Adet ağrısı nasıl geçer ?

Dismenore nedir ? (Ağrılı adet görme)

dismenore nedir
Dismenore nedir
Kadın rahmi duvarlarında düz kaslar mevcuttur. Bu düz kaslar, adet dönemlerinde kanın dışarı atılması için kasılır ve bu kasılmalar kişide ağrı olarak hissedilir. Ağrıların uzun sürmesi ve şiddetli olmasına tıp dilinde dismenore yani ağrılı adet görme ismi verilir.
Genel olarak ilk adet görme ile başlayan bu ağrılar genç kızlarda 25 yaş civarına kadar ya da doğum yapana kadar devam eder. Daha sonra ağrılar hafifler ya da tamamen yok olur. Ancak bazı hastalarda doğumdan sonra da dismenore devam edebilir. Bu durumda uygulanan bir tedavi varsa devam edilmesi, ağrıların hastanın günlük hayatını etkilememesi sağlanmalıdır. Uygun tedavi içinse ilk olarak ağrılı adet nedenleri doğru olarak saptanmalı ve bu nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi alternatifleri değerlendirilmelidir.

Regl ağrısı nedir ?

regl ağrısı nedir
regl ağrısı nedir
Adet döneminde kadınların büyük çoğunluğu regl ağrısı yaşar. Karında kasılma ve kramplar şeklinde görülen bu ağrı bazı hastalarda günlük hayatı olumsuz şekilde etkiler. Genel olarak adetten bir kaç gün önce başlar ve adetin ilk iki gününden sonra ağrı azalarak yok olur. Sürekli regl ağrısı yaşayan bayanlar adet döneminde karın ağrısı neden olur, şiddetli adet sancısına ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını araştırır.
Yaşanan adet sancısının şiddeti ve beraberinde getirdiği diğer şikayetler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle ağrının nedenini bulmak için hastanın kendi kendine teşhis koyması yerine kadın doğum doktoruna başvurması daha uygundur. Yapılan muayene ve gerekli ise testler sonucunda ağrı nedeninin saptanması, bu nedenlere göre tedaviye başlanması gerekir.
Ancak, bazı hastalar, özellikle de genç kızlar jinekolojik muayenelerden çekinmekte, her hangi bir şikayetleri olduğunda kendi kendilerine tedavi etmeye çalışmaktadır. Bu durum çoğu zaman var olan hastalığın ilerlemesine, tedavisinin zorlaşmasına neden olmaktadır. Bunun için ağrılı adet gören ve bu ağrılar nedeni ile günlük hayatında zorluk yaşayan bayanlar mutlaka doktor kontrolüne gitmelidir.

Adet ağrısı neden olur ?

adet ağrısı neden olur
adet ağrısı neden olur
Adet döneminde ağrılar primer ve sekonder olarak iki şekilde görülür. Regl ağrısı neden olur sorusuna cevap aramadan önce hastadaki ağrının türünün belirlenmesi gerekir. Primer dismenore, ilk adet dönemlerinde ortaya çıkıp zaman içinde kendiliğinden geçen ağrılardır. Genel olarak altında yatan başka her hangi bir sebep yoktur. Ancak sekonder dismenore mutlaka uzman doktorlar tarafından incelenmesi gereken ağrılardır.
Kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen, rutin işlerini engelleyen bu ağrılar, kist, miyom (Bknz : Miyom nedir) ya da daha önce geçirilmiş bir ameliyata bağlı olarak karın içerisinde meydana gelen yapışıklıklardan kaynaklanabilir. Her adet görmede tekrarlayan, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı gibi beraberinde başka şikayetlere de neden olan regl ağrıları mutlaka doktorlar tarafından kontrol edilmelidir.

Dismenore Tedavisi

dismenore tedavisi
dismenore tedavisi
Günümüzde dismenore tedavisi için adet sancısına iyi gelen ağrı kesiciler kullanımı yaygındır. Ara ara ya da çok şiddetli olmayan ağrılar için doktorlar da ağrı kesici ilaçları öneriyor. Halk arasında adet sancısı için ağrı kesici ilaç kullanımı ile ilgili kısırlık yaptığı konusunda yaygın olan görüş, uzmanlar tarafından tamamen yanlış görülüyor. Adet sancısı için ağrı kesici ilaçlar sancı başlamadan önce kullanıldığında daha fazla etkili olmaktadır. Ağrı başladıktan sonra kullanılan ilaçlar tesir edene kadar hasta o ağrıyı çekecek ve rahatsızlanacaktır. Bu nedenle adet dönemi yaklaştığında düzenli peryotlar ile doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar alınmalıdır.
Adet sancısı için ağrı kesici ilaç kullanımının dışında ağır olmayan düzenli egzersizler de ağrıların hafiflemesini, regl döneminin daha rahat geçmesini sağlar. Spor aktiviteleri yerine yoga, meditasyon gibi gevşeme egzersizleri de karın kaslarının gevşemesi ve ağrının azalmasını sağlayabilir. Bunun yanında ağrıların yoğunlukta olduğu karın alt bölgesine sıcak su uygulaması ya da ılık duş almak da kasılmaları, dolayısı ile ağrıları hafifletebilir. Tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak sertifikalı merkezlerde uygulanan akupunktur yöntemleri de ağrıların hafiflemesini için etkilidir.
Adet ağrısı için ilaç kullanımı dışında regl döneminden önce beslenmede dikkat edilecek bazı noktalar, ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Adet döneminden 14 gün önce bol meyve-sebze, tam tahıllı gıdalar alınması adet sancısının hafiflemesini sağlayabilir. Ayrıca, yine aynı dönemlerde alkol tüketilmemesi, çay, kahve gibi kafeinli, kola gazoz gibi asitli içeceklerin tüketiminin azaltılması, şeker tüketiminin dengelenmesi sancıların hafiflemesinde etkili olacaktır. Bu tür beslenme ile hafif geçen adet ağrısı ilaç kullanımı bile gerektirmeyebilir

Regl ağrısına ne iyi gelir ? (Önerilen Besin Takviyeleri)

e-vitamini
e-vitamini
İlaç kullanımı ve gerekli ise tıbbi müdahale dışında adet ağrısı nasıl geçer sorusuna bazı besin takviyeleri ile yanıt verilebilir. Bilimsel çalışmalar ile etkileri ortaya konulmuş olan bu takviyelerin kullanımı mutlaka doktor denetiminde olmalıdır. Doktorların onaylamadığı hiç bir besin takviyesi hasta tarafından kullanılmamalı, yerine başka alternatif tedaviler denenmelidir.
Balık yağı: Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir yağ olan balık yağı, günde 6 gram alınarak adet kramplarının önüne geçilebilir.
E vitamini: Regl ağrısı ve krampları için E vitamini takviyesi de yapılabilir. Bunun için adet döngüsünden 2 gün önce başlanarak adetten sonraki 3. güne kadar devam eden günlerde düzenli olarak günlük 500 UI E vitamini alınması gerekir.
B1 ve B3 vitamini: B vitamini takviyesi ile regl ağrısı nasıl geçer sorusuna iki şekilde yanıt verilebilir. Bunlardan birincisi 3 ay boyunca günde 100 mg B1 vitamini alınmasıdır. Özellikle B1 vitamini eksikliği olan bayanlara önerilir. B vitamini ile dismenore ağrılarını hafifletmek için ikinci takviyeyi ise günde 200 mg B3 vitamini şeklinde alabilirsiniz.

Adet sancısına ne iyi gelir ? (Önerilen Bitkisel Takviyeler)

maydanoz çayı
maydanoz çayı
Bitkisel olarak regl ağrısını ne geçirir bu tür problemi olan çoğu bayan tarafından merak edilen soruların başında geliyor. Bu soru için çok sayıda bitkisel içerikli takviyeden söz etmek mümkündür. Ancak bu takviyelerin de kullanımında mutlaka doktor onayı olması ve doktorun onayladığı doz kadar alınmaları gerekir.
Maydanoz: Halk arasında adet söktürücü olarak yaygın şekilde maydanoz çayı tüketilir. Maydanoz çayı için kök ya da meyve kısmından bir çay kaşığı kadar kaynamış bir çay fincanı suyun içine ekleyin. Üzerini kapatıp 10 dakika kadar demlendirin. Ardından çayı süzüp ılık olarak tüketebilirsiniz. Maydanoz çayı adet düzensizlikleri ve ağrılı adet görme için tüketilebilir. Ancak uzun sürekli kullanımında mide kanaması ya da bağırsak kanamasına yol açabilir, böbrek ve karaciğere hasar verebilir.
Zencefil: Regl döneminde ağrı ve kramplar için son derece etkili bir bitkidir. Adet ilk 3 gününde her gün 500 mg zencefil kökü tozu içeren takviye içilebilir. Bu şekilde takviye almak istemeyenler evde kullanım için zencefil çayı hazırlayabilir. Zencefil çayı için bir su bardağı su ile bir çay kaşığı zencefil kökünü 10 dakika kadar kaynatın. Süzüp çayı ılık olarak tüketebilirsiniz. Adetin ilk 3 gününde günde 2 fincan tüketebilirsiniz.
Tarçın: Adet ağrıları için adetin ilk gününde 420 mg tarçın içerek kapsüllerden günde 5 kere alınabilir. Kapsül kullanmak istemezseniz yarım ya da bir tatlı kaşığı toz tarçını bir bardak kaynamış su içinde 15 dakika demlendirin. Ardından içine biraz yağsız süt ekleyip tüketebilirsiniz. Adetin ilk 3 günü bu karışımdan günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.
Civanperçemi: Adetin ilk 3 gününde civanperçemi kapsüllerinden günde 4 defa kullanılabilir. Ya da bir su bardağı kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı civanperçemi koyup karıştırın. 10 dakika kadar ağzı kapalı olarak demlendirin. Süzerek bu karışımdan günde 2-3 bardak içebilirsiniz.Papatya: Sakinleştirici özelliği bulunan papatya, ağrıların da hafiflemesi için etkilidir. Adet döneminde 400 mg papatya içeren kapsüllerden 2 adet günde 4 defa alınması ile ağrılar hafifletilebilir. Ayrıca kapsül yerine bir bardak kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı papatya ekleyip 15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzerek adetin ilk 3 günü 2-3 bardak tüketebilirsiniz.
Gilaburu: Adet gecikmeleri, fazla adet kanaması ev ağrılı adet görmede etkili bir bitkidir. Adet ağrılarının hafiflemesi için 2 tatlı kaşığı ince kıyılmış kabuğu 1 su bardağı suyun içine ekleyin. Kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kapatıp 15 dakika kadar demlendirin. Sonrasında süzüp çayı öğün aralarında 3 kere tüketin.
Beşparmakotu: 1,5 gram beşparmakotunu 1 su bardağı kaynamış suyun içine alıp demlendirin. 10-15 dakika sonra çayı süzüp tüketebilirsiniz. Nane, papatya, rezene gibi sakinleştirici özelliği bulunan bitkiler ile karıştırılıp gün içinde 1-2 fincan tüketilebilir.

Hayıt meyvesi: Dismenore ağrıları için etkili olan bir bitkidir. Ev ortamında çayını hazırlamak için bir su bardağı kaynamış suyun içine 1 çay kaşığı hayıt tohumu ekleyip karıştırın. Karışımı 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonrasında 10 dakika demlendirip günde bir fincan olarak tüketebilirsiniz.

Nane: Nane uçucu yağı düz kasların gevşemesini sağlar. Bu nedenle adetin ilk 3 günü 4 saatte bir 40 damla nane yağı alınarak ağrı hafifletilebilir.
Kediotu: Kediotunun kokusu kötü olduğu için çayının tüketimi zordur. Bu nedenle takviye kapsül şeklinde alınmalıdır. Adet sancısı için adetin ilk 3 günü gece yatmadan önce 250 mg kediotu kapsülünden bir adet alınabilir.
Tüylü çay: Güney Anadolu’da çay olarak tüketilen bir bitkidir. 5 gram tüylü çay demlenerek hazırlanan çaydan günde 3 fincan tüketmek ağrıların azalmasını sağlar.
Kimyon: Adet ağrılarının azaltılması için günde 3 kere 130 mg kimyon içerek kapsüllerden tüketilebilir.

Video : Şiddetli adet sancısı nasıl tedavi edilir ?


Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 4.41 ( 8 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu