Bel ağrısı neden oluşur?

Bel ağrısı nedir ?

Tıp dilinde bel ağrısı; lumbalji olarak ifade edilir. Yeryüzündeki en yaygın rahatsızlıklardan biridir ve görülme sıklığı bakımından baş ağrısından sonra ikinci sıradadır. İstatistiklere göre her 100 insandan 80’i, ömründe en az bir defa bel ağrısından şikayet etmektedir. Yaşam konforunu son derece olumsuz etkilediği gibi iş hayatından da kayıplara neden olan bu rahatsızlık, akut (ani) şekilde meydana gelebilir veya uzun süreli deformasyona bağlı olarak yavaş yavaş da kendini hissettirebilir.

Bel ağrısı neden oluşur ?

Bel ağrısı nedenleri arasında en sık görülen unsur fıtıktır. Fıtık, genetik bozukluklar veya çevresel koşullar neticesinde oluşabilir.
İnsanda omurgayı meydana getiren kemiklere omur adı verilir. Bel kısmında toplamda 5 adet omur vardır. Bağlar ve kaslarla birbirine bağlanan bu yapının iç kısmında ise, geneline omurilik adı verilen sinirler vardır. Her omurun birbirine bağlandığı kısımlara disk adı verilir ve bu diskler omurganın fiziki gücünün kaynağıdır. Disklerin içindeki yumuşak dokunun dışarıya doğru taşması sonucu fıtık meydana gelir; fıtığın sinirlere uyguladığı baskı sonucu da bel ağrısı görülür.
Omuriliğin bütün vücuda yayıldığı kısım bel bölgesidir. Eğer omurilik sinirlerinde bir yırtılma, bozulma veya zayıf gelişim durumu söz konusuysa ya da kas ve kemik dokularında bir iltihaplanma meydana gelmişse, bel ağrısı kendini gösterir.
Anatomik bozuklukların haricinde bel ağrısına neden olan başka faktörler de vardır. Eklemlerdeki rahatsızlıklar, kireçlenme problemleri, omurgadaki kanalın normalden dar olması, omur sayısındaki anormallikler, siyatik sinirlerinin sıkışık olması, kırıklar, kemik erimesi, tümörler ve kistler de bel ağrısına sebebiyet verebilir.
Şişman insanlarda bel ağrısı daha fazla görülür. Günlük yaşamında az hareket edenler ya da şoförlük ve masa başı işler gibi sürekli oturmak zorunda kalanlar da bel ağrısından daha çok yakınan kesime dahildir. Ayrıca egzersiz ve ağır kaldırma gibi nedenlerle bel kaslarını aşırı derecede zorlayanlar da bel ağrısından mustarip olabilir.
Akut bel ağrılarının önemli bir kısmı ağır yük kaldırırken yapılan yanlış hareketlerden kaynaklanır. Bu durumda uyulması gereken en önemli kural; ağırlığı sırta değil bacaklara vermektir. Kaldıracağınız nesneyle aranızdaki mesafe mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Eğer yük yerden alınacaksa, yere doğru eğilmek doğru olmaz. Hafifi çömelir vaziyette durup bacaklarınızı dizlerden kırarak yükü kaldırmaya başlamak daha sağlıklıdır. Yavaş hareket etmek, belinizi incitme riskini azaltır. Ayrıca dönerken, bel eklemlerinizi değil ayaklardan başlayarak bütün vücudunuzu döndürmeniz gerekir.
Ağırlık kaldırmak zorunda kalan kişilerin omurganın doğal pozisyonu olan “S” şeklini muhafaza etmeye özen göstermeleri önemlidir. Ağırlığı yere koyarken de bacaklar bükülerek zemine yaklaşılmalıdır. Yükü havada tutmak zorundaysanız, kollarınızı kendinize mümkün olduğunca yakın tutmanız gerekir. Bu sayede sırta çok daha az yük biner. Ayrıca ağır bir eşya sürüklenerek hareket ettirilecekse; itilmeye çalışılmalı, çekilmemelidir.
Stres bir ağrı tetikleyicidir. Mide ülseri veya böbrek yetmezliği görülen hastalarda da bel ağrısı normalden biraz daha fazla gözlemlenir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu