüphe ediyorsa bazı tetkikler sonucunda tedavi yöntemine karar verir.
Boğaz ağrısı için ilaçlar, kaynağın ortadan kaldırılmasına yönelik olabileceği gibi hastanın rahatlamasını da amaçlar. Örneğin parasetamol içeren şuruplar ya da alerji kaynaklı ağrılar için Desloratadin gibi antihistaminik etkili ilaçlar verilebilir. Boğaz ağrısı spreyleri ise genellikle farenjit kaynaklı yakınmalar içindir. Ancak hekim tavsiyesi olmadan kullanımından kaçınılmalıdır.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir ?

Hekimin uygun gördüğü tedavi ile birlikte hastanın yaşam tarzında değişikliğe gitmesi de ağrının kısa sürede iyileşmesine vesile olacaktır. Örneğin sigara ve alkol kullanımına ara verilmesi hatta mümkünse tamamen bırakılması, yakınmaların ortadan kalkmasını kolaylaştırır. Çünkü vücut kendini onarırken bu şekildeki yabancı maddelerin kullanımı, sürece negatif etki eder.
Boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum şeklinde yakınmaları olan hastaların kesinlikle bol su içmeleri gerekir. Günde 10-12 bardağa kadar su tüketilebilir. Ilık halde içilmesi gereken bu su, boğazın sürekli nemli kalmasını sağlayacağı için tahriş olan bölgenin daha çabuk onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca ballı sıcak su veya sıcak çay içilerek de yakınmaların hafiflemesi sağlanabilir.
  • Bir bardak ılık su içine bir tatlı kaşığı kadar tuz atıp erittikten sonra gargara yapılması ağrıyı hafifletecektir. Günde üç kez yapılabilir. Tuz, içerdiği iyot sayesinde tiroit bezlerinin çalışmasını düzenlerken antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonun iyileşmesine de yardımcı olur. Ilık su ise, deyim yerindeyse boğazı yumuşatır.
  • Ağrı kesici özelliği olan boğaz pastillerinden alarak da yakınmaların azalması sağlanabilir. Her gün 3-4 kez pastil alınmasına bir mahsur yoktur. Fakat küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez, çünkü soluk borusuna kaçma riski vardır.
  • Sarımsak ve zencefil gibi doğal antibiyotik özelliği olan gıdalardan da yardım alınabilir. Çiğ olarak çiğnenebilecekleri gibi çorbanın içinde de tüketilebilirler.
  • Zerdeçal baharatı da boğaz ağrısına iyi gelir. Bal ile karıştırılarak günde 2-3 tatlı kaşığı kadar alınabilir. Önerilen ölçek; bir tatlı kaşığına iki tutam zerdeçal eklenmesidir. Ayrıca bir bardak ılık sütün içine bir tatlı kaşığı bal ve bir tutam zerdeçal ekleyip gece yatmadan önce içerek boğaz ağrısı karşısında önlem alınabilir.
Tedavi kısmında bahsettiğimiz gibi boğaz ağrısı nasıl geçer sorusuna en doğru yanıtı vermenin yolu ağrıya neden olan etmeni bulmaktır. Ağrı, eğer kuru havadan kaynaklıysa; yaşanılan odanın nemlendirilmesi adına buğu cihazlarından faydalanılabilir. Bu süreç, boğazı tahriş eden maddelerden de uzak durularak geçirilmelidir. Örneğin yüzey temizleyici, çamaşır suyu ya da sigara dumanı gibi faktörler, boğazı daha çok tahriş edeceği için iyileşmeyi geciktirir.
Boğaz ağrısına neden olan etmenin ortadan kaldırılması, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması ile kolaylaşır. Bu yüzden vücudu dinlendirmek gerekir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesi için C vitamini ve çinko minerali takviyesi de alınabilir.
Yazının son bölümünde, boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel takviyelerle ağrı nasıl hafifletilir bunun üzerinde duralım.
Ekinezya kökü ve Hidrastis rizomu: Özellikle bakteri kaynaklı boğaz ağrılarında güçlü bir yardımcı tedavi yöntemi sağlayan bu iki bitkinin çayı içilir. Hidrastis rizomunda, berberin adı verilen bir madde bulunur. Bu madde, bakterilerin hücrelere tutunmasını engeller. Ekinezya bitkisi ise bakterilerin yayılmak için salgıladıkları enzimi yok eder.
Hidrastis tüketimi için önerilen doz, alkoloit içeren ekstresi tüketilecekse günlük 250-500 mg arasındadır. Çayı yapılacaksa da bir demliğe 2-4 gram kökünden atılması yeterlidir. Ekinezya çayında ise bir fincan için yarım gram kök yeterli olur. Kaynayan suya atılan kök, ağzı kapatılarak on dakika kadar demlenmeye bırakılır ve ılık halde süzülerek günde birkaç kez içilir.
Meyan kökü: Bu bitkinin ekspektoran etkisi olduğu bilinmektedir. Yani solunum yolundaki balgamı yumuşatıp öksürük yoluyla dışarı attırır. Boğaz ağrısına karşı çay halinde tüketilmesi tavsiye edilir. Yarım çay kaşığı kadar meyan kökü, bir su bardağı suyun içine atılarak on beş dakika kaynatılır. Ardından on beş dakika da demlemeye bırakılır. Süzülerek içilmelidir.
Adaçayı: Boğaz ve ağızdaki enfeksiyonlara karşı etkili olan bu bitki, kuru veya taze yapraklarından çay yapılarak tüketilir. Kaynamış bir bardak su içine iki tatlı kaşığı taze ya da bir tatlı kaşığı kuru yaprak eklenir ve on dakika kadar demlemeye bırakılır. Günde iki bardak içilmesi tavsiye edilir ancak sabah ve akşam olursa daha iyi olur. İçerken gargara yapılması daha etkili sonuçlara vesile olabilir. Ayrıca içimini kolaylaştırmak adına içine bal ilave edilebilir. Özellikle çocuklarda, balın gece öksürüğüne karşı ilaçlardan daha etkili olduğu unutulmamalıdır.
Afrika Sardunyası: Latincesi Pelargonium Sidoides olan bu bitki, virüs ve bakterilere karşı son derece etkilidir. Eğer sıvı ekstresi kullanılacaksa; günde üç kez 1.5 ml, tablet halinde alınacaksa da yine günde üç kez 20 mg şeklinde doz ayarı yapılır. Bahsedilen tüketim miktarı yetişkinler içindir. Çocuklar için ise yine bu bitkinin köklerinden elde edilen Umca adlı solüsyon, günde üç kez kullanılabilir. 0-6 yaş arası çocuklar için uygun olan miktar 0.5 ml iken 7-12 yaş arası için 1 ml’dir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 7 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı