Ayak burkulmasına ne iyi gelir ?

Ayak burkulması nedir ?

Ayak burkulması neden olur
ayak burkulması neden olur
Eklem bağlarının ya da eklem çevresindeki dokuların ani, ters bir hareket ile gerilmesi ve bu gerilme sonucu yırtılma meydana gelmesine burkulma adı verilir. Burkulma, vücutta eklemlerin bulunduğu her bölgede meydana gelebilir.
Ayak bölgesindeki eklemlerin ani ve ters bir hareket ile gerilmesine ayak burkulması denir. Ayak burkulmasında hasta ilk anda şiddetli bir ağrı hisseder. Sonraki bir kaç saat içinde burkulan eklemlerde şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Bu şişlik ve kızarıklığa rağmen, eklemler hareket yeteneğini kaybetmez.

Ayak burkulması neden olur ?

Ayak burkulması, genelde dikkatsizlikten kaynaklanır. Günlük hayatta yolda yürürken ya da spor aktiviteleri sırasında atlama, zıplama yaparken yere sağlam ve dikkatli basılmaması sonucu ayak burkulması sorunu yaşanabilir. Spor yapılan alanların engebeli olması ayak burkulması riskini arttırır. Genelde ayağın içe doğru kıvrılması, bileğin dış kısmındaki eklemlerin gerilmesi ve yırtılmasına neden olur. Ayağın dışa doğru bükülmesi ve ayak iç bölgesindeki eklemlerin gerilmesi daha nadirdir.

Ayak burkulması belirtileri nelerdir ?

Ayak bileği burkulması sonrasında ilk olarak şiddetli bir ağrı görülür. Bu ağrı, ayağın burkulmasının hemen ardından ortaya çıkar ve devam eder. Sonrasında ayak bileğinde şişlik, kızarıklık, morarma görülür. Ayak burkulması kişinin yürümesini engellemez ancak büyük ölçüde zorlaştırır.

Ayak burkulmasının aşamaları nelerdir ?

Ayak burkulması, ilk günden itibaren 3 aşamalı olarak devam eder:
 • 1. ve 3. günler arasındaki ilk aşamada burkulma sonrası hasar oluşan bölgede şişlik ve doku yıkımı başlar
 • 4. ve 7. günler arasındaki ikinci aşamada burkulma olan bölgedeki hasar vücudun kendisi tarafından onarılır
 • 8. günden sonra başlayan üçüncü burkulma aşamasında ise hasarın doğal olarak iyileşme süreci başlar.

Ayak burkulması nasıl anlaşılır ?

ayak burkulması belirtileri
Ayak burkulması nasıl anlaşılır
Ayağın ters bir hareketi ile ortaya çıkan ağrı ve şişlik, kırık, çıkık olduğu durumlarda da ortaya çıkar. Ayak bölgesinde yaşanan bu sıkıntının kırık, çıkık ya da burkulmadan kaynaklandığının anlaşılması için ayak röntgeni çekilir. Çekilen bu röntgenin sonucunda kemikte bir hasar yok ve çıkık da yoksa burkulma tanısı konulur. Bazı durumlarda kıkırdak kırığından şüphelenilebilir. Bu durumda daha detaylı araştırmak için MR çekilmesi gerekir.

Ayak bileği burkulma çeşitleri nelerdir ?

Ayak bileğinin iç ve dış kısımlarında ligament adı verilen sert dokular vardır. Bu sert dokular, ayak bileği eklemlerinin normal olarak çalışmasını sağlar ve anormal bir harekette bulunmalarını engeller. Ayak burkulmasında ani hareket nedeni ile bu dokular hasar görür. Ayak burkulması çeşitleri, bu ligamentlerin hasarlarına göre derecelendirilir. Ligamentlerin sadece hafif zorlandığı ayak burkulmaları, Grade 1, % 30-%50 arası yırtıldığı Grade 2, tamamen koptuğu ayak burkulmaları ise Grade 3 olarak tanımlanır.

Ayak burkulmasında ne zaman doktora gidilir ?

ayak burkulmasında ne zaman doktora gidilir
ayak burkulmasında ne zaman doktora gidilir
Ayak burkulmalarında çok şiddetli ve uzun süreli bir ağrı yok ise ve kişi ayak burkulmasına bağlı hareket kısıtlılığı yaşamıyor ise doktora gidilmesine gerek yoktur. Bu tür burkulmalar, dinlenme ile iyileşebilir. Ancak burkulma sonrasında şiddetli acı, uzun süreli ağrı ve burkulma bölgesinde fazla şişlik olması durumunda hastaların vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Ayak burkulması için hangi bölüme gidilir ?

Ayak burkulması için hastanelerin ortopedi bölümüne başvurulur. Burada yapılan muayenelerden sonra gerekli ise fizik tedavi bölümünden destek alınıp ayak burkulması sorunu tedavi edilir.

Ayak burkulması tedavisi

Ayak burkulması tedavisinde ilk aşama ayak üzerine fazla basılmamasıdır. Burkulmanın şiddetine göre değişen bölge ağrısı, ayağın yere tam basılması ile şiddetlenecektir. Tedavi sırasında ayağın dinlendirilmesi önemlidir. Burkulma şiddeti az olan vakalarda 1-3 gün yatak istirahati önerilir. Burkulma şiddeti yüksek olanlarda ise bu süre daha uzundur. Burkulmaya bağlı kırık durumunda alçı, atel ya da cerrahi müdahale yapılabilir. Atel burkulma şiddetine göre 10 gün ile 6 ay arasında kullanılabilir. Daha çok sporcuların yaşadıkları şiddetli ayak burkulması vakalarının tedavisi, mutlaka uzman ortopedist ve fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir ?

Ayak burkulmasına ne iyi gelir
ayak burkulmasına ne iyi gelir
 • Mutlaka burkulan ayak dinlendirilmeli. Ağrı ve şişlik biraz iyileşene kadar istirahat edilmeli. Hafif bir burkulma söz konusu ise 1-3 gün arasında yatak istirahatı yeterli olacaktır. Ancak şiddetli ağrı yapan ayak burkulmalarında yatak istirahı daha uzun sü
 • Burkulma bölgesine soğuk kompres uygulanmalı. Gündüz uyanıkken her 2-3 saatte bir kere 15-20 dakika kadar beze sarılı buz burkulma bölgesine uygulanmalı. Eğer buz yoksa soğuk su da aynı görevi görü 20 dakikadan uzun süre bölgeye buz uygulanmamalı. Ayrıca damar hastalığı ya da duyu azalması olan kişiler buz uygulamasından önce doktorlarına danışmalıdır.
 • Ayak burkulması sorunu biraz hafifleyip günlük yaşama dönüldüğünde ilk olarak topuklu ayakkabı giyilmemeli, düz tabanlı rahat ayakkabılar tercih edilmeli.
 • Ayak burkulmasında iyileşmeyi hızlandırmak için ayak egzersizleri yapılabilir. Bunun için ilk olarak ayak bileği hareketlerinden başlanılabilir. Ayak bileği hareketi günde 3 defa, 5-10 kere ayak bileği etrafında daire çizmek şeklinde uygulanır.
 • Burkulmanın daha rahat iyileşmesi için havaya harf yazma hareketi de uygulanabilir. Ayak baş parmağı ile havaya harf yazarak uygulanan bu egzersizin günde 2-3 kere uygulanması yeterli olacaktır.
 • Bir diğer egzersiz hareketi olarak dizler gergin bir şekilde uzatılır, ayak baş parmağı uzağa doğru itilir. 15 saniye bu şekilde beklenir, sonrasında ayak parmağı serbest bırakılır. Bu hareketi günde 10 defa yapmak yeterli olacaktır. Aynı pozisyonda bu sefer ayak baş parmağı dize doğru itilir ve yine 15 saniye beklenir. Bu hareketi de günde 10 defa yapmak yeterli olacaktır.
 • Ayak burkulması için denge egzersizi de etkili olacaktır. Denge egzersizi için bir masanın önüne gelinir ve sağlam ayak havada denge sağlamak için kaldırılır. Burkulan ayak üzerinde 3 dakika durulur. Bu egzersizin günde 3 kere yapılması yeterli olacaktır.
 • Burkulma sonucu meydana gelen doku hasarının giderilmesi için beslenme desteğine ihtiyaç Ayak burkulması şikayetlerinin olduğu dönemde C vitamini bakımından zengin gıdalar (sarı biber, kırmızı biber, yeşil biber, kivi, çilek, su teresi, portakal, limon domates) ve çinko minerali içeren gıdalar (ıspanak, kabak, fındık, kakao, çikolata) iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ayak burkulması şişmesine ne iyi gelir ?

Ayak burkulması şişmesine ne iyi gelir
ayak burkulması şişmesine ne iyi gelir
 • Ayak bileğinin kalp seviyesinden yukarıda tutulması şişliğin azaltılmasını sağlar. Özellikle geceleri uyku sırasında ayağın yüksek tutulması, şişme yapan aşırı sıvının azalmasını sağlar.
 • Şişme yapan ayak burkulması bandaj ile sarılabilir. Ayak bileğine sarılan bandajın çok sıkı olmaması, kan akışını engellememesi gerekir.

Ayak burkulması bitkisel tedavi

Ayak burkulması tedavisi için bitkisel içerikli takviyeler kullanılabilir. Ayak burkulması şişmesi için atkestanesinden yararlanılabilir. Atkestanesi anti enflamatuvar etkili triterpenik yapıda essin içerir. %2 essin içeren jel, burkulma sonucu oluşan ödemin azalmasını ve bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca öküzgözü olarak da bilinen arnika montana çiçeklerinden hazırlanan tendürden de yararlanılabilir. Tentür için öküzgözü çiçekleri etanol içinde bekletilir. İşlem sonrasında elde edilen tentürden 1 tatlı kaşığı alınıp 500 ml su ile karıştırılır. Elde edilen bu karışım yıkama ya da kompres şeklinde uygulanır. Bu karışım ile günde 5 kere en az 15 dakika burkulma bölgesine kompres uygulaması yapılarak olumlu etki alınabilir.

Ayak burkulması için besin takviyeleri

Ayak burkulması için besin takviyeleri
ayak burkulması için besin takviyeleri
Antioksidanlar : E ve C vitamini içeren takviyeler ayak burkulması sonucu yaşanabilecek kas zedelenmelerine karşı koruyucu ve iyileşmeyi hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ağrıyı azaltmak ve ağır egzersizler sonrasında kas gücünün yeniden yerine gelmesini sağlamak için günde 400-3000 mg C vitamini takviyesi alınabilir.
Proteolitik enzimler: Bazı araştırmalarda, burkulma ve zedelenmeye bağlı ağrı ile şişliğe karşı bromelain ve papain ya da tripsin ve kimotripsin kombinasyonlarının etkili olabileceği sonucu ortaya çıkmıştır.
Çinko: Çinko eksikliği doku hasarında iyileşme sürecini geciktirebilir. Bunun için ayak burkulması iyileşme evresinde günde 15-30 mg çinko desteği alınabilir. Çinko gibi bakır, silisyum ve manganez de dokuların iyileşmesi için etkili olan elementlerdir.
Glikozamin sülfat ve kondroitin sülfat: Deneysel araştırmalarda doku iyileşmesine destek oldukları yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Avrupa ülkelerinde kondroitin sülfatın enjektabl formunun spor yaralanmalarında kullanılmaktadır.

Ayak burkulması için aromaterapi uygulamaları

Ayak burkulması için bazı uçucu yağları burkulma bölgesine kompres şeklinde uygulayarak tedavi sağlanabilir. Kompres uygulaması için papatya, adaçayı ya da biberiye uçucu yağlarından her hangi birisi kullanılabilir. Uygulama için bir parça pamuğun üzerine 4-5 damla bu yağlardan damlatılır ve hafif şekilde burkulma bölgesine kompres yapılır. Uçucu yağların dışında papatyalardan da yararlanılabilir. Uygulama için yeterli miktarda papatya çiçekleri toz haline getirilir. Vazelin ya da lanolin ile karıştırılıp burkulma bölgesine sürülür.

Ayak burkulması alçıya alınır mı ?

Ayak burkulmasına bağlı kemik kırığında ayağın alçıya alınması söz konusudur. Kırığın yerine ve kırık yapısına göre alçının ayakta kalma süresi değişiklik gösterir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.93 ( 10 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı