Ağız kanseri nedir ?

Ağız kanseri nedir ?

İntraoral kanser de denilen Ağız kanseri; erken dönemde tespit edilmesi çok güç olan, hastalıktan tamamen kurtulma şansı %50 olan ciddi bir kanser çeşididir. 40 yaş ve üzeri erkeklerde ağız kanserinin görülme ihtimali diğerlerine göre oldukça fazladır. Çoğunlukla ağız içinde sertleşmiş (nasırlaşmış) beyaz lezyonlarla kendini belli eder. Ağız kanseri olarak nitelendirilebilecek lezyonlar ağzın; dil, dudak, tükürük bezi, yanak, dişeti, orofarenks (dil gerisi) bölgelerinde görülmektedir.
Ağız kanseri oldukça sinsi seyreden bir kanser çeşididir. Belirtiler ortaya çıkmaya başladığında kişiler ya bunu hiç fark etmez ya da şikâyet oluşturmadığı için önemsemez. Düzenli olarak ağız ve diş sağlığı merkezlerine kontrole gidenler bu konuda çok daha şanslıdır. Diş Hekimleri ağız içi lezyonlar konusunda oldukça bilgilidir. Lezyonların şekillerinden ve yayılışlarından; o lezyonun kanserleşmeye eğilimi olup olmadığını anlarlar ve hastaları bu konuda haberdar ederek gerekli sağlık merkezlerine yönlendirirler.

Ağız kanseri sebepleri

Ağızda pek çok sebepten beyaz yaralar oluşabilmektedir. Yemekleri aşırı sıcak tüketmek, yanağı ya da dili ısırmak, sert ve sivri bir cismin ağız mukozasına değmesi sonucu yaralanmalar bizim yaygın şekilde yaşadığımız durumlardır. Bu tip sebeplerden oluşan beyaz ülserler, başka tahrip edici bir etken duruma dâhil olmadığı sürece genelde 10 gün içerisinde geçer; ancak kendiliğinden oluşan beyaz lezyonlar da vardır. Ağrısız olabileceği gibi, yemek yemeyi ve yutkunmayı engelleyecek ölçüde ağrılı ve kanamalı lezyonların görülmesi de mümkündür.
Ağızın iç kısmını kaplayan epitel doku (kaygan mukoza dokusu) sigara ve alkol gibi tahrip edici maddeler ile zarara uğrayabilmektedir. Sigara kullanımı ağız kanseri oluşumunda en büyük faktördür. Erkeklerde sigara kullanımı kadınlara oranla daha yaygın olduğundan bu kanser çeşidi erkeklerde daha sık görülmektedir.  Sigarada bulunan karsinojen (kanserojen) maddeler ısı ile birleştiğinde ağız epitelinde çok tahrip edici bir etkiye sebep olur ve zamanla ağızda keratin doku oluşturur. (Kalınlaşma, nasırlaşma) Bu keratin doku beyaz renktedir. Bu beyaz ve sert lezyonlar her zaman kanserleşmez. Sigara ile birlikte düzenli alkol kullanımı da varsa ve genetik yatkınlık da söz konusuysa bu durumda bu lezyonların kansere dönüşmesi ihtimali maksimum düzeye çıkacaktır.
Ağız bakımı yapanların ve düzenli olarak Diş Hekimlerine kontrole gidenlerin ağız kanseri olma ihtimalleri; bütün bunları hiç yapmayanlara göre oldukça düşüktür. Sert diş fırçasıyla dişleri sabah akşam fırçalamak, diş ipi kullanmak, ara yüz fırçası ile diş ipinin ulaşamadığı bölgeleri temizlemek ve son işlem olarak gargara yapmak ve düzenli hekim kontrolü, ağız bakımının tam anlamıyla gerçekleştirilmesi demektir. Ayrıca düzenli olarak hekim kontrolü, erken teşhis konusunda da hayat kurtarıcıdır. Bu bakımları ve kontrolleri alışkanlık haline getirmek genel sağlığımız için de çok önemlidir. Ağız içinde oluşan lezyonlar, renk değişimleri, kabartılar ya da yaralanmalar vücudun diğer bölümlerindeki bir aksaklığı ya da hastalığı yansıtıyor olabilir.

Ağız kanseri belirtileri

Ağız kanserinin en tehlikeli yönü, belirtilerin çok geç dönemde belirgin hale gelmesidir. Özellikle sigara ve alkol kullanıcıları bu durumu göz önünde bulundurarak Diş Hekimleriyle daha da içli dışlı olmalıdır. Ağız kanserinin belirtileri şunlardır:
  • Ağız içinde beyaz ve kırmızı alanlar
  • Ağız içinde nasırlaşmış, hassaslaşmış, kabarmış ve tahriş olmuş alanlar
  • Kanamalı ve zor iyileşen yaralar
  • Yutkunurken boğazda yabancı bir cisim varmış gibi hissetme
  • Ağzın içindeki herhangi bir yerde his kaybı
  • Bir şey yiyip içerken zorlanma
  • Seste değişiklik
  • Tarifi zor bir acı hissi
  • Çeneyi ve dili hareket ettirirken zorlanma
  • Çenede protez uyumunu bozacak şişlikler
Bu belirtiler ağız kanserinin önemli belirtileri olsa da kesin kanser olunduğunu da göstermez. Bir ay içerisinde bütün bunların hiç geçmemesi de doktorun kanser konusundaki şüphesini arttıracaktır. Ağız kanseri tanısı KBB (Kulak Burun Boğaz) Uzmanı tarafından konur. Muayeneden sonra doktor bulgulara dayanarak bu lezyonların ya da şişliklerin kanser olup olmadığı konusunda bir önyargıda bulunur; ancak en kesin sonuç ağız dokusundan biyopsi alınması (parça alınması) ve Patoloji Laboratuvarına gönderilmesi ile sağlanacaktır.
Patoloji Laboratuvarında kanserleşme durumu pozitif çıkarsa, bu durumda tümörün hangi çapta ve hangi evrede olduğu; ne kadar yayıldığı kontrol edilir. (Ultrason ya da tomografi gibi özel görüntüleme teknikleri ile bu sağlanmaktadır.)

Ağız kanseri tedavisi

Erken tanı bu hastalıkta hayat kurtarıcı olacaktır ve tedavi süreci daha hafif geçecektir; ancak ağır durumlar hastalar için yıpratıcı olabilir. Hastanın genel durumuna göre doktor tedavi çeşidini ve sürecini belirler. Kemoterapi kanser hastalarında en yaygın kullanılan tedavi yöntemidir; ancak tümörün çapı, kaçıncı evrede olduğu, yayılım alanı ve hastanın genel durumu tedavi yönteminin seçiminde belirleyici olacaktır.
Ağır durumlarda cerrahi müdahale uygulanır ve kanserli dokular temizlenir. Bu müdahalenin yeterli gelmediğine kanaat getiren doktor kemoterapi (antikanser ilaçlarla yapılan tedavi) ya da radyoterapi (radyasyon ile yapılan tedavi) uygulamalarını da bu tedavi sürecine ekleyebilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu