Aşk Nedir?

Aşk Nedir?

Aşk Nedir
Aşk Nedir
Aşk hakkında emin olunan belki de tek şey “yoğun bir şekilde yaşanan sevgi olduğudur”. Bir insan aşkı nasıl hissediyorsa aşkın gerçek tanımı odur. Tamamen bireysel tanımlamalar gerçekleşir.
Aynı ilişkinin içinde olan ve aynı anıları paylaşan çiftler bile aşkı farklı açılardan değerlendirip ve farklı tanımlamalar getirir. Bu yüzden bir tanımlama yaparak aşk duygusunu sınırlamak doğru olmayacaktır. Buna rağmen bilim adamları da dâhil olmak üzere pek çok branşta aşk konusu ele alınmış, konuşulmuş, tartışılmış, kategorilere ayrılmış ve çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar ışığında aşkın belirgin biyolojik ve sosyal etkilerinden söz edebilmek mümkündür.

Aşkın Fiziksel Etkileri Nelerdir? 

Aşkın Fiziksel Etkileri Nelerdir
Aşkın Fiziksel Etkileri Nelerdir
Aşk duygusunun genel olarak şu semptomları vardır:
 • Enerji artışı
 • Göz bebeklerinde büyüme
 • Uykuya olan ihtiyacın azalması
 • Devamlı bir neşe hali
 • Heyecan ve kalpte çarpıntı
 • İştahta kayıp
 • Göğüs kafesinin tam ortasında içten gelişen gıdıklanma hissi
 • Dalgınlık, odaklanamama
 • İşlerde verim düşüklüğü
Aşkın beyin kimyasını değiştirdiği de bir gerçektir. Özellikle bu duygunun beyinde dopamin seviyesini arttırdığı bilinir. Dopamin nörotransmitter bir maddedir. Yani beynin bir kaç bölgesinden salgılanan ve doğal olarak üretilen kimyasal bir sinirsel ileticidir. Bu hormonun da seratonin gibi mutluluk hormonu” olarak anıldığı olur. Elbette dopaminin mutlu hissettirmekten başka görevleri de vardır:
 • Hareketlerimizi, davranışlarımızı, hafızamızı, ruh halimizi, uyku durumumuzu, öğrenme-kavrama-dikkat yetimizi etkiler.
 • Haz duyma ve acı hislerimizin seviyesini belirler.
Dopamin bir şeyden haz alındığı sırada çok salgılanır. Örneğin çok sevdiğimiz bir tatlıyı yerken, güzel bir söz duyarken, başarılar karşısında ödül alırken ya da cinsel ilişkiye girerken (özellikle orgazm sırasında) dopamin seviyesi artar.
Aşk duygusu da dopamin seviyesini tavan yaptıran bir duygudur. Ayrıca bu duygu, böbrek üstü bezinden salgılanan noradrenalinin de vücuttaki salınımını arttırır. Kalpte çarpıntı, elde-ayaklarda titreme gibi etkiler noradrenalin hormonu sebebiyle gelişir.
Aşk duyulan kişinin takıntılı bir şekilde düşünülmesi, ayrılık kaygısının gelişmesi ise seratonin ve dopamin seviyesinin düşmesine bağlanır.

Aşk Neden Vardır?

Aşk Neden Vardır
Aşk Neden Vardır
Doğadaki her maddenin, her canlının ve her duygunun bir işlevi vardır. Elbette aşk duygusu da nedensiz yaratılmamıştır. Aşkın en önemli işlevlerinden birisi sınırları yıkmaktır. Normalde insanların yaklaşık 1-1,5 metrelik bir kişisel alanı vardır. O alanın ihlal edilmesinden hiçbir şekilde hoşlanmazlar. Hele ki cinsel ilişkiye girmek gibi sıfır mesafe bir yakınlık kurmak dehşet verici ve ürperticidir.
Kişisel alanın zorla ihlal edilmesi ya da kişinin bu ihlale zorlanması ciddi travmalara sebep olur. Öz saygı yıkılır. Öz saygı yıkıldığı zaman kişisel alan da yıkılmış demektir. Bundan dolayı insanlar bu alanı içgüdüsel olarak koruma peşindedir.
Bir insan kişisel alanına ancak yoğun sevgi ve güven duyduğu kişileri dâhil edebilir. Diğerleri ise sadece tedirginlik yaratır. Aşk duygusu, sevginin aşırıya kaçmış hali gibi düşünülmelidir. Bir insan bedenini ve ruhunu ancak yoğun aşk duyduğu insanla paylaşabilir. Bundan da oldukça keyif alır, büyük haz duyar.

Aşk ve Üreme Arasındaki Bağlantı Nedir?

Aşk ve Üreme Arasındaki Bağlantı Nedir
Aşk ve Üreme Arasındaki Bağlantı Nedir
Aşkın bir diğer işlevi de üremeyi kolaylaştırmaktır. Üremek ancak cinsel yakınlıkla mümkün olur. Bu yakınlığın kurulabilmesi için kişisel alan sınırının kaldırılması gerekir. Cinsel ilişki teknik açıdan incelendiğinde oldukça nahoş bir aktivite bile sayılabilir. Örneğin; olmayacak herhangi birisinin bize cinsel yaklaşımda bulunduğunu düşündüğümüzde bile oldukça tedirgin oluruz. Yüzümüz ekşir, sanki gerçekten dokunulmuş gibi o hayali dokunuşları vücudumuzdan kazıyıp atmaya çalışırız. Sevdiğimiz adamı ya da kadını bile ilk kez o alana dâhil ederken tedirgin ve kaskatı olduğumuz bir gerçektir. Cinsel ilişkiye girmek ve üremek böylesine tedirgin edicidir. Ancak aşk duygusu tüm bu sınırları yıkma gücündedir. Cinsellik nahoşluktan çıkar ve büyük bir hazza dönüşür. Tedirginlik kısa süre içerisinde ortadan kalkar; çünkü güven duygusu gelir. Kötü olan şeyleri görmek mümkün değildir. Aşk devam ettiği sürece her şey güzeldir.
Aşk duygusu ile dopamin seviyesi arttığından prolaktin hormonu düşer ve erkeklik ya da kadınlık hormonu olan testosteron ve östrojen aktif olur. Vücut tamamen cinsel birleşmeye hazır hale gelir. Bu yüzden de üremek kolaylaşır. (Prolaktin hormonu, hamile ve süt emziren kadınlarda süt üretimini başlatmak ve devam ettirmek için vardır. Prolaktin hormonu salgılandıkça eşeysel hormonların vücuttaki aktivitesi baskılanır.)

Aşk ve Sosyal Yaşam Arasındaki Bağlantı Nedir?

Aşk ve Sosyal Yaşam Arasındaki Bağlantı Nedir
Aşk ve Sosyal Yaşam Arasındaki Bağlantı Nedir
Aşkı sadece erkek ve kadın arasındaki ilişki ile sınırlandırmak çok yanlış olur. Ebeveynler ile evlatlar arasındaki de bir aşktır. Bir insan işine de aşk duyabilir. İlahi aşk da vardır ki o en ulvisidir. Bu duygu insanı cesur bir hale getirir. Aşk duyulan o varlığın, işin ya da kişinin yolunda pek çok fedakârlık yapılır ve bundan keyif alınır. Normal zamanda asla yapılamayacak şeyler mümkün hale gelir. Bu yüzden duruma göre çok muhteşem ya da fazlasıyla tehlikeli bir duygudur denilebilir.
Aşkın insana güç ve sabır veren bir yanı da vardır. Asla katlanılamayacak olan şeylere bile insan katlanır hale gelir. Hatta o kusurlar ve zorluklar güzelleşir. Âşık bir kalpte tolerans seviyesi zirve noktadadır. “Sen bütün bunlara nasıl katlanabiliyorsun, hayret!” diye hayıflanan kişilerin dikkate alınmayışı bundandır. En genel tabiriyle aşk; bu dünyayı yaşanılır kılan, insanları birbirine bağlayan ve yalnızlıktan kurtaran bir duygudur.

Aşk Nedir ve İlk Aşk ile ilgili Seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

 1. Aşk Nedir?
 2. İlk Aşk ve Bıraktığı Etki
 3. İlk Aşk ve Sosyal Yaşam
 4. İlk Aşk ve İlk Ayrılık

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 7 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı