Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Baş ağrısı nedir ?

Baş ağrısı nedir
Baş ağrısı nedir

Stres, koşturmaca, geçim meşgalesi, şehir hayatının gürültüsü ve yoğun iş yükü gibi etkenler modern çağ insanının baş ağrısında mustarip olmasına yol açabiliyor.

Bazı durumlarda çoğu insanın tahmin edebileceğinden daha tehlikeli hastalıkların işaretçisi olabilen geçmeyen baş ağrısı, kendi içinde birçok farklı çeşide ayrılıyor. Haliyle baş ağrıları kendine özgü sebeplerden ötürü ortaya çıkabiliyor, farklı belirtiler gösteriyor ve yine farklı tedavi yöntemleri gerektirebiliyor.
Öncelikle ne tür bir baş ağrısı çektiğinizi öğrenmeli, ardından doktorunuza başvurarak uygun tedaviyi talep etmelisiniz.

Baş ağrısı çeşitleri

baş ağrısı çeşitleri
Baş ağrısı çeşitleri
Uykusuz kaldığınızda, uzun süre çalıştığınızda veya yeteri kadar dinlenemediğinizde başınız ağrıyabilir. Ancak her baş ağrısı bu gibi sebeplerden ötürü ortaya çıkmaz ve kısa sürede kaybolmaz. Nitekim 150’den fazla farklı baş ağrısı çeşitlerinin olduğunu öğrenen çoğu kişi şaşkınlığını gizleyemiyor. Ancak gerçek bu. Yine de en yaygın görülen baş ağrısı çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Gerilim tipi baş ağrısı

Yetişkinler ve gençler arasında en yaygın görülen baş ağrısı türlerinin başında gelir. Orta veya hafif derecede şiddetle nükseden ağrı, çoğu zaman diğer hiçbir belirti göstermez ve zaman içerisinde etkisini yitirir.

Migren

Bir türlü geçmek bilmeyen, kişinin günlük sosyal yaşamını olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini dibe çeken migreni “çok yoğun baş ağrısı” olarak nitelendirebilmek mümkün. Ayda bir ila dört kez nüksedebilen bu ağrılar 4 saat ile 3 gün süren zaman dilimlerinde etkisini gösterebilir. Ağrının yanı sıra başka yan etkiler de ortaya çıkar: Işığa, sese ve kokuya karşı hassasiyetle birlikte kusma, iştah kaybı, mide bulantısı ve karın ağrısı. Eğer baş ağrısı mide bulantısı yapıyorsa migren rahatsızlığı söz konusu olabilir.
Sanılanın aksine migrene sadece yetişkinler de yakalanmaz. Çocuklarda da görülebilen bu hastalık ten renginde solgunluğa, baş dönmesine, bulantılı görüşe, yüksek ateşe ve mide bulantısına da sebep olabilir. Migren olan çocukların çok küçük bir kısmında kusma gibi sindirim sistemi bozuklukları da görülebilir.

Küme tipi baş ağrısı

Küme baş ağrısı nedir
Küme tipi baş ağrısı
En az migren kadar şiddetli bir ağrıya yol açan küme tipi baş ağrıları, hastaların bir gözünün arkasında veya etrafında yanma ve batma hissi oluşturur. Küme tipi baş ağrısı bölgeleri bu şekildedir. Halk arasında çok yaygın görülmese de çok ağır vericidir. Hatta öyle ki, küme tipi baş ağrısı olan çoğu hasta atak geldiği anda ayakta duracak gücü bile kendilerinde bulamazlar. Uyuyan bir kişiyi yatağından sıçratacak kadar şiddetli bir ağrı söz konusu. Ayrıca baş ağrısının yanı sıra gözler düşer, kızarır ve göz bebeği küçülür.
Bu tür baş ağrılarına “küme tipi” denmesinin sebebi, kümeler halinde ortaya çıkmalarıdır. 2 hafta ila 3 ay arasında etkisini gösterebilen ataklar bir kez başladığında günde bir ila üç kez şiddetlenebilir. Her bir baş ağrısı da 15 dakika ile 3 saat kadar süre boyunca etkili olur. Eğer “Her gün baş ağrısı neden olur?” diye şikayet ediyorsanız, küme tipi baş ağrısına yakalanmış olabilirsiniz. Keza “Sürekli baş ağrısı neyin belirtisi?” sorusunun cevabı da yine bu baş ağrısı türüdür.
Ortada hiçbir sebep yokken birden yok olabileceği gibi, sessiz sedasız kuluçkaya çekilip aylar veya yıllar sonra da ortaya çıkabilir. Küme tipi baş ağrıları erkeklerde kadınlara kıyasla 3-4 kat daha sık görülür.

Sinüs baş ağrısı

Burun köprüsü, elmacık kemiği ve alın bölgesinde derin ve sabit bir ağrıya yol açan sinüs baş ağrısı; isminden de anlaşılacağı üzere kafadaki sinüs adı verilen minik oyukların iltihap kapması durumunda ortaya çıkar. Ağrı çoğu zaman burun akıntısı, kulak tıkanıklığı, yüksek ateş ve yüz kızarıklığı gibi diğer sinüzit belirtilerine eşlik eder. Küme veya migren tipi baş ağrılarında burun akıntısı temizdir, ancak sinüs baş ağrısında akıntının rengi sarı veya yeşil renkte olacaktır.

Hormonal baş ağrısı

Adet, menopoz veya hamilelik dönemlerinde kadınların hormon seviyelerinde ciddi değişimler gözlemlenebilir. Bu durumun yol açtığı baş ağrısına hormonal baş ağrısı adı verilir. Doğum kontrol hapı kullanan bazı kadınlarda da hormon değişikliğinden kaynaklı bu tür baş ağrıları görülebilir.

Baş ağrısı neden olur ?

baş ağrısı neden olur
baş ağrısı neden olur
Evet, gelelim baş ağrısı sebeplerine. Aslında insanların baş ağrısı esnasında hissettikleri sancı beyin, kan damarları ve etrafındaki sinirlerden gönderilen sinyallerin bir karışımıdır. Damarlarda bulunan özel sinirler ve kafa bölgesindeki kaslar aktif hale gelerek beyne ağrı sinyalleri gönderir. Ancak bu sinyallerin ilk etapta neden aktif hale geldiği halen daha tam manasıyla ortaya çıkarılmış değil. Peki, baş ağrısının sebepleri nelerdir?
İnsanlar çoğu zaman aşağıdaki sebeplerden dolayı baş ağrısı çekerler.

Hastalık

Enfeksiyon, soğuk algınlığı veya yüksek ateş gibi hastalıkların yanı sıra sinüzit, boğaz ve kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların baş ağrısına sebep olduğu biliniyor. Bazı vakalarda kafa bölgesine alınan hasarlar da başın ağrımasını tetikleyebilir. Bu durum ise daha ciddi tıbbi sorunların habercisi olabilir. En yaygın baş ağrısı nedenlerinin başında gelir.

Stres

baş ağrısı neden olur
baş ağrısı neden olur
Duygusal stres ve depresyonla birlikte alkol kullanımı, öğünleri atlamak, uyku düzeninde değişiklik veya çok fazla ilaç almak da baş ağrısının sebepleri arasındadır. Eğer kişi bilgisayar karşısında otururken ideal pozisyonda durmuyorsa, boyun ve sırt ağrısı da başa vurabilir. Tıpkı göz yorgunluğunun sebep olduğu gibi.
Tüm bu etkenlerin yanı sıra sigara kullanımı, alerjenler, belli yemekler, hava kirliliği, gürültü, aşırı parlak ışıklar ve hava değişiklikleri de muhtemel tetikleyiciler arasında yer alır.
Baş ağrıları, özellikle migren türü baş ağrıları, aile fertleri arasında yaygın olarak görülür. Migreni olan çocuk ve gençlerin yüzde 90’ında bir diğer aile üyesinin de migren olduğu tespit edilmiştir. Eğer anne ve baba migren rahatsızlığına yakalanmışsa, çocuklarının da migren olma ihtimali yüzde 70 seviyesindedir. Ebeveynlerden sadece biri migrense bu risk yüzde 25 ila 50 civarına gerileyecektir.
Doktorlar henüz migrene neyin yol açtığını bilmiyor. En yaygın teori ise beyindeki olağan dışı bir aktivitenin o bölgedeki kan damarlarında değişikliğe yol açtığı, bunun da baş ağrısını tetiklediği yönünde. Öte yandan bazı migren çeşitleri, beynin belli bölgelerindeki genetik sorunlarla bağlantılı olabilir. Çok fazla fiziksel aktivite yapmak da yetişkinlerde migren sebepleri arasında gösteriliyor. Yani baş ağrısına çözüm niyetiyle yapılan bir faaliyet, daha kötü sonuçlara yol açabilir.

Baş ağrısında doğru teşhis önemli !

baş ağrısı doğru teşhis
baş ağrısı doğru teşhis önemli
Eğer baş ağrısının türü doğru belirlenebilirse, ideal tedavi sürecine başlanabilir. Bunun ilk aşaması ise hastanelerin “Nöroloji” kliniklerini ziyaret ederek muayene olmaktan geçer. Baş ağrılarınızla ilgili doktorunuza bilgi verirken ağrıların ne şiddette ve ne sıklıkta belirdiğini de anlatmanızda fayda olacaktır. Baş ağrısı günlüğü tutmanız halinde yaptığınız aktiviteler ve tükettiğiniz gıdalarla baş ağrısı arasında bir bağlantı kurabilmeniz de mümkündür.
Bu aşamada çoğu hasta için özel teşhis testlerine ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı vakalarda doktorlar, CT veya MR taraması isteyerek beyinde baş ağrısına yol açabilecek bir anormallik arayabilir. Eğer hasta baş ağrısından kaynaklı bayılıyorsa EEG de istenebilir.

Baş ağrısı nasıl geçer ?

baş ağrısı nasıl geçer
baş ağrısı nasıl geçer
Doktorlar hastalara birçok farklı tedavi yöntemini tavsiye edebiliyor. Bu yöntemlerin en yaygını kuşkusuz ilaç tedavisi. Ancak baş ağrısının türü, sıklığı ve şiddeti de tedavi sürecini doğrudan etkileyebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra danışmanlık ve stres yönetimi gibi baş ağrısını geçiren şeyler de tavsiye edilebilir.
Düzenli olarak egzersiz yapmak, yeteri kadar uyku uyumak, sağlıklı bir diyet programını takip etmek ve sürekli zinde kalmak tüm tedavi yöntemlerinin ortak maddeleri arasında yer alır. Baş ağrısı günlüğü tutmak da işe yarayabilir. Eş dost tavsiyesiyle baş ağrısına iyi gelen şeyler tüketmek her bünyede aynı etkiyi oluşturamayacağı için önerilmez. Keza reçeteyle satılan ve sadece çok şiddetli baş ağrısına iyi gelen ilaçlar başka rahatsızlıklara kapı açabilir.
Evet, halk arasında çokça görüldüğü için baş ağrısının birçok farklı tedavi yöntemi vardır. İlaçlar gerçekten ağrınızı dindirebilir, ancak yaşam tarzını değiştirerek stresi kontrol altına almak ve baş ağrısına yol açan sebepleri ortadan kaldırmak en akıllıca olanıdır.
Farklı baş ağrısı türlerine farklı baş ağrısı tedavileri uygulamak gerekir.

Gerilim tipi baş ağrısı nasıl geçer?

Aspirin, naproksen ve parasetamolün yanı sıra ibuprofen etken maddeli ağrı kesici ilaçlar tedaviye yardımcı olabilir. Ancak ilaç alırken dikkatli olmakta fayda var, çünkü yüksek doz tedavisi çok zor olan aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısına yol açabilir. Reye sendromuna yol açabileceği için 19 yaşından küçük hastalara aspirin verilmemelidir.

Migren baş ağrısı nasıl geçer ?

baş ağrısı nasıl geçer
baş ağrısı nasıl geçer
Triptan grubu ilaçlar migren tedavisinde başrol oynar. Relpax, Amerge, Maxalt ve Imitrex’in yanı sıra Zomig isimli ilaçlar hap, enjeksiyon veya burun spreyi şeklinde kullanılabilir. Ergotamin isimli etken maddesinin bir başka formu olan, enjeksiyon veya burun spreyi şeklinde kullanılan dihidroergotamin de (DHE) migren baş ağrılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Migren atağı başladığında Aspirin de işe yarayabilir.Ancak ay içerisinde üçten fazla atak geçiriyorsanız ve ağrılar dayanılamaz hale gelmişse, doktorunuz aşağıdaki başka ilaçlar ve yöntemler tavsiye edebilir:
 • Tansiyonu düzenlemekte kullanılan propranolol ve verapamil içeren ilaçlar
 • Antidepresanlar
 • Epilepsi tedavisinde kullanılan topiramat
 • Kas gevşeticiler
 • Gevşeme ve rahatlama teknikleri
 • Migreni tetikleyen besinlerden kaçınma
 • Migrene yol açan sinirlere elektrik sinyalleri gönderen Cefaly isimli elektronik kafa bandı kullanımı

Küme tipi baş ağrısı nasıl geçer ?

Basit ağrı kesiciler küme tipi baş ağrısının tedavisinde pek de işe yaramaz, çünkü olması gerektiği kadar hızlı etki etmezler. Ancak doktorlar yüksek dozda saf oksijen alımının ağrıyı dindirmede işe yaradığını keşfetmiş durumdalar. Lidokain etken maddeli ağrı kesici spreyler burun yoluyla alındığında da ağrıyı dindirebiliyorlar.
Ergotamin ve sumatriptan etmen maddeli triptan grubu ilaçlar, küme tipi baş ağrısının başladığı ilk dakikalarda kullanıldığında olumlu etki oluşturabilir. Önleyici ilaç olarak ise yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan verapamil veya prednizon tercih edilebilir.

Sinüs baş ağrısı nasıl geçer ?

Daha önce de belirttiğimiz üzere sinüs tipi baş ağrıları, sinüs kanallarında meydana gelen enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu enfeksiyonu gidermek ve baş ağrısını ortadan kaldırmak için antibiyotiklerden yardım alınabilir.

Baş ağrısı nasıl önlenir?

baş ağrısı nasıl önlenir
Baş ağrısı nasıl önlenir
Ağrı bir kez ortaya çıktıktan sonra ilaç kullanmaya başlamak bazen çok geç olabilir. Bunun için tavsiye edilen, baş ağrısını en başından önlemektir.
 • Baş ağrısının yavaş yavaş etkisini gösterdiği durumlarda erkenden ilaç kullanabilirsiniz. Özellikle migren hastaları için bu çok işe yarar.
 • Reçetesiz ağrı kesici ilaçları haftada 3 kezden fazla kullanmayın. Bir süre sonra vücut bu ilaçların bileşenlerine alışacağı için ilaç etkisini yitirebilir, ilacı kullansanız dahi ağrı etkisini yitirmez.
 • Mümkün mertebe en az yan etkisi olan baş ağrısı ilaçlarını tercih edin. Aspirin ve İbuprofen, baş ağrısı için ağrı kesicilerin başında gelir.
 • Düzenli egzersiz yapıp iyi beslenin ve stres artırıcı faaliyetlerden kaçının.

Baş ağrısı için ne yapılmalı ?

baş ağrısı için ne yapılmalı
Baş ağrısı için ne yapılmalı
İçtiğiniz tüm ilaçlara, yaptığınız tüm egzersiz ve sağlıklı beslenme girişimlerine rağmen başınız ağrıyabilir. Peki, baş ağrısı için ne yapılır?
 • Ağrının başladığını hissettiğiniz anda ilacınızı alın. Baş ağrısının daha da kötüleşmesini beklemeyin.
 • Alın ve şakak bölgesine soğuk kompres uygulayın. Bunun için buz paketlerini veya soğuk havluları kullanabilirsiniz.
 • Sessiz, rahat ve karanlık bir odada istirahate çekilin.
 • Ağrı başladıktan sonra stresi azaltıcı yöntemler deneyin. Klasik müzik dinlemek veya yoga yapmak gibi.
 • Baş, boyun, alın, çene ve şakak bölgelerine masaj uygulayın. Bu sayede kasları gevşetebilirsiniz.
Evet, “Baş ağrısına neler iyi gelir?” sorusuna bu şekilde cevap verebilmek mümkün. Zaman içerisinde yaptığınız herhangi bir hareketin baş ağrısına iyi geldiğini fark ettiğiniz takdirde kendi kendinize “Baş ağrısı için ne iyi gelir?” sorusunun cevabını bulmuş olabilirisiniz.

Baş ağrısını ne geçirir ?

Baş ağrısını ne geçirir
Baş ağrısını ne geçirir
Aşağıda listelenen maddeleri her gün uyguladığınız takdirde baş ağrılarını önleme noktasında ciddi mesafe kat edebilmeniz mümkün. Böylece “Baş ağrısını ne keser?” diye kara kara düşünmenize gerek kalmayacaktır.
 • Günlük tutarak baş ağrısının meydana geldiği günlerde neler yediğinizi, neler yaptığınızı kayıt altına alın. Böylelikle daha sonra bu kriterlerle baş ağrısı arasında bir korelasyon kurabilirsiniz.
 • Kaslarda gerilmeye yol açmamak için doğru pozisyonda oturmayı alışkanlık edinin.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyin. Düzenli uyku uyuyan, sağlıklı besinleri tercih edin, alkol ve uyuşturucudan kaçının, baş ağrısını tetikleyebilecek gıdaları tüketmeyin.
 • Yoğun fiziksel aktivite sonrası çok fazla yorgun düşmeyin.
 • Çok fazla ağrı kesici ilaç içmek ters tepip yine baş ağrısına yol açabilir.
Öte yandan “Baş ağrısını ne geçirir?” sorusuna cevap olabilecek bazı geleneksel yöntemler de var. Akupunktur bunların başında geliyor. Neticede birçok bilimsel araştırma sonucunda baş ağrısını geçirebileceği ortaya çıkmış durumda.
Yoga ve meditasyonun yanı sıra nane yağı veya mentol de işe yarayabilir. Özellikle nane yağını baş, boyun ve omuzlara sürüp ovmanın baş ağrısını geçirmeye yardımcı olduğu biliniyor.

Hamilelikte baş ağrısı

hamilelikte baş ağrısı
Hamilelikte baş ağrısı
Sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilmek için ilaç kullanmayan hamile kadınların baş ağrısı dayanılmayacak noktaya geldiğinde elleri kolları bağlanabiliyor. Bu gibi durumlarda gebeler, tercihlerini baş ağrısı için ağrı kesici ilaçları mümkün mertebe kullanmamaktan yana kullanıyor.

Gebelikte baş ağrısı yaygın mı?

Hamilelikte, özellikle de hamileliğin ilk evrelerinde gerilim tipi baş ağrıları yaygın olarak görülür. Migren hastaları hamilelik sürecinde rahat bir nefes alabilirler, ancak bazı kadınlar ilk migren tipi baş ağrısını hamile kaldıklarında tecrübe edebiliyorlar. Eğer gebelikte baş ağrısı ilk evrede ortaya çıktıysa, kandaki hormon miktarı zaman içinde dengeleneceği için muhtemelen ikinci evrede ortadan kaybolacaktır.

Hamilelikte baş ağrısı neden olur ?

Hamilelikte baş ağrısı neden olur
Hamilelikte baş ağrısı neden olur
Uzmanlar baş ağrısının neden ortaya çıktığına dair net bir cevap bulabilmiş değiller. Aynı şey hamilelerde görülen baş ağrıları için de geçerli. Ancak muhtemelen vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler baş ağrısını tetikliyor olabilir. Artan kan akışı ve sirkülasyon hızının da önemli rol üstlendiği düşünülüyor, bilhassa erken hamilelik döneminde. Keza hamilelik öncesi sık tüketilen kafeinli içecekleri aniden kesmek de sürekli baş ağrısı ve halsizlikle sonuçlanabilir.
Hamilelik sürecinde baş ağrısına sebep olan diğer etkenler ise şu şekilde sıralanabilir:
 • Uyku eksikliği veya genel yorgunluk
 • Sinüslerde tıkanma
 • Alerji
 • Göz yorgunluğu
 • Stres
 • Depresyon
 • Açlık
 • Su kaybı (Dehidrasyon)

Hamilelikte baş ağrısı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir mi?

Evet, bazen. Gebeliğin ikinci ve üçüncü evresinde görülen şiddetli baş ağrıları, yüksek tansiyonun yol açtığı preeklemsi hastalığının habercisi olabilir. Preeklampsi rahatsızlığının diğer belirtileri arasında idrarda olağan dışı miktarda proteinin bulunması, görüş kaybı, ciğer ve böbrek anormalileri de yer alıyor.
Migren veya benzeri şiddetli baş ağrısı çeken hamile kadınlar Parasetamol etken maddesine sahip ağrı kesicileri tükettikleri halde (doktor kontrolünde) ağrıyı dindiremiyorsa, doktora danışmaları tavsiye edilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 7 votes)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı