Adet kanamasının çok olması

Adet kanamasının çok olması (Hipermenore)

adet kanamasının çok olması
Adet kanamasının çok olması
Kadınlarda adet döngüsü belirli aralıklar ile gerçekleşir. Bu belirli aralıklar içindeki kanamaların gün olarak süresi ve miktarı önemlidir. Adet kanının çok gelmesi tıp dilinde hipermenore olarak isimlendirilir.
Hastalık hakkında daha detaylı bilgi almak için sorulan hipermenore nedir sorusuna iki şekilde cevap verilebilir. Bu cevaplardan ilki tüm kadınları kapsayan genel bir tanımdır. Adet kanamasının 7 günden fazla sürmesi ya da günde 2 pedden daha fazla ped değiştirilmesi hipermenore olarak isimlendirilir.
İkinci tanım ise adet döngüsü ve kanama miktarı düzenli olan bir bayanın normalden daha fazla kanaması olmasına bağlıdır. Bu tanıma göre normalde 5 gün adet kanaması gören bir kadının 7 gün adet kanaması görmesi, günde 2 ped değiştirdiği halde günde 3 ped değiştirecek kadar adet kanamasının çoğalması hipermenore olarak isimlendirilir. Her iki durumda da bayanların sağlık sorunu için doktora başvurması gerekir.

Adet kanaması neden çok olur ?

adet kanaması neden çok olur
Adet kanaması neden çok olur
Adet kanamasının fazla olmasının nedenleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Genel olarak hipermenore nedenleri;
  • Doğum kontrolü için bakırlı spiral kullanımı
  • Üreme çağındaki bayanlarda miyom olması
  • Üreme çağındaki bayanlarda rahim içinde polip olması
  • Kan pıhtılaşmasını geciktirici ilaç ya da iğne kullanımı
  • Bazı hormonlardaki değişimler
  • Rahim duvarında kalınlaşma
  • Bazı kanser türlerinin olması, olarak sayılabilir.
Adet kanamasının çok olması nedenleri doğru saptandıktan sonra tedavi aşamasına geçilebilir.

Hipermenore tedavisi

Hipermenore tedavisi
Hipermenore tedavisi
Adet kanaması çok olursa mutlaka muayene ile nedeninin belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Adet döneminde çok kan gelmesi zamanla anemiye neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Adet kanamasının çok olması ya da uzun sürmesine kullanılan spiral neden oluyorsa tedavi için spiral çıkarılır.
Hipermenore nedeni miyom, polip ya da rahim içinde başka bir oluşum ise cerrahi müdahale ile kanamanın çoğalmasına neden olan kitle alınıp normal adet görme sağlanır. Kullanılan ilaçlardan dolayı kanamada fazlalaşma olduğunda ilacın kullanımına son verilmesi gerekir. Bunların dışında hormonlardan kaynaklı hipermenore tedavisi için eksik ya da fazla olan hormonun seviyesini düzenleyecek şekilde tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tedavi sırasında hastanın mümkün olduğunca dinlenmesi, ağır egzersiz, spor aktiviteleri ve işlerden uzak durması gerekir.

Hipermenore için önerilen besin takviyeleri ve bitkisel takviyeler

Adet döneminde çok kan gelmesi hastanın fazla kan kaybetmesine neden olur. Bu da kansızlık olarak da bilinen anemiye neden olur. Genel olarak doğumdan sonra adet kanamasının çok gelmesi ve buna bağlı olarak yaşanan kansızlık için doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar ve bitkisel takviyeler, genel hipermenore için de kullanılabilir.
Adet kanaması çok olursa ne yapmalı, nasıl bir yol izlenmeli, hangi besinler tüketilmeli, hangi bitkisel takviyeler alınmalı gibi sorunların en doğru cevabı, hastalık hakkında tedavi etme yetkisi olan doktorlar tarafından verilecektir. Tedaviye ek olarak bu önerileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışıp sonrasında uygulamanızı öneririz.

Önerilen Besin Takviyeleri

B vitamini
B vitamini
Demir: Kronik demir eksikliği adet kanamasının çok olması ve uzun sürmesine neden olabilir. Bu durumu önlemek için günde 2 kere yemek aralarında 30 mg kadar demir alınabilir. Düzenli olarak alındığında demir eksikliğini önleyecek olan bu koruyucu uygulama sırasında karın ağrısı olursa günde 3 kere 30 mg yemekler ile birlikte demir alınabilir.A vitamini: Adet kanamasında artma yaşanan bayanların kan değerlerine bakıldığında serum A vitamini değerlerinin düşük olduğu görülmüştür. Düzenli olarak 35 gün boyunca günde 60000 IU A vitamini takviyesi alan bayanların adet döngülerinin düzene girdiği de gözlemlenmiştir. Ancak gebelik planlaması yapan bayanlar A vitamini takviyesi almamalıdır.
B kompleks vitamini: Kadınlarda adet kanaması neden çok gelir, adet kanaması neden uzun sürer sorularının cevapları hakkında araştırma yapılırken B vitamini kompleksi ile doğrudan ilişkileri olduğu saptanmıştır. B kompleks vitamini düşük olduğunda kadınlarda hipermenore ortaya çıkabilir. Doktor kontrolünde takviye olarak alınabilir.
C vitamini: C vitamini demirin emilimini arttırır. Kılcal damarları da güçlendiren C vitamini günde 3 kere 200 mg olarak takviye alınabilir. Ayrıca biyoflavonoitler ile birlikte 1000 mg C vitamini alındığında kanamada azalma görülecektir.

Önerilen Bitkisel Takviyeler

Civanperçemi çayı
Civanperçemi çayı
Civanperçemi: Adet döneminde krampları ve kanamayı hafifletmek için civanperçemi çayı içilebilir. Çayı hazırlamak için ilk olarak 2-4 gram civanperçemi otunun üst kısımlarından drog oluşturun. 1 çay fincanı kaynamış su içine bu drogdan 1 tatlı kaşığı kadar ekleyip demlenmesi için bekletin. Daha sonra süzüp günde 2-3 fincan bu çaydan tüketebilirsiniz.
Isırgan: Bir fincan kaynamış suyun içine 2-3 tatlı kaşığı ısırgan otu koyun. 5-10 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Günde 3 kere 1 çay fincanı içmeniz yeterli.
Çobançantası: Kanamayı durdurucu yararı vardır. Bu nedenle ağır adet kanamalarında kullanılabilir. 1 çay fincanı kaynamış suyun içine 1-4 gram drog ekleyip 5-10 dakika demlendirin. Günde 3 kere bir fincan bu çaydan içebilirsiniz.
Hayıt meyvesi: Hipermenore için hayıt meyvesinin kapsül ya da tablet şeklindeki 175-225 mg eksteresi alınabilir. Kapsül ya da tablet şeklinde bulunamadığında 0.5-1 gram meyvesi ile hazırlanan çayı da tüketilebilir.

Video : Çok kanamalı adetler neden olur


Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.95 ( 7 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu