Ağız kokusuna çözüm

Ağız kokusu nedir ?

Kişinin ağzındaki kokunun çevre tarafından hissedilmesi ve ifade edilmesi durumu ağız kokusunu tanımlamaktadır. Her yaşta ve herkeste görülebilir. Tıp dilinde halitozis olarak da isimlendirilen ağız kokusu tek başına bir hastalık değil, hastalık belirtisidir.
Çoğunlukla anormal bir durum değildir. Özellikle uykudan uyandıktan sonra ya da keskin kokulu yiyecekleri tükettikten sonra oluşan ağız kokusu çok normaldir ve herkes bu durumu yaşar. Bu tipteki ağız kokuları fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanır. Herhangi bir hastalığın yansıması olan ağız kokularına ise patolojik ağız kokusu denmektedir.

Ağız kokusu neden olur ?

Ağız kokusu farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Genel olarak ağız içinde bulunan bakterilerin, yine ağız içinde yer alan besin kalıntılarını parçalaması sonucu ortaya çıkan sülfür bileşikleri koku yapar. Bunun dışında;

  • Kullanılan bazı ilaçlar, ağız kokusuna neden olabilir. Bu ilaçların içeriklerindeki maddelere göre ağız kokusu değişik olabilir. Genelde ilaçların yan etkilerinde ağız kokusuna ilişkin bilgiler vardır.
  • Soğan, sarımsak gibi sülfür içeren ya da et, süt, peynir gibi yüksek protein içeren gıdaların fazla tüketilmesi, kokuya neden olabilir.
  • Bazı hastalıklar, ağız ve nefes kokusuna neden olabilir. Örneğin karaciğer yetmezliğinde amonyak kokusu, şeker hastalığında aseton kokusuna benzer nefes kokusu görü
  • Uzun süreli aç kalma, özellikle ramazan ayında uzun süreli oruç tutulması, ağız kokusuna neden olabilir. Bu konuda ayrıca ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir sorusundan yola çıkarak hazırlanan özel konulardan bilgi alınabilir.
  • Reflü, bademcik iltihabı, sinüzit gibi bazı hastalıklar ağız ve nefes kokusuna neden olabilir. Ayrıca yine ağız ve yutak bölgesindeki kanser hastalıkları da kokuya sebebiyet verebilir. Bu tür bir hastalıktan kaynaklanan ağız kokusu nasıl anlaşılır sorusunun cevabı, hastalığa göre değişiklik gö Reflü de mide ağrısı, mide bulantısı, bademcik iltihabında boğaz ağrısı, sinüzitte ise koku alamama ile birlikte ağız kokusu görülebilir.
  • Stres, bayanlarda adet dönemi, diş çürükleri ya da diş eti hastalıkları da yaygın olarak görülen ağız kokusu sebeplerindendir.

Ağız kokusu sebepleri

Dişler çok iyi temizlense ve ağız bakımı tam anlamıyla yapılsa bile sabahları ağız kokusu ile uyanılır. Bunun sebebi uyku esnasında tükürük bezlerinin çok az çalışmasıdır. Tükürük bezleri ağzın her bölgesinde bulunmakla birlikte en büyük tükürük bezleri çene altı ve kulak kenarı kısımlarında bulunmaktadır. Tükürüğün içerisindeki enzimler, ağız içerisinde mikropların tutunmasını engelleyici özelliktedir. Geceleyin tükürük bezleri çok az çalıştığından ve ağzımız kapalı olduğundan mikroplar kolaylıkla kümelenir ve bu mikropların açığa çıkardıkları toksinler ağzın içerisinde hapsolur. Bu da rahatsız edici ağız kokularına yol açar. Ayrıca bu toksinlerden dolayı ağızda acı bir tat oluşur. Dişi fırçalamak ve su içmek genellikle bu sorunu çözmektedir.
Ağız bakımı iyi yapılmadığı takdirde bir numaralı fizyolojik ağız kokusu sebebi olan tartarlar dişlerin arasını ve yüzeyini kaplamaya başlar. Ayrıca dişlerin arasına; dil arkasındaki ve boğazın etrafındaki oyuklara gıda artıkları takılabilmektedir. Bu gıda artıkları takıldıkları bölgelerde çürümekte ve sülfür gazı açığa çıkarmaktadır. Bu gaz ise ağızda oldukça kötü bir koku oluşmasına sebep olur.
Üst solunum yolu enfeksiyonları ve beraberinde oluşan geniz akıntıları, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağız kanseri, çeşitli yara ya da lezyonlar da ağız kokusu sebebidir ve tedavi edilmesi şarttır. Ağız ya da boğazda herhangi bir sorun olmadığı halde yine de ağız kokusu mevcudiyeti varsa, bu durumda sindirim sistemi problemleri düşünülmelidir.
Mide ile yemek borusu arasında sadece mideye doğru açılan tek yönlü kapak sistemi mevcuttur. Bu kapakta gevşeme meydana geldiğinde midedeki sıvılar yemek borusundan çıkıp ağza kadar gelebilmektedir. Bu hadiseye reflü denilmektedir. (Bknz : reflü belirtileri nelerdir) Özellikle midesinde Helicobacter Pylori (ülser yapıcı ve kanserleştirici bir bakteri türü)  olan kişilerde reflü varsa, bu bakterinin oluşturduğu toksin maddeler ve gazlar mideden çıkıp ağızda korkunç kokuların oluşmasına sebep olacaktır. Ayrıca bu bakteri ülser ya da kanserleşmeye de sebep olduğundan midenin sindirim yapamamasına neden olur ve gıdalar uzun süre midede kalır. Uzun süre midede kalan gıdalar zamanla çürüyüp kötü kokulu gazların oluşmasına sebep olur.

Ağız kokusu nasıl geçer ?

Yoğun ağız kokusu yaşayan ve bu sorun nedeni ile zor zamanlar geçirenler için sebebe yönelik ağız kokusu tedavisi yapılabilir. Yaşanan ağız kokusu diş çürüğü, diş eti sorunu nedeni ileyse tıbbi tedavi ile diş ve diş etleri tedavi edilmeli. Ardından düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş aralarının diş temizleme ipi ile temizlenmesi, düzenli olarak dil yüzeyinin de hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Su, koku yapan bakterilerin çoğalmasını engeller. Bu nedenle geceleri uyku arasında kalkınca ve gündüz bol miktarda su tüketilmesi, ağız içinin kurumasının engellenmesi gerekir.
Aynı zamanda hoş koku veren sakızlar, rezene tohumu, tarçın kabuğu, maydanoz ve karanfil çiğnemek de ağız kokusuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak verilebilir. Isırılarak tüketilen lif zengini elma, havuç gibi meyveler, diş üzerinde ve aralarında plak oluşmasını engeller ve nefesin daha taze kalmasını sağlar. Bu nedenle günde bir adet mevsiminde bu meyvelerden birinden tüketmek, ağız kokusunun geçmesini sağlayabilir.

Ağız kokusuna ne iyi gelir ?

Sıkça sorulan ağız kokusu nasıl gider sorusuna farklı çok sayıda cevap verilebilir. Ağız kokusu çözümü için bazı besinler ve bitkisel içerikli takviyelerden destek alınabilir. Doğru ve etkili kullanımları için bu takviyelerin doktor kontrolünde alınması gerekir. Çünkü; bazı bitkiler ve bitkisel içerikli takviyeler birbirlerinin etkisini yok edebilir. Takviyelerin tek olarak alınması ya da birbirini etkilemeyecek takviyelerin birlikte alınması önemli bir noktadır. Ağız kokusu bitkisel çözüm ve önerilerini denemeden önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirmenizi öneririz.

Ağız kokusuna ne iyi gelir – Besin Takviyeleri

Klorofil : Yeşil bitkilerde bulunan bir bileşendir. Bu bileşen ağız kokusunu yok edici özelliktedir. Ağız kokusu giderici olarak 1-2 adet kapsülü ya da 1 çay kaşığı kadar sıvı klorofili yemeklerden sonra alabilirsiniz.
Çinko : Ağız kokusuna neden olan uçucu kükürtlü bileşiklerin ağızda oluşmasını yavaşlatır. Bunun için çinko oksit içeren ağız gargarası ya da çinko oksitli diş macunu kullanabilirsiniz.
C vitamini : C vitamini özellikle diş eti hastalıkları için önemli bir vitamindir. Sigara içen ve diş eti hastalığı bulunanlarda C vitamini eksikliği olabilir. Bu eksiklik nedeni ile oluşan ağız kokusu kesin çözümü takviye C vitaminidir. Günde 250-500 mg C vitamini takviyesi, bu tür ağız kokularına iyi gelecektir.
Probiyotikler : Probiyetikler yani yararlı bakteriler, zararlı bakterilerin yok edilmesini sağlayabilir. Bunun için ağız kokusunu önlemede günde 1-2 adet probiyotik içeren kapsül alınması önerilebilir.
Koenzim-Q10 : Günde 50-200 mg arasında alınan koenzim, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmayı kolaylaştıracaktır. Diş ve diş etlerinden kaynaklanan ağız kokusu nasıl giderilir diye düşünüyorsanız, bu takviyeyi doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.

Ağız kokusuna ne iyi gelir – Bitkisel Öneriler

Ağız kokusu için ne yapmalıyım bitkisel hangi maddeleri kullanabilir, sorusuna iki farklı şekilde yanıt verilebilir. Ağızdaki kötü kokuyu gidermek için bitkisel takviyeleri çiğneme ya da ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz. Çiğnemek için dereotu tohumu, kahve çekirdeği, maydanoz, nane, rezene, anason, kekik, tarçın, karanfil kullanabilirsiniz. Ayrıca sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinden sonra yumuşak damak tabanına lavanta, adaçayı, ekinezya ya da sakız ağacı reçinesi içeren yumuşak tabletlerden yapıştırıp ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Ağız çalkalama suyu olarak ise farklı uçucu yağları karıştırıp kullanabilirsiniz.
Yeşil çay ekstraktlı gargara : %10 propilen glikol ve %1 tannin içeren 100 ml yeşil çay ekstraktlı ağız gargarası ile gün içinde ağzı çalkalamak, koku yapan bakterilerin azalmasını sağlar.
Karanfil çiçekli ağız gargarası : 3-4 adet karanfil çiçeğini 1 bardak suyun içinde ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra bir kaç nane yaprağını karışım içine koyup çalkalayın. Hazırladığınız bu karışımı ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.
Uçucu yağlar ile gargara : 1 bardak suyun içine 1 damla olacak şekilde mürrüsafi, papatya, nane, kekik ya da rezene uçucu yağlarından her hangi birini ekleyip ağız çalkalama suyu olarak kullanabilirsiniz.
Okaliptüs ve kekikli ağız gargarası : Yarım bardak içme suyunun içine 5 damla kekik yağı, 5 damla okaliptüs yağı ekleyin. Karıştırıp bu suyu sabah ve akşamları ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Ağız kokusu için hangi doktora gidilmeli ?

Rahatsız edici ağız kokusu nedenleri ve ağız kokusu tedavisi için hastanelerin farklı bölümlerine gidilebilir. Ağız kokusu tedavisi için hangi bölüme gidilir, karar vermeden önce diğer şikayetlerin de iyi değerlendirilmesi gerekir.
Örneğin ağız kokusu ile birlikte diş ağrısı da var ise, diş doktoruna gidilmesi gerekir. Diş eti problemi, diş çürükleri ya da ağızda lezyon varlığı burada tespit edilir ve tedavi edilir. Diş hekimi kendisini aşan bir durum tespit ettiğinde, kişileri hastanelerin diğer ilgili bölümlerine yönlendirecektir.
Boğaz ağrısı ile birlikte ağız kokusu olduğunda bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurulur. Üst solunum yolunda (burun boşluğu, sinüsler, ağız boşluğu, gırtlak, yutak) herhangi bir patolojik bulguya rastlanmadığı takdirde yani KBB uzmanının bakması gereke bir sorun yok ise, kişiler sindirim sistemi ile alakalı bir sorun olabileceğini düşünerek bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurulması gerekir.
Gastroenterologlar; sindirim sistemi olarak adlandırılan mide, bağırsak, safra kesesi, pankreas kısımlarında inceleme yapmaktadır. Bu sistemdeki en küçük aksaklık, midedeki besinlerin sindirilememesine ve mideyi terk etmemesine sebep olmaktadır. Bu aksaklık tedavi edilmedikçe hem genel sağlık açısından tehlike oluşturacak hem de ağız kokusu problemi çözülemeyecektir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu