Bağırsak solucanı nasıl düşürülür ?

Bağırsak Solucanları

Bağırsak solucanları, hayatlarını devam ettirebilmek için başka bir canlının vücuduna yerleşmek zorundadır. Parazit ya da asalak olarak adlandırılan bu yaşam biçimi, üzerine yerleştikleri canlı için tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Üreme, sinir ve boşaltım sistemleri son derece gelişmiş olan bu canlılardan kurtulmak için tıbbi tedavi şarttır.
Vücutlarına yerleştikleri canlının besinlerinden nemalandıkları için halsizliğe neden olurlar. Çiğ et, kirli sular ve hijyene özen gösterilmemiş ellerde bolca bulundukları için bulaşma riskini azaltmak adına temizliğe daha çok dikkat edilmelidir.

Ascaris Lumbricoides

Bağırsak solucanı denildiğinde ilk akla gelen türdür. Vücuda kirli sular, iyi yıkanmamış sebze-meyveler ve dışkı yoluyla bulaşabilir. 30 cm kadar uzayabilirler ve önlem alınmazsa çok tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilirler. Vücuda ağızdan giren bu parazitler; kalp, akciğer, ve karaciğer gibi organlara ulaşmak için kan dolaşımını kullanırlar. Üreme yerleri ise ince bağırsaklardır. Parazitin larvaları eğer akciğere konuşlanmışsa; astım, zatürre, kanlı balgam ve öksürük gibi şikayetlere neden olur. Karaciğere yerleştiğinde iltihaplanma görülür. Bazı durumlarda parazitin larvalarını ağız ve burun kanalıyla dışarı çıktığı da gözlemlenir. Tanı konması için dışkının incelenmesi gerekir. Eğer yumurtalar görülüyorsa gerekli ilaç tedavisine başlanır ve üç ay sonunda yeniden dışkı kontrolü yapılır.

Kıl Kurdu

Latince adı Enterobiyoz Vermikularis olan ve Oksiyür olarak da adlandırılan bu parazit, en yaygın hastalıklardan biridir. Bulaşması çok kolaydır. Boyları 1-2 mm ile 1 cm arasında değişebilir. Yumurtalarının sirayet ettiği eşyalara dokunulduktan sonra eğer hijyen sağlanmazsa ellerle taşınır. Küçük çocuklarda daha çok görülmesinin nedeni budur. Ayrıca yurt, bakımevi ve okul gibi kalabalık halinde yaşanan yerlerde hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. İnsanda hastalığın en önemli belirtisi makatta meydana gelen kaşınmalardır. Çünkü dişi parazitler, geceleri yumurtlamak için makattan dışarı çıkar. Çocuklarda uykuda salya akması ya da diş gıcırdatma gibi eylemler de bu hastalığın belirtisi olabilir. Hatta gece altına kaçıran erkek çocuklarının bir kısmında kıl kurdu hastalığı gözlenir.

Tenyalar

İyi pişmemiş et tüketimi ile vücuda giren bu parazitler; abdest bozan veya şerit olarak da bilinir. Latincesi Tenia Saginata’dır. Vücuda yerleşen yumurtaların büyümesi sonucunda şiddetli bir karın ağrısı ile birlikte ishal, kusma ve bulantı gibi şikayetler görülür. Parazit, hastanın kontrol edemeyeceği şekilde makatından erişteye benzer şekilde dökülerek vücudu terk eder.

Kancalı Kurt:

Karadeniz ve Akdeniz bölgelerine özgü bir parazit türü olup Latincesi Ankilostoma Doudonale’dir. Derideki gözeneklerden vücuda giren larvalar; dolaşım yoluyla karaciğer, akciğer ve kalbe kadar ilerler. Hastalığın neden olduğu en bariz şikayet kansızlıktır. Bununla birlikte zayıflama, iştahtan kesilme, öksürük, kanlı balgam ve ishal gibi belirtileri de olabilir. Yumurtalarını ince bağırsağa bıraktığı için tanısı esnasında dışkının gözlenmesi gerekir.

Bağırsak solucanları neden oluşur ?

Bağırsak solucanlarının oluşmasının altında yatan en büyük sebep; hijyen kurallarına riayet edilmemesidir. Kirli sular, çok fazla temas edilen eşyalar, iyi yıkanmamış yiyecekler,dışkılar, kapı kolları, bozuk paralar, klavyeler ve insanın dokunduğu aklınıza gelebilecek her şey, bu parazitlerin yaşam alanı olabilir. Bu yüzden ellerin ve yediğimiz yiyeceklerin temizliği son derece önemlidir.
Bağırsak solucanı, çocuklarda daha fazla olur. Bunun nedeni çocukların henüz el temizliği konusunda yeteri kadar hassas olmamalarıdır. Dolayısıyla anne-babaya daha çok sorumluluk düşmektedir. El yıkama alışkanlığı kazandırılan çocuk, hayatının geri kalanında da bu tip hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır.

Bağırsak solucanları belirtileri

  • Bağırsak solucanları, parazit olarak yaşadıkları vücudun kaynaklarını sömürdükleri için ilk olarak halsizlikle kendilerini belli ederler.
  • Sindirim sistemini olumsuz etkileyen bu yaratıklar; ishal, karın ağrısı, bulantı ve makatta kaşınma gibi durumlara neden olurlar.
  • Parazit eğer bağırsak dışında bir yere tutunmuşsa; etkileri değişebilir. Örneğin akciğerdeki parazitler öksürüğe ve kanlı balgama sebebiyet verir.

Bağırsak solucanları tedavisi

İnsan vücudundaki bağırsak solucanları parazit sınıfına girdiği için tedavisinde buna uygun bir metot izlenir. Uzman hekim tarafından öncelikle belirtiler derlenir ve gerekli tahliller yapılır. Çoğunlukla gaita (dışkı) tahlili yapılarak tanı konur. Çünkü parazitin yumurtaları dışkının içinde kolaylıkla gözlemlenebilir.
Tanı sonrasında hekim; parazitin cinsine, vücuttaki yayılma durumuna ve hastanın yaşı, kilosu, cinsiyeti vb gibi kişisel özelliklerine bakarak uygun tedavi yöntemini belirler.

Bağırsak solucanları ilaçları

Bağırsak solucanı tedavisinde kullanılan ilaçlar parazit düşürücü ve enfeksiyonu yok edici niteliktedir. En yaygın olanlar ise Albendazol, Mebendazol ve Pirantel olarak sıralanabilir. Film tablet olarak satılan ve ağızdan alınan bu ilaçlarla birlikte makata uygulanan pomat (merhem) türevleri de kullanılabilir. Elbette en doğru tedavi yöntemini, muayenenizi yapan uzman hekim belirleyecektir.

Bağırsak solucanı nasıl düşürülür?

Vücuttaki bağırsak solucanlarından kurtulmanın en etkili yolu ilaç tedavisidir. Ağız yoluyla alınan ilaçların bazıları emilir bazıları ise yutulur. Ancak bu tedavi tek başına parazitlerden tamamen kurtulmaya yetmeyebilir. Bunun nedeni ise aynı yerde yaşanılan kişilerde de parazitlerin yumurtalarının olma ihtimalidir.
Parazitlerin düşürülmesinden sonra yeniden enfeksiyona yakalanmamak için bütün ailenin temizliğine dikkat etmesi ve çevrenin de temizlenmesi gerekir. Özellikle tuvalet temizliği bu noktada azami dikkat ister.

Bağırsak solucanları ameliyatı

Nadir de olsa, bağırsak solucanlarının ameliyatla vücuttan alınması gerekebilir. Ameliyat, ilaç tedavisine yanıt vermeyen ya da artık ilaç tedavisi için geç kalınmış vakalarda tercih edilir. Çünkü bağırsakta konuşlanan ve burada uzun süre yaşayıp büyüyen parazitler, müdahale edilmezse ölümcül olabilir. Bu durumda, yapılan tetkikler neticesinde cerrahi müdahale gerçekleştirilerek solucanlar vücuttan alınır.

Bağırsak solucanlarından korunmak için neler yapılmalı ?

Bağırsak solucanları için en iyi korunma yöntemi; kişisel temizliğe dikkat etmektir. Sık sık banyo yapmak parazitlere yakalanma riskini azaltır. Eller ve yüz, sabunla yıkanmalıdır. Tırnaklar kısa kesilmeli ve aralarında pislik oluşmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü bu parazitler tırnak aralarında yaşayabilirler.
Yatağa serilen çarşaflar ve yastık kılıflarının kısa aralıklarla değişmesi önemlidir. Ayrıca havlular da uzun süre kullanılmamalıdır. Kıyafetler ve özellikle iç çamaşırlarını günlük değiştirmekte fayda vardır. Odanın havalandırılması ve temiz tutulması da riski azaltan faktörlerden bir tanesidir.
Yiyecekler, bol suyla yıkanmalı ve yemekten önce el temizliği sağlanmalıdır. Meyveleri, kabuklarını soyarak tüketmek tercih edilebilir. Ayrıca otlar sirkeli suda 10-15 dakika bekletilerek dezenfekte edilebilir. Açık havada satılan yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.  Kırmızı ve beyaz et tüketiminde ise iyi pişmiş olanlara yönelmek daha sağlıklıdır.
Ayrıca parazitler cinsel yolla bulaşmaya da müsait olduğu için genital bölgenin temizliği de önemlidir ve ilişki esnasında prezervatif takılması tavsiye edilir.

Bağırsak solucanına ne iyi gelir ?

Arıların kovan yalıtımı ve temizliği için ürettikleri propolis olarak adlandırılan reçinemsi madde, parazitle mücadelede kullanılan doğal bir yöntemdir. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde yetişkinlerdeki parazitlerin %60’ını, çocuklardakilerin ise % 52’sini temizlediği kanıtlanmıştır. Çalışma, Giardia parazitinin tedavisi amacıyla yapılmış olup istenirse tedaviye yardımcı olarak da tüketilebilir.
Propolis, genellikle koyu kahve renginde bir maddedir ve günümüzde ekstratını şişe halinde temin etmek mümkündür. Ancak kullanılacaksa bile hekim nezaretinde tüketilmesi önerilir.

Bağırsak solucanı bitkisel tedavi

Mür: Parfüm yapımında da kullanılan bu reçineye benzer madde, seyreltilip yağ haline getirilebilir. Şizostoma parazitinin tedavisi için yapılan araştırmalar, yağının ve reçine halinin kullanıldığı ilk gün % 91,7 oranında bir iyileşme olduğunu göstermektedir.  Buradaki doz; kişinin kilosu başına 10 mg olarak ayarlanır. Tedaviye yanıt vermeyenlerde ise altı gün boyunca devam edildiğinde % 98,1 oranında iyileşme gözlenmiştir.
Sarımsak: Toplumumuzda bakterilere karşı doğal savaş aracı olarak kullanılan sarımsak için hayvanlarda bazı çalışmalar yapılmış ve olumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Ancak eldeki verilerle insan bünyesindeki parazitler için yeterli seviyede çözüm ürettiğini söylemek yanlış olur.
Berberin: Yan etkileri olabileceği için mutlaka hekim gözetiminde alınması gereken bu madde; Goldthrad ve Goldenseal isimli bitkilerde bulunur. Önerilen tedavi ise günde üç kez 200 mg şeklindedir.
Kekik: Kan dolaşımını hızlandırıcı ve kurt düşürücü özellikleri olan bu bitki, baharat olarak yemeklerde kullanılabileceği gibi kurutulmuş yapraklarından çay da yapılır. Sindirim üzerinde olumlu etkileri vardır ve yatıştırıcı bir bitkidir.
Kabak Çekirdeği: Çin’de ve Almanya’da  tedavi yöntemi olarak kullanılan bu yiyeceğin de hekim kontrolünde tüketilmesi tavsiye edilir. Tenya ve şerit parazitlerini bağırsaktan temizlemek için kullanılır. Almanlar, 200-400 gram kabak çekirdeğini bal ve sütle birlikte tükettikten iki saat sonra hintyağı içer ve ardından bağırsak temizliği yapar.
Nar: Bağırsak temizliği için kullanılan başka bir bitkidir. 750 gram suyun içine toz haline getirilmiş 60 gram kadar kök kabuğu atılıp 6 saat bekletilir. Daha sonra bu su kaynatılıp 250 ml kalana kadar buharlaştırılır. Bal ilave edilip tatlandırılır ve ılık halde 2-3 fincan içilir. Aradan iki saat geçince; 30’ar gram İngiliz tuzu (magnezyum sülfat) ve hintyağı, 400 ml suya ilave edilir ve o da içilir. Böbrek hastaları için tavsiye edilmeyen bu yöntemde, İngiliz tuzunun fazla kaçırılması ishale neden olabilir.
Sarı Yasemin: İdrar söktürücü ve kurt düşürücü etkisi ilebilinen bir bitkidir.Bir su bardağı kaynamış suyun içine bitkinin uçlarından alınan 5 mg kurutulmuş dalı ilave edilerek demlenir ve içilir.
Solucanotu: Kurutulmuş halini toz haline getirdikten sonra pekmezle karıştırarak her sabah aç karna bir tatlı kaşığı kadar tüketmeniz gerekir.
Horasani, Pelinotu: Latincesi Artemisia olan pelionutunun tomurcuklarına Horasani denir. Bir fincan kaynamış suya yarım gram kadar horasani ilave edilip demlendikten sonra süzülüp içilebilir. Ayrıca pelinotunun gövde, yaprak ve çiçekleri karıştırılıp çay hazırlanabilir.

Bağırsak solucanı için çay;

Horasani, pelionotu, solucanotu ve papatya bitkilerinden 10’ar gram alıp karıştırın. Elde ettiğiniz karışımdan bir çay kaşığı kadar alıp bir çay bardağı kaynamış suda 10 dakika kadar bekletip süzün. Karışımın her gün iki bardak içilmesinde bir mahsur yoktur.

Parazit problemi yaşayan çocuklar için;

30’ar gram bal ve horasaniyi karıştırın ve her sabah bir çay kaşığı kadar çocuğa yedirin. Fakat doktorunuza danışmadan hareket etmemeniz gerektiğinin altını çizelim.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu