Ağız Bakımı Neden Önemlidir ?

Ağız Bakımı Neden Önemlidir?

Ağız Bakımı Neden Önemlidir
Ağız Bakımı Neden Önemlidir
Sağlık problemlerinin meydana gelmesini önlemek, daha parlak dişlere sahip olmak ve besinleri daha iyi çiğneyip sindirebilmek için ağız bakımı şarttır. Kişinin toplum karşısında özgüven kazanmasını sağlayan parlak dişlerin bakımını düzenli bir şekilde yaparak hem organik hem de psikolojik olarak çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek mümkündür.
Enfeksiyon, plak oluşumu, diş eti kanaması, ağız içi aft yaraları ve diş çürüklerinin önüne geçmek için ağız bakımı yapmak gerekir. Rutin haline getirildiği zaman hiç de yorucu veya sıkıcı olmayan ağız bakımına sabah başlanmalıdır. Sabahları ilk iş diş fırçalandıktan sonra mümkünse her yemekten sonra ve akşam yatmadan önce ağız bakımı yapılmalı; eğer ağız sağlığı çok kötü durumdaysa bakterilerin üreyip daha kötü bir tablo oluşturmasına meydan vermemek adına bakımların sıklığı daha da artırılmalıdır.

Ağız Bakımında Kullanılan Araçlar

Ağız Bakımında Kullanılan Araçlar
Ağız Bakımında Kullanılan Araçlar
En yaygın ağız bakım aracı diş fırçasıdır. Dişlerle diş eti arasına sıkışan yemek artıklarının temizlenmesi, zararlı bakterilerin ağız ve dil üzerinden atılması diş fırçası ile sağlanır. Buna ek olarak ağız bakımında kullanılan en yaygın araçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
  • Diş macunu, misvak veya diş ipi
  • Gargara yapmak için bir bardak su
  • Ağız bakımı yapılırken elbiselerin kirlenmesini önlemek için kağıt mendil
  • Dudak merhemi veya nemlendirici

Diş fırçalamaya yeni başlayan kişiler uzun bir süre diş eti kanamalarından muzdarip olabilir. Genelde diş fırçalama alışkanlığını terk edenler de “Diş etim zayıf, sürekli kanıyor” şeklindeki bahanelerin arkasına sığınır. Oysa bu kanamalar çoğunlukla dişlerin yanlış şekilde fırçalanmasından kaynaklanır. Dişleri doğru fırçalamak içinse aşağıdaki önergeler takip edilebilir:

  • Diş macununu hafifçe ıslatın, üzerine diş macununu nohut tanesi büyüklüğünde olacak şekilde sıkın.
  • Diş fırçasını her bir dişin üzerinde nazikçe dolaştırın ve daire şekli çizin. Çok fazla bastırmayın ki diş etlerine zarar vermeyesiniz.
  • Her bir dişin iç tarafını, dışını ve tepe noktasını temizleyin. Ağız kokusuna yol açabilen dil üzerindeki gözenekleri de fırçalamayı ihmal etmeyin.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 3 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı