Ailede Stres Faktörü

Ailede Stres Faktörü

Ailede Stres Faktörü
Ailede Stres Faktörü
Modern aile modeline geçişte kadın-erkek arasındaki güç dengesi değişmiş ve durum çoğunlukla kadının lehine çevrilmiştir. Erkek otoritesinin zayıflaması, kadının üreticiliğinin de en az erkekler kadar artış göstermesi; özellikle çocukların babaya duydukları hayranlığı azaltmış, üstünlük duygusunu bertaraf etmiş ve otorite kavramını yıkmıştır. Ancak doğa her zaman denge içindedir. Bir tarafın etkinliğinin azaldığı noktada diğerlerinin etkinliği baş gösterir. Her zaman her koşulda bir otoriteye ihtiyaç doğar. Babanın otoritesinin azaldığı yerde anne ve çocukların otoritesi aktif olur. Sorumluluk duyumları gelişir ve kişisel davranışlarda serbestlik mevcut olur. Bu durumlar da çoğunlukla aileye “sıkıntı” olarak yansır. Sıkıntı ise başlı başına bir stres faktörüdür.
Evlilik her nasıl ki biyolojik bir süreç ise çocuk da bu biyolojik sürecin önemli bir parçasıdır. Bu sebeple çocuk her şeyden önce ailenin mutluluk kaynağıdır. Bunun yanı sıra bir stres faktörüdür. Çocuk, eşlerin geleceğe yönelik kaygılarını endişelerini ve sorumluluklarını arttırır; bu süreçleri devamlı yaşamaya mecbur bırakır. Zamanı ve geliri paylaşmak, çocuğun sağlığında ve gelişim sürecinde yaşanan aksamalar, okutma, koruma, iş bulma, evlendirme, torunların bakımını üstlenmek durumunda kalabilme gibi bir ömür boyu sürecek sorumluluk yükü haliyle stresi de yaşamın ayrılmaz bir parçası haline getirir.
Ailede stres toplumumuzda yerleşim stresi ya da iskân stresi olarak da dikkati çeker. Kira harcamalarının tavan seviyeye ulaşması ve sosyal statüye uygun bir yaşam alanının seçilmeye çalışılması ailenin pek çok şeyden fedakârlık yapmak zorunda olmasına sebep olur. Bu fedakârlıklar statüyü bir nebze korusa da, fedakârlıkların yükü stres olarak aileye yansır ve aile bireylerini her açıdan yıpratır.

Stres Karşısında Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Stres Karşısında Alınacak Tedbirler Nelerdir
Stres Karşısında Alınacak Tedbirler Nelerdir
Günlük stresler, gelişim stresleri ve hayati krizlere sebep olmaya varabilecek kadar büyük stresler karşısında kişiler bir takım tedbirler alabilir; bu streslerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilir veya en azından bu olumsuz etkileri olabilecek en minimum seviyeye indirebilir. Bu tedbirlerin bir kısmı bireyin kendi başına halledebileceği kısımdır. Diğer kısmı ise toplum düzeyinde ve iyi bir idari planla mümkün olur.

Bireysel olarak yapılabilecek olanlar şunlardır:

 • Kişisel Uyum: Kişinin kendisiyle ve tüm çevresiyle uyumudur. Zekâ ve kültür gerektiren bir durumdur. Bu yetiler ancak çocukluk çağlarından itibaren geliştirilebilir. Çocuğa hangi yaşta olursa olsun bir birey gibi davranılmalı; ona savunma ve kendi davranış biçimini seçme hakkı verilmelidir. Ebeveynlerin kendi üzerlerinde taşıdıkları davranış örnekleri de bu sürecin en güzel şekilde ilerlemesini sağlar.
 • Başa Çıkma Çabaları: Aileler çocuğunun ne istediğini doğru tahlil etmeli ve zincirler vurmadan o doğrultuda ilerlemesine yardımcı olmalıdır. Eğer çocuk idealleri doğrultusunda ilerliyorsa gelişme dönemlerinde stres faktörü ile pek karşı karşıya kalmayacaktır. Özellikle ailesinden idealleri konusunda destek gören çocuklar bu konuda çok daha şanslıdır. Ancak bu idealler kabul edilebilir olmayan ve gerçek dışı idealler ise o halde bir hekime müracaat edilmelidir.
 • Pozitif Düşünme: Pozitif düşünce için öncelikle soyut düşünebilme yetisinin gelişmiş olması gerekir. Mevcut durum mutlu olmak için yeterli gelmeyebilir; ancak soyut düşünerek, varsayarak ve bakış açısını değiştirerek bu durumu tersine çevirebilmek mümkündür. Ayrıca bu düşünce tarzıyla sorunlara çok güzel çözümlemeler getirebilmek de mümkün olur.
 • Güveni Hissettirmek: Kişiler toplumda görevlerini doğru şekilde yerine getirdiklerinde saygınlık ve güven kazanırlar. Ancak ailesinin ve çevresinin de duyulan bu güveni davranış ve sözleriyle belli etmesi gerekir. Aksi halde değersizlik hissiyle birlikte stres devreye girer, üretkenlik de fazlasıyla azalır.
 • Zamanın Doğru Kullanımı: Planlı programlı çalışmak; zor, acil ve önemli işleri zihinsel olarak en verimli saatlere sığdırmak hem stresin önüne geçmede hem de pek çok başarıya imza atmada oldukça önemlidir.

Stres ile ilgili seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

 1. Stres Nedir ?
 2. Stresin İnsan Vücudunda Yarattığı Değişiklikler
 3. Gelişim Stresleri Nelerdir ?
 4. Ailede Stres Faktörü
 5. Toplum Düzeyinde Alınabilecek Stres Tedbirleri
 6. Strese Ne iyi Gelir ?
 7. Strese iyi Gelen Çaylar
 8. Evlilik ve Stres

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 5 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu