Basur Nasıl Geçer?

Basurun diğer adı nedir ?

basurun diğer adı
basurun diğer adı “Hemoroid”tir

Halk arasında bilinen adıyla basurun diğer adı “Hemoroid”tir. Hemoroid (bağsur), rektum ve anüsün alt bölgesindeki damarların şişmesiyle meydana gelir. Özellikle dışkı yaparken ıkınma sonucu bahsi geçen şişlik, damar duvarlarının incelmesine yol açabilir. Bunun akabinde de damarların çatlaması sonucu kanama meydana gelir.

Rektal kanamanın en büyük sebepleri arasında yer alan basur, çok tehlikeli bir hastalık değildir. Birkaç hafta içinde tedavi edilebilir, ancak ciddi bir rahatsızlığa yol açma ihtimalinin önüne geçebilmek için doktora muayene olmak kesinlikle tavsiye edilir. Bazı vakalarda basur kendi kendine geçmez ve hastaya inanılmaz acılar verebilir.

Basur Çeşitleri : İç ve dış basurlar

Basur Çeşitleri : İç ve dış basurlar
Basur Çeşitleri : İç ve dış basurlar
İç ve dış olmak üzere iki farklı şekilde ortaya çıkabilen basur, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. İç basur isminden de anlaşılacağı üzere rektumun bir hayli içinde oluşur, gözle görülmez veya elle yoklandığında hissedilmez. Çoğu zaman da acı vermez, çünkü iç basurun oluştuğu bölgede acıyı hissedecek sinirler yoktur. Yalnızca kanama, iç basurun belirtileri arasında yer alır.
Dış basur ise anüs etrafındaki deride meydana gelir ve bu bölgede birçok sinir bulunduğu için kanamaya şiddetli ağrı da eşlik eder. Bazı vakalarda ise basur şişer, iyice büyür ve anal sfinkter kasının dışında belirir. Anüs deliğinin hemen dışında yer alan basur daha açık bir pembe rengindedir ve meme ucu şeklindedir. Bu durumda basur daha çok acı verir, özellikle de dışkılama esnasında.

Basur neden olur ?

Basur neden olur
Basur neden olur
Ailenin diğer fertlerinde, özellikle ebeveynlerinde basur rahatsızlığı olan kişiler bu rahatsızlığa daha sık yakalanma riski taşır. Büyük abdest ihtiyacını giderirken ıkınma sonucu rektumun alt bölgelerindeki kan damarları yavaşlar ve damar duvarında şişkinliğe yol açar. Kişinin fazla kilolu olduğu obezite hastalığı veya hamilelik döneminde basur görülme ihtimali de artar.

Bunun yanı sıra “Basur başlangıcı nasıl olur?” sorusuna verilecek cevaplar şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok fazla ıkınarak bağırsakları zorlamak
 • Vücudu fiziksel olarak zorlamak, ağır yük kaldırmak
 • İş gereği uzun süre boyunca hareketsiz oturmak (Özellikle şoförlerde risk fazladır)
 • Gereğinden fazla acı yemek tüketmek.

Basur belirtileri nelerdir ?

Basur belirtileri nelerdir
Basur belirtileri nelerdir
Hemoroid bazı durumlarda belirti göstermeden vücutta varlığını sürdürebilir, bu sebeple basur rahatsızlığı kolayca fark edilmeyebilir. Ancak basurun temel belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
Bu nedenlerin dışında bilinen diğer nedenler şunlardır;
 • Anüs bölgesi etrafında ağrı, kaşınma veya rahatsızlık hissi
 • Dışkı yaptıktan sonra tuvalet kağıdında kan lekesi görmek
 • Anüs duvarı veya etrafında oluşan ıslak, pembe şişkinlikler. Ki bu şişlikler “Basur memesi nedir?” sorusunun da cevabıdır. Mavi veya mor renkli de olabilirler.

Ne zaman doktora gitmeli ?

Ne zaman doktora gitmeli
Ne zaman doktora gitmeli
Doktora gitmeden önce “Kendi kendine basur geçer mi?” diye düşünmenize hiç gerek yok. Eğer rektal kanama gördüyseniz mutlaka bir doktora gözüküp muayene olmanızda fayda olacaktır. Çünkü rektal kanama tek başına basurun belirtisi değildir.
Crohn hastalığı, kolon polipleri, kolitis ve divertikülün yanı sıra kolorektal kanser gibi rahatsızlıklarda da rektal kanama görülebiliyor. Keza anal fissür de ağır ve kanamaya yol açabilir. Bu sebeple uzman bir doktor tarafından doğru teşhisin konulması önem taşır.
Basur ağrısı nasıl geçer” şeklinde arama yaptıktan sonra elde ettiğiniz bilgilerle basura çözüm bulamadığınızda da bir doktordan muayene almanız gerekecektir.

Basur nasıl teşhis edilir ?

Basur nasıl teşhis edilir
Basur nasıl teşhis edilir
Yukarıda yer alan belirtiler ışığında basur rahatsızlığına yakalanmış olabileceğinizden şüphelenebilirsiniz. Bu durumda randevu alıp gittiğiniz doktor, rektum bölgesini muayene edecektir. Muayene esnasında anüs bölgesinin içini de görebilmek için kayganlaştırıcı sürülmüş lastik eldivenle muayene yapılabilir. Anoskopi ile rektumun iç bölgelerine ulaşılır ve doktorunuz bu sayede rektumun içini görebilir. Bu yolla basur teşhisi konulabilir.
Ancak iç basuru teşhis edebilmek veya anal kanamaya yol açan diğer etkenleri tanımlayabilmek için başka testler de talep edilebilir. Sigmoidoskopi bunların başında gelir. Sigmoid olarak bilinen alt kolonlara kolonoskopi yardımıyla bakılır, bu yöntemde hastanın rektumundan içeriye doğru esnek bir tüp sokulur.
Basur çoğu zaman cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaksızın tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bunun için hastanın yaşam tarzında bazı değişiklikler yapması gerekebilir. Ancak hamile kadınların ilaç tedavisi ve diyete başlamadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Basur kanaması nasıl durdurulur ?

Basur kanaması nasıl durdurulur
Basur kanaması nasıl durdurulur
Basur nasıl geçer evde” diye merak eden hastalara tavsiye edilen en yaygın yöntem, oturma banyosudur. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası dikişlerin kapanması için de kullanılabilen bu yöntem sayesinde hastalar “Basur ağrısına ne iyi gelir” sorusunun da cevabını bulabiliyorlar;
Klozete takılabilen oturma banyoları 30 TL civarı bir fiyatla medikal ve tıbbi malzeme satan işletmelerden temin edilebilir. Gün içinde birkaç kez 15 dakika boyunca ılık suyla oturma banyosu yapıldığı takdirde sfinkter kasları rahatlatılır. Bölgedeki kanama ve akıntı durur, böylece “basur memesi nasıl kaybolur” bizzat öğrenilir. Özellikle büyük abdesti yaptıktan sonra oturma banyosu yapmak daha isabetli olacaktır.
Basur memesi nasıl geçer?” diye soranlara tavsiye edilen bir diğer yöntem de vazelin kullanmaktır. Vazelinin anüs içine sürüldüğü takdirde dışkılama sürecini çok daha acısız hale getirdiği biliniyor. Ancak anüs bölgesini kesinlikle zorlamamak gerekir.
Doktorlara “Basur kanaması iyi midir?” diye soran bazı hastalara cevap olarak “Hayır” diyebilmek mümkün. Özellikle şiddetli kanama kesinlikle iyi değildir. Bu gibi durumlarda hemen kompres yapılmalı ve kanama durdurulmalıdır. Kanamanın aralıksız devamı halinde çok daha ciddi rahatsızlıklar gözlemlenebilir.
Tüm bunlara ek olarak doktorlar, basur memesi üzerine sürülecek bazı kremleri hastalara reçete edebilir. Hidrokortizon kremleri, basur memesine sürüldüğü takdirde kaşıntıyı gidermesiyle biliniyor. Ancak doktor onaylamadığı müddetçe bu kremi 1 haftadan fazla bir süre boyunca kullanmamak gerekir.
Hassas bölgeye soğuk buz kompresi yapıp birkaç dakika boyunca uygulamak da doktorlar tarafından tavsiye edilen basur kanaması çözümleri arasında yer alıyor.

Basurun bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir ?

Basurun bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir
Basurun bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir
Cerrahi müdahale hemen her hastalıkta olduğu gibi basur rahatsızlığında da seçilmesi gereken en son tercih olmalı. Bunun için evde rahatlıkla uygulanabilen basur bitkisel tedavi yöntemlerine öncelik tanınması gerekir.
Basura en iyi gelen bitkisel yöntem ise yüksek fiber içeren gıdalardan oluşan sıkı bir diyet programını takip etmekten geçer. İşlenmiş gıdalardan uzak durarak sebze, meyve, fındık ve tam buğday gıdalar tüketilerek bağırsaklar rahatlatılabilir. En ideal basur kanaması için bitkisel çözümler bu şekilde sıralanabilir.
Eğer vücudun ihtiyaç duyduğu fiber ihtiyacını gıdalardan karşılayamıyorsanız, doktorunuz fiber desteği alımını tavsiye edebilir. Bağırsakları çalıştırıcı herhangi bir ilaç almaktan da kaçınmak gerekir, çünkü ishal basurun şiddetlenmesini tetikleyebilir.
Her gün en az 7-8 bardak su içmek de doktorlar tarafından öneriliyor. Eğer çok aktif bir yaşam tarzına sahipseniz ve sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, bu rakam daha da artabilir.

Basura ne iyi gelir ?

Basura ne iyi gelir
Basura ne iyi gelir
Fiber içerikli gıdaları tüketmek ve bol bol su içmek, basura iyi gelir. Fasulye, badem, fındık ve çorba aracılığıyla günlük fiber alımını 25-30 gram seviyelerin çıkarmakta fayda olacaktır. Bağırsaklara iyi gelen ve dışkıyı yumuşatıp basurun meme yapmasını engelleyen fiber, meyve ve sebzelerde de bol miktarda bulunuyor.
Elma, armut ve patates gibi doğal besin kaynaklarından alınan fiber yardımıyla basurun tekrar azmasını önleyebilmek mümkündür. Ancak basur hastalarının tüketmemesi gereken gıdalar da yok değil. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Beyaz ekmek
 • Süt, peynir ve benzeri gıdalar
 • Et
 • Fast food türü işlenmiş gıdalar ve dondurulmuş yiyecekler
Kırmızı etin yanı sıra salam ve sosis gibi işlenmiş etler vücutta iltihaplanmaya yol açabilir. Bu da basurun meme yapmasını tetikleyen bir etkendir. Tüm bunlara ek olarak,
 • Alkol
 • Kafein
 • Baharatlı gıdalar
 • Narenciye
gibi besinleri de mümkün mertebe tüketmemek gerekir. Keza vücuda ne kadar tuz girdiğine de dikkat etmekte fayda var. Bilindiği üzere tuz, vücudun su kaynaklarını tüketir ve kan damarlarının daha yüksek basınca maruz kalmasına yol açar. Bu da rektum bölgesindeki basur memelerinin şişmesini tetikleyebilir.
Demir takviyeleri de sindirim sisteminde bozukluklara sebep olduğu için mutlaka doktor gözetimi ve onayı dahilinde alınmalıdır.

Cerrahi müdahale ile basur tedavisi

Cerrahi müdahale ile basur tedavisi
Cerrahi müdahale ile basur tedavisi
Eğer uygulanan tüm bitkisel tedavi yöntemleri basur rahatsızlığını giderme noktasında yetersiz kalmışsa, doktorlar son çare olarak cerrahi müdahale önerisinde bulunabilir. Ameliyat sonrası dikkatli olunduğu takdirde basurun tekrarlamasının da önüne geçebilmek mümkündür.
Basur tedavisi kapsamında hastalara uygulanan cerrahi müdahaleler ise şöyledir:
Enjeksiyon: Hazırlanan özel bir karışım iç basura enjekte edilir, basurda yara oluşturulur ve bu yolla yok edilmesi sağlanır. Bu yöntem çok az acı verir.
Lastikle basur küçültme: Bu prosedür çoğunlukla iç basurun dışarıya sarkması durumunda uygulanır. Özel bir alet yardımıyla doktorlar basurun etrafını küçük bir lastik parçayla sarar. Bu sayede basur memesine kan gitmesi engellenir. Birkaç hafta içinde basur memesi kurur, küçülür ve en sonunda düşerek kaybolur.
Dağlama ve yakma: Kızıl ötesi ışın, elektrik probu veya lazer ışını yoluyla basur memesi dağlanır. Dokunun tamamen yok edilmesiyle birlikte basur yok olur. Doktorlar tarafından yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
Cerrahi müdahale: Yukarıda yer alan tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı ilerlemiş basur rahatsızlığında doktorlar hemoroidektomi adı verilen yöntemle basur memelerini cerrahi müdahale yoluyla alabilir.
Bahsi geçen yöntemler çoğu zaman basura karşı etkilidir, ancak sıkı bir diyet uygulamayıp yaşam tarzında değişikliklere gidilmediği müddetçe her zaman için basurun tekrar nüksetme ihtimali söz konusudur. Uzun süre oturmamak, bir yerde sabit kalmamak ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemek de basurun yeniden ortaya çıkmasını engellemek için ideal yöntemler arasında yer alır.

Basur Ameliyatı sonrası süreç

Ameliyat sonrası süreç
Ameliyat sonrası süreç
Asıl sıkıntı basur ameliyatı sonrası başlar. Büyük abdestini yaparken acı ve ağrı çekebilen hastalar, bir yandan dikişlerini patlamamak için de fazla ıkınmamak zorundadır. Bu noktada doktorlar, hastaların bir nebze dahi olsa rahatlaması için ağrı kesici ilaçları reçete edebilir. Sıcak suyla banyo yapmak hastaların gevşemesine yardımcı olabilir.
Öte yandan ameliyat esnasında meydana gelmesi muhtemel yan etkiler arasında enfeksiyon, şiddetli kanama ve anesteziye reaksiyon verme riski mevcuttur. Ancak bunlar çok nadiren görülür. Ameliyat sonrası süreçte dışkı yapamayan, çok fazla ağrı ve kanama gözlemleyen, yüksek ateşi olan hastalar mutlaka doktora görünmelidir.

Basura hangi bölüm bakar?

Tedavi edilmesi önem taşıyan basur rahatsızlığı “Genel cerrahi” uzmanlarının ilgi alanına girer. Bu yüzden hastalar, devlet hastaneleri veya özel hastanelerin genel cerrahi polikliniklerinden randevu almalıdır. Ancak basur üzerine ihtisas yapmış bazı uzman doktorlar kendi muayenehaneleri aracılığıyla da hastalara hizmet vermeye devam etmektedir. “Basur için hangi doktora gidilir?” sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu