Beyin kanaması nedir ?

Beyin kanaması nedir ?

Beyin Kanaması Nedir ?
Beyin kanaması nedir
Kafatası içerisinde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kanamalara verilen isme beyin kanaması denir. Beyin kanamasının tıpta bilinen bir diğer adı ise Beyin Anevrizmasıdır. Beyin anevrizması geçiren bir kişi erken tedavi edilmez ise kötü sonuçlar ile karşılaşabilir. 5 Farklı çeşit ve türe sahip olan beyin anevrizmasının türleri şu şekilde sıralanabilir:
 1. İnstraserebral Beyin Anevrizması: Beyinde bulunan dokularda meydana gelen kanama türü,
 2. İntraventriküler Beyin Anevrizması: Beyinde mevcut olan ventriküllerde ortaya çıkan kanama çeşidi,
 3. Epidural Beyin Anevrizması: Beyin zarı ile kafatası arasında bulunan bölgede meydana gelen, epidural alanda gerçekleşen kanamalar,
 4. Subdural Beyin Anevrizması: Beyin zarı içerisinde ve zar dokularında meydana gelen kanamalar,
 5. Subaraknoid Beyin Anevrizması: Beyin zarı iç kısımlarında ya da beyin ile zar arasındaki dokularda meydana gelen, damar anevrizmaları sonucunda ortaya çıkan beyin kaması türüdür.
Beyin kanaması herhangi bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan kafatası içi kanamalardır. Anatomik olarak beyin bölgesinde bulunan boşluk çok küçük ve dar olduğu için burada meydana gelen kanamalar kalıcı hasarlara yol açabilir ve ölüm ile sonuçlanabilir.

Beyin kanaması hangi durumlarda olur ?

Beyin Kanaması Hangi Durumlarda Olur ?
Beyin kanaması hangi durumlarda olur ?
Beyin anevrizmasının gerçekleştiği durumlar psikolojik ve çevresel faktörler dâhil olmak üzere, genetik hastalıklar, kronik rahatsızlıklar ve çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelir. Aşağıda beyin kanamasına sebep olan birkaç durum için örneklendirme yapılmıştır:
 • Kafa Darbeleri: Kafa ya da baş kısmına alınan hasar sonucunda beyin dokusunda “Yumuşak Doku Travması” gerçekleşir. YDT bağlı olarak beyin etrafında ya da içerisinde anevrizma gerçekleşir.
 • Yüksek Tansiyon Hastalığı: Yüksek tansiyon kalıtsal özelliklere sahip olan genetik bir hastalıktır. Tedavi edilmediği sürece iyileşmesi söz konusu değildir. Ayrıca Hipertansiyon hastası olan bireylerin dikkatsizlikleri ya da çevresel faktörlerden dolayı tansiyonları yükselebilir. Tansiyondaki bu yükselişin önlenememesi sonucunda beyin damarlarında ya da duvarında sertleşme, çatlama meydana gelir. Sonucunda beyin anevrizması kaçınılmazdır.
 • Kalp Hastalıkları: Kalp hastalığı çeşidi olan anevrizma, damar çeperinde zayıflamaya sebep olur. Aynı şekilde beyin damarlarındaki zarın zayıflamasına sebep olan anevrizmalar bu kısımlarda çatlaklar oluşturur. Beyin damarı çatlaması ya da yırtılması kanamaya yol açar.
 • Tıkanıklıklar: Beyinde bulunan atardamar ya da toplardamar’da meydana gelen tıkanıklık sonucu beyin kanaması geçirme riski yüksektir.
 • Beyin Tümörü: Beyin tümörü beynin ve kafatasının sistemik yapısını bozduğu için kanamalara sebep olabilir.
 • Beslenme ve Diğer Durumlar: Sigara içmek ve yağlı beslenmek gibi durumlar doğrudan damar tıkanıklığı yapar ve kanamaya sebep olur, şeker hastalığı damar yapılarında tahribata ve bu tahribat sonucunda beyinde kanamaya sebep olur. Aşırı alkol tüketimi de beyin kanaması sebeplerinden bir tanesidir.

Beyin kanaması belirtileri

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir ?
Beyin kanaması belirtileri nelerdir ?
Beyin kanaması belirtileri hakkında kişilerin bilgi edinmesi çok önemli bir husustur. Her zaman herkesin başına gelme ihtimali bulunan beyin anevrizmasında en önemli etkenlerden birisi; erken teşhis ve tedavidir. Bu hastalığın farkına varabilmek adına beyin kanaması belirtilerine göz atmakta fayda var. Beyin kanaması belirtileri:
 • Baş bölgesinde meydana gelen ve geçmek bilmeyen zonklayıcı ağrı,
 • Ense kökünde meydana gelen uzun süreli şiddetli baş ağrıları,
 • Kafa aşağı eğildiğinde ortaya çıkan baş dönmesi, göz kararması,
 • Sürekli devam eden mide bulantısı ve kusma,
 • Göz bebeklerinden herhangi birisinin normalden fazla genişlemesi,
 • Göz kapaklarında meydana gelen his kaybı (bir çeşit felç gibi),
 • Işık hassasiyetinin artması. İnsanların ışığa tahammül edememesi durumu,
 • Bulanık veya çift görme gibi duyu bozuklukları, beyin anevrizması belirtileri arasında yer alır.

Ancak bu belirtiler “kanamalı” beyin anevrizması geçirenlerde meydana gelir. Bazı durumlarda beyin anevrizması kanamasız ya da hissedilmeyecek kadar az kanama ile geçirilir. Bu sırada yukarıdaki beyin anevrizması belirtileri mevcut değildir.


Beyin kanaması sonrası yoğun bakım

Beyin Kanaması Sonrası Yoğun Bakım
Beyin kanaması sonrası yoğun bakım
Beyin kanaması tanısı ile hastaneye kaldırılan ve uzman hekim tarafından yoğun bakım ünitesine yatırılan bir hastanın çeşitli komplikasyonlar ile karşılaşma riski oldukça yüksektir. Beyin kanaması sonrası yoğun bakım ünitesine yatırılan kişide meydana gelebilecek olan sorunlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Menenjit,
 • Hastane enfeksiyonu,
 • Tekrar gerçekleşen beyin anevrizması,
 • Kısmı ya da kalıcı felç,
 • Tremor ismi verilen tam vücut ya da belirli bir bölgenin titremesi,
 • Duyu ve his kaybı,
 • Nadir olarak görülür ancak: Hafıza kaybı,
Gibi çeşitli komplikasyonlar bulunur. Beyin anevrizması tanısı ile yoğun bakım ünitesine alınan hastalar sürekli ve sık aralıklar ile kontrol edilir. Tedavi süresi boyunca uyutulan hastaların fizyolojik ve anatomik özellikleri normale döndüğünde uyandırılması mümkün olabilir.

Beyin kanamasına hangi bölüm bakar ?

Beyin Kanamasına Hangi Bölüm Bakar ?
Beyin kanamasına hangi bölüm bakar ?
Beyin kanaması ya da beyin anevrizması geçirdiği anlaşılan kişilerin 112 Acil Sağlık Hizmetleri tarafından en yakın hastanenin acil bakım servisine götürülmesi gerekir. Erken tedavi için beyin kanaması hastalığına bakan ilk bölüm Acil Servistir. Ancak acil serviste bu tür hastalıklar ile pratisyen hekimler ilgilenmez.
İlgili hastalığın uzmanlığını yapmış olan Beyin Cerrahisi Doktorları ilgilenirler. Peki, beyin kanamasına hangi bölüm bakar? Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinikleri beyin ile alakalı tüm bölümlere ve beyin kanamasına bakar.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu