Böcek sokmasına hangi krem iyi gelir ?

Böcek sokması nedir ?

Böcek sokması, isminden de anlaşılacağı üzere arı, örümcek, kene ve benzeri böcek türlerinin deriye zehrini enjekte etmesine denir. Normalde böcekler bu zehri kendilerini dış tehlikelere karşı korumak için kullanırlar. Bir böcek tarafından sokulduğunuzda bunun sebebi kuvvetle muhtemel böceğin sizi “tehlike” olarak görmesidir.
Böcek sokması acı vericidir. Deride şişkinlik ve kızarıklığa yol açabilen böcek sokması zehre karşı alerjisi olan kişilerde ölümcül sonuçlara yol açabilir. Doktorlar bu alerjik tepkimeyi “anafilaksi” olarak nitelendirir.
Böcek sokması vakalarının sebebi olan başlıca böcekler şu şekildedir:
 • Yabani arılar (Eşek arısı ve sarıca arı)
 • Bal arıları
 • Ateş karıncası
 • Kene
Bunun dışında bazı böcekler zehirli olmamalarına rağmen insan derisini ısırıp kandan beslenir. Bu durum da doktorların “papül” olarak adlandırdığı, cildin üzerinde beliren hafif kabarcıklara ve kızarıklığa yol açar. Bu yan etkilere kaşınma eşlik eder.
Papül oluşumuna yol açan, ancak insanı zehirlemeyen ve sağlığı ciddi manada tehdit etmeyen böcekler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Sivrisinek
 • Tahta kurusu
 • Pire
 • Bit
İnsan vücudu zehirli olmayan böcek sokmalarına karşı da alerjik tepkime oluşturabilir. Ayrıca böcekler ısırık yoluyla çeşitli hastalıkların taşınmasına sebep olabilirler. Mesela keneler Lyme hastalığını bulaştırırken, sivrisinekler daha çok Malarya ve Zika virüsünü sağlıklı vücutlara taşıyarak hastalığın yayılmasına yol açıyorlar.

Tehlikeli böcek sokmalarında ne yapmalı ?

Böcek sokmaları genelde zararsızdır. Küçük kızarıklıklar, kaşıntı ve şişkinliklerle etkisini gösteren bu ısırıklar bazen çok tehlikeli ve ölümcül olabilir. Bunun için aşağıda adı geçen böcekler tarafından ısırıldığınızda doktorunuza danışmanız kesinlikle önerilir.
Karadul: Tehlikeli bir örümcek türü olan karadul, mide bulantısı ve kas spazmına yol açar. Bunun için doktorunuz ağrı kesici ve mide bulantısı giderici ilaçları tarafınıza reçete edecektir. Eğer vücudunuz karadul ısırığına çok şiddetli tepki veriyorsa antivenom (örümceğin zehrini etkisiz hale getiren) ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz.
Kahverengi yalnız örümcek: Daha çok ABD’de yaygın görülen bu örümcek türü tıpkı kene gibi vücuda yapışır ve ancak bir doktor gözetiminde vücuttan dışarı çıkarılabilir. Cerrahi müdahaleye her zaman ihtiyaç duyulmaz. Doktora ulaşana kadar kendi imkanlarınızla soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
Akrep: Çoğu insanın korkulu rüyası olan akrepler, bir insanın ölümüne kolaylıkla sebep olabilir. Bunun için akrep tarafından sokulduğunuzda mümkün olan en kısa sürede doktora ulaşmanız gerekir. Akrebin zehrini etkisiz hale getirmek ve zehrin yol açtığı kas spazmlarını gidermek için doktorunuz çeşitli ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçlar arasında FDA onaylı Anascorp gibi akrep ısırığına karşı özel olarak geliştirilen karışımlar da bulunabilir.
Kene: Özellikle yaz aylarında piknik alanlarında sıkça görülen kene, KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) rahatsızlığına yol açtığı için çok tehlikelidir. İğnesi olmayan, çenesiyle insanı ısıran ve kafasını deriye gömen bu böceği cımbız yardımıyla ayırabilmek mümkündür. Yine de bu işlemlerin doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi en sağlıklı olanıdır.
Bunun dışında tehlikeli olmasa da ısırığıyla insanı korkutabilen bir diğer böcek ateş karıncasıdır. Ateş karıncası tarafından sokulduğunuzda cildi rahatlatmak için kaşıntı karşıtı ilaçları deriye uygulayabilir, soğuk suyla ısırılan bölgeyi ovalayabilirsiniz.
Böcek sokmasından sonra cildinizde döküntü ve kurdeşen çıkıp çıkmadığını mutlaka takip edin. Bu rahatsızlık çoğu zaman Lyme hastalığı, tularemi ve yüksek ateş gibi başka hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Böcek sokmasının belirtileri

Örümcek, kene ve arı gibi böcekler insanı soktuğu zaman genellikle cilt üzerinde kırmızı şişkinlikler gelişir. Bu şişkinlikler çoğu zaman ağrı vericidir, bazen de inanılmaz derecede şiddetli kaşıntıya yol açabilir. Dolayısıyla “Böcek sokması nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir.
Böcek sokmasının belirtileri ise normalde birkaç saat veya gün içinde etkisini gösterir, ancak bazen belirtilerin ortaya çıkması daha uzun sürebilir. Özellikle böcek sokmasına karşı hafif şiddette alerjisi olan insanlarda cildin çok daha geniş bir bölümünde şişkinlik ve kızarıklık görülür. Neyse ki bunlar da 1 hafta gibi bir süre içinde geçer.
Nadiren de olsa çok şiddetli alerjisi olan bazı insanlarda böcek sokması nefes almakta zorluk, yüz ve ağız bölgesinde şişkinlik, baş dönmesi ve sersemleme gibi kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen böcek sokması zehirlenme belirtileri ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu da acilen tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur.

Böcek sokması tedavi

Çoğu zaman böcek sokması ilk yardım bilgisi olmayan kişiler tarafından geleneksel yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır. Oysa arı veya kene gibi bir böcek tarafından ısırıldığınızda yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Arının iğnesini veya kenenin çene bölgesini temiz bir cımbız yardımıyla deriden dikkatlice ayırın.
 • Etkilenen bölgeyi su ve sabunla iyice yıkayıp temizleyin.
 • Soğuk kompres uygulayın. Bunun için eczanelerden küçük kompres poşetleri temin edebilirsiniz. Yoksa buzdolaplarındaki buz kalıplarından da faydalanabilirsiniz. En az 10 dakika boyunca böceğin soktuğu bölgeye soğuk kalıbı bastırın.
 • Isırıldığınız bölgeyi mümkün mertebe yukarıda tutmaya çalışın. Bu sayede şişkinliği önleyebilirsiniz.
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için ısırıldığınız bölgeyi kaşımaktan kaçının.
 • Sirke, karbonat ve yoğurt gibi geleneksel tedavi yöntemlerini uygulamanız tavsiye edilmez. Muhtemelen hiçbir işe yaramayacaklardır.
 • Buz küpleri, soğutulmuş kıyafetler ve kalamin losyonu şiddetli kaşıntıyı dindirme noktasında etkilidir. Özellikle sivrisinek ve benzeri böceklerin yol açtığı küçük ısırıklar için kalamin losyonu kullanılabilir.
 • Ağrı, kaşıntı hissi ve şişkinlik birkaç gün boyunca etkisini gösterebilir. Eğer bunlar dayanılması güç noktaya gelirse eczacınıza danışarak kaşıntı giderici krem ve ağrı kesici alabilirsiniz. Özellikle bebek ve çocuklarda Parasetamol, Tylenol, Advil ve Motrin gibi ilaçlar işe ağrıyı dindirme noktasında çok etkilidir. Burada dikkat edilmesi gereken şişe üzerindeki dozaj talimatlarına harfiyen uymaktır. Eğer çocuğunuz ilacı kullanmak için çok küçükse bir pediyatriste danışmanızda fayda olacaktır.
Böcek sokması kaç günde geçer?” şeklindeki sorunun ise kesin bir cevabı yoktur. Çünkü iyileşme süreci böceğin türüne ve kişiyi soktuğu yere göre değişiklik gösterebilir. Hastanın genel sağlık durumu ve alerjisinin olup olmadığı bilgisi de bu meyanda önemlidir.

Böcek sokmasına hangi krem iyi gelir ?

Evet, gelelim çokça merak edilen “Böcek sokması kaşıntısına ne iyi gelir?” sorusunun cevabına.
Piyasada mevcut bulunan ve reçetesiz temin edilebilen birçok krem, böcek sokmasına iyi gelir. Çoğu zaman böcek sokması ilaç içmeye gerek duyulmadan, deriye dışarıdan uygulanan kremlerle tedavi edildiği için bu kremlerin isimlerini bilmekte fayda olacaktır.
Böcek sokmasına iyi gelen kremler arasında Fenistil Jel, Difedrin Jel, Difosel Jel, Sistras Krem, Ultralan Krem ve Temetex Forte’un isimleri yer alır.

112’yi ne zaman aramalı ?

 • Eğer siz veya çocuğunuz birden fazla arı tarafından sokulduysa, yüzde şişkinlik, nefes almada zorluk, baş dönmesi ve bayılma şikayetleri varsa
 • Hastanın böcek veya arı sokmasına karşı önceden bilinen şiddetli alerjik rahatsızlığı varsa
 • Böceğin veya arının soktuğu alan giderek büyüyor ve kızarıklık yayılıyorsa 112 acil servis hattı aranabilir.
Bunun dışında çocuk ve gençlerde böcek sokması acı verici veya korkutucu olabilir. Ancak hastanın alerjisi yoksa çoğu zaman herhangi bir ciddi vakaya davetiye çıkarmayacaktır.

Böcek sokmaları nasıl önlenir ?

Ufak tefek bazı önlemler alarak hem böcek, hem de arılar tarafından sokulma riskini en aza indirebilmek mümkün. Bu önlemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Arı, eşek arısı veya sarıca arı gibi insanı sokmaya meyilli böceklerle karşılaştığınız zaman sakin davranın ve çok yavaş hareket edin. Onlara vurmayın, kollarınızı sallayıp kovmaya çalışmayın.
 • Uzun kollu hırka ve pantolon giyerek cildinizin açıkta kalmasını önleyin.
 • Açık havaya çıktığınız zaman ayakkabı giyin.
 • Yüzde 50’si dietil-meta-toluamid (DEET) içerikli böcek ve sinek kovucu ilaçları cildin açıkta kalan bölgelerine sürün.
 • Çok güçlü koku yayan sabun, şampuan ve deodorantlar böceklere davetiye çıkarabilir. Bu ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Açık alanlarda yemeklerin servis edildiği, çiçeklerin ve durgun suyun bulunduğu alanlarda dikkatli olun.
Bunların dışında başka bir ülkeyi ziyaret ediyorsanız, ciddi rahatsızlıkların baş göstermesi ihtimaline karşı farklı önlemler almanız gerekebilir. Örneğin Afrika ülkelerinde Malarya virüsü çok yaygın olduğu için yanınıza antimalaryal tablet ilaçları almanızda fayda olacaktır.

Böcek sokmasına hangi bölüm bakar ?

Peki, böcek sokması için hangi doktora gidilir? Malum, böcekler insanı cilt üzerinden sokar. Ciltle alakalı hastalıklarla ise hastanelerin “Dermatoloji” klinikleri ilgilenir. Dolayısıyla böcek tarafından sokulan ve yukarıda bahsedilen tedavi yöntemlerinden yanıt alamayan hastaların Dermatoloji kliniklerine başvurmaları gerekir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı