Bebeklerde Egzama

Bebeklerde Egzama

bebeklerde egzama
Bebeklerde Egzama

Egzama büyük küçük her yaştan insanda görülebilen bir hastalıktır. Bebeklik çağında en yaygın görülen egzama çeşidi ise atopik dermatit; yani alerji kaynaklı egzamadır.

Yeni doğan 1-2 aylık bebeklerde egzama nadir görülür. Daha çok 2-3 aylık ya da katı gıdaları tüketmeye başlayan 4-5 aylık bebeklerde egzama görülme oranı çok yüksektir. Bebeklik çağında başlayan egzamalar çoğunlukla 5 yaşlarına gelindiğinde son bulur.
Bebek egzaması ileriki dönemlerde penisilin duyarlılığı, astım ve saman nezlesi gibi alerjik durumlara yol açabilir. (Bknz : Egzama nedir)

Bebeklerde egzama neden olur ?

bebeklerde egzama
Bebeklerde egzama neden olur
Alerjik bünyeye sahip bebeklerde egzama görülmektedir. Sezaryen ile doğum yapılması bebeğin alerjiye ve dolayısıyla egzamaya yatkın olmasına sebep olan önemli bir faktördür. Normal doğum esnasında bebek annenin doğum kanalı ve vajina çıkışındaki doğal bakteri ve mantar florası ile karşılaştığı için ilk bağışıklık yanıtı oluşur. Böylelikle bebek kendi bağışıklık sistemini aktif edecek bir fırsat yakalamış olur.Normal doğum ile dünyaya gelen çocukların alerji yaşama oranının düşük olmasının sebebi budur.
Sezaryende ise çok steril bir şekilde doğum gerçekleştirilir. Yani bebek yaşama ilk kez adımını attığında bağışıklık sistemini aktifleştirecek bir ortamla karşılaşmaz. Oysaki o ilk an çok önemlidir. Normal doğum, çetin mikroorganizmalarla dolu olan bu dünyaya hafif ama etkili bir geçiş sağlar. Bu yüzden bu fırsattan mahrum kalmış olan bebeklerin, dış ortamda karşılaşacağı pek çok şeyde bünyeleri ciddi reaksiyonlar verir. Egzama da bu yan etkilerden bir tanesidir.
Genetik açıdan alerjiye yatkın olan bebekler de vardır. Özellikle katı gıdalara geçilen 4-5 aylık dönemlerde bu durum kendisini belli eder. Buğday, yumurta, inek sütü gibi besinlerle tanışan bebeklerde alerji gelişebilir ve egzama oluşabilir.
Evde hayvan beslenmesi (hayvan tüyleri alerjendir), yünlü ve sentetik tekstil ürünlerinin kullanılması, deterjandan iyi arındırılmamış giysilerin giydirilmesi ya da deterjanla bebek cildinin direkt temas ettirilmesi, kalitesiz ıslak mendillerin, sabunların ya da şampuanların kullanılması da bebeklerde egzama nedenleri arasındadır.
Bebeğin huzursuz bir aile ortamında büyümesi, 1 yaş sendromu, 2 yaş sendromu gibi dönemlerden geçerken yoğun stres yaşaması da duygusal egzama sebepleri arasında sayılabilir.

Bebeklerde egzama belirtisi

bebeklerde egzama
Bebeklerde egzama belirtisi
Bebeklerde egzama özellikle sıcak günlere denk gelmişse isilik ile karıştırılabilmektedir. Egzama problemi yaşayan bebeklerin büyük çoğunluğu, büyüdüğü zaman bu probleminden kurtulmaktadır.
Bilindiği gibi inek sütü bünyede alerji oluşturabilen bir gıdadır. Anne sütünden uzaklaşıp inek sütüyle beslenen bebeklerde egzama çok sık görünür. Anne sütüne alerjisi olan bebekler de vardır. Böyle bir durumda doktor bebek için anne sütünü bıraktırabilir ve diğer alternatif besin gruplarına yönlendirebilir. Hangi gıda ürününün buna uygun olduğu doktor ile istişare edilmeli ve ona göre kullanılmalıdır. Ayrıca sadece süte karşı değil, bebeğin pek çok şeye alerjisi olabilir. Alerji uzmanı eşliğinde yapılan deride alerji testi ile alerjiye sebep olan maddeler tespit edilebilir. Böylelikle beslenme ve yaşam tarzı ona göre düzenlenir. (Deride alerji testi çok nadir de olsa anafilaktik şok sebebi olabilir. (Bknz : anafilaktik şok nedir) Bu yüzden bu testin bir alerji uzmanı eşliğinde yapılması şarttır.)
Bebeklerde egzama belirtileri genellikle diğer egzamalara benzer. Çoğunlukla yanak, dirsek ve diz bölgelerinde egzama oluşur, diğer vücut bölgelerine de yayılma yapabilir.
 • Kuru ve pullu deri
 • Kaşıntı
 • Cilt altında oluşan şeffaf kabarcıklar
 • Kızarıklık, kabuklanma ve döküntü
Bebeklerde sebaseöz bezlerinin bulunduğu yağlı bölgelerde (kafa derisi, göz kapağı, kirpik, dış kulak yolu, kulak çevresi ve kasık) oluşan egzamalar da görülebilir. Buna “seboreik dermatit” denir. Alerjik egzamadan farkı, bu egzamanın daha az kaşıntı yapmasıdır.

Bebeklerde egzama nasıl geçer ?

bebeklerde egzama
Bebeklerde egzama nasıl geçer
Bebeklerde egzama geçer mi? Bebeği egzamaya sürükleyen asıl sebep tespit edildiği takdirde atakların önüne geçebilmek mümkündür. Bu tespitler de alerji testi ile mümkün olur. Alerji sebebi besinlerin tam olarak belirlenebilmesi için hem tespit eden hem de tespitleri kesinleştiren 4 aşamalı test yöntemi oluşturulmuştur:
 • Ciltten gıda alerjisi testi
 • Kandan gıda alerjisi testi
 • Alerjen besinlerin tüketimine ara verilmesi
 • Besin yükleme testleri
Bu testler ışığında “alerji tanısı” alerji uzmanı tarafından konmaktadır. Ciltten yapılan testler genellikle çok daha iyi sonuçlar verir. Kandan besin alerjisi tespit etmenin güvenilirliği, laboratuarda kullanılan tarama cihazlarının kalitesinin ne derece yüksek olduğuyla ilişkilidir. Ayrıca hemen sonuç alınmaz. Ciltte alerji testinde ise en fazla 20 dakika içerisinde net bir sonuç alınır.
Alerji yapan besinler tam olarak tespit edildiğinde bebeğin beslenme düzeninden o besinler çıkarılır ve ona alternatif olabilecek diğer besinler listeye eklenir. Toz, polen, tüy alerjileri varsa, bu durumda bebeğin odası bu maddelerden mümkün olduğunca uzak tutulur. Tekstil ürünleri ve oyuncaklar ona göre seçilir. Örneğin tüylü oyuncaklar toz ve akarları bol miktarda barındırır. Akarlar, örümceğe benzeyen gözle görülmesi güç olan ve genellikle tozlarla bir arada bulunan canlılardır. İnsan derileriyle beslenir. Bu yüzden yastık, yorgan, çarşaf gibi tekstil ürünlerinde bol miktarda bulunur. Özellikle vücut sıcaklığı ile ısıtılmış yatakta çok rahat yaşarlar. Nemli ve sıcak ortamları tercih ederler. Bu canlıların dışkıları ve salgıları alerji sebebidir. Akarların zararlarından korunmak ve onları bertaraf etmek için yapılabilecekler şunlardır:
 • Odayı her gün birkaç saat havalandırmak : Özellikle odanın güneş ışığı alıyor olması çok büyük bir avantajdır. Mümkünse bebeğin odası güneş gören bir yerde olmalıdır.
 • Odanın nem dengesini ayarlamak : Kuru iklimlerde odayı havalandırarak nem oranını dengelemek mümkündür, ancak nemli iklim koşullarında bu tür durumlar için üretilmiş elektrikli rutubet gidericiler de vardır. Evin birkaç yerinde bu cihazlar kullanılabilir. Nemin ne durumda olduğunu görebilmek için nemölçer de denilen “higrometre” cihazı edinilmelidir.
 • Odaya esans yağları sıkmak : Güçlü kokuları olan esanslar ile hazırlanmış su; bebeğin yattığı bölgelere, perdelere, kullanılan eşyalara ve tüm ortama püskürtülüp havalandırılır. Lavanta, limon, biberiye, tarçın, çay ağacı, yabani nane gibi bitkiler akarların hiç hoşlanmadığı kokular içerir. Bu bitkilerin yağlarından oluşturulmuş esanslardan yararlanılmalıdır. Ancak bu esansların edinildiği yerler iyi seçilmeli, doğal ve kaliteli ürün olmasına dikkat edilmelidir. Suni ürünler pek bir işe yaramayacaktır.
 • Odayı bitkilerle donatmak : Her bitki bunda yarar sağlamayacaktır. Havayı temizleyip oksijen üreten bitkiler seçilmelidir. Sarmaşık, ahraz otu, benjamin, ev bambusu, paşa kılıcı (kaynanadili), patos sarmaşık bitkileri odalarda bakılabilecek bitkilere örnek olarak verilebilir.
 • Odayı sık sık temizlemek : Özellikle yatak çarşaflarının, yorganların ve yastık kılıflarının en az haftada 1 kez değiştirilmesi gerekir. Yumuşatıcı ürün kullanılmamalıdır. Onun yerine ütüleme tercih edilmelidir. Mobilyaların tozları da alınmalıdır. Mümkünse bebeğin bulunduğu odaya hiç perde takılmamalı, takılıyorsa da bir şekilde tozlarından arındırılmalıdır.
 • Akarları öldüren böcek ilaçları kullanmak : Pahalı ürünlerdir. En azından bebeğin sıkça temas ettiği bölgelere uygulanabilir.

Bebeklerde egzama kremi

Bebeğin kullanabileceği egzama kremini mutlaka doktor önermelidir. Alerjik egzamada bebekler için sadece krem değil; şampuanlar, nemlendiriciler ve losyonlar da kullanılmaktadır. Hangi ürünlerin uygun olduğu doktora danışılmalı, talimatlara göre uygulanmalıdır.
Bebeklerde egzamaya nemlendiriciler ile kesin çözüm bulmak mümkün değildir; ancak banyodan sonra lezyonların üzerine ve diğer vücut bölgelerine uygulanan nemlendiriciler egzama şikâyetlerinin hafifletilmesinde ve yeni oluşacak egzamaların önlenmesinde yardımcı olur.
Bebekler için kullanılabilen kremlere şu örnekler verilebilir: (Doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.)
 • Bepanthol Sansiderm: Bebeklerde en çok kullanılan egzama kremlerindendir. Egzamanın sebep olduğu kızarıklıkları ve kaşıntıları gidermede etkilidir. Genellikle masum bir krem olmasına rağmen açık yaralara uygulanması durumunda alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
 • %0,5’lik Hipokort Krem: Saçlı ve belden aşağı bölgeler için kullanılan bir kremdir. Bozuk para büyüklüğündeki atopik egzamalarda (çevresel ve genetik sebeplere bağlı egzamalarda) ve yağlı (seboreik) egzamalarda etkilidir. Ancak bu kremin kullanım süresinin iyi bilinmesi gerekir. Gereğinden uzun kullanıldığında bebeklerde kilo kaybı, gelişimde yavaşlama, aşırı tüylenme, ciltte leke oluşturma gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca sekonder (ikincil) enfeksiyonlara da sebep olabilir.
 • Bioderma: Bebekler için bu kremin “ABCDerm Ato Emollient Balm” modeli kullanılmaktadır. Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yine de açık yaraya uygulanmaması tavsiye edilir. Bebeğin cildini nemli tutmak, sakinleştirmek ve kaşıntı hissini gidermek için kullanılır. Cildin beslenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Yeni doğan bebekler için uygundur.
 • Coresatin: Bu kremin bebekler için “Panthenol Pediatrik Bariyer Krem” modeli kullanılır. Egzamanın tahriş ettiği cilt dokusunu dış ortamdan korunaklı kılmayı amaçlar. Aynı zamanda cilt yüzeyinin de nemli kalmasına yardımcı olur. Kremin kayda geçer bir yan etkisi bulunmamaktadır; ancak bazı bebeklerde başka kremlerle kullanıldığında alerjik reaksiyon gelişebilir.
 • Nerisona C Krem: Egzamanın sebep olduğu şişkinlik, kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesinde etkili olan bir kremdir. Ancak kesinlikle açık yaralara denk gelmemesi gerekir. Sürülen bölgede alerjik reaksiyonların geliştiği, nefes darlığı ve karın ağrısı gibi yan etkilerin oluşabildiği bildirilmiştir. Hangi ilacın ne tür bir reaksiyon göstereceğini önceden tahmin edebilmek güçtür. Bundan dolayı bu tür ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı, reaksiyon gösterip göstermediği konusunda emin olunmalıdır.

Bebeklerde egzamaya ne iyi gelir ?

bebeklerde egzama
Bebeklerde egzamaya ne iyi gelir
Bebeklerde egzamayı hafifletmek ve ilerlemesinin de önüne geçmek için annelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Her şeyden önce anneler iyi bir gözlemci olmalıdır. Cilt dokusu bebeğin sıkıntıları konusunda pek çok mesajlar verir. Eğer bebek çok kaşınıyorsa anne bebeğinin tüm vücudunu kontrol etmelidir. Kıvrımlı ve katlı yerler özellikle incelenmelidir. Bu bölgelerde döküntü ya da kızarıklık mevcutsa hafife alınmadan hemen doktora başvurulmalıdır. Gerekli tüm adımlar atıldıktan sonra bebekte egzama sürecini rahatlatmak için şunlar uygulanabilir:
 • Yaz mevsiminde her gün, kışın ise 2 güne 1 bebeklere uygun bir sabun ve şampuanla banyo yaptırılmalıdır. Kullanılan ürünlerin parfümsüz, hipoalerjenik (alerjenliği düşük) ve nötr pH aralığında olmasına dikkat edilmelidir. (Nötr pH : 7) Bu şekilde hem cilt nemlendirilmiş hem de enfeksiyonlar önlenmiş olur.
 • Banyo suyuna badem yağı eklenebilir. Bu şekilde ciltte rahatlama sağlanır.
 • Bebeklerin tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Egzama sebepli kaşıntıların daha derin zararlara (örneğin yara ve enfeksiyona) sebep olmaması için bu önemlidir. Daha iyi bir önlem için pamuklu ve yumuşak dokulu bebek eldivenlerinden yararlanılabilir.
 • Bebek banyodan çıktıktan sonra havluyla tampon yaparak kurutulmalıdır. (Yani silerek değil, hafifçe dokundurarak olmalıdır. )
 • Bebek kıyafetleri parfümsüz ve kimyasal madde içermeyen ürünlerle yıkanmalıdır ve çok iyi durulanmalıdır. Rendelenmiş beyaz sabun ya da sabun tozu en güvenilir temizlik ürünleridir. Kumaş dokularını yumuşatmak için yumuşatıcı kullanmak çok sakıncalıdır. Giyeceklerin üzerinde herhangi bir kimyasal kalmamalıdır. Bunun yerine kumaşlar ütülenerek yumuşatılabilir.
 • Bebeğin makat ve genital bölgesi ıslak mendillerden uzak tutulmalıdır. Bu ürünlerin içeriği deriyi tahriş etme özelliğindedir. Temizliği su ile yapmak en doğru tercihtir. Suyun bulunmasının mümkün olamayacağı durumlar için su içerikli mendiller önerilir.
 • Mümkünse evde hayvan beslenmemelidir.
 • 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmelidir. Bu şekilde bebeğin bağışıklığı maksimum seviye tutulur. Alerjik reaksiyonlar ve beraberinde gelişen egzama atakları böylelikle daha rahat atlatılır ve kontrol altında tutulur.
 • 19-24 santigrat derece oda sıcaklığı ve %40-50 nem oranı egzama açısından en korunaklı aralıklardır. Bebeğin odası mümkün olduğunca bu aralıkta tutulmalıdır. Bu aralığı sağlayabilmek için termometre (sıcaklık ölçer) ve higrometreden (nem ölçerden) yararlanılabilir.

Bebeklerde egzama bitkisel tedavisi

zeytinyagi egzama
Bebeklerde egzama bitkisel tedavisi – zeytinyağı
Bebekler için tıbbi tedaviyi desteklemek amacıyla bitkisel ürünlerden faydalanabilmek de mümkündür. Ancak herhangi bir kür uygulanmadan önce mutlaka hekime bildirilmelidir. Bebeklerde egzamaya iyi gelen bazı bitkisel tedavi kürleri şunlardır:
 • Kadife Çiçeği: Papatyagiller familyasından olan kadife çiçeği bitkisi “Morigold çiçekleri” olarak da anılır. Cilt sağlığına etkisi yüzyıllardır bilinmektedir. Egzama lezyonları üzerinde meydana gelen bakterilerin ve oluşan iltihapların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bebeğin yıkandığı leğenin ya da bebek küvetinin içerisi sıcak suyla doldurulur ve bir tutam kadar kadife çiçeği atılır. Yaklaşık 10 dakika içerisinde çiçek tohumlarının özü suya geçmiş olur. Su yeterince ılıdıktan sonra da bebek bu suyun içerisinde 10 dakika kadar bekletilir. Böylelikle egzama belirtileri azaltılmış olur.
 • Zeytinyağı: Bebekler için gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir yağ çeşididir. Zengin esansiyel yağ asitleri mevcuttur. Ciltte kolay bir şekilde emilmesi ve doğal olması açısından da önemli bir nimettir denilebilir. Cildi nemlendirir ve anti-inflamatuar özelliği ile iltihapları tedavi eder. Cilt bariyerlerini onarır. Böylelikle egzama semptomları hafifletilmiş olur. Rahatlatıcı etkisi büyüktür. Belli bir miktarda zeytinyağı, pamukla egzamalı bölgelere tampon yapılarak uygulanabilir. Ayrıca vücuda direkt dökülüp masaj yaparak da uygulanabilir. Zeytinyağının işlenmemiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Hindistan Cevizi Yağı: Kesinlikle güvenilir yerlerden temin edilmeli, gerçek olduğundan emin olunmalıdır. Bu yağ lezyonlu ya da egzama oluşturmaya müsait olan kuru cilt bölgelerine banyodan sonra “az miktarda” uygulanır. Amaç cilt yüzeyini nemlendirmektir. Aşırısı yarar yerine zarar verebilir, cilt alerjisine sebep olabilir. Hindistan cevizi yağı bir gazlı bez ile tampon yaparak uygulanmalıdır.
Çocuk egzaması da bebek egzaması ile benzer belirtilere sebep olur. Benzer sebeplerle gelişir Çocuklarda egzama tedavisi ve tanı yöntemleri de bebeklerinkiyle aynıdır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu