Adet kanamasının az ve uzun sürmesi

Adet kanamasının az olması

Sağlıklı bir kadında adet kanamasının süresi en az 2 en fazla 10 gündür. Süre içerisinde her gün en az 2 ped değiştirilecek kadar kanama olması gerekir. Bir başka deyişle her gün kanamanın avuç içi ayası kadar olması gerekir. Ancak bazı durumlarda adet kanaması süresi ve miktarında değişiklikler olabilir.
Adetin 10 günden fazla sürmesi  ya da 2 günden önce kesilmesi, yeterli miktarda gelmemesi adet düzensizliği olarak isimlendirilir. Adet kanamasındaki bu düzensizlikler ile ilgili çok sık duyulan hipomenore nedir sorusuna en kısa şekilde adet kanının az gelmesi denilebilir. Tıbben kullanılan bir terim de olan hipomenore, adet kanamasının 2 günden az gelmesi ya da miktarının az olması durumlarında kullanılıyor.

Adet kanamasının az olmasının nedenleri

Hipomenore rahatsızlığı hakkında merak edilen soruların başında adet kanaması neden azalır sorusu gelir. İlerleyen yaşlarda, menepoza girmeden önce adet kanamasının az olması normaldir. Ancak genç yaşlarda adet kanında azalma olması, ters giden bir şeylerin varlığına işarettir. Rutin düzeninde adet kanaması gören bayanlarda adet kanamasının az gelmesi hamilelik belirtisi olarak algılanabilir. Diğer gebelik belirtilerinin de kişide var olması, bu görüşü kuvvetlendirir. Bu durumda kişinin vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşunda gebelik testi yaptırması, hamilelik olup olmadığına baktırması gerekir.
Gebelik olmadığı halde genç yaştaki bayanlarda adet kanı neden az gelir diye yapılan araştırmalarda, hastanın bazı hormonlarının seviyesine bakılması gerekir. Kadınlık hormonu da denilen östrojen hormonunun yeterli düzeyde salgılanmaması ya da guatr hastalığına neden olan tiroid hormonlarının düzenli çalışmaması, adet kanaması azalmasına neden olabilir.
Hormonal düzensizliklerin dışında adet kanamasının az gelmesi rahim içi yapışıklıklarından kaynaklanabilir. Geçmişte yaşanan her hangi bir rahim ameliyatı ya da kürtaj buna neden olabilir. Ayrıca adet döneminde kanama olması için iki adet dönemi içinde salgılanan hormonlar ile rahim içinde oluşan döl yatağı olarak da isimlendirilen tabakanın ince olması da adet kanaması neden az gelir sorusunun cevaplarından biridir. Hastanın o anki stres, endişe, üzüntü, depresyon gibi rahatsızlıkları da kanamanın azalmasına neden olabilir.
Adet düzensizliği ya da adet kanamasının az olmasının nedenleri hastanın yaşam tarzı ve beslenme düzeni ile de ilişkili olabilir. Anoreksiya nervoza (bknz : Anoreksiya nedir) ve bulimiya nervoza gibi yeme bozuklukları vücudun yeterli besinleri alamamasına neden olur. Zayıflama ve beraberinde farklı sağlık sorunlarını da getiren bu hastalıklar, hipomenore nedenlerinden de birisidir. Aşırı ve yoğun egzersiz yapmak da vücuttaki dengeleri bozup hipomenoreye neden olabilir.

Adet kanamasının az olması gebeliğe engel mi ?

Aktif cinsel hayatı olan ve düzenli adet gören bayanlarda adet kanamasının azalması hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Ancak bazı durumlarda adet kanamasının az olması, olası hamileliği engeller. Bu durumda çocuk sahibi olmak isteyen kadınların ilk olarak adet kanamasının azalma nedenleri tespit edilir. Tespit edilen nedenlerin ardından nedenleri yok etmeye yönelik tedaviler uygulanır. Ardından eğer gerekli ise ekstra tedaviler ile adet kanaması düzenlenir ve hastanın adet kanamasının az olmasından dolayı gebe kalamama sorunu çözümlenir.
Hasta sadece hipomenore nedeni ile gebe kalamıyorsa, tedavi sonrasındaki dönemlerde gebelik gerçekleşebilir. Ancak başka sağlık sorunları da var ise hamile kalmak için özel tedaviler görmesi gerekir.

Hipomenore tedavisi

Doğru bir hipomenore tedavisi için ilk olarak adet kanamasının azalmasının nedenleri saptanmalıdır. Menepoz yaşına gelmiş olan hastalarda genel olarak bu durum normal kabul edilir. Ancak genç hastalarda mutlaka detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Hasta düzenli adet görüyor ve aktif cinsel yaşamı varsa adet kanamasının az olması hamilelik belirtisi mi diye bakılmalı. Hasta hamileyse bu yönde tedavisine devam edilmesi lazım. Eğer hamile değilse hipomenore nedenleri araştırılıp tedavisi yapılmalıdır.
Hipomenore teşhisi konulan bir hastada hormonal dengesizlik var ise, hormonal ilaçlar verilerek, tedavi hormonları düzenlemeye yönelik yapılır. Eğer guatr var ise, guatr hormonları kullanılır. Ağır depresyon ya da stresten kaynaklı ise antidepresan ilaç tedavisi uygulanır. Rahim içi yapışıklıklarından kaynaklanan bir sorun var ise cerrahi müdahale ile bu tedavi yapılır. Egzersiz ve dengeli beslenme önerilir.

Adet kanamasının artması için ne yapılmalı ?

Adet kanamasının az ve uzun sürmesi, adet kanamasının kısa sürmesi ya da adet kanamasının hiç olmaması durumlarında adet düzenlemek için bazı besinler (bknz : adet düzenleyici besinler) ve bitkisel takviyelerden destek alınabilir. Genel olarak adet kanamasının artması için ne yapılmalı sorusunun cevabı olabilecek bu takviyeler, hipomenore bitkisel tedavisi için de önerilebilir. Her ne kadar bitkisel ve sağlıklı olsa da bu takviyeleri almadan önce doktora danışılması, doktor onayından sonra hastanın ihtiyacına göre dozunun belirlenip kullanılması gerekir.

Önerilen yağ karışımları

Adet kanının az gelmesi ya da hiç gelmemesine karşı bazı uçucu yağları karıştırıp karın bölgesine masaj yapmak iyi gelebilir. Masajın etkili olabilmesi için seçilen yağların etkili olması ve birbirlerinin etkilerini yok etmeyecek özelliklerde olması gerekir.

Adet düzensizlikleri için doğal masaj yağı tarifi-1

  • 20 ml organik soya yağı ( Aynı miktarda susam yağı ya da üzüm çekirdeği yağı da kullanılabilir )
  • 8 damla maydanoz uçucu yağı
  • 2 damla buğday rüşeymi yağı
Gerekli malzemeleri uygun büyüklükte bir kase içinde karıştırıp sırt üstü uzanarak karın bölgesine masaj yaparak yedirin.

Adet düzensizlikleri için doğal masaj yağı tarifi-2

  • 20 ml organik soya yağı (Ya da aynı miktarda susam yağı, üzüm çekirdeği yağı)
  • 2 damla buğday rüşeymi
  • 4 damla papatya uçucu yağı
  • 4 damla adaçayı uçucu yağı
Adet düzensizliği için masaj yağı tarifinde gerekli malzemeleri bir kasede karıştırın. Ardından sırt üstü uzanarak karın bölgenize bu yağ karışımı ile masaj yapın. Bu arada doğal masaj yağı tariflerinde ismi geçen malzemeleri yakınlarınızdaki aktarlardan temin edebilirsiniz.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler

ada çayı
Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler
Adet kanının azalması ya da süresindeki değişiklikler nedeni ile adet düzensizliği yaşayanlar bitkisel içerikli takviyeler ile sorunlarını biraz hafifletebilir. Bu bitkisel içerikli takviyelerin doktor onayından sonra alınması gerekir. Aksi halde adet düzensizliği sorununa çözüm bulurken başka sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.
Maydanoz: Adet döngülerini düzenlemek ve adet kanını söktürmek için tercih edilir. Maydanoz çayı hazırlamak için 2 gram maydanoz tohumunu 100 ml kaynamış su içine atın. Üzerini kapatıp 10 dakika kadar demlendirin. Ardından süzüp ılık olarak maydanoz çayını tüketin. Günde 2-3 fincan maydanoz çayı tüketilebilir.
Adaçayı: Hormonal dengesizlikleri düzenmelek için tercih edilebilir. Papatya çayı ile birlikte karıştırıp hazırlandığında daha fazla etkilidir. Günde bir kaç fincan adaçayı tüketimi uygundur.
Havuç: İdrar söktürücü ve adet getirici özelliği vardır. Havuç çayı hazırlamak için 5 gram havuç meyvesini 100 ml kaynamış su içine atın. Üzerini kapatıp 10 dakika kadar demlendirin. Demlenmenin sonrasında çayı süzüp ılık olarak günde 2-3 fincan tüketebilirsiniz.
Yulaf kepeği, atkuyruğu ve havalı yosun: Mineral bakımından zengin olan bu kaynaklar, tiroit fonksiyonlarını düzenlemede olumlu etkiye sahiptir. Ancak lityum ve diüretik ilaç kullananların ya da şeker hastalığı olanların bu kaynaklardan yararlanmamaları gerekir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.95 ( 7 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu