Meyve Sebze ve Bitkiler

ALOE VERA NEDİR, NE İŞE YARAR?

ALOE VERA NEDİR, NE İŞE YARAR?

Aloe vera sağlık açısından birçok faydası olan sulu bir bitkidir. Alternatif tıpta birçok durumun tedavisi için kullanılmıştır. Aloe vera, sıcak ve kuru iklimlerde yetişen kaktüs benzeri bir bitkidir. Kozmetik ve tıbbi amaçlar için kullanılan aloe vera bitkisinin ana etkeni aloe jelidir.

 

Aloe vera kullanımının geçmişi yaklaşık 6.000 yıl öncesine kadar Mısır’a dayanır. “Ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılan aloe vera, bir zamanlar firavunların cenazesinde hediye olarak verilmiştir. Mısır dışında, diğer ülkelerde de sağlık yararları nedeniyle aloe vera kullanılmıştır.

 

Aloe vera, bitkinin sağlık yararlarını sağlayan aktif maddeler içerir. Aloe vera yapraklarında en az 160 temel bileşen vardır. Bazı uzmanlar, en az 300 ila 400 hayati bileşen olduğunu söylüyor. Örneğin, aloe vera, oksidatif stresi önlemek için serbest radikalleri savuşturarak çalışan antioksidanlar olan A, C, E ve B vitaminlerini içerir. Aloe vera ayrıca monosakkaritler, polisakkaritler, hormonlar, enzimler ve ikincil bitki bileşikleri içerir.

 

Aloe Vera Suyunun Besin Değerleri

Aloe vera suyu besinlerle doludur. Vücudumuz için gerekli vitamin ve mineralleri içerir.

 

Aloe Vera suyu aşağıdaki maddeler için mükemmel bir kaynaktır:

• C, A ve E vitamini

• Beta karoten

• Folik asit

• Kalsiyum

• Magnezyum

Bir bardak saf aloe vera suyu şunları içerir:

• Kalori: 8

• Protein: 1 gramdan az

• Yağ: 1 gramdan az

• Karbonhidratlar: 3 gram

• Lif: 2 gram

• Şeker: 1 gramdan az

Aloe Vera’nın Sağlığa Faydaları

Aloe vera faydaları, aşağıdakileri içerir:

 

Aloe Vera’nın Cilt Sağlığına Faydaları

Aloe vera jeli deri üzerinde birçok pozitif etkisi olan su bazlı bir nemlendiricidir. Kolajen cildin yapısı ve esnekliği konusunda önemli rol oynayan bir proteindir. Çalışmalar topikal olarak deriye uygulandığında aloe vera jelinin ciltteki kollajen üretimini arttırdığını göstermektedir.

 

Aloe veranın aynı zamanda ciltteki kızarıklık ve psoriasis gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde de etki olduğu bilinmektedir.

Yaraların Hızlı İyileşmesi

Aloe vera en yaygın olarak topikal bir ajan olarak kullanılır, yani cilde sürülür. Uzun yıllardır yanıklar ve yaralar için kullanılmıştır. Yanıkların iyileşme süresini kısaltmak için etkili bir ilaçtır.

 

Aloe vera yara iyileşmesini nasıl hızlandırır? Aloe vera, bir polisakkarit olan glukomannan ve bir büyüme hormonu olan giberellin içerir. Bunlar, fibroblast üzerinde bulunan büyüme faktörü reseptörleri ile etkileşime girerek çalışır. Sonuç olarak, fibroblastın proliferasyonu tetiklenir ve kollajen sentezi artar. Bu nedenle, süreç yara iyileşmesini daha hızlı hale getirir.

 

Cilt Koruması

Birçok çalışma, aloe veranın cilt üzerinde koruyucu etkileri olduğunu göstermiştir. Cildi serbest radikal hasarından ve radyasyonun cilt üzerindeki etkilerinden korur. Kesin etki mekanizması belirsizdir, ancak aloe vera jeli cilde uygulandığında, güçlü bir antioksidan protein olan metallothionein üretir ve hidroksil radikallerini engeller.

 

Böcek Isırığı Bölgelerinin Rahatlatılması

Aloe vera içeriğindeki iltihaplanmayı önleyen maddeler nedeniyle, böcek ısırıklarını yatıştırmak için kullanılmıştır. Ayrıca cilde uygulandığında aloe vera kaşıntıyı azaltan veya önleyen bir kaşıntı önleyici görevi görür.

 

İltihap Önleyici

Aloe vera etkili bir anti-inflamatuardır. Siklooksijenaz yolunu inhibe eder ve araşidonik asitten prostaglandin E2 üretimini azaltır. Ayrıca, iltihaplanma genellikle serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan kaynaklandığından, aloe vera serbest radikallerle savaşan bir antioksidan görevi görür.

 

Sindirime Yardımcı Olur

Aloe veranın en popüler sağlık yararlarından biri, sindirime yardımcı olmasıdır. Aloe vera suyu tüketmek sindirimi iyileştirir ve aşırı asitliği, ülserleri ve gastroözofageal reflü hastalığını (GÖRH) giderir.

 

Kabızlığa karşı çözüm

Aloe vera doğal bir müshil olarak kabul edilir. Latekste bulunan antrakinonlar, bağırsaklardaki suyu artırmaya ve mukus salgısını tetiklemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bağırsak hareketliliğini artırarak kabızlığı önler.

 

Karaciğer sağlığına destek

Aloe vera suyu vücudun su alımını arttırır ve fitobesin açısından zengindir. Karaciğerimiz vücudumuzdaki su miktarı yeterli olduğu zaman doğru seviyede fonksiyon gösterebilir. Ayrıca aloe vera suyu vücuttaki su miktarının düzenine destek olur ve karaciğerin vücudu detoksifiye etmesine yardımcı olur.

Aloe Vera’nın sağlığa zararları

Sağlığa birçok faydası olmasına rağmen, aloe veranın da riskleri olabilir.

 

Bunlar şunları içerir:

Ciltte alerji

Bazı insanlar aloe veradaki bazı bileşenlere aşırı duyarlı olabilir. Ayrıca aloe vera jelinin uzun süreli kullanımı iltihaplanma ve kurdeşen gibi cilt alerjilerine neden olabilir.

 

İshal

Aloe vera’yı müshil olarak veya sindirim için kullanmış olan bazı kişiler mide rahatsızlığı ve ishali bildirebilir. Dehidrasyon ve elektrolit dengesizliği nedeniyle tedavi edilmezse ishal tehlikeli olabilir.

 

Düşük kan şekeri

Aloe vera kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak, kan şekerini düşürmek için ilaç alan diyabetli kişiler, kan şekerini tehlikeli seviyelere düşürmemek için aloe alıyorlarsa dikkatli olmalıdırlar.

 

Aloe veranın sağlığa birçok faydası vardır. Ancak, mucizeleri ile birlikte, insanların dikkatli olması gereken sağlık riskleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu