Aşırı terleme nedir?

Aşırı terleme nedir ?

Derideki ter bezlerinin çalışması sonucu ortaya çıkan renksiz sıvı, ter olarak isimlendirilir. İçeriğinde potasyum, sodyum, üre gibi maddeler olan bu sıvı genelde kokusuzdur. Derideki yağ bezlerinin salgısı ve bakterilerle karışmasından dolayı kötü kokulu olabilir. .

Terleme, vücut ısısının dengede kalmasını sağlar. Günde ortalama olarak 0,5-1,5 litre arasında ter oluşur. Oluşan bu ter miktarı bazı etkenlere göre değişebilir. Örneğin spor yapma, sıcak hava, aşırı heyecanlanma, bulunulan ortamın nemli olması ve endişelenme gibi durumlarda vücutta ter miktarı artabilir. Bu nedenlerin dışında normalden daha fazla terlemeye aşırı terleme adı verilir. Tıp dilinde hiperhidroz olarak isimlendirilen aşırı terleme, bu sorunu yaşayan kişilerin sosyal ve günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiler.

Aşırı terleme neden olur ?

Aşırı terleme nedenleri ve vücutta dağılımlarına göre kategorilere ayrılır. Vücutta dağılımına göre sınırlı hiperhidroz ve yaygın hiperhidroz olarak iki ana gruba ayrılır.
Yaygın hiperhidroz : Bu tür aşırı terleme durumunda vücudun her yerinde ter artışı görülür. Hiç bir sebebe bağlı olmadan ortaya çıkabildiği gibi diyabet ve tiroid bezinin fazla çalışması gibi hormonal hastalıklar, sinir hasarı, gut, obezite, menopoz, enfeksiyonlar ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle de ortaya çıkabilir.
Sınırlı hiperhidroz : Ayak tabanı, avuç içi, koltuk altı, boyun bölgesi, saçlı deri gibi bölgelerden her hangi biri ya da birden fazlasında vücudun her iki tarafında da aynı şekilde görülmesi durumudur. Genel olarak ergenlik ya da çocukluk döneminde ortaya çıkar. İlerleyen yaşlarda iyileşme görülebilir ya da aynı şekilde hayatın sonuna kadar devam edebilir. Bu tür aşırı terleme durumunun genelde belirli bir nedeni yoktur. Hastaların 1/3’ünde ailede de benzer şekilde terleme sorununa rastlanır. Utanma, heyecanlanma, korku ya da stres gibi duygu değişimlerinde daha fazla ortaya çıkar. Bu tür terlemeler uyku sırasında gerçekleşmez.

Aşırı terleme sebepleri

Aşırı terleme sebepleri yönünden  fizyolojik, semptomatik veya idyopatik terleme olarak 3 ana gruba ayrılır.
Fizyolojik hiperhidroz : Çevresel faktörler ya da enfeksiyonlar nedeni ile vücut ısısında artış, menopoz gibi durumlarda ortaya çıkan aşırı terleme halidir.
Semptomatik hiperhidroz : Kilo artışı, diyabet, sempatik sinir lezyonları, ross sendromu, hipoglisemi,  şok, feokromasitoma, diyabetik nöropati, hemipleji gibi hastalıkların neden olduğu aşırı terleme türüdür. Ayrıca;  antipiretik, emetik, insülin, adrenerjik ya da kolinerjik ilaçların kullanılmasından kaynaklanan aşırı terleme de bu kategori içerisinde yer almaktadır.
İdyopatik hiperhidroz : Nedeni belli olmayan aşırı terleme anlamına gelen idyopatik hiperhidroz, koltuk altı, el ve ayaklarda sıkça görülür. Toplumda kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.

Gece aşırı terleme neden olur ?

Aşırı terleme sorunu gün içinde hastanın hayatını etkilediği gibi gece uykusunda da rahatsız olmasına neden olabilir. Bu durumda hastalar genelde doktora gece uykumda aşırı terleme oluyor şeklinde şikayetlerde bulunur. Çok az hastada gece terlemesinin nedeni teşhis edilemez. Geri kalan hastalarda ise gece terlemesi, başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar.
Genel olarak gece terlemesi yapan hastalıklar; verem, kalp zarı iltihabı, kemik iltihabı, vücutta bulunan apseler, vücudun farklı bölgelerinde bulunabilen iltihaplar, şeker hastalığı, uyku apnesi, zehirli guatr, inme, felç olarak sıralanabilir. Bu hastalıkların dışında menepoza girmiş bayanlar ve fazla alkol alanlarda da gece terlemesi sorunu yaşanabilir.

Aşırı terleme ile ilgili merak edilen diğer sorular

Aşırı terleme hangi hormon bozukluğu nedeni ile ortaya çıkar : Stres hormonu olarak da bilinen adrenalin, aşırı terlemeye neden olan bir hormondur.
Aşırı terleme hangi vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkar : Vücutta D vitamini eksikliği aşırı terleme sorununa sebep olabilir.
Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir : Aşırı terleme sorunu böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, guatr belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Ayrıca kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoz dönemlerinde de aşırı terleme sorunu ortaya çıkabilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı