Beyin tümörü nedir ?

Beyin tümörü nedir ?

Beyin tümörü Nedir ?
Beyin tümörü Nedir ?
Vücudun herhangi bir yerinde olağan olmayan durumlarda ortaya çıkan doku veya mevcut dokunun kontrolsüz olarak normalden farklı büyümesi durumuna tümör ismi verilir. Beyin tümörü tıp dünyasında Glioma olarak da bilinmektedir. Vücudun en önemli organlarından birisi olan beyinde tümör olmasının başlıca sebepleri şunlardır;
 • Vücudun başka bir yerindeki tümörün beyine sıçraması,
 • Sürekli ve normalden fazla radyasyona maruz kalmak,
 • +60 Yaş üzeri özellikle erkeklerde meydana gelen sinir sistemi hastalıkları sonucu ortaya çıkabilir.
Bunlar en sık bilinen beyin tümörü sebepleridir. Günümüzde yapılan araştırmalar henüz Beyin tümörü sebepleri hakkında bir sonuca ulaşamamıştır. Beyin tümörü oluşma sebepleri arasında genetik yapı ve kişilerin psikolojik durumlarının ön plana çıktığı gözlemlenmiştir. Beyin tümörü’nün görülme sıklığı 10/1000 oranındadır.

Beyin tümörü belirtileri

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir ?
Belirtileri Nelerdir ?
Beyin tümörü hastalığında erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Hastalığın doğurduğu kötü sonuçlara maruz kalmamak için kişilerin kendilerindeki belirtileri dikkate almaları ve gerekli uzman hekime gitmeleri gerekir.
Beyin tümörü belirtileri genelde tüm hastalarda aynı olmakla beraber bazı durumlarda farklılıklar gösterebilir. Bunun sebebi tümörün iyi ya da kötü huylu olmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki beyin tümöründe iyi ya da kötü huylu olan fazla dokunun tehlikesi hastalar için aynıdır. Beyin vücudun en hassas organı olduğu için iyi huylu da olsa sonucunda olumsuz etkilere sebep olur. Beyin tümörü belirtileri;
 • Tümör kafatası içerisinde büyüdüğü için basınç oluşturur,
 • Şiddetli baş ağrısı (zonklayıcı) beyin tümörünün en belirgin belirtisidir, genellikle sabah saatlerinde uzun sürelidir,
 • Baş ağrısının olduğu vakitlerde bulantı ve kusma,
 • Tüm vücutta ya da vücudun belirli uç bölgelerinde uyuşukluk,
 • Duyu organlarında hassasiyet kaybı yaşanır,
 • Unutkanlık,
 • Vücut seğirmesi denilen titreme yani tremor,
 • Kişide karakter değişikliği, psikolojik sorunlar ve Epilepsi başlangıcı beyin tümörü hastalığının en belirgin belirtileri arasında yer alır.
Yukarıdaki Beyin tümörü belirtileri arasından herhangi birisini kendisinde gören kişilerin vakit kaybetmeden uzman doktorlara gitmesi, erken tanı ve tedavi için muayene olması gerekir.

Beyin tümörü evreleri

Beyin Tümörü Evreleri Nelerdir ?
Evreleri Nelerdir ?
Kontrolsüz olarak büyüyen ve beynin etrafını saran Beyin tümörü kendi arasında 4 farklı evreye ayrılır. Beyin tümörü evreleri tümörün tehlikesini ve doğurabileceği sonuçları öngörmeye yarar. Beyinde meydana gelen tümörün, kafatası içerisinde ya da vücudun herhangi bir yerine sıçraması, tümörün büyüklüğü, beyin tümörünün sebep olduğu sorunlar, beyindeki tümörün vücutta ilk ortaya çıktığı zamanki gibi faktörlere bağlı olarak beyin tümörü evreleri gruplandırılabilir.
Beyin tümöründe 1. Evre ve 2. Evre “Düşük Tehlikeli” evreler olarak, 3.Evre ve 4.Evre ise “Yüksek Tehlikeli” beyin tümörü evreleri olarak bilinir. Düşük evreli beyin tümörleri vakalarında hastaların yaşama süresi daha çok olurken, yüksek evreli beyin tümörlerinde yaşama süresi kısa ve kısıtlıdır. Bunun sebebi ise: Düşük evreli tümör henüz büyümeye başlamamış ya da vücuda yayılmamış, yüksek evreli tümör ise hem büyümüş hem de vücuda yayılmış olabilmesidir.

Beyin tümörü ameliyatı

Beyin Tümörü Ameliyatı
Beyin Tümörü Ameliyatı
Beyin tümörü olan hastalarda tümörün tedavi edilmesi için uzman hekimlerin tercih ettiği ilk yöntem beyin tümörü ameliyatıdır. Kafatası içerisindeki tümörün ilaç ya da başka bir tedaviye cevap verme olasılığı çok düşüktür.
Ayrıca bu hastalarda vakit geçtikçe tümörün büyümesi gerçekleştiği için acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Beyin tümörü nadirde olsa radyoterapi ya da kemoterapi ile tedavi edilebilir. Tedavi yöntemine hastayı muayene eden hekim karar verir.

Beyin tümörü ameliyatı öncesi:

 • Hastanın beynindeki tümörden biyopsi ile örnek parça alınır, iyi ya da kötü huylu olduğuna bakılır,
 • Hekim tarafından muayene edilen hastanın yaş, kronik hastalık ve tümörün beyindeki yeri ameliyatın nasıl yapılacağı hakkında hekime yol gösterir,
 • Hastalar genel anesteziye uygun hale getirilir,
 • 8 saatlik açlık istenir ve olası durumlar için kan grubu bilgisi alınır.

Beyin tümörü ameliyatı sonrası:

Beyin Tümörü Ameliyatı
Beyin Tümörü Ameliyatı
Ameliyatdan sonra hastalarda çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilir. Bunlar tümörün durumu, hastanın yaşı, ameliyatı yapan hekim gibi sebeplere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Beyin tümörü ameliyatı’ndan sonra yaşanabilecek bazı durumlar:
 • Mide Bulantısı ve kusma,
 • Kafatasında kanama,
 • Ekstremite organlarda şişlik, kızarıklık ya da kaşıntı,
 • Yara yerlerinde iltihabi durumlar,
 • Tromboemboli (Damara hava karışması),
Gibi komplikasyonlar vardır. Beyin tümörü ameliyatı olan hastaların ameliyattan sonra fiziki tedavi almaları ve düzenli olarak kendi hekimlerine kontrole gitmeleri önerilir.

Beyin tümorüne hangi bölüm bakar ?

Beyin tümörü hastalığı hem sinir hem de beyni kapsadığı için kendisinde Beyin tümörü belirtilerini fark eden kişilerin Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne gitmeleri gerekir.
Ayrıca bazı hastanelerde bulunan Nöroşirurji olarak bilinen uzman Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümleri de beyin tümörü tedavisi yapan bölümlerden birisidir. Beyin tümörüne hangi doktor bakar ? Sorusuna verilebilecek en etkili cevap Beyin Cerrahisi doktoru olacaktır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ameliyat sonrası komplikasyonlar insanı korkutuyor. Beyin tümörü zor; tedavisi hastalığından zor hastalığı tedavisinden zor. Hastaneyi ve doktoru çok iyi seçmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu