Kadın Hastalıkları

Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir?

Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir?

Adet ağrıları rahim duvarındaki kasların sıkışmasıyla oluşur. Adet döneminde rahimdeki kanamanın atılması için rahim düzenli bir şekilde kasılır. Rahim kasılmaları sırasında rahme giden kan ve oksijen azalır böylece ağrı hissedilebilir.
Rahim bu kasılmalar sırasında prostoglandin adı verilen kimyasallar ortaya çıkarır bunun sonucunda ağrı şiddetinde artmalar olabilir. Bazı kadınların adet döneminde yaşadıkların sancıların şiddeti prostoglandin birikimi olabilir bu daha şiddetli kasılmalara dolayısıyla şiddetli ağrılara yol açabilir.

Şiddetli Adet Sancısı Normal midir?

Şiddetli adet sancısının farklı sebepler de olabilir. Periyodik yaşanan ağrıların altında yatan tıbbi durumlar da olabiliyor. Bu durum tıp dilinde ikincil dismenore olarak isimlendiriliyor. Altında farklı sebepleri bulunan adet ağrıları en çok 30-45 yaş arası kadınları etkilemektedir. Bu ağrılara endometriozis, miyom, pelvik inflamatuar hastalığı neden olabilir.
Miyom: Rahimde büyüyebilen ve kadınların adet dönemlerini ağır ve ağrılı hale getirebilen kanserli olmayan tümörler.
Pelvik İnflamatuar Hastalığı: Fallop tüpleri ve yumurtalıklar (overler) gibi üst üreme organlarının enfeksiyonları için kullanılan geniş bir tanımlamadır.
 

Adet Sancısı ve Endometriozis İlişkisi

Endometriozis: Adet döneminde yaşanan sürekli ağrılar endometriozise işaret edebilir. Rahmin içini bir astar gibi kaplayan ve her ay adet kanaması şeklinde parçalanıp dökülerek yenilenen dokuya ise “endometrium” denilir.
Endometriozis ise rahim içinde olması gereken dokunun, vücudun yanlış bölgelerinde oluşmasıdır. Yanlış yer yumurtalıkların üstü, içi, karın boşluğu içinde herhangi bir yer olurken, nadiren bağırsak veya idrar kesesi, seyrek olarak da karın boşluğu dışında vajina, akciğer, beyin ve solunum yolları olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu