Basit Migren Belirtileri Nelerdir?

Basit Migren Belirtileri Nelerdir ?

Basit Migren Belirtileri Nelerdir
Basit Migren Belirtileri Nelerdir
Basit migren en az klasik migren kadar ağrılı ve huzursuz edicidir. Atakları ise oldukça sıktır. En kötü özelliği ise önlem alma imkânı tanıyan ön belirtilerin basit migrende yaşanmamasıdır. Hastanın midesi bulanır bulanmaz hemen ardından baş ağrısı bütün şiddetiyle kendisini gösterir. Ağrının çıkış noktası klasik migrendeki gibi gözün üzeri ya da arkasıdır. Başın arka kısmından hissedildiği de olur. Ağrı başın bir yarısını tamamen ele geçirir. Bazı durumlarda her iki yarısını birden etkisi altına alır.
Çoğunlukla ağrıya mide bulantısı eşlik eder. Kusmak ilk anda ağrıyı hafifletebilir; ancak bazı bedensel hareketler ağrıyı tekrar şiddetli hale getirebilir. Özellikle eğilmek, öksürmek gibi durumlar ağrıda tahrik edici etki yaratır. Çünkü bu tip hareketler sırasında baştaki basınç ve kan miktarı yükselir.
Hafif seyreden migren atağında yatakta istirahat etmeye gerek yoktur. Ancak şiddetli olduğunda tam gün yataktan çıkmamak gerekebilir. Hastanın psikolojik durumu basit migren ataklarının görülme sıklığında belirleyicidir. Eğer hasta bunalımlıysa ya da büyük bir gerilim mevcutsa migren atağının haftada 2-3 kez yaşanması mümkündür. Tetikleyici etkilere göre basit migren haftada birkaç kez, ayda bir, üç ayda bir ya da 6 ayda bir tekrarlayabilir. Atakların yaşanma sıklığı hastaya göre değişim gösterir.

Migrensel Nevralji Belirtileri Nelerdir?

Migrensel Nevralji Belirtileri Nelerdir
Migrensel Nevralji Belirtileri Nelerdir
Migrensel nevralji migrenin en az rastlanan türüdür. Genellikle 20-40 yaş arası erkeklerde ortaya çıkar. Mevsimseldir; bahar aylarında gelişir. 4-6 hafta kadar rahatsızlık sürer ve sonra bir sonraki sonbahar ya da ilkbahar aylarına kadar uyku moduna geçer. Migren ağrıları gözün üstünden ya da arkasından gelişim gösterir ve her zaman aynı gözde bu şikâyetler yaşanır. Ağrı başladığı zaman gözün beyaz bölümü kırmızı hale gelir. Göz aşırı derecede sulanır ve ağrıyan gözden tarafta olan burun deliğinde salgı artışı gözlenir. Bu ağrı 24 saat içerisinde 1-2 kez hissedilebilir.
Migrensel nevralji genellikle günün aynı saatlerinde yaşanır. Eğer gece yaşanırsa hastayı uykusundan kaldırabilir. Ağrılar genellikle 15-45 dakikalar arasında devam eder. Ataklarda “kusma” durumunun yaşanmaması bu migreni diğer diğer migren çeşitlerinden ayıran önemli bir ayrıntıdır.
Migrensel nevralji tedavisinde fazlasıyla başarılı ilaçlar üretilmiştir. Üretilen bu ilaçlar koruyucu ilaçlardır. Ağrı ataklarının başlamasını engeller.

Abdomen Migreni Belirtileri Nelerdir?

Abdomen Migreni Belirtileri Nelerdir
Abdomen Migreni Belirtileri Nelerdir
Çocukların otobüs ya da tren yolculuğunda rahatsızlandığı en az bir kez gözlenmiştir. Migren hastalarının çocukluk yılları incelendiğinde, onların da benzer şeyler yaşadıkları görülür. Taşıtların içinde gelişen bu rahatsızlanmaların sebebi tam olarak bilinmez. Tek bilinen şey; otobüs ya da tren tutması yaşayanların, ileri çağlarda migren hastası olmaya aday olduğudur.
Abdomen migreni çok genç kişilerde zaman zaman görülen bulantı ve kusma, ara sıra hafif şiddette baş ağrılarıyla kendisini gösterir. Mide bulantıları; beklenmedik olaylarda, aşırı gürültülü ortamlarda veya aşırı heyecan durumlarında yaşanabilir. Bu tip rahatsızlıklar iyi geçirilmiş bir gecenin sonunda kolaylıkla atlatılır. Mide bulantıları diğer belirtilere oranla çok daha etkin olduğundan dolayı bu migren abdomen migreni adını alır. (Abdomen: Latincede “karın” anlamına gelir.) Okul çağındaki çocukların hemen hemen %4’lük kısmında migrenin izlerine rastlanır.
Yetişkinlerde migren atakları sırasında ortaya çıkan duyumsama ve görme bozukluklarına abdomen migreni ataklarında rastlanmaz. Abdomen migreni yaşayan çocukların yaklaşık yarısı ergenlik çağından sonra bu ataklardan kurtulmuş olur. Diğer yarısında ise hastalık zamanla gelişebilir ve yetişkinlerde görülen klasik migren belirtileri yaşanabilir.

Migren Nedir ve Migren ile ilgili Seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

  1. Migren Nedir ?
  2. Klasik Migren Belirtileri Nelerdir ?
  3. Basit Migren Belirtileri Nelerdir ?
  4. Migrenle Nasıl Yaşanır?
  5. Migren Tedavisi Nasıldır ?

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu