Altıncı hastalık

Altıncı hastalık nedir ?

Roseola, roseola infantum veya halk arasında bilinen adıyla altıncı hastalık bir viral enfeksiyon rahatsızlığıdır. Genellikle yaşı 6 ay ila 2 yıl arasında değişen çocukları etkileyen bu hastalığın daha çok kreş gibi ortamlarda yayıldığı biliniyor. Yetişkin bireyler ise çok çok nadir olarak altıncı hastalığa yakalanır.
Altıncı hastalığın belirtileri arasında yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve öksürme yer alır. Ateşin dinmesinin ardından hasta çocuklar isilik çıkartabilir, döküntü görülebilir. Çok ciddi bir hastalık değildir, genelde de belirtilerin ortaya çıkmasını takip eden hafta içerisinde hastalar sağlığına geri kavuşur.
Bunlara ek olarak altıncı hastalığa dair bilinmesi gerekenler kısaca şu şekilde özetlenebilir:
 • Bulaşıcı bir enfeksiyondur. Daha çok solunum yoluyla bulaşır.
 • Hastalığı kapan çocuğun vücut sıcaklığı normale döndükten sonra ciltte pembe renkli döküntüler oluşabilir.
Diğer bazı viral enfeksiyonlar gibi altıncı hastalık da kendiliğinden geçer.

Neden “Altıncı hastalık” deniyor ?

Tıp dilinde Roseola olarak da bilinen altıncı hastalığın bunun dışında birkaç farklı ismi de var. Roseola infantum veya roseola infantilis bunlardan iki tanesi. Roseola’yı ciltte döküntü oluşturan diğer çocuk hastalıklarından ayırmak isteyen doktorlar bu hastalığa “Altıncı hastalık” adını vermişler. Bunun sebebi hastalığın ortalama 6 gün boyunca etkisini gösteriyor oluşu ve çocukların büyürken geçirdikleri altıncı hastalık oluşu.

Altıncı hastalık neden olur ?

Hastanın cildinde herhangi bir döküntü olmasa da altıncı hastalık bir çocuktan diğerine geçebilir, üstelik bu yılın herhangi bir döneminde gerçekleşebilir. Bu rahatsızlığa ise insan herpes virüsü 6 ve insan herpes virüsü 7 isimli virüsler yol açar.

Risk faktörleri nelerdir ?

Çoğu çocuk altıncı hastalığa yakalanma riski taşır. 6 ila 15 aylık çocuklarda bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmediği için bu risk daha fazladır. Antikorların virüslerle mücadelesi eksik kalacağı için altıncı hastalık nüksedebilir. Öte yandan 6 aydan ufak bebekler halen daha emzirme yoluyla annenin antikorları ile korunduğu için altıncı hastalığa yakalanmazlar.

Altıncı hastalık belirtileri

Roseolanın belirtileri genellikle virüsün enfeksiyon yol açmasını takip eden 5 ila 15 günlük süre zarfında ortaya çıkabilir. Ancak bazı hafif vakalarda bu belirtiler hiç fark edilmeyebilir bile.
Sık görülen altıncı hastalık belirtileri arasında şunlar yer alır:

Döküntü

Küçük pembe noktalar şeklindeki altıncı hastalık döküntüleri ilk başta göğüs bölgesinde ortaya çıkar. Ardından kollar, bacaklar, boyun ve yüze doğru yayılır. Bu döküntüler bazen düz, bazen de sivilce gibi şişkin olabilir.
Bu noktalardan bazıları etrafında daha açık renkli, küçük halkalara sahip olabilir. Genellikle kaşınmaz, hastayı rahatsız etmez ve birkaç gün içinde kendiliğinden geçerler. Ancak altıncı hastalığa yakalanan tüm çocukların döküntü yapacağı da kesin değildir.

Üst solunum yolu rahatsızlıkları

Bazı çocuklarda ateşle birlikte veya yüksek ateşin ortaya çıkmasından önce üst solunum yoluyla alakalı çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Bu rahatsızlıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Öksürük
 • İshal
 • Huysuzluk
 • İştahsızlık
 • Burun akıntısı
 • Boğaz şişkinliği
 • Göz kapaklarının şişmesi
 • Boğazdaki lenf nodlarının şişmesi

Yüksek ateş

Aniden bastıran yüksek ateş, hastalığın bulaşıcılık seviyesinin en yüksek olduğu anda ortaya çıkar. Bazı vakalarda hastanın ateşi 40,5 derece gibi korkutucu seviyelere yükselebilir ve 3 ila 5 gün boyunca etkisini gösterebilir.

Doktora ne zaman gitmeli ?

Aşağıda yer alan belirti ve yan etkileri yaşayan çocukların bir an önce doktora götürülmesi önerilir:
 • 40 dereceden daha yüksek ateş
 • Bir haftayı aşkın süredir geçmeyen ateş
 • 3 günden fazla kalan döküntüler
Bunlara ek olarak bağışıklık sistemiyle alakalı sorunlar yaşayan altıncı hastalık sahibi yetişkinler de doktor yardımı almalıdır. Eğer çocuklarda ateşli nöbetler görülürse 112 aranarak ambulans talep edilebilir.

Altıncı hastalık nasıl tedavi edilir ?

Kimi ebeveynlere şaşırtıcı gelebilir ama altıncı hastalık tedavisi diye bir şey yoktur. Evde uygulanabilecek basit tedavilerle belirtiler kontrol altına alınabilir ve hasta konforuna geri kavuşabilir.

Sıvılar

Anne babaların altıncı hastalığa yakalanan çocuklarına bol sıvı vermeleri tavsiye edilir. Altıncı hastalığın tedavisinde temiz sıvı tüketmek ve vücudun su kaybetmesinin önüne geçmek önem taşır.

İlaçlar

Bazı ağrı kesici ilaçlar sadece doktor tavsiyesi doğrultusunda çocuklara verilebilir. Acetaminofen içerikli Tylenol ve ipubrofen içerikli Advil, Motrin gibi ilaçlar yüksek ateşi dindirebilir. Ancak çocuklarda ilaç kullanırken mutlaka doktorun önerdiği dozaja dikkat edilmesi gerekir.
Öte yandan 16 yaşından küçükler doktor onayı olmadan kesinlikle aspirin kullanmamalıdır. Çünkü çocuklarda aspirin kullanımı ölümcül olabilen ve nadir görülen Reye sendromuna yol açabilir.
Ek olarak antibiyotikler roseola ve benzeri viral enfeksiyonları tedavi etmekte hiçbir işe yaramazlar. Bunun sebebi bu ilaçların virüslere karşı herhangi bir etki gösteremiyor oluşlarıdır.

İstirahat

Yüksek ateşleri dinene kadar çocukların yataklarında istirahat edip bol bol dinlenmeleri, rahatlamalarına yardımcı olacaktır.

Serinlemek

Yüksek ateşin yol açtığı rahatsızlıklar aşağıdaki önlemlerle giderilebilir:
 • Ilık bir duş almak
 • Alın bölgesine soğuk kompres uygulamak
 • Yatarken ağır yorganlar yerine hafif, ince pike kullanmak

Altıncı hastalığın aşısı var mı ?

Hayır, şu aşamada altıncı hastalık için geliştirilmiş bir aşı yoktur. Çoğunlukla iyi huylu olması ve çocuklar arasında artık nadiren görülüyor oluşu, araştırmacıların yüksek maliyetlerden ötürü altıncı hastalık için bir aşı geliştirme gayretine girmemesine yol açmışa benziyor.

Altıncı hastalık önlenebilir mi ?

Bilim insanları “Altıncı hastalık nasıl bulaşır?” sorusunun cevabını “HHV (İnsan herpes virüsü) 6 ve HHV-7’nin insandan insana ağızdan çıkan tükürük parçacıklarıyla” şeklinde veriyor. Dolayısıyla altıncı hastalığa yakalanan bir çocuğun başka çocuklarla temasını engellemek, alınabilecek en mantıklı önlemlerden birisidir. Bunun öncesinde de elleri sık sık yıkamak tavsiye edilir. Gündüz çocuk bakım evleri ve anaokulu gibi çocukların ortak kullandığı alanlarda genel hijyen kurallarına uymak da akıllıca bir yöntem olacaktır.

Altıncı hastalığın sonucunda ne olur ?

Eğer hastalığa yakalanan çocuğun ebeveynlerinde bağışıklık sistemiyle alakalı herhangi bir rahatsızlık yoksa, altıncı hastalık uzun vadede hiçbir yan etki göstermez. Kendiliğinden geçer, gider.

Altıncı hastalık hangi yaşlarda görülür ?

Roseola hastalığı daha çok 6 ila 24 aylık bebeklerde görülür. Ancak hastalığın daha çok 9 aylık bebeklerde etkisini gösterdiği biliniyor. Çok nadir olsa da yaşı ilerlemiş çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde bu enfeksiyona rastlayabilmek mümkündür.

Altıncı hastalık uyku yapar mı ?

Hayır, altıncı hastalığın bu şekilde bir yan etkisi yoktur. Ancak yüksek ateşe bağlı olarak bebeklerde halsizlik ve yorgunluk gözlenebilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu