Aşk Bağımlılığı Nedir?

Aşk Bağımlılığı Nedir?

Aşk Bağımlılığı Nedir
Aşk Bağımlılığı Nedir
Bağımlılık; hem beyin yapısını hem de davranışları olumsuz anlamda etkileyen bir hastalıktır. Her türlü bağımlılık birbirine benzer özellikler göstermektedir. Kişiler bağımlı oldukları şeyin kendilerine zarar verdiğinin farkında olsalar da buna engel olamazlar. Bağımlı bir kişinin bağımlı olduğu şey uğruna pek çok değerlerini ayaklar altına alabilecek cesareti vardır. Bu hastalıklı ruh hali; eroin, kokain, alkol gibi zararlı maddelerin etkisiyle olabileceği gibi, aşk hormonu olan oksitosin etkisiyle de olabilir.
Araştırmalar oksitosin ile alkolün beyinde aynı merkezleri uyardığını açıklamaktadır. Her nasıl ki madde bağımlıları maddeyi tamamen bıraktıklarında hiç o maddeyi kullanmamış gibi olamıyorsa, aşka düşmüş bir bünye de hiç aşk yaşamamış gibi olamamaktadır.
Aşk normalde insanı hayata bağlayan ve mutluluk verici bir duygudur; ancak kişilerin psikolojik durumu bu mutlu tabloyu bozarak çıkmazlara sürükleyebilmektedir. Olumsuz fizyolojik etkilere direnebilmek ciddi bir irade gerektirir. Aynı zamanda prensip sahibi olmak ve bu prensiplerin çok köklü temellere bağlanması da önemlidir. Bu prensipler kişide hormon dalgalanmalarının olası olumsuz etkilerine karşı koruyucu etki oluşturacaktır. Dengeyi kurabilmek ve aşkı doğru bir şekilde yaşayabilmek böylelikle mümkün olabilmektedir.

Aşk Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Aşk Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir
Aşk Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir

“Bağlı aşk” ve “bağımlı aşk” kavramları pek çok kişinin karşısına çıkmıştır. Bu ikisi birbirine çok karıştırılsa da çok önemli çizgilerle birbirinden ayrılmaktadır. Aşk bağımlılığının madde bağımlılığı ile arasında pek bir fark yoktur. Madde bağımlılığında; o maddeyi çok fazla isteme, hatta o maddeyi temin edebilmek için zarar görme ve zarar verebilme durumları vardır. Hayatı o madde üzerine kurulmuştur ve tüm planları ona göre oluşturulmuştur. Kişiler günden güne tükendiğini ve büyük zararlar gördüğünü bilse de kendisini bu maddeden kaçırma konusunda zorlanır ve ulaşabilmek için kendisiyle ilgili çok ciddi tavizler verir. Madde kullanılmaya devam edildikçe ilk anda alınan doz artık yetmemeye başlar ve günden güne daha fazlasına ihtiyaç duyulur. Bağımlı aşk da tam olarak bu durumu tanımlamaktadır.

Aşk bir hormon dalgalanmasının sonucudur. Oksitosin (aşk hormonu), dopamin (mutluluk hormonu), adrenalin (heyecan ve korku hormonu) ve vazopressin (böbrekten suyun geri emilmesini ve idrara çıkmanın engellenmesini sağlayan hormon) aşk duygusunun oluşmasını sağlayan ve bağımlılık yapabilen hormonlardır. Hormonların vücutta salgılanma eşik değeri gereğinden fazla yükselirse vücut daha az salgıyı kabullenemez hale gelir. Bundan dolayı gözler bu hormonları bu kadar yüksek seviyelere çıkaran kişiyi arar durur.
Bağlılık ile bağımlılık arasındaki en büyük fark; bağlığının mutlu etmesi, bağımlılığın ise endişe doğurmasıdır. Aşkın yoğun bir şekilde yaşandığını gösteren belirtiler şunlardır:
 • Aklında hep onun olması, ondan başka hiçbir şey düşünemeyecek hale gelmek
 • Onsuz nefes bile alamayacakmış gibi hissetmek
 • Çabuk özlemek ve tüm zamanı onunla geçirmeyi istemek
 • Tüm enerjiyi ve imkânları sırf onu mutlu etmek için harcamak
 • Çokça değer verilen aileyi, dostları, akrabaları onunla olabilmek adına geri plana atmak
Bunlar aşkın kişideki genel yansımalarıdır, normaldir ve mutluluk vericidir. Ancak iş çığırından çıkmışsa, bu durumlar mutluluk vermek yerine endişe ve korku krizlerine neden olmaya başlamışsa aşk bağımlılığından söz edebilmek mümkündür.

Bağımlı Aşkta endişe krizleri dışındaki durumlar nelerdir?

 • Bağımlı Aşkta endişe krizleri dışındaki durumlar nelerdir
  Bağımlı Aşkta endişe krizleri dışındaki durumlar nelerdir

  Devamlı ondan onay almak zorunda hissetme (Ondan onay almak için asla yapmayacağı şeyleri yapar, asla olmayacağı birisi gibi görünmeye başlar.)

 • Kendi hayatını hiçe sayma, tamamen bağımlı olduğu kişinin hayatını düşünme ve onun hayatına göre bir gelecek rotası belirleme.
 • İş hayatına ve ideallerine konsantre olamama, verimi düşürme.
 • Her an herkese ondan bahsetme
 • Gösterilen sevgiden tatmin olmama ve ondan hep daha fazlasını bekleme.
 • Çok takıntılı olma
 • Telefon meşgul çaldığında ya da kapalı olduğunda bunun sebebini çok uzun süreler boyunca düşünebilme, kurgular oluşturma ve fazlasıyla araştırma
 • Özgürlüğü kısıtlayacak derecede ilgi gösterme
 • Uçan kuştan bile kıskanma

Aşk Bağımlılığı Hangi Sebeple Oluşur?

Aşk Bağımlılığı Hangi Sebeple Oluşur
Aşk Bağımlılığı Hangi Sebeple Oluşur

Aşk bağımlılığı her insanın yaşadığı bir durum değildir. Büyük ihtimalle altında psikolojik bir sebep yatmaktadır ve bağımlı olunan kişinin bu bağımlılığın oluşmasıyla pek bir alakası yoktur. Hatta aşk bağımlılığından kurtulmak adına uzman yardımına başvuranlara, aşk duyduğu kişinin fiziksel özellikleri sorulduğunda çoğu defa bunun cevabını veremedikleri veya hatırlamakta zorlandıkları görülür. Onun yanında olmaktan, onunla ilgilenmekten ve onu düşünmekten başka yaptığı bir şey olmadığından, her detayı biliyor olduğunu düşündürür. Oysaki onunla birlikte değildir. Kendi zihninde kurduğu kişiyle birliktedir. Ona odaklanır, devamlı onu hayal eder, istediği tüm üstün özellikleri yükler ve onu gözünde büyütür. Zihninde oluşturduğu kişinin gerçek olduğuna inanır. Daha iyisine layık olduğunu düşünen narsist kişilikler aşk bağımlılığı durumuna çok düşmektedir. Zihninde yarattığı o muhteşem aşkı karşısındakinin yaşatamadığını gördüğünde ise çılgına döner, hayal kırıklığına uğrar, kandırılmış hisseder.

Aşk bağımlılığı çoğunlukla bir psikolojik bozukluğun sonucu olarak oluşmaktadır. Anksiyete (kaygı bozukluğu), huzursuzluk ve yalnız kalma korkusu bunda etkin rol oynar. Bu kişiler bağımlı oldukları kişi tarafından terkedildiklerinde ciddi bir yoksunluk belirtisi gösterir. Madde bağımlılığında da görülebilen yoksunluk belirtileri şunlardır:
 • Aşırı kaygı durumu
 • Hırçınlık, sinirlilik
 • Kalp atışı ve nefes hızlanması
 • Terleme, titreme krizleri
 • Delirecekmiş ve her şeyi yapabilecekmiş gibi hissetme
 • İntiharı düşünme
Aşk bağımlılığı olan kişiler bu yoksunluk sürecini bağımlı olduğu kişinin peşine düşerek geçirebilirler. Genellikle bu bağımlılık durumları evlilik gerçekleştiğinde biter; çünkü her şey tamamlanmış olur. Zaten asıl mevzu da yarım kalmışlıktan ileri gelmektedir. Gizemli olana ulaşma tutkusu aşk bağımlılığına iten bir diğer meseledir.

Aşk Bağımlılığı Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Aşk Bağımlılığı Yaşayanlar Ne Yapmalı
Aşk Bağımlılığı Yaşayanlar Ne Yapmalı
Aşk bağımlılığı yaşayan, bu durumun fazlasıyla farkında olan, kurtulmak isteyen ve bunu tek başına başaramayan kişiler bu durumdan kurtulmak için bir Psikiyatri Kliniğine başvurmalıdır. Aşk bağımlılığını erkekler ve kadınlar çok farklı şekillerde yaşarlar.
Kadınlar aşklarını yoğun bir şekilde ve göstermekten çekinmeyerek yaşarken; erkekler ise durumu kabullenmeyi reddederek bu gerçekliğin üstünü kapatmayı tercih eder. Erkeklerde bağımlılık durumu kıskançlık krizleriyle kendisini belli eder. Kabullenmek tedavinin en önemli ilk aşaması olduğundan, aşk bağımlılığı tedavisinde kadınlardan olumlu sonuç almak erkeklere göre çok daha kolay olmaktadır.
Kişinin o an içinde bulunduğu durum, planları, hayalleri kişiyi aşk bağımlılığına sürükleyebilmektedir
Ben kimim
Aşk bağımlılığına çoğu zaman psikolojik sorunlar sebep olsa da; nadir de olsa herhangi bir problemi olmadığı halde bu bağımlılığın içerisine girmiş olan kişiler de mevcuttur. Kişinin o an içinde bulunduğu durum, planları, hayalleri kişiyi buna sürükleyebilmektedir. Özgüven problemi yaşayan, sorumluluk duygusundan yoksun, “Ben kimim?” sorusuna net bir cevap bulamamış kişilerin aşk bağımlılığının pençesine düşme ihtimali normal kişilere oranla yüksektir.
Tedavi ve seansların süresi; kişinin bağımlılığının altında yatan sebebe, bakış açısına ve hayattan beklentilerine göre değişiklik gösterecektir. Ailenin ve arkadaşların sabrı ve desteği de çok önemlidir. Aşk bağımlısı kişilerin odak noktalarını değiştirecek, ilgilerini dağıtacak ve ideallerini hatırlatacak kişiler ailesi ve dostlarıdır. Ancak ilgi ve dinleme konusunda abartıya kaçılmaması gerekir.
Aşk ile ilgili sorunları anlatarak deşarj olma süresi sınırlı tutulmalıdır. Uzun konuşmalar anlık faydalar sağlar ve çoğunlukla konuşulanlar unutulur. Sorunların hepsini bir anda ele almak doğru değildir. Parça parça konuşulmalı; o konuşulan konunun sindirilmesi ve çözüme ulaşması için süre tanınmalıdır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 7 votes)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Aşk bağımlılığı nedir en iyi ben bilirim, ama insan hep mi aşk bağımlısı olur kardeşim. Ben bu kafa ile gidersem 40-45 yaşlarımda ağır kalp hastası olurum, net!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu