Astigmat Nedir ?

Astigmat Nedir ?

Astigmat nedir ?
Nedir ?
Bilindiği üzere Miyoplar uzağı göremez, hipermetroplar ise yakını göremezler. Astigmat da ise durum daha farklıdır. Kornealar, gözün en önde yer alan merceğidir. Saydam bir tabakaya sahip olmakla beraber, kişilerin çok daha net bir şekilde görünüm yakalamasına yardımcı olur.
Eğer Kornea yumuşak bir yapıya sahip olmak yerine, daha oval (yumurta şeklinde) bir görünüme sahipse, kişinin Astigmat rahatsızlığı olma riski çok yüksektir. Çapların eşit olmadığı durumlarda kornea ışığı farklı kuvvetlerde kırmakta ve gözleri yormaktadır. Bu hastalığa sahip olan bireyler, sadece bulanık görmekle kalmaz aynı zamanda kırık ve çarpık da görür.

Astigmatın Belirtileri

Astigmatın belirtileri nelerdir ?
Belirtileri nelerdir ?
Astigmat, kendisini kolay biçimde ortaya çıkartabilmektedir. Zira kişilerde en çok görülen 3 göz rahatsızlığından bir tanesidir. Astigmatın belirtileri ise;
  • Bulanık veya gölgeli görünümler
  • Görüntülerin keskin olmaması
  • Baş ağrıları
  • Göz ağrıları
  • Bulantı hissi
Astigmat rahatsızlığı olan kişilerde en net görülen belirtilerdir. Bunun yanı sıra miyop veya hipermetrop rahatsızlığı olan hastaların %30 ila %40 oranında Astigmat rahatsızlığı da bulunmaktadır. Miyop veya hipermetropla ortaya çıkabildiği gibi, kişilerde bu hastalık tek başına da görülebilmektedir.
Astigmat, kalıtımsal nedenlerden dolayı olabilmektedir. Yaralanma gibi sebeplerle de ortaya çıkabilir. Özellikle boksörler gözlerine çok sık darbe almalarından kaynaklı Astigmat rahatsızlıkları ile karşılaşabilmektedir. Küçük yaşta Astigmat olan kişilerin Kreatokonus riskiyle karşılaşması da muhtemeldir. Bu sebeple anne ve babaların bu konuda hassas olmaları ve yüksek miyop astigmatı olan genç çocukların mutlaka doktora gösterilmeleri gerekmektedir.

Astigmat Tedavisi

Astigmat tedavileri nasıl yapılıyor ?
Tedavileri nasıl yapılıyor ?
Astigmat tedavisi, basit adımlarla gerçekleşmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan bir kişi, uzman göz hekimlerine muayene olduktan sonra, hayatlarını ne kadar etkilediğine bağlı olarak tedavileri sağlanabilir veya Astigmat oranında sabitlemeler gerçekleştirilir. Bu duruma yine uzman hekimler karar vermektedir. Tedavileri üç farklı şekilde sağlanabilmektedir;
  • Gözlük
  • Kontakt lens kullanımı
  • Lazer (lasik) ameliyatları

Lazer (Lasik) Ameliyatları

Lazer (Lasik) Ameliyatları
Lazer (Lasik) Ameliyatları
Tedavide en çok tercih edilen ve aynı zamanda hekimlerin uyguladığı yöntem LASİK ve LASEK olarak isimlendirilir. Bir nevi, halk arasında ‘göz çizdirme’ işlemleri olarak bilinmektedir. Ameliyatlarda Excimer Lazer tercih edilir.

Göz yapısı uygunsa, kısa sürede iyileşmesinden dolayı LASİK daha yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. LASİK ameliyatına uygun olmayan hastalar için alternatif olarak LASEK ameliyatları tercih edilmektedir.


Astigmat Ameliyatı sonrasında normal yaşantıma hemen dönebilir miyim ?

Astigmat Ameliyatı sonrasında normal yaşantıma hemen dönebilir miyim ?
Ameliyat sonrasında normal yaşantıma hemen dönebilir miyim ?
LASİK ameliyatından hemen sonra, ertesi gün tekrardan günlük aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. LASEK ise biraz daha ağır bir ameliyat olmasından dolayı 1 hafta kadar istirahat önem taşımaktadır. Ayrıca LASİK Ve LASEK ameliyatları sadece 1 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.
LASİK ve LASEK ameliyatlarında Excimer lazerin tercih edilmesindeki etken, bugüne kadar geliştirilmiş en iyi teknoloji ürünü olmasıdır. Halk arasında ‘Kartal Gözü’ olarak isimlendirilen Wavefront yöntemi de kişilere uygulanabilmektedir.

Astigmat Ameliyatında Doktor Seçimi!

Astigmat Ameliyatında doktor seçimi
Ameliyatda doktor seçimi
Astigmat tedavisi için seçeceğiniz doktorun kalitesi çok önemlidir. Bu sebeple klinik / hastane seçimi yapılırken mutlaka internet yorumlarını araştırmanızı öneriyoruz. Uzman hekimlerin yapacağı müdahaleler ile beraber herhangi bir ikinci operasyona gerek kalmadan, Astigmatın önüne geçmek söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra diğer açıdan bakıldığı zaman, işinin ehli olmayan bir kuruluşa başvurmanız durumunda gözünüzde beklenmedik komplikasyonların oluşması ve görme yetisinin kaybolması gibi olumsuz etkenler ortaya çıkabilir.
Türkiye’deki pek çok hekim ve kuruluş, Astigmatism tedavisi açısından kendisini geliştirmiş ve teknolojinin üst düzey ürünlerini tercih etmektedir. Böylelikle cerrahi müdahalelerden en iyi sonuçları almak ve aynı zamanda göz yapısının düzenlenmesine yardımcı olabilmek açısından bu tip işlemlerin uygulanması da hayati faktör taşımaktadır. Siz de hemen en yakın sağlık kuruluşlarına danışabilir, Astigmatism ile alakalı merak edilen ayrıntıları uzman göz doktorlarından temin edebilirsiniz.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu