Adet Düzensizliği Nasıl Anlaşılır ?

Adet Düzensizliği Nasıl Anlaşılır ?

Adet Düzensizliği Nasıl Anlaşılır
Adet Düzensizliği Nasıl Anlaşılır
 • İki adet dönemi arasında cinsel ilişki yaşarken kanama veya lekeleme görülmesi,
 • Her saat başı ped değiştirecek kadar ağır ve şiddetli adet kanamalarının yaşanması,
 • Kanamaların çok az gelmesi. (Yaşın ilerlemesi ile adet kanaması azalır ancak burada anormal derecede azalma söz konusudur. Bazı durumlarda kötü geçen kürtaj operasyonu sonrası rahim iç zarında yapışıklık meydana gelir. Bu yapışıklığın derecesi, adet kanamasının da miktarını belirler. İlerlemiş yapışıklıklarda hiç adet görememe durumları da görülür.)
 • Adet döneminin 7 günden fazla ya da 3 günden az sürmesi,
 • Son adet gününün üzerinden geçen gün sayısının her ay değişiklik göstermesi,
 • Ayda birden çok kez adet görülmesi adet düzensizliğine işaret edebilir.
Gününden aylar sonra adet görülmesi durumu da yaşanabilir. Bütün bunlar çoğunlukla önemsiz sayılabilecek durumlardan dolayı olur; ancak oldukça ciddi ve hayati durumlar da adet düzensizliği yaşatabilir. Bundan dolayı bu belirtileri yaşayan kadınların en yakın hastanenin kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmesinde fayda vardır.

Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

Adet Düzensizliği Nasıl Geçer
Adet Düzensizliği Nasıl Geçer

Adet döngünüzü olumsuz etkileyen bir ilaç kullanıyor veya tedavi uyguluyorsanız, buna ara vermek rahatsızlığı gidermek için ilk adım olabilir.

PKOS ve hipertiroidinin yol açtığı adet düzensizliklerinde genellikle hormon tedavisi uygulanır. Doktorlar PKOS hastalarına adet döngüsünü tetiklemesi için doğum kontrol hapı almalarını tavsiye edebilir. Tiroid bezindeki rahatsızlık yüzünden adet görülmemesi durumunda da vücuda tiroid hormonu alınır.
Alışkanlıkları değiştirmek ise adet döngüsünü tekrar düzene sokmak için en etkili yoldur. Yoğun stres adet döngüsüne sebep olduğu için kafanızı gündelik işlerden uzaklaştırmak akıllıca bir seçim olacaktır. Mümkün olabiliyorsa işyerinden ya da okuldan bir süreliğine izin ya da rapor alarak evde dinlenmek gibi stresten uzak tutacak ve toparlanmayı sağlayacak adımlar atılması adet düzenini eski haline getirmede yardımcı olacaktır.
Bazı kadınlar ise çok fazla spor yaptıkları için adet görmemeye başlarlar. Bu kişilerin daha az egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Fazla kilolardan kurtulmak da vücudun adet görmesini kolaylaştırır. Çünkü beden ne kadar ağırlaşırsa, adet görmek bir o kadar zorlaşır.
Alkol ve sigara içmek gibi zararlı alışkanlıkların yanı sıra aşırı seyahat etmek de adet düzensizliğine yol açar. Seyahat etme psikolojisi vücut fizyolojisini alarma geçirir ve tuvalet ihtiyacı, adet döngüsü gibi yolda sıkıntı verebilecek durumların yaşanmasını en aza indirir.
Sebebi çetin olan ve fazlasıyla ilerleyen rahatsızlıklarda cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir, ancak bu hayli nadirdir. Neticede rahim içinde veya fallop tüplerinde gelişen rahatsızlıkların adet düzensizliğine yol açtığı bilinir.

Adet ile ilgili Seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

 1. Adet Düzensizliği Nedir ?
 2. Adet Düzensizliği Nasıl Anlaşılır
 3. Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Kürler

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.93 ( 5 votes)

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. 35 günden daha seyrek kanamalar olması ve 21 günden daha sık kanamaların ortaya çıkması gibi nedenler Adet düzensizliği nasıl anlaşılır sorusuna en basit cevaptır aslında.

 2. Adet döngüsü dışında lekelenmeler yaşanıyorsa ve Adet kanamasının miktarında azalma veya artış oluyorsa da Adet düzensizliği var demek değil midir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu