Bitler nasıl temizlenir ?

Bitlenme nedir ?

Tıp dilinde bit; pedikulus olarak ifade edilir. Bitlenme ise, bu kelime kökünden türeyen, pedikulozis demektir. İnsan vücudunda bir dış parazit olarak yaşayan bitler, konak olarak kullandıkları yerde üreyip yaşamaya devam ettiklerinde bitlenme durumu ortaya çıkar.

Bitler nasıl ürer ?

Bitler yumurtlayarak ürerler. Bitlerin yumurtası halk arasında “sirke” olarak bilinir ve bitin yumurtadan çıktıktan sonraki ilk evresine “yavşak” denir. Yumurtadan bit çıkma süresi yaklaşık olarak 20 gündür. Yumurtalar bu süre boyunca canlılığını koruyabilirler. Bit haline geldikten sonra da sadece birkaç gün yaşayabilirler.
Bit yumurtası kahverengimsi bir renktedir. Küçük susam tanelerini andırır. Bitler yumurtalarını genellikle saça veya vücudun muhtelif yerlerindeki kıllara bırakırlar.
Bitler ise gri-sarı karışımı bir renkte olurlar ve boyutları 3 mm’ye kadar ulaşabilir. Hiçbir bit kanatlı değildir. Bu nedenle uçarak başka bir konağa gitme durumu söz konusu değildir.

Bitler saç dışında yaşar mı ?

Evet, bitler için sadece saçta yaşar demek doğru olmaz. Genel olarak vücut, kasık ve saç biti olmak üzere üç sınıfa ayrılabilirler. En sık görülen bitlenme tipi ise saç bitlerinin etkisi sonucu görülür. Saç biti, yakın temas kurulan bir insandan bulaşabilir. Okul, hastane, yurt vb gibi toplu yaşam alanlarında sıkça gözlenmesinin nedeni budur.

Bitlenme nasıl olur?

Bitlenme, sirkelerin zamanında fark edilmemesi sonucu söz konusu vücut bölgesinde birden fazla bitin yaşamaya başlaması sonucu meydana gelir. Bit, bir insandan diğerine sıçrayabileceği gibi yalnızca yumurtalara temas edilmesi sonrası da ortaya çıkabilir.
Vücut biti, insana yastık ve çarşaftan bulaşabilir. Kıyafetlerdeki dikiş yerleri, bitlerin yumurta bırakması için uygun bir ortam halini alır. Kasık bitinin bulaşması içinse cinsel temas gereklidir.

Bitlenme nasıl anlaşılır ?

Bitlenme, görsel olarak tanı konulabilen bir durumdur. Özellikle saçlardaki bitler, çoğunlukla gözle görülebilir boyuta ulaşır. Bir diğer tanı yöntemi ise sirkeleri izlemektir. Bitlenme olan yerde çok fazla sirke olması muhtemeldir.
Saçlardaki bitler en çok ense ve kulağın arka kısmından kan emerek beslenirler. Genellikle ısırdıklarında acı hissedilmez ancak bu esnada bir tür tükürük salgılanır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen bu salgı, insanda kaşıntıya neden olur. Kaşımaya bağlı olarak da kızarıklılar ve izler meydana gelir.
Vücut bitlerinde ise bitin ısırdığı yerde kırmızı izler gözlemlenir. Yine kaşımaya bağlı olarak koyu bir deri rengi de oluşabilir. Bitler kasık bölgesine konuşlandığında ise deride mavi bir renk görülür. Isırılan yerler, mikropların yerleşmesi için uygun bir ortam oluşturduğundan bazı durumlarda iltihaplanma da meydana gelebilir.
Bitlenme eğer aşırı derecedeyse; lenf bezlerinin büyümesi ve ateşlenme durumları ortaya çıkabilir. Nadir de olsa bazı bitler tifüs mikrobu taşımakta ve vücuduna yerleştiği insan için ölümcül olabilmektedir. Ateşlenme, deride döküntü, ışığa duyarlılık, baş ve kas ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkan bu hastalık, muhakkak tedavi edilmelidir.

Bitler nasıl temizlenir?

Bitler, çeşitli ilaç tedavileri uygulanarak temizlenebilir. Malatyon, permetrin ve piretrin maddelerini içeren ilaç türevleri, eczaneden reçetesiz olarak temin edilebilir. Çoğunlukla bir şampuan ya da krem şeklinde satılan bu ilaçlar, doğrudan baş ya da vücut bölgesine sürülmeli ve bir süre yıkanmamalıdır. Ardından ince dişli bir tarakla saçtaki bitlerin düşmesi sağlanabilir.
Bu ilaçlar dışında bir de lindan denilen bir madde içeren şampuanlar vardır ki sadece hekim reçetesi ile ulaşılabilir. Hamile ya da emziren kadınlarda, bebek ve küçük çocuklarda, yaşlılarla ve HIV virüsü taşıyan kişilerde bu tip ilaçların kullanılması tavsiye edilmez.
Kasık bitlerinin temizlenmesi için bölgeye vazelin sürülebilir. Ayrıca tam tedavi için kılların temizlenmesi de şarttır. Çünkü sirkelerden bu şekilde arınılabilir.
Bitler için kesin çözüm; tedavinin 7-10 gün sonra tekrar edilmesidir. Zira ilk uygulamada bitler ölmüş olsa da yumurtaları canlı kalabilir ve daha sonra yeni bitler ortaya çıkabilir. Bu yüzden tedavinin etkinliği için tekrar uygulama yapmak şarttır. Vücut bitlerinin yumurtalarından kurtulmanın yolu ise; kıyafet, çarşaf, yastık kılıfı ve yorganları yüksek sıcaklıkla yıkayıp ütülemekten geçer.
Bitlenme olasılığını azaltmak için kişisel hijyene dikkat etmek yeterli değildir. Şahsi eşyaların paylaşımı, her zaman için bitlenme riskini artırır. Bir mağazaya gittiğinizde şapkayı denemek bile bit bulaşmasına neden olabilir. Özellikle okul çağındaki çocuklar, ebeveynleri tarafından gün aşırı kontrol edilmeli ve başkalarının şahsi eşyalarını kullanmamaları konusunda uyarılmalıdır.

Bitler için gazyağı nasıl kullanılır ?

Gazyağı, petrol türevi bir kimyasal olduğundan bitler için öldürücü olabilir. Ancak büyük bir dikkatle kullanılmalıdır. Çünkü ağız veya göze teması sonucu problem yaşanabilir. Genellikle saç biti ve yumurtalarının öldürülmesinde kullanılan bu madde, bölgeye iyice sürüldükten sonra yaklaşık 40 dakika beklenmeli ve ardından sert bir tarakla saç taranmalıdır. Daha sonra sabun veya şampuanla arındırılabilir. Ancak sabunun yağ emme özelliği daha fazla olduğu için saçların eski haline dönmesi konusunda daha etkili bir çözüm olacaktır.

Bitler suda ölür mü ?

Hayır, bitler suda ölmez. Organizmaları, yüksek basınca ve oksijensiz ortama dayanıklıdır. Suya maruz kaldığı anda deyim yerindeyse vücutlarını kapatarak uzun süre solunumsuz yaşayabilirler. Ancak 60 derecenin üzerinde yaşamsal faaliyetleri minimuma indiği için kaynar suda hayatta kalmaları mümkün değildir.

Bitlerin bittiğini nasıl anlarız ?

Bitlenmenin tamamen sona erdiğini gösteren en büyük işaret, artık yumurtalara rastlanmamasıdır. Bu yüzden yukarıda da belirttiğimiz gibi tedavi iki aşamalı olarak uygulanmalıdır.

Bitler sirkeyle temizlenir mi ?

Bu konuda yapılmış net bir bilimsel çalışma olmamakla birlikte Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından elma sirkesinin kullanımı tavsiye edilmektedir. Kendisine göre; doğal elma sirkesi ile ıslatılan saçların ince bir tarakla düzlendikten sonra bol su ve sabunla yıkanması gerekir ve bu uygulamaya en az 7 gün boyunca devam edilmelidir.

Bitlenme için bitkisel öneriler

Saçtaki bitleri uzaklaştırması ve yeniden oluşmasını engellemesi nedeniyle kullanılan sitronellal adı bir yağ bileşeni vardır. Losyon halinde bulunabilen bu bileşen, saça sprey şeklinde uygulanabilir. Tavsiye edilen süre ise 6 gündür.
Çay ağacı, saç tellerine tutunan bitlere doğal bir engel niteliğindedir. Ancak saç derisinde ve cildin diğer bölgelerinde tahrişe neden olabilir.
Lavanta uçucu yağı kullanılarak da bite karşı verilen mücadeleye doğal bir destek eklenebilir. Bitlenme baş bölgesindeyse; votkanın içine on damla karıştırılarak gece yatmadan önce saçlı deriye uygulanır ve gerektiğinde tekrarlanabilir. Vücut ve kasık bitlerinde ise; 20 ml votka içine 10 damla karıştırılarak bitli bölgeler ovulur. Kasık bitinde tüylerden kurtulmak unutulmamalı ve tüm kıyafet ve yatak malzemelerinin yıkanması ihmal edilmemelidir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu