Amipli dizanteri nedir ?

Amipli dizanteri nedir ?

amipli dizanteri nedir entamobea histolytica
amipli dizanteri nedir

Amipli dizanteri dünyada en fazla görülen parazit olma özelliğindedir. Dünya nüfusunun yaklaşık %10’unun bu parazitten etkilendiği tahmin edilmektedir. Etken entamobea histolytica, dışkıda prekist, kist ve trofozoid olarak bulunabilir. Ağız yolu ile vücuda alınan kistler, bağırsaklara yapışıp yara ya da delinmelere neden olabilir. Kan yolu ile bulaşmalarda beyin, dalak, karaciğer gibi organlara ulaşıp apselere neden olabilir.

Amipli dizanterinin trofozoid formu, hızlı ve serbest bir şekilde hareket eder. Büyüklükleri yaklaşık 60 mikrona ulaşır ve hastalık yapar. Trofozoidlerin beslenmesi azaltılırsa prekist formuna dönüşürler. Bu sırada hastalığın belirtilerinde azalma görülür. En son kist formuna dönüşürler ve bu formda bulaşıcılıkları yüksektir. 4 çekirdekli olan kistler, trofozoidlerden daha küçük boyuttadır.

Amipli dizanteri nasıl bulaşır

Amipli dizanteri, amip kistlerinin vücuda alınması ile bulaşır. Kistler toprakta ve suda yaşama özelliğine sahiptir. Lağım suları ile sulanan sebzeler ya da kirli sulardan içilmesi ile bulaşabilir. Hijyenik olmayan ortamlarda daha fazla görülür. Çocuk, yaşlı, gebelerde ve vücut direnci düşük olan kişilerde daha fazla ortaya çıkar.
Kemoterapi ve AIDS tedavisi gören kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. (Bknz : Aids belirtileri) Parazit vücuda girdikten sonra hemen belirti vermez. Yaklaşık  4 gün ile 1 ay arasında kuluçka süresi vardır. Kuluçka süresinde amipli dizanteriye ait her hangi bir belirti vermez. Ancak kuluçka süresinden sonra belirtiler görülmeye başlanır. Bu belirtiler, parazitin vücuttan atılmasına kadar şiddeti değişerek devam eder.

Amipli dizanteri belirtileri

Amipli dizanteri belirtileri hastaya göre değişiklik gösterebilir. Kimi hastalarda bütün belirtiler görülürken, kimi hastalarda sadece bir kaç belirtisi görülebilir. Hastalığın tanısı için dışkı tahlili istenip bu tahlilde amipli dizanteri kistleri araştırılır.
Genel olarak amipli dizanteri belirtileri için hastada ;
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • İştahsızlık
  • Aşırı gaz birikmesi
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma olarak görülür.
Bu belirtilerden sonra hastalara kanlı ishal durumu ortaya çıkabilir. Kronik hal alan amipli dizanteri vakalarında hastalarda taşıyıcılık gelişir. Bu tür hastalarda belirli dönemlerde ataklar şeklinde amipli dizanteri şikayetleri ortaya çıkıp hastayı rahatsız edebilir.

Amipli dizanteride nasıl beslenilmeli

amipli dizanteri bol su tüketimi
bol su tüketilmeli
Kanlı ishal olarak da bilinen amipli dizanteri beslenme ile doğrudan ilişkili değildir. Ancak beslenmede bazı noktalara dikkat ederek hastalığın şiddeti azaltılabilir. Hastalık sırasında karabiber gibi baharatlı yemeklerin tüketilmemesi gerekir. Bu tür baharatlı yemekler kanamayı arttırabilir. İshal durumu söz konusu olduğu için vücudun kaybettiği su miktarını kazanmak için gün içinde bol su tüketilmeli.
İçme suyu olarak hazır suların kullanılması gerekir. Eğer hazır su değil de çeşme suyu içiliyorsa, mutlaka kaynatıldıktan sonra tüketilmesi gerekir. Yemekte ya da salatada kullanılacak sebzelerin amipli dizanteri kistlerinden arındırılması için bol su ile yıkanması gerekir. Ardından sirkeli su içinde 10 dakika kadar bekletilmesi, kistlerden arınması için yeterlidir.
Amipli dizanteri diyeti olarak baharatlı ve acılı besinlerden uzak durulması gerektiğini belirtebiliriz. Bunun yanında bağırsaklardaki parazitlerin temizlenmesi için günde 2-3 bardak şekersiz siyah çay tüketilebilir. Ayrıca ishalin şiddetini azaltmak için 3-4 adet kayısı yaprağını yıkayıp suyunu sıkarak 1 bardak suyun içine koyun. Bu şekilde suyu tüketerek, ishalin etkilerini hafifletebilirsiniz.

Amipli dizanteri tedavisi

guava
Amipli dizanteri bitkisel tedavisi
Amipli dizanteri tedavisinde mutlaka antibiyotik kullanılması gerekir. Tetrasiklin, metronidazol, tinidazol ilaç gruplarından birisi tercih edilip verilir. Taşıyıcılar içinse paramomisin ve dilaksanid ilaçları kullanılır. İlaç tedavisinin yanında vücut hijyenine dikkat etmek, meyve ve sebzeleri bol su ile yıkamak, kalabalık yerlerde bulunduktan sonra el hijyenini sağlamak da amipli dizantesi tedavisinde önemlidir. Zaman zaman yaşanan salgınlar için suların klorlanması, besinlerin üzerine konacak sinekler ile hastalığın taşınmaması için ilaçlama yapılması gerekir. Hastalığın şiddetli olduğu dönemlerde mutlaka hastanın dinlenmesi gerekir. Hastalık için her hangi bir özel besin takviyesi yoktur. Ancak bazı bitkisel içerikli takviyeler hastalığın etkilerini azaltmak için etkilidir.
Guava: Amerika Kıtası’nda doğal olarak bulunan meyvesi nara benzeyen bir bitkidir. Yaprak kısmı çay olarak hazırlanarak içildiğinde bağırsaklarda biriken ve yer eden parazitlerin atılmasına yardımcı olur. Amipli dizanteri bitkisel tedavisi için bir kaç yaprak yıkanıp temizlenir ve kurutulur. Kuruyan bu yaprakları eliniz ile ufalayıp bir su bardağı kaynamış suyun içine ekleyip karıştırın. Üzerini kapatıp 10 dakika kadar demlendirdikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Bu çaydan günde 3 bardak tüketilmesi, amipli dizanteri şikayetlerini azaltacaktır.
Kutja: Geleneksel Hint tıbbında tohum ve kabuk kısımlarından yararlanılır. Bitkinin bu kısımlarından elde edilen preoaratlar, kanlı ishal, ishal ve bağırsak parazitlerinin tedavisinde kullanılır. Evde hazırlanması yerine tablet şeklinde kutja alınması önerilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 8 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı